« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published March 16 2014

Scoreboard

basketball

D

Professional

Standings and schedule

NBA

Eastern Conference

Atlantic

W L Pct GB

Toronto 37 28 .569 —

Brooklyn 33 31 .516 3.5

New York 27 40 .403 11.0

Boston 22 45 .328 16.0

Philadelphia 15 51 .227 22.5

Central

W L Pct GB

Indiana 49 17 .742 —

Chicago 37 29 .561 12.0

Cleveland 26 41 .388 23.5

Detroit 25 41 .379 24.0

Milwaukee 13 54 .194 36.5

Southeast

W L Pct GB

Miami 45 19 .703 —

Washington 35 31 .530 11.0

Charlotte 33 34 .493 13.5

Atlanta 29 35 .453 16.0

Orlando 19 48 .284 27.5

Western Conference

Northwest

W L Pct GB

Oklahoma City 48 18 .727 —

Portland 43 24 .642 5.5

Minnesota 33 32 .508 14.5

Denver 29 37 .439 19.0

Utah 22 45 .328 26.5

Pacific

W L Pct GB

L.A. Clippers 48 20 .706 —

Golden State 42 26 .618 6.0

Phoenix 38 28 .576 9.0

Sacramento 23 44 .343 24.5

L.A. Lakers 22 44 .333 25.0

Southwest

W L Pct GB

San Antonio 50 16 .758 —

Houston 44 22 .667 6.0

Dallas 40 27 .597 10.5

Memphis 39 27 .591 11.0

New Orleans 27 39 .409 23.0

Sunday’s Games

Charlotte 101, Milwaukee 92

Phoenix 121, Toronto 113

Miami 113, Houston 104

New Orleans 121, Boston 120, OT

Minnesota 104, Sacramento 102

Dallas 109, Oklahoma City 86

San Antonio 122, Utah 104

Golden State 113, Portland 112

L.A. Clippers 102, Cleveland 80

Today’s Games

Atlanta at Charlotte, 6 p.m.

Philadelphia at Indiana, 6 p.m.

Phoenix at Brooklyn, 6:30 p.m.

Oklahoma City at Chicago, 7 p.m.

Utah at Houston, 7 p.m.

Boston at Dallas, 7:30 p.m.

L.A. Clippers at Denver, 9:30 p.m.

Tuesday’s Games

Miami at Cleveland, 6 p.m.

Toronto at Atlanta, 6:30 p.m.

Milwaukee at Portland, 9 p.m.

Washington at Sacramento, 9 p.m.

Orlando at Golden State, 9:30 p.m.

Wednesday’s Games

Chicago at Philadelphia, 6 p.m.

Miami at Boston, 6:30 p.m.

Charlotte at Brooklyn, 6:30 p.m.

Utah at Memphis, 7 p.m.

Toronto at New Orleans, 7 p.m.

Indiana at New York, 7 p.m.

Minnesota at Dallas, 7:30 p.m.

Detroit at Denver, 8 p.m.

Orlando at Phoenix, 9 p.m.

San Antonio at L.A. Lakers, 9:30 p.m.

College men

Playoff pairings

Big Ten tournament

At Indianapolis

Sunday

Championship

Michigan State 69, Michigan 55

Big Sky tournament

At Ogden, Utah

Saturday

Championship

Weber State 88, North Dakota 67

Results Sunday

EAST

St. Joseph’s 65, VCU 61

Virginia 72, Duke 63

SOUTH

Florida 61, Kentucky 60

Louisiana-Lafayette 82, Georgia St 81, OT

Michigan St 69, Michigan 55

College women

Playoff pairings

Big Sky

At Grand Forks

Saturday

Championship

North Dakota 72, Montana 55

Results Sunday

EAST

Delaware 70, James Madison 45

Robert Morris 78, St. Francis (PA) 64

SOUTH

Florida Gulf Coast 72, Stetson 70, OT

Northwestern St. 62, Stephen F. Austin 44

MIDWEST

Wichita St. 73, Drake 49

Wright St. 88, Green Bay 69

High school boys

Minnesota

Pairings

Class 4A state tournament

Saturday

Third place

At Concordia-St. Paul

Shakopee 62, Cretin-Derham Hall 56

Championship

At Target Center, Minneapolis

Lakeville North 84, Hopkins 82

Class 3A state tournament

Saturday

Third place

At Concordia-St. Paul

Holy Family Catholic 56, Orono 35

Championship

At Target Center, Minneapolis

DeLaSalle 60, Austin 40

Class 2A state tournament

Friday

Semifinals

At Target Center, Minneapolis

Annandale 81, Caledonia 76

Esko 56, Fairmont 43

Saturday

Third place

At Concordia-St. Paul

Caledonia 79, Fairmont 65

Championship

At Target Center, Minneapolis

Esko 60, Annadale 41

Class 1A state tournament

Saturday

Third place

At Concordia-St. Paul

Maranatha Christian 103, Fond du Lac Ojibwe 87

Championship

At Target Center, Minneapolis

Belgrade-Brooten-Elrosa 52, Rushford-Peterson 40

North Dakota

Pairings

Class A state tournament

Friday

At Minot Civic Auditorium

Consolation semifinals

Wahpeton 57, Fargo Shanley 39

Bismarck 62, Minot 44

At Minot State Dome

Championship semifinals

Bismarck St. Mary’s 67, Bismarck Centruy 62 (OT)

Fargo Davies 82, Fargo South 66

Saturday

At Minot State Dome

Fifth-place game: Wahpeton 60, Bismarck 59

Third-place game: Bismarck Century 72, Fargo South 58

Championship game: Fargo Davies 62, Bismarck St. Mary’s 55

High school girls

Minnesota

Playoff pairings

Class 4A state tournament

Tuesday, March 18

At Target Center, Minneapolis

1) St. Paul Central vs. No. 1 Eastview, 10 a.m.

2) No. 5 Anoka vs. No. 4 Eden Prairie, noon

3) Lakeville North vs. No. 2 Centennial, 2 p.m.

4) St. Michael-Albertville vs. No. 3 Bloomington Kennedy, 4 p.m.

Thursday, March 20

Semifinals

At Williams Arena, Minneapolis

5) Game 1 winner vs. Game 2 winner, 6 p.m.

6) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 8 p.m.

Saturday, March 22

Third-place game

At Concordia University, St. Paul

7) Game 5 loser vs. Game 6 loser, 4 p.m.

State championship

At Williams Arena, Minneapolis

8) Game 5 winner vs. Game 6 winner, 8 p.m.

Class 3A state tournament

Tuesday, March 18

At Target Center

1) Simley vs. No. 1 Park Center, 6 p.m.

2) No. 5 Monticello vs. No. 4 Minneapolis Washburn, 8 p.m.

Wednesday, March 19

At Mariucci Arena

3) Kasson-Mantorville vs. No. 2 Fergus Falls, 10 a.m.

4) Chisago Lakes vs. No. 3 Marshall, noon

Thursday, March 20

Semifinals

At Williams Arena

5) Game 1 winner vs. Game 2 winner, noon

6) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 2 p.m.

Saturday, March 22

Third-place game

At Concordia University, St. Paul

7) Game 5 loser vs. Game 6 loser, 2 p.m.

State championship

At Williams Arena

8) Game 5 winner vs. Game 6 winner, 6 p.m.

Class 1A state tournament

Thursday, March 20

At Mariucci Arena, Minneapolis

1) Browerville vs. No. 1 Minneota, 11 a.m.

2) No. 5 Ada-Borup vs. No. 4 Goodhue, 1 p.m.

3) Mankato Loyola vs. No. 2 Maranatha Christian Academy, 3 p.m.

4) Win-E-Mac vs. No. 3 Mountain Iron-Buhl, 5 p.m.

Friday, March 21

Semifinals

At Williams Arena, Minneapolis

5) Game 1 winner vs. Game 2 winner, noon

6) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 2 p.m.

Saturday, March 22

Third-place game

At Concordia University, St. Paul

7) Game 5 loser vs. Game 6 loser, 10 a.m.

State championship

At Williams Arena, Minneapolis

8) Game 5 winner vs. Game 6 winner, noon

North Dakota

Pairings

Class A state tournament

Friday

At Minot Civic Auditorium

Consolation semifinals

West Fargo 67, Valley City 49

Bismarck Century 64, Jamestown 60

At Minot State Dome

Championship semifinals

Minot 57, Bismarck 52

Fargo Shanley 73, Fargo Davies 37

Saturday

At Minot State Dome

Fifth-place game: Bismarck Century 55, West Fargo 51

Third-place game: Bismarck 75, Fargo Davies 70

Championship game: Fargo Shanley 53, Minot 29

Class B state tournament

At Fargodome

Thursday, March 20

1) Thompson (23-1) vs. Beach (22-2), 1 p.m.

2) Bismarck Shiloh Christian (23-1) vs. Kidder County (19-5), 2:45 p.m.

3) Minot Ryan (25-0) vs. Lakota-Edmore (18-5), 6:30 p.m.

4) Central Cass (22-3) vs. Watford City (20-5), 8:15 p.m.

Friday, March 21

Consolation semifinals

5) Game 1 loser vs. Game 2 loser, 1 p.m.

6) Game 3 loser vs. Game 4 loser, 2:45 p.m.

Championship semifinals

7) Game 1 winner vs. Game 2 winner, 6:30 p.m.

8) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 8:15 p.m.

Saturday, March 22

Seventh place: Game 5 loser vs. Game 6 loser, 1 p.m.

Fifth place: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 2:45 p.m.

Third place: Game 7 loser vs. Game 8 loser, 6 p.m.

Championship: Game 7 winner vs. Game 8 winner, 8:15 p.m.

HOCKEY

D

Professional

Standings and schedule

NHL

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT SO Pts GF GA

Boston 67 45 17 2 3 95 215 146

Montreal 69 37 25 4 3 81 174 174

Toronto 69 36 25 4 4 80 203 211

Tampa Bay 67 36 24 2 5 79 194 175

Detroit 67 30 24 5 8 73 175 188

Ottawa 67 28 26 7 6 69 190 221

Florida 68 25 35 2 6 58 169 221

Buffalo 68 19 41 4 4 46 132 202

Metropolitan Division

GP W L OT SO Pts GF GA

Pittsburgh 67 44 19 2 2 92 209 167

Phila.67 35 25 2 5 77 192 193

Columbus 67 35 26 4 2 76 195 184

Rangers 69 36 29 2 2 76 177 170

Wash. 69 32 27 3 7 74 201 207

NJ 68 29 26 5 8 71 166 176

Carolina 68 29 30 6 3 67 169 194

Islanders 69 26 34 5 4 61 195 233

Western Conference

Central Division

GP W L OT SO Pts GF GA

St. Louis 67 46 14 4 3 99 223 151

Colorado 68 44 19 2 3 93 209 181

Chicago 68 39 15 6 8 92 231 179

Minnesota 67 35 22 3 7 80 164 164

Dallas 67 32 24 6 5 75 193 192

Winnipeg 69 31 29 3 6 71 193 201

Nashville 68 29 29 3 7 68 164 201

Pacific Division

GP W L OT SO Pts GF GA

Anaheim 68 45 16 1 6 97 218 172

San Jose 69 45 17 2 5 97 214 165

LA 68 38 24 2 4 82 165 144

Phoenix 68 32 25 6 5 75 188 193

Vancouver 70 31 29 3 7 72 167 190

Calgary 68 27 34 4 3 61 165 202

Edmonton 69 24 36 6 3 57 171 224

Saturday’s Games

Boston 5, Carolina 1

Philadelphia 4, Pittsburgh 0

Montreal 5, Ottawa 4, OT

Tampa Bay 3, New Jersey 0

NY Islanders 4, Buffalo 1

St. Louis 4, Nashville 1

Columbus 2, Minnesota 1, SO

Phoenix 3, Calgary 2

Anaheim 2, Los Angeles 1

Sunday’s Games

Philadelphia 4, Pittsburgh 3

Vancouver 4, Florida 3, SO

Washington 4, Toronto 2

Edmonton 2, Carolina 1

San Jose 1, NY Rangers 0

Colorado 3, Ottawa 1

Montreal 2, Buffalo 0

Chicago 4, Detroit 1

Winnipeg 7, Dallas 2

Today’s Games

Minnesota at Boston, 6:30 p.m.

Vancouver at Tampa Bay, 6:30 p.m.

Winnipeg at St. Louis, 7 p.m.

Phoenix at Los Angeles, 9:30 p.m.

Tuesday’s Games

Boston at New Jersey, 6 p.m.

Minnesota at NY Islanders, 6 p.m.

Dallas at Pittsburgh, 6 p.m.

Carolina at Columbus, 6 p.m.

Colorado at Montreal, 6:30 p.m.

NY Rangers at Ottawa, 6:30 p.m.

Toronto at Detroit, 6:30 p.m.

Chicago at Philadelphia, 6:30 p.m.

Buffalo at Calgary, 8 p.m.

Nashville at Edmonton, 8:30 p.m.

Washington at Anaheim, 9 p.m.

Florida at San Jose, 9:30 p.m.

College men

Standings and schedule

Big Ten

Conf Pts Overall

Minnesota 14-3-3 44 25-5-6

Wisconsin 13-6-1 39 22-10-2

Michigan 10-8-2 32 18-12-4

Ohio State 6-9-5 26 16-13-5

Michigan State 5-9-6 24 11-17-7

Penn State 3-16-1 10 7-25-1

Note: Three points for victory, one point for a tie, with an additional point for a shootout win following tie.

Saturday

Penn State 4, Ohio State 2

Wisconsin 4, Michigan State 3

Michigan 6, Minnesota 2

End of regular season

Playoff pairings

Big Ten tournament

Quarterfinals

At Excel Energy Center, Minneapolis

Thursday, March 20

1) No. 3 Michigan vs. No. 6 Penn State, 2 p.m.

2) No. 4 Ohio State vs. No. 5 Michigan State, 7 p.m.

Semifinals

Friday, March 21

3) No. 2 Wisconsin vs. Game 1 winner, 2 p.m.

4) No. 1 Minnestoa vs. Game 2 winner, 7 p.m.

Championship

Saturday, March 22

5) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 p.m.

NCHC Frozen Faceoff

Quarterfinals (Best-of-3 series)

Friday

North Dakota 4, Colorado College 2

Denver 5, Nebraska Omaha 1

Miami 5, St. Cloud State 4 (OT)

Western Michigan 3, Minnesota Duluth 2

Saturday

Colorado College 3, North Dakota 2 (OT)

Denver 2, Nebraska Omaha 0

Miami 4, St. Cloud State 3

Western Michigan 4, Minnesota Duluth 3

Sunday

North Dakota 4, Colorado College 3

Semifinals

At Target Center (Minn.)

Friday, March 21

Miami vs. North Dakota, TBD

Denver winner vs. Western Michigan, TBD

Saturday, March 22

Championship

Semifinal winners, 7:38 p.m.

Third place

Semifinal losers, 3:38 p.m.

College women

Playoff pairings

NCAA tournament

Quarterfinals

Saturday

Minnesota 5, Boston University 1

Wisconsin 2, Harvard 1

Mercyhurst 3, Cornell 2

Clarkson 3, Boston College 1

Semifinals

Friday, March 21

At Hamden, Conn.

5) Minnesota vs. Wisconsin

6) Mercyhurst vs. Clarkson

Championship

Sunday, March 23

At Hamden, Conn.

7) Semifinal winners

Juniors

Standings and schedule

United States Hockey League

EASTERN CONFERENCE

W L OTL Pts

Indiana 36 9 7 79

Dubuque 30 18 4 64

Cedar Rapids 31 19 3 65

Chicago 26 22 4 56

Green Bay 25 22 6 56

Muskegon 26 22 4 56

Team USA 24 23 3 51

Youngstown 15 31 6 36

WESTERN CONFERENCE

W L OTL Pts

x-Waterloo 38 10 4 80

x-Omaha 36 13 5 77

x-Sioux City 33 16 3 69

Sioux Falls 33 16 6 72

Des Moines 19 25 7 45

Lincoln 20 26 7 47

Tri-City 18 32 3 39

Fargo 10 38 5 25

NOTE: Two points for victory, one point for overtime loss.

x-clinched playoff berth

Saturday

Indiana 2, Green Bay 0

Lincoln 7, Team USA 4

Sioux Falls 5, Chicago 4

Cedar Rapids 4, Team USA 3

Sioux City 5, Tri-City 2

Waterloo 7, Dubuque 3

Omaha 5, Des Moines 1

Muskegon 2, Youngstown 1

Sunday

Sioux Falls 4, Fargo 2

Team USA 5, Omaha3

Waterloo 7, Des Moines 2

Wednesday, Mar. 19

Cedar Rapids at Chicago, 10:00

Friday, Mar. 21

Fargo at Waterloo, 7:05 p.m.

Sioux Falls at Sioux City

Omaha at Cedar Rapids

Des Moines at Lincoln

Team USA at Youngstown

Indiana at Muskegon

Green Bay at Tri-City

Dubuque at Chicago

Baseball

D

Professional

Schedule

MLB spring training

American League

Saturday’s Results

Detroit 14, Houston 3

Baltimore 2, NY Yankees 1

Tampa Bay 6, Toronto 3

Texas 16, Oakland 15

Sunday’s Results

Toronto 4, Baltimore 3, 10 innings

Tampa Bay 8, Boston 4

Texas 14, Chi. White Sox 8

Seattle 5, LA Angels 3

Today’s games

Minnesota at Baltimore, 6:05 p.m.

Texas at Kansas City, 8:05 p.m.

National League

Saturday’s Results

St. Louis 6, Atlanta 2

Washington 2, Miami 1

NY Mets 9, Chi. Cubs 4

Cincinnati 16, Milwaukee 4

LA Dodgers 5, San Diego 4

Sunday’s Results

NY Mets 10, St. Louis 4

Pittsburgh 5, Philadelphia 0

Colorado 3, LA Dodgers 3

Chi. Cubs 6, NY Mets 3

Arizona 6, Milwaukee 5

Today’s games

NY Mets at Miami, 12:05 p.m.

Colorado at San Diego, 3:05 p.m.

Interleague

Saturday’s Results

Tampa Bay 6, Pittsburgh 3

Minnesota 3, NY Mets 3

Arizona 4, Cleveland 2

Chi. Cubs 6, Kansas City 5

San Francisco 13, Seattle 6

LA Angels 4, Colorado 4, 10 innings

Oakland 8, San Francisco 1

Philadelphia 4, Boston 1

Miami 5, NY Yankees 0

Chi. White Sox 5, LA Dodgers 4

Sunday’s Results

Detroit 2, Washington 1

NY Yankees 7, Atlanta 4

Minnesota 4, Miami 2

Washington 4, Houston 3

NY Yankees 7, Miami 0

Cleveland 3, Chi. Cubs 2

Cleveland 5, San Francisco 1

Kansas City 9, San Diego 6, 10 innings

Cincinnati 7, Oakland 6

Today’s games

Atlanta at Houston, 12:05 p.m.

Baltimore at Philadelphia, 12:05 p.m.

NY Yankees at Pittsburgh, 12:05 p.m.

St. Louis at Boston, 12:05 p.m.

Washington at Detroit, 12:05 p.m.

LA Angels at Chi. Cubs, 3:05 p.m.

Chi. White Sox at Milwaukee, 3:05 p.m.

Chi. Cubs at Oakland, 3:05 p.m.

Cleveland at Cincinnati, 3:05 p.m.

San Francisco at LA Angels, 3:05 p.m.

auto racing

D

Professional

Results Sunday

NASCAR Sprint Cup Series

Food City 500

Sunday

Bristol, TN

Lap Length: .53 miles

1. (12) Carl Edwards, Ford, 503 laps, 0.0 rating, 43.0 points, $0

2. (21) Ricky Stenhouse Jr., Ford, 503, 0.0, 42.0, $0

3. (23) Aric Almirola, Ford, 503, 0.0, 41.0, $0

4. (37) Tony Stewart, Chevrolet, 503, 0.0, 40.0, $0

5. (5) Marcos Ambrose, Ford, 503, 0.0, 39.0, $0

6. (1) Denny Hamlin, Toyota, 503, 0.0, 38.0, $0

7. (6) Jeff Gordon, Chevrolet, 503, 0.0, 37.0, $0

8. (10) Kasey Kahne, Chevrolet, 503, 0.0, 36.0, $0

9. (38) Brian Vickers, Toyota, 503, 0.0, 35.0, $0

10. (20) Kyle Larson, Chevrolet, 503, 0.0, 34.0, $0

11. (26) Austin Dillon, Chevrolet, 503, 0.0, 33.0, $0

12. (8) Greg Biffle, Ford, 503, 0.0, 32.0, $0

13. (3) Matt Kenseth, Toyota, 503, 0.0, 31.0, $0

14. (2) Brad Keselowski, Ford, 503, 0.0, 30.0, $0

15. (15) Clint Bowyer, Toyota, 503, 0.0, 29.0, $0

16. (9) Ryan Newman, Chevrolet, 503, 0.0, 28.0, $0

17. (30) Justin Allgaier, Chevrolet, 502, 0.0, 27.0, $0

18. (36) Danica Patrick, Chevrolet, 502, 0.0, 26.0, $0

19. (11) Jimmie Johnson, Chevrolet, 501, 0.0, 25.0, $0

20. (4) Joey Logano, Ford, 500, 0.0, 24.0, $0

21. (28) Paul Menard, Chevrolet, 500, 0.0, 23.0, $0

22. (16) David Gilliland, Ford, 500, 0.0, 22.0, $0

23. (32) Josh Wise, Chevrolet, 499, 0.0, 21.0, $0

24. (14) Dale Earnhardt Jr., Chevrolet, 499, 0.0, 20.0, $0

25. (22) A.J. Allmendinger, Chevrolet, 498, 0.0, 19.0, $0

26. (34) Michael Annett, Chevrolet, 497, 0.0, 18.0, $0

27. (25) Casey Mears, Chevrolet, 497, 0.0, 17.0, $0

28. (35) Reed Sorenson, Chevrolet, 497, 0.0, 16.0, $0

29. (7) Kyle Busch, Toyota, 496, 0.0, 15.0, $0

30. (31) Landon Cassill, Chevrolet, 496, 0.0, 0.0, $0

31. (19) David Ragan, Ford, 495, 0.0, 13.0, $0

32. (33) Alex Bowman, Toyota, 493, 0.0, 12.0, $0

33. (39) Travis Kvapil, Ford, 491, 0.0, 11.0, $0

34. (41) Parker Kligerman, Toyota, 487, 0.0, 10.0, $0

35. (13) Kurt Busch, Chevrolet, 473, 0.0, 9.0, $0

36. (29) Martin Truex Jr., Chevrolet, 471, 0.0, 8.0, $0

37. (24) Michael McDowell, Ford, 469, 0.0, 7.0, $0

38. (17) Jamie McMurray, Chevrolet, Accident, 453, 0.0, 6.0, $0

39. (27) Kevin Harvick, Chevrolet, Accident, 450, 0.0, 5.0, $0

40. (18) Cole Whitt, Toyota, 430, 0.0, 4.0, $0

41. (42) Joe Nemechek, Toyota, Rear Gear, 322, 0.0, 0.0, $0

42. (40) Ryan Truex, Toyota, Accident, 271, 0.0, 2.0, $0

43. (43) Timmy Hill, Chevrolet, Accident, 160, 0.0, 1.0, $0

Race Statistics

Average Speed of Race Winner: 84.051 mph

Time of Race: 3 hours, 11 minutes, 23 seconds

Lead Changes: 20