« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published March 15 2014

Scoreboard

basketball

D

Professional

Standings and schedule

NBA

Eastern Conference

Atlantic

W L Pct GB

Toronto 37 27 .578 —

Brooklyn 33 31 .516 4.0

New York 27 40 .403 11.5

Boston 22 44 .333 16.0

Philadelphia 15 51 .227 23.0

Central

W L Pct GB

Indiana 49 17 .742 —

Chicago 37 29 .561 12.0

Cleveland 26 40 .394 23.0

Detroit 25 41 .379 24.0

Milwaukee 13 53 .197 36.0

Southeast

W L Pct GB

Miami 44 19 .698 —

Washington 35 31 .530 10.5

Charlotte 32 34 .485 13.5

Atlanta 29 35 .453 15.5

Orlando 19 48 .284 27.0

Western Conference

Northwest

W L Pct GB

Oklahoma City 48 17 .738 —

Portland 43 23 .652 5.5

Minnesota 32 32 .500 15.5

Denver 29 37 .439 19.5

Utah 22 44 .333 26.5

Pacific

W L Pct GB

L.A. Clippers 47 20 .701 —

Golden State 41 26 .612 6.0

Phoenix 37 28 .569 9.0

Sacramento 23 43 .348 23.5

L.A. Lakers 22 44 .333 24.5

Southwest

W L Pct GB

San Antonio 49 16 .754 —

Houston 44 21 .677 5.0

Dallas 39 27 .591 10.5

Memphis 39 27 .591 10.5

New Orleans 26 39 .400 23.0

Friday’s Games

Charlotte 105, Minnesota 93

Washington 105, Orlando 101, OT

Indiana 101, Philadelphia 94

Toronto 99, Memphis 86

Phoenix 87, Boston 80

Denver 111, Miami 107

Portland 111, New Orleans 103

San Antonio 119, L.A. Lakers 85

L.A. Clippers 96, Utah 87

Cleveland 103, Golden State 94

Saturday’s Games

New York 115, Milwaukee 94

Washington 101, Brooklyn 94

Atlanta 97, Denver 92

Indiana 112, Detroit 104, OT

Memphis 103, Philadelphia 77

Chicago 94, Sacramento 87

Today’s Games

Charlotte at Milwaukee, 12 p.m.

Phoenix at Toronto, 12 p.m.

Houston at Miami, 2:30 p.m.

Boston at New Orleans, 5 p.m.

Sacramento at Minnesota, 6 p.m.

Dallas at Oklahoma City, 6 p.m.

Utah at San Antonio, 6 p.m.

Golden State at Portland, 8 p.m.

Cleveland at L.A. Clippers, 8:30 p.m.

Monday’s Games

Atlanta at Charlotte, 6 p.m.

Philadelphia at Indiana, 6 p.m.

Phoenix at Brooklyn, 6:30 p.m.

Oklahoma City at Chicago, 7 p.m.

Utah at Houston, 7 p.m.

Boston at Dallas, 7:30 p.m.

L.A. Clippers at Denver, 9:30 p.m.

College men

Playoff pairings

Big Ten tournament

At Indianapolis

Friday

Quarterfinals

Michigan 64, Illinois 63

Ohio State 71, Nebraska 67

Wisconsin 83, Minnesota 57

Michigan State 67, Northwestern 51

Saturday

Semifinals

Michigan 72, Ohio State 69

Michigan State 83, Wisconsin 75

Today

Championship

Michigan vs. Michigan State, 2:30 p.m.

Big Sky tournament

At Ogden, Utah

Friday

Semifinals

North Dakota 79, Portland State 63

Weber State 66, Northern Colorado 63 (OT)

Saturday

Championship

Weber State 88, North Dakota 67

Results Saturday

EAST

Albany 69, Stony Brook 60

St. Joseph’s 67, St. Bonaventure 48

VCU 74, George Washington 55

Virginia 51, Pittsburgh 48

SOUTH

Florida 56, Tennessee 49

Georgia St 72, Arkansas St. 45

Michigan 72, Ohio St. 69

North Carolina Central 71, Morgan St. 62

Stephen F. Austin 68, Sam Houston St. 49

Texas Southern 78, Prairie View A&M 73

Tulsa 69, Louisiana Tech 60

MIDWEST

Duke 75, N.C. State 67

Iowa St. 74, Baylor 65

Kentucky 70, Georgia 58

Louisiana-Lafayette 73, Western Kentucky 72

Louisville 71, Connecticut 61

Michigan St 83, Wisconsin 75

Providence 65, Creighton 58

Western Michigan 98, Toledo 77

WEST

New Mexico 64, San Diego St. 58

UCLA 75, Arizona 71

Weber St. 88, North Dakota 67

College women

Playoff pairings

Big Sky

At Grand Forks

Saturday

Championship

North Dakota 72, Montana 55

Results Saturday

EAST

Army 68, Holy Cross 58

Delaware 60, Charleston 52

Hampton 50, Coppin St. 47

James Madison 55, Drexel 43

SOUTH

Florida Gulf Coast 64, Mercer 47

Middle Tennessee St. 84, Southern Mississippi 55

Northwestern St. 61, Lamar 60

Prairie View A&M 63, Texas Southern 58

Stephen F. Austin 80, McNeese St. 54

Stetson 90, South Carolina Upstate 60

MIDWEST

Akron 79, Ball St. 68

Drake 66, Indiana St. 58

North Dakota 72, Montana 55

Western Kentucky 61, Arkansas St. 60

Wichita St. 66, Illinois St. 50

WEST

CSU Northridge 73, Cal Poly SLO 58

Idaho 75, Seattle 67

High school boys

Minnesota

Pairings

Class 4A state tournament

Saturday

Third place

At Concordia-St. Paul

Shakopee 62, Cretin-Derham Hall 56

Championship

At Target Center, Minneapolis

Lakeville North 84, Hopkins 82

Class 3A state tournament

Saturday

Third place

At Concordia-St. Paul

Holy Family Catholic 56, Orono 35

Championship

At Target Center, Minneapolis

DeLaSalle 60, Austin 40

Class 2A state tournament

Friday

Semifinals

At Target Center, Minneapolis

Annandale 81, Caledonia 76

Esko 56, Fairmont 43

Saturday

Third place

At Concordia-St. Paul

Caledonia 79, Fairmont 65

Championship

At Target Center, Minneapolis

Esko 60, Annadale 41

Class 1A state tournament

Saturday

Third place

At Concordia-St. Paul

Maranatha Christian 103, Fond du Lac Ojibwe 87

Championship

At Target Center, Minneapolis

Belgrade-Brooten-Elrosa 52, Rushford-Peterson 40

North Dakota

Pairings

Class A state tournament

Friday

At Minot Civic Auditorium

Consolation semifinals

Wahpeton 57, Fargo Shanley 39

Bismarck 62, Minot 44

At Minot State Dome

Championship semifinals

Bismarck St. Mary’s 67, Bismarck Centruy 62 (OT)

Fargo Davies 82, Fargo South 66

Saturday

At Minot State Dome

Fifth-place game: Wahpeton 60, Bismarck 59

Third-place game: Bismarck Century 72, Fargo South 58

Championship game: Fargo Davies 62, Bismarck St. Mary’s 55

High school girls

Minnesota

Playoff pairings

Class 4A state tournament

Tuesday, March 18

At Target Center, Minneapolis

1) St. Paul Central vs. No. 1 Eastview, 10 a.m.

2) No. 5 Anoka vs. No. 4 Eden Prairie, noon

3) Lakeville North vs. No. 2 Centennial, 2 p.m.

4) St. Michael-Albertville vs. No. 3 Bloomington Kennedy, 4 p.m.

Thursday, March 20

Semifinals

At Williams Arena, Minneapolis

5) Game 1 winner vs. Game 2 winner, 6 p.m.

6) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 8 p.m.

Saturday, March 22

Third-place game

At Concordia University, St. Paul

7) Game 5 loser vs. Game 6 loser, 4 p.m.

State championship

At Williams Arena, Minneapolis

8) Game 5 winner vs. Game 6 winner, 8 p.m.

Class 3A state tournament

Tuesday, March 18

At Target Center

1) Simley vs. No. 1 Park Center, 6 p.m.

2) No. 5 Monticello vs. No. 4 Minneapolis Washburn, 8 p.m.

Wednesday, March 19

At Mariucci Arena

3) Kasson-Mantorville vs. No. 2 Fergus Falls, 10 a.m.

4) Chisago Lakes vs. No. 3 Marshall, noon

Thursday, March 20

Semifinals

At Williams Arena

5) Game 1 winner vs. Game 2 winner, noon

6) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 2 p.m.

Saturday, March 22

Third-place game

At Concordia University, St. Paul

7) Game 5 loser vs. Game 6 loser, 2 p.m.

State championship

At Williams Arena

8) Game 5 winner vs. Game 6 winner, 6 p.m.

Class 1A state tournament

Thursday, March 20

At Mariucci Arena, Minneapolis

1) Browerville vs. No. 1 Minneota, 11 a.m.

2) No. 5 Ada-Borup vs. No. 4 Goodhue, 1 p.m.

3) Mankato Loyola vs. No. 2 Maranatha Christian Academy, 3 p.m.

4) Win-E-Mac vs. No. 3 Mountain Iron-Buhl, 5 p.m.

Friday, March 21

Semifinals

At Williams Arena, Minneapolis

5) Game 1 winner vs. Game 2 winner, noon

6) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 2 p.m.

Saturday, March 22

Third-place game

At Concordia University, St. Paul

7) Game 5 loser vs. Game 6 loser, 10 a.m.

State championship

At Williams Arena, Minneapolis

8) Game 5 winner vs. Game 6 winner, noon

North Dakota

Pairings

Class A state tournament

Friday

At Minot Civic Auditorium

Consolation semifinals

West Fargo 67, Valley City 49

Bismarck Century 64, Jamestown 60

At Minot State Dome

Championship semifinals

Minot 57, Bismarck 52

Fargo Shanley 73, Fargo Davies 37

Saturday

At Minot State Dome

Fifth-place game: Bismarck Century 55, West Fargo 51

Third-place game: Bismarck 75, Fargo Davies 70

Championship game: Fargo Shanley 53, Minot 29

Class B state tournament

At Fargodome

Thursday, March 20

1) Thompson (23-1) vs. Beach (22-2), 1 p.m.

2) Bismarck Shiloh Christian (23-1) vs. Kidder County (19-5), 2:45 p.m.

3) Minot Ryan (25-0) vs. Lakota-Edmore (18-5), 6:30 p.m.

4) Central Cass (22-3) vs. Watford City (20-5), 8:15 p.m.

Friday, March 21

Consolation semifinals

5) Game 1 loser vs. Game 2 loser, 1 p.m.

6) Game 3 loser vs. Game 4 loser, 2:45 p.m.

Championship semifinals

7) Game 1 winner vs. Game 2 winner, 6:30 p.m.

8) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 8:15 p.m.

Saturday, March 22

Seventh place: Game 5 loser vs. Game 6 loser, 1 p.m.

Fifth place: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 2:45 p.m.

Third place: Game 7 loser vs. Game 8 loser, 6 p.m.

Championship: Game 7 winner vs. Game 8 winner, 8:15 p.m.

HOCKEY

D

Professional

Standings and schedule

NHL

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT SO Pts GF GA

Boston 67 45 17 2 3 95 215 146

Toronto 68 36 24 4 4 80 201 207

Tampa Bay 67 36 24 2 5 79 194 175

Montreal 68 36 25 4 3 79 172 174

Detroit 66 30 23 5 8 73 174 184

Ottawa 66 28 25 7 6 69 189 218

Florida 67 25 35 2 5 57 166 217

Buffalo 67 19 40 4 4 46 132 200

Metropolitan Division

GP W L OT SO Pts GF GA

Pittsburgh 66 44 18 2 2 92 206 163

Columbus 67 35 26 4 2 76 195 184

Rangers 68 36 28 2 2 76 177 169

Phila 66 34 25 2 5 75 188 190

Wash 68 31 27 3 7 72 197 205

N. Jersey 68 29 26 5 8 71 166 176

Carolina 67 29 29 6 3 67 168 192

Islanders 69 26 34 5 4 61 195 233

Western Conference

Central Division

GP W L OT SO Pts GF GA

St. Louis 67 46 14 4 3 99 223 151

Colorado 67 43 19 2 3 91 206 180

Chicago 67 38 15 6 8 90 227 178

Minnesota 67 35 22 3 7 80 164 164

Dallas 66 32 23 6 5 75 191 185

Winnipeg 68 30 29 3 6 69 186 199

Nashville 68 29 29 3 7 68 164 201

Pacific Division

GP W L OT SO Pts GF GA

Anaheim 67 44 16 1 6 95 216 171

San Jose 68 44 17 2 5 95 213 165

Los Angeles 67 38 23 2 4 82 164 142

Phoenix 67 31 25 6 5 73 185 191

Vancouver 69 30 29 3 7 70 163 187

Calgary 67 27 33 4 3 61 163 199

Edmonton 68 23 36 6 3 55 169 223

Thursday’s Games

Boston 2, Phoenix 1

Carolina 4, Buffalo 2

San Jose 4, Columbus 3, SO

Tampa Bay 5, Florida 4

St. Louis 6, Edmonton 2

Minnesota 2, NY Rangers 1

Toronto 3, Los Angeles 2

Friday’s Games

San Jose 4, NY Islanders 3

Washington 4, Vancouver 3

Detroit 2, Edmonton 1, SO

Florida 5, New Jersey 3

Nashville 3, Chicago 2

NY Rangers 4, Winnipeg 2

Calgary 4, Dallas 3, SO

Anaheim 6, Colorado 4

Saturday’s Games

Boston 5, Carolina 1

Philadelphia 4, Pittsburgh 0

Montreal 5, Ottawa 4, OT

Tampa Bay 3, New Jersey 0

NY Islanders 4, Buffalo 1

St. Louis 4, Nashville 1

Columbus 2, Minnesota 1, SO

Calgary at Phoenix, late

Anaheim at Los Angeles, late

Today’s Games

Philadelphia at Pittsburgh, 11:30 a.m.

Vancouver at Florida, 2 p.m.

Toronto at Washington, 2 p.m.

Edmonton at Carolina, 2 p.m.

San Jose at NY Rangers, 3 p.m.

Colorado at Ottawa, 4 p.m.

Montreal at Buffalo, 6 p.m.

Detroit at Chicago, 6:30 p.m.

Dallas at Winnipeg, 7 p.m.

College men

Standings and schedule

Big Ten

Conf Pts Overall

Minnesota 14-3-3 45 25-5-6

Wisconsin 13-6-1 40 22-10-2

Michigan 10-8-2 33 18-12-4

Ohio State 6-9-5 27 16-13-5

Michigan State 5-9-6 25 11-17-7

Penn State 3-16-1 10 7-25-1

Note: Three points for victory, one point for a tie, with an additional point for a shootout win following tie.

Saturday

Penn State 4, Ohio State 2

Wisconsin 4, Michigan State 3

Michigan 6, Minnesota 2

End of regular season

Playoff pairings

Big Ten tournament

Quarterfinals

At Xcel Energy Center, Minneapolis

Thursday, March 20

1) No. 3 Michigan vs. No. 6 Penn State, 2 p.m.

2) No. 4 Ohio State vs. No. 5 Michigan State, 7 p.m.

Semifinals

Friday, March 21

3) No. 2 Wisconsin vs. Game 1 winner, 2 p.m.

4) No. 1 Minnestoa vs. Game 2 winner, 7 p.m.

Championship

Saturday, March 22

5) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 p.m.

NCHC Frozen Faceoff

Quarterfinals (Best-of-3 series)

Friday

North Dakota 4, Colorado College 2

Denver 5, Nebraska Omaha 1

Miami 5, St. Cloud State 4 (OT)

Western Michigan 3, Minnesota Duluth 2

Saturday

Colorado College 3, North Dakota 2 (OT)

Denver 2, Nebraska Omaha 0

Miami 4, St. Cloud State 3

Western Michigan 4, Minnesota Duluth 3

Today

Colorado College at North Dakota, 7:08 p.m.

Semifinals

At Target Center (Minn.)

Friday, March 21

Miami winner vs. Western Michigan winner, 7:38 p.m.

Denver winner vs. North Dakota/Colorado College winner, 7:38 p.m.

Saturday, March 22

Championship

Semifinal winners, 7:38 p.m.

Third place

Semifinal losers, 3:38 p.m.

College women

Playoff pairings

NCAA tournament

Quarterfinals

Saturday

Minnesota 5, Boston University 1

Wisconsin 2, Harvard 1

Mercyhurst 3, Cornell 2

Clarkson 3, Boston College 1

Semifinals

Friday, March 21

At Hamden, Conn.

5) Minnesota vs. Wisconsin

6) Mercyhurst vs. Clarkson

Championship

Sunday, March 23

At Hamden, Conn.

7) Semifinal winners

Juniors

Standings and schedule

United States Hockey League

EASTERN CONFERENCE

W L OTL Pts

Indiana 36 9 7 79

Dubuque 30 18 4 64

Cedar Rapids 31 19 3 65

Chicago 26 22 4 56

Green Bay 25 22 6 56

Muskegon 26 22 4 56

Team USA 23 23 3 49

Youngstown 15 31 6 36

WESTERN CONFERENCE

W L OTL Pts

x-Waterloo 37 10 4 78

x-Omaha 36 12 5 77

x-Sioux City 33 16 3 69

Sioux Falls 32 16 6 70

Des Moines 19 25 7 45

Lincoln 20 26 7 47

Tri-City 18 32 3 39

Fargo 10 37 5 25

NOTE: Two points for victory, one point for overtime loss.

x-clinched playoff berth

Saturday

Indiana 2, Green Bay 0

Lincoln 7, Team USA 4

Sioux Falls 5, Chicago 4

Cedar Rapids 4, Team USA 3

Sioux City 5, Tri-City 2

Waterloo 7, Dubuque 3

Omaha 5, Des Moines 1

Muskegon 2, Youngstown 1

Today

Sioux Falls at Fargo, 3:05 p.m.

Team USA at Omaha

Waterloo at Des Moines

Baseball

D

Professional

Schedule

MLB spring training

American Leauge

Saturday’s Results

Detroit 14, Houston 3

Baltimore 2, NY Yankees 1

Tampa Bay 6, Toronto 3

Texas 16, Oakland 15

Today’s Games

Baltimore at Toronto, 12:05 p.m.

Boston at Tampa Bay, 12:05 p.m.

Chi. White Sox at Texas, 3:05 p.m.

Seattle at LA Angels, 3:05 p.m.

National League

Saturday’s Results

St. Louis 6, Atlanta 2

Washington 2, Miami 1

NY Mets 9, Chi. Cubs 4

Cincinnati 16, Milwaukee 4

LA Dodgers 5, San Diego 4

Today’s Games

NY Mets at St. Louis, 12:05 p.m.

Pittsburgh at Philadelphia, 12:05 p.m.

Colorado at LA Dodgers, 3:05 p.m.

Chi. Cubs vs NY Mets, at Las Vegas, NV, 3:05 p.m.

Milwaukee at Arizona, 3:10 p.m.

Interleague

Saturday’s Results

Tampa Bay 6, Pittsburgh 3

Minnesota 3, NY Mets 3

Arizona 4, Cleveland 2

Chi. Cubs 6, Kansas City 5

San Francisco 13, Seattle 6

LA Angels 4, Colorado 4, 10 innings

Oakland 8, San Francisco 1

Philadelphia 4, Boston 1

Miami at NY Yankees, 8:05 p.m.

LA Dodgers at Chi. White Sox, 9:05 p.m.

Today’s Games

Detroit at Washington, 12:05 p.m.

Atlanta at NY Yankees, 12:05 p.m.

Miami at Minnesota, 12:05 p.m.

Washington at Houston, 12:05 p.m.

Miami at NY Yankees, 1:05 p.m.

Cleveland at Chi. Cubs, 3:05 p.m.

Cleveland at San Francisco, 3:05 p.m.

Kansas City at San Diego, 3:05 p.m.

Oakland at Cincinnati, 3:05 p.m.

golf

D

Professional

Results Saturday

Valspar Championship

At Palm Harbor, FL

Yardage: 7,340; Par: 71

Third Round

Robert Garrigus 69-66-70-205

Kevin Na 70-68-68-206

John Senden 72-71-64-207

Justin Rose 71-68-69-208

Retief Goosen 72-73-64-209

Charley Hoffman 70-72-67-209

Scott Langley 71-69-69-209

Luke Donald 71-72-67-210

Jason Kokrak 74-68-68-210

Matteo Manassero 69-70-71-210

James Driscoll 73-70-68-211

Matthew Every 68-71-72-211

Jim Furyk 71-69-71-211

David Hearn 71-70-70-211

Fredrik Jacobson 70-71-70-211

Will MacKenzie 73-70-68-211

George McNeill 73-71-67-211

Ted Potter Jr 73-71-67-211

Toshiba Classic

At Newport Beach Country Club

Newport Beach, CA

Second Round

Bernhard Langer 63-66-129

Chien-Soon Lu 65-66-131

Kenny Perry 66-65-131

Fred Couples 65-67-132

Scott Dunlap 68-64-132

Jeff Hart 65-67-132

Esteban Toledo 67-65-132

Michael Allen 66-67-133

Steve Pate 68-65-133

Peter Senior 70-63-133

Kirk Triplett 66-67-133

Tom Byrum 68-66-134

Dan Forsman 69-65-134

Duffy Waldorf 66-68-134

Tom Watson 71-63-134

Fred Funk 67-68-135

Jay Haas 68-67-135

Kohki Idoki 67-68-135

Hale Irwin 69-66-135

Loren Roberts 69-66-135

Wes Short Jr. 70-65-135

Jay Don Blake 68-68-136

Jim Carter 68-68-136

Russ Cochran 70-66-136

Bill Glasson 67-69-136

Mike Goodes 69-67-136

Mark O’Meara 71-65-136

Tom Pernice Jr. 69-67-136

Scott Simpson 66-70-136

Joey Sindelar 68-68-136

auto racing

D

Professional

Results Saturday

NASCAR

Nationwide Series

Drive to stop Diabetes 300

Bristol, TN

Lap Length: .53 miles

1. (2) Kyle Busch, Toyota, 300 laps, 136.7 rating, 0.0 points, $47,325

2. (1) Kyle Larson, Chevrolet, 300, 116.7, 0.0, $44,100

3. (6) Kevin Harvick, Chevrolet, 300, 118.8, 0.0, $29,100

4. (5) Ryan Blaney, Ford, 300, 109.9, 0.0, $31,825

5. (3) Matt Kenseth, Toyota, 300, 141.3, 0.0, $27,775

6. (9) Ty Dillon, Chevrolet, 300, 98.2, 38.0, $29,200

7. (20) Brendan Gaughan, Chevrolet, 300, 97.4, 37.0, $27,635

8. (14) Trevor Bayne, Ford, 300, 89.9, 36.0, $29,595

9. (15) Chase Elliott, Chevrolet, 300, 101.9, 35.0, $27,275

10. (7) Regan Smith, Chevrolet, 300, 101.5, 34.0, $29,275

11. (12) Cale Conley, Chevrolet, 300, 87.1, 0.0, $26,725

12. (26) Landon Cassill, Chevrolet, 300, 81.1, 32.0, $26,625

13. (8) James Buescher, Toyota, 299, 85.5, 31.0, $26,525

14. (4) Brian Scott, Chevrolet, 299, 90.8, 30.0, $26,475

15. (11) Dylan Kwasniewski, Chevrolet, 298, 66.6, 29.0, $27,050

16. (13) Chris Buescher, Ford, 298, 72.7, 28.0, $26,550

17. (18) Elliott Sadler, Toyota, 297, 80.5, 27.0, $26,300

18. (30) Jeremy Clements, Chevrolet, 297, 70.2, 26.0, $26,250

19. (34) Joe Nemechek, Toyota, 297, 67.9, 0.0, $26,150

20. (19) Ryan Sieg, Chevrolet, 296, 62.8, 0.0, $26,800

21. (25) Timmy Hill, Chevrolet, 296, 63.7, 0.0, $26,025

22. (22) Will Kimmel, Toyota, 294, 57.0, 22.0, $25,970

23. (37) Jamie Dick, Chevrolet, 294, 52.9, 21.0, $25,920

24. (29) Dakoda Armstrong, Ford, 294, 52.7, 20.0, $25,845

25. (28) Mike Wallace, Dodge, 294, 60.7, 19.0, $26,295

26. (10) Mike Bliss, Toyota, 293, 68.9, 18.0, $25,720

27. (35) Eric McClure, Toyota, 290, 38.8, 17.0, $25,670

28. (36) Derrike Cope, Chevrolet, 290, 40.8, 16.0, $19,595

29. (38) Joey Gase, Chevrolet, 285, 36.9, 15.0, $25,545

30. (23) Josh Wise, Chevrolet, 270, 47.1, 0.0, $25,295

31. (21) Ryan Reed, Ford, Accident, 258, 66.1, 13.0, $24,790

32. (17) Jeffrey Earnhardt, Chevrolet, 249, 35.3, 12.0, $24,655

33. (39) Ruben Garcia Mateos, Toyota, Accident, 214, 33.1, 11.0, $24,540

34. (33) Kevin Lepage, Dodge, Engine, 152, 40.8, 10.0, $24,505

35. (27) Kelly Admiraal, Toyota, Engine, 148, 49.9, 9.0, $18,465

36. (31) Tanner Berryhill, Dodge, Engine, 144, 36.4, 8.0, $23,025

37. (40) Matthew Carter, Toyota, Brakes, 18, 32.5, 0.0, $16,990

38. (32) Carl Long, Dodge, Electrical, 11, 32.5, 6.0, $16,931

39. (16) Matt DiBenedetto, Chevrolet, Electrical, 6, 30.3, 5.0, $16,830

40. (24) Blake Koch, Toyota, Vibration, 5, 28.1, 4.0, $16,805

Race Statistics

Average Speed of Race Winner: 87.165 mph

Time of Race: 1 hours, 50 minutes, 4 seconds

Margin of Victory: 1.441 seconds

Lead Changes: 7

Lineup

NASCAR Sprint Cup

Food City 500 Today

Bristol, Tennessee

(Car number in parentheses)

1. (11) Denny Hamlin, Toyota, 129.991.

2. (2) Brad Keselowski, Ford, 129.965.

3. (20) Matt Kenseth, Toyota, 129.073.

4. (22) Joey Logano, Ford, 128.83.

5. (9) Marcos Ambrose, Ford, 128.727.

6. (24) Jeff Gordon, Chevrolet, 128.245.

7. (18) Kyle Busch, Toyota, 128.159.

8. (16) Greg Biffle, Ford, 127.946.

9. (31) Ryan Newman, Chevrolet, 127.801.

10. (5) Kasey Kahne, Chevrolet, 127.69.

11. (48) Jimmie Johnson, Chevrolet, 127.385.

12. (99) Carl Edwards, Ford, 127.073.

13. (41) Kurt Busch, Chevrolet, 128.322.

14. (88) Dale Earnhardt Jr., Chevrolet, 128.271.

15. (15) Clint Bowyer, Toyota, 128.245.

16. (38) David Gilliland, Ford, 128.236.

17. (1) Jamie McMurray, Chevrolet, 128.168.

18. (26) Cole Whitt, Toyota, 127.929.

19. (34) David Ragan, Ford, 127.903.

20. (42) Kyle Larson, Chevrolet, 127.792.

21. (17) Ricky Stenhouse Jr., Ford, 127.682.

22. (47) A.J. Allmendinger, Chevrolet, 127.648.

23. (43) Aric Almirola, Ford, 127.605.

24. (95) Michael McDowell, Ford, 127.605.

25. (13) Casey Mears, Chevrolet, 127.597.

26. (3) Austin Dillon, Chevrolet, 127.529.

27. (4) Kevin Harvick, Chevrolet, 127.444.

28. (27) Paul Menard, Chevrolet, 127.436.

29. (78) Martin Truex Jr., Chevrolet, 127.351.

30. (51) Justin Allgaier, Chevrolet, 127.343.

31. (40) Landon Cassill, Chevrolet, 127.182.

32. (98) Josh Wise, Chevrolet, 127.174.

33. (23) Alex Bowman, Toyota, 127.165.

34. (7) Michael Annett, Chevrolet, 126.896.

35. (36) Reed Sorenson, Chevrolet, 126.645.

36. (10) Danica Patrick, Chevrolet, 126.628.

37. (14) Tony Stewart, Chevrolet, .

38. (55) Brian Vickers, Toyota, .

39. (32) Travis Kvapil, Ford, .

40. (83) Ryan Truex, Toyota, .

41. (30) Parker Kligerman, Toyota,

42. (66) Joe Nemechek, Toyota,

43. (33) Timmy Hill, Chevrolet,