« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published March 13 2014

Scoreboard

basketball

D

Professional

Standings and schedule

NBA

Eastern Conference

Atlantic

W L Pct GB

Toronto 36 27 .571 —

Brooklyn 33 30 .524 3.0

New York 26 40 .394 11.5

Boston 22 43 .338 15.0

Philadelphia 15 49 .234 21.5

Central

W L Pct GB

Indiana 47 17 .734 —

Chicago 36 29 .554 11.5

Detroit 25 40 .385 22.5

Cleveland 25 40 .385 22.5

Milwaukee 13 52 .200 34.5

Southeast

W L Pct GB

Miami 44 18 .710 —

Washington 33 31 .516 12.0

Charlotte 31 34 .477 14.5

Atlanta 28 35 .444 16.5

Orlando 19 47 .288 27.0

Western Conference

Northwest

W L Pct GB

Oklahoma City 47 17 .734 —

Portland 42 23 .646 5.5

Minnesota 32 31 .508 14.5

Denver 28 36 .438 19.0

Utah 22 43 .338 25.5

Pacific

W L Pct GB

L.A. Clippers 46 20 .697 —

Golden State 41 25 .621 5.0

Phoenix 36 28 .562 9.0

Sacramento 23 42 .354 22.5

L.A. Lakers 22 42 .344 23.0

Southwest

W L Pct GB

San Antonio 48 16 .750 —

Houston 44 21 .677 4.5

Memphis 38 26 .594 10.0

Dallas 39 27 .591 10.0

New Orleans 26 38 .406 22.0

Wednesday’s Games

Brooklyn 96, Miami 95

Denver 120, Orlando 112

Sacramento 115, Philadelphia 98

Toronto 101, Detroit 87

Charlotte 98, Washington 85

New York 116, Boston 92

Memphis 90, New Orleans 88

Dallas 108, Utah 101

San Antonio 103, Portland 90

Cleveland 110, Phoenix 101

L.A. Clippers 111, Golden State 98

Thursday’s Games

Chicago 111, Houston 87

Atlanta 102, Milwaukee 97

L.A. Lakers at Oklahoma City, late

Today’s Games

Minnesota at Charlotte, 6 p.m.

Washington at Orlando, 6 p.m.

Indiana at Philadelphia, 6 p.m.

Memphis at Toronto, 6 p.m.

Phoenix at Boston, 6:30 p.m.

Denver at Miami, 6:30 p.m.

Portland at New Orleans, 7 p.m.

L.A. Lakers at San Antonio, 7:30 p.m.

L.A. Clippers at Utah, 8 p.m.

Cleveland at Golden State, 9:30 p.m.

Saturday’s Games

Milwaukee at New York, 11 a.m.

Brooklyn at Washington, 6 p.m.

Denver at Atlanta, 6:30 p.m.

Indiana at Detroit, 6:30 p.m.

Memphis at Philadelphia, 6:30 p.m.

Sacramento at Chicago, 7 p.m.

College men

Playoff pairings

Big Ten tournament

At Indianapolis

Thursday

First round

1) Illinois 64, Indiana 54

2) Ohio State 63, Purdue 61

3) Minnesota 63, Penn State 56

4) Northwestern 67, Iowa 62

Today

Quarterfinals

5) No. 1 Michigan vs. No. 9 Illinois, noon

6) No. 4 Nebraska vs. No. 5 Ohio State, 25 min. after Game 5

7) No. 2 Wisconsin vs. No. 7 Minnesota, 5:30 p.m.

8) No. 3 Michigan State vs. No. 11 Northwestern, 25 min. after Game 7

Saturday

Semifinals

Game 5 winner vs. Game 6 winner, 12:40 p.m.

Game 7 winner vs. Game 8 winner, 25 min. after previous game

Sunday

Championship

Semifinal winner, 2:30 p.m.

Big Sky tournament

At Ogden, Utah

Thursday

First round

North Dakota 79, Sacramento State 76

Northern Colorado 62, Northern Arizona 60

Portland State 70, Montana 63

Today

Semifinals

No. 2 North Dakota vs. No. 5 Portland State, 5:30 p.m.

No. 1 Weber State vs. No. 6 Northern Colorado, 8 p.m.

Saturday

Championship

Semifinal winners, 7 p.m.

Results Thursday

EAST

Colorado 59, California 56

Eastern Michigan 69, Buffalo 64

Florida St. 67, Maryland 65

Illinois 64, Indiana 54

Massachusetts 65, Rhode Island 61

Morgan St. 81, Florida A&M 68

Norfolk State 57, Savannah State 47

Pittsburgh 84, Wake Forest 55

Portland St. 70, Montana 63

Providence 79, St. John’s 74

Richmond 76, Duquesne 64

Seton Hall 64, Villanova 63

SOUTH

Alabama A&M 69, Arkansas-Pine Bluff 50

Alabama St. 64, Alcorn St. 51

Arkansas-Little Rock 74, Troy 61

Houston 68, Southern Methodist 64

Kansas 77, Oklahoma St. 70, OT

Louisiana State 68, Alabama 56

Middle Tennessee St. 62, Old Dominion 48

N.C. State 67, Miami-Florida 58

Northwestern St. 88, Nicholls State 72

Sam Houston St. 70, Oral Roberts 61

Southern Miss 64, Texas-El Paso 56

Utah Valley 83, Texas-Pan American 63

MIDWEST

Akron 83, Ohio 77

Baylor 78, Oklahoma 73

Cincinnati 61, Central Florida 58

Creighton 84, DePaul 62

Dayton 87, Fordham 74

Iowa St. 91, Kansas St. 85

Louisville 92, Rutgers 31

Minnesota 63, Penn St. 56

Missouri 91, Texas A&M 83, 2OT

North Dakota 79, Sacramento State 76

Northwestern 67, Iowa 62

South Carolina 71, Arkansas 69

Tulsa 70, Tulane 49

WEST

Arizona 71, Utah 39

Cal Poly SLO 69, UC Santa Barbara 38

Cal. State - Bakersfield 68, Chicago St. 62

Idaho 73, UMKC 70

Long Beach St. 66, Cal St. Fullerton 56

New Mexico 93, Fresno St. 77

Northern Colorado 62, Northern Arizona 60

Ohio St. 63, Purdue 61

San Diego St. 73, Utah St. 39

St. Bonaventure 82, La Salle 72

UC Irvine 63, UC Riverside 43

UCLA 82, Oregon 63

UNLV 71, Wyoming 67

College women

Playoff pairings

Big Sky

At Grand Forks

Thursday

First round

Southern Utah 86, Sacramento State 78

Montana 75, Montana State 66

Idaho State 70, Eastern Washington 65

Today

Semifinals

No. 1 North Dakota vs. No. 5 Idaho State, 5 p.m.

No. 2 Southern Utah vs. No. 3 Montana, 7:30 p.m.

Saturday

Championship

Semifinal winners, 3 p.m.

NAIA Division II tournament

First round Day 2

At Sioux City, Iowa

Thursday

Mayville State 86, Cornerstone (Mich.) 82

Jamestown 80, Roosevelt (Ill.) 59

Today

Mayville State vs. College of the Ozarks (Mo.), noon

Jamestown vs. Cardinal Stritch, 5:15 p.m.

Results Thursday

EAST

Ball St. 74, Buffalo 60

Coppin St. 82, Maryland - E. Shore 60

NC-Wilmington 67, William & Mary 65

SOUTH

Florida International 69, Tulane 55

Jackson State 74, Mississippi Valley State 68

McNeese St. 78, Texas A&M CC 73

Middle Tennessee St. 69, UAB 59

Nicholls State 77, Oral Roberts 66

Prairie View A&M 71, Alabama St. 61

Savannah State 84, Florida A&M 75

Southern Mississippi 83, Old Dominion 64

Texas-El Paso 81, Louisiana Tech 72

MIDWEST

Akron 83, Toledo 69

Loyola-Chicago 75, Bradley 69

Missouri St. 61, Southern Illinois 39

WEST

Idaho State 70, Eastern Washington 65, OT

Montana 75, Montana St. 66

Southern Utah 86, Sacramento State 78

High school boys

Minnesota

Pairings

Class 4A state tournament

Thursday

Semifinals

At Target Center, Minneapolis

Hopkins 49, Shakopee 46

Lakeville North 55, Cretin-Derham Hall 52

Saturday

Third place

At Concordia-St. Paul

7) No. 5 Shakopee vs. No. 3 Cretin-Derham, 4 p.m.

Championship

At Target Center, Minneapolis

8) No. 1 Hopkins vs. No. 2 Lakeville North, 9 p.m.

Class 3A state tournament

Thursday

Semifinals

At Target Center, Minneapolis

5) DeLaSalle 67, Orono 41

6) Austin 70, Holy Family Catholic 42

Saturday

Third place

At Concordia-St. Paul

7) No. 4 Orono vs. No. 3 Holy Family Catholic, 2 p.m.

Championship

At Target Center, Minneapolis

8) No. 1 DeLaSalle vs. No. 2 Austin, 6 p.m.

Class 2A state tournament

Today

Semifinals

At Target Center, Minneapolis

5) No. 1 Annandale vs. No. 4 Caledonia, 6 p.m.

6) No. 2 Esko vs. No. 3 Fairmont, 8 p.m.

Saturday

Third place

At Concordia-St. Paul

7) Game 5 loser vs. Game 6 loser, noon

Championship

At Target Center, Minneapolis

8) Game 5 winner vs. Game 6 winner, 2 p.m.

Class 1A state tournament

Thursday

Quarterfinals

At Williams Arena, Minneapolis

1) Belgrade-Brooten-Elrosa 85, Moorhead Park Christian 50

2) Fond du Lac Ojibwe 85, Canby 82 (3 OT)

3) Maranatha Christian Academy 95, Red Lake 67

4) Rushford-Peterson 71, Atwater-Cosmos-Grove City 63

Today

Semifinals

At Target Center, Minneapolis

5) No. 1 Belgrade-Brooten-Elrosa vs. No. 5 Fond du Lac Ojibwe, noon

6) No. 2 Maranatha Christian Academy vs. No. 3 Rushford-Peterson, 2 p.m.

Saturday

Third place

At Concordia-St. Paul

7) Game 5 loser vs. Game 6 loser, 10 a.m.

Championship

At Target Center, Minneapolis

8) Game 5 winner vs. Game 6 winner, noon

North Dakota

Pairings

Class A state tournament

Thursday

At Minot State Dome

1) Bismarck Century 73, Fargo Shanley 59

2) Bismarck St. Mary’s 56, Wahpeton 53

3) Fargo Davies 91, Minot 82

4) Fargo South 57, Bismarck 54

Today

At Minot Civic Auditorium

Consolation semifinals

5) Fargo Shanley (9-14) vs. Wahpeton (17-6), noon

6) Minot (16-7) vs. Bismarck (16-7), 2 p.m.

At Minot State Dome

Championship semifinals

7) Bismarck Century (22-1) vs. Bismarck St. Mary’s (19-4), 6:30 p.m.

8) Fargo Davies (21-2) vs. Fargo South (15-8), 8:30 p.m.

Saturday

At Minot State Dome

Fifth-place game: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 11:30 a.m.

Third-place game: Game 7 loser vs. Game 8 loser, 3:30 p.m.

Championship game: Game 7 winner vs. Game 8 winner, 8 p.m.

High school girls

Minnesota

Pairings

Class 4A, Section 8

Today

Championship

At St. John’s University

No. 1 St. Michael-Albertville (22-4) vs. No. 3 Elk River (13-13) 7 p.m.

Class 3A, Section 8

Today

At Minnesota State Moorhead

Championship: No. 1 Fergus Falls (27-1) vs. Albany (26-1), 7 p.m.

Class 2A, Section 8

Today

At Concordia

Championship: No. 1 Pequot Lakes vs. Hawley, 7 p.m.

Class 1A, Section 5

Today

At Crosby-Ironton

Championship: No. 1 Browerville vs. No. 1 Isle 7 p.m.

Class 1A, Section 6

Today

At Minnesota-Morris

Championship: West Central Area vs. Ada-Borup, 7 p.m.

Class 1A, Section 8

Today

Championship

At REA, Thief River Falls

No. 1 Win-E-Mac vs. No. 3 Clearbrook-Gonvick 7 p.m.

North Dakota

Pairings

Class A state tournament

Thursday

At Minot Civic Auditorium

1) Bismarck 60, Valley City 50

2) Minot 62, West Fargo 59

3) Fargo Shanley 62, Jamestown 50

4) Fargo Davies 61, Bismarck Century 55

Today

At Minot Civic Auditorium

Consolation semifinals

5) Valley City (15-8) vs. West Fargo (20-3), 4 p.m.

6) Jamestown (12-11) vs. Bismarck Centruy (18-4), 6 p.m.

At Minot State Dome

Championship semifinals

7) Bismarck (21-1) vs. Minot (15-8), 1 pm.

8) Fargo Shanley (21-2) vs. Fargo Davies (17-6), 3 p.m.

Saturday

At Minot State Dome

Fifth-place game: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 9:30 a.m.

Third-place game: Game 7 loser vs. Game 8 loser, 1:30 p.m.

Championship game: Game 7 winner vs. Game 8 winner, 6 p.m.

Class B

Region 1 Tournament

At NDSCS, Wahpeton

Thursday

Third place: Maple Valley 49, Oak Grove 43

Championship: Central Cass 56, Fairmount-Campbell-Tintah 51

Region 2 Tournament

At Mayville State

Thursday

Third place: Park River-Fordville-Lankin 57, Midway-Minto 53

Championship: Thompson 46, Hillsboro-Central Valley 38

Region 3 Tournament

At Hazelton High School

Thursday

Third place: LaMoure-Litchville-Marion 56, Ellendale 49

Championship: Kidder County 45, South Border 44 (OT)

Region 4 Tournament

At Devils Lake

Thursday

Third place: Rolette-Wolford 48, Carrington 46

Championship: Lakota-Edmore 65, North Star 45

Region 5 Tournament

At Mandan

Thursday

Third place: Underwood 51, WIlton-Wing 41

Championship: Bismarck Shiloh Christian 59, Grant County 43

Region 6 Tournament

At Minot

Thursday

Third place: Lewis & Clark-Berthold 42, Des Lacs-Burlington 31

Championship: Minot Ryan 57, Towner-Granville-Upham 27

Region 7 Tournament

Thursday

At Dickinson High School

Third place: Hazen 63, Beulah 61

Championship: Beach 46, Dickinson Trinity 40

Region 8 Tournament

At Williston State

Thursday

Third place: New Town 49, Stanley 48

Championship: Watford City 70, Parshall 63 (OT)

Results Thursday

Region 3 tournament

Kidder County 45,

South Border 44 (OT)

KC 1 8 23 38 45

SB 14 19 27 38 44

KC: Randall 5, S. Rohrich 14, M. Rohrich 7, Schmidt 17, M. Nicholson 2.

SB: Jochim 2, Buchholz 2, Mo. Schnabel 16, Scherbenske 14, Ma. Schnabel 10.

LaMoure-Litchville-Marion 56,

Ellendale 49

LLM 5 25 45 56

E 9 17 28 49

LLM: Piehl 14, Holen 8, Carlson 5, Ulmer 4, Hirschkorn 2, Alber 17, Witt 6.

E: Fuller 11, Herman 9, Wedell 7, Bommersbach 10, Hack 2, Rall 3, Mertz 7.

Region 4 tournament

Rolette-Wolford 48, Carrington 46

RW 10 17 33 48

C 14 21 33 46

RW: Brorby 9, Beaver 25, Wittmayer 11, Graber 3.

C: Rosenau 2, Wedel 13, Hagemeister 5, Montgomery 3, Nelson 13, Scherr 3, Hochhalter 2, Retzlaff 5.

Lakota-Edmore 65, North Star 45

NS 10 19 28 45

LE 14 30 50 65

NS: Heisler 6, Hagler 21, Kvilvang 8, Halverson 5, Peters 2, Miller 2, Hendrickson 1.

LE: Ronningen 22, Freije 13, Pesek 10, Martinson 3, Haman 9, Anderson 1, Halberg 7.

HOCKEY

D

Professional

Standings and schedule

NHL

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT SO Pts GF GA

Boston 66 44 17 2 3 93 210 145

Toronto 67 35 24 4 4 78 198 205

Tampa 66 35 24 2 5 77 191 175

Montreal 67 35 25 4 3 77 167 170

Detroit 65 29 23 5 8 71 172 183

Ottawa 65 28 25 6 6 68 185 213

Florida 66 24 35 2 5 55 161 214

Buffalo 66 19 39 4 4 46 131 196

Metropolitan Division

GP W L OT SO Pts GF GA

Pittsburgh 65 44 17 2 2 92 206 159

Colmbus 66 34 26 4 2 74 193 183

Rangers 67 35 28 2 2 74 173 167

Phila 65 33 25 2 5 73 184 190

N. Jersey 66 29 24 5 8 71 163 168

Wash. 67 30 27 3 7 70 193 202

Carolina 66 29 28 6 3 67 167 187

Islanders 67 25 33 5 4 59 188 228

Western Conference

Central Division

GP W L OT SO Pts GF GA

St. Louis 66 45 14 4 3 97 219 150

Colorado 66 43 18 2 3 91 202 174

Chicago 66 38 14 6 8 90 225 175

Minn. 66 35 22 3 6 79 163 162

Dallas 65 32 23 6 4 74 188 181

Winnipeg 67 30 28 3 6 69 184 195

Nashville 66 28 28 3 7 66 160 195

Pacific Division

GP W L OT SO Pts GF GA

Anaheim 66 43 16 1 6 93 210 167

San Jose 67 43 17 2 5 93 209 162

LA 66 38 22 2 4 82 162 139

Phoenix 67 31 25 6 5 73 185 191

Vancver 68 30 28 3 7 70 160 183

Calgary 66 26 33 4 3 59 159 196

Edmntn 67 23 36 6 2 54 168 221

Tuesday’s Games

Nashville 4, Buffalo 1

New Jersey 2, Philadelphia 1

Carolina 3, NY Rangers 1

Columbus 4, Detroit 1

Phoenix 3, Florida 1

Pittsburgh 2, Washington 0

Dallas 3, St. Louis 2, OT

Edmonton 4, Minnesota 3, SO

San Jose 6, Toronto 2

Wednesday’s Games

Boston 4, Montreal 1

Vancouver 3, Winnipeg 2, SO

Colorado 3, Chicago 2

Calgary 7, Anaheim 2

Thursday’s Games

Boston 2, Phoenix 1

Carolina 4, Buffalo 2

San Jose 4, Columbus 3, SO

Tampa Bay 5, Florida 4

St. Louis 6, Edmonton 2

Minnesota 2, NY Rangers 1

Toronto at Los Angeles, late

Today’s Games

San Jose at NY Islanders, 6 p.m.

Vancouver at Washington, 6 p.m.

Edmonton at Detroit, 6:30 p.m.

New Jersey at Florida, 6:30 p.m.

Nashville at Chicago, 7 p.m.

NY Rangers at Winnipeg, 7 p.m.

Calgary at Dallas, 7:30 p.m.

Anaheim at Colorado, 8 p.m.

College men

Standings and schedule

Big Ten

Conf Pts Overall

Minnesota 13-2-3 42 24-4-6

Wisconsin 12-5-1 37 21-9-2

Michigan 9-7-2 30 17-11-4

Ohio State 5-8-5 24 15-12-5

Michigan State 4-8-6 22 10-16-7

Penn State 2-15-1 7 6-24-1

Note: Three points for victory, one point for a tie, with an additional point for a shootout win following tie.

Today

Minnesota at Michigan

Wisconsin at Michigan State

Ohio State at Penn State

Saturday

Ohio State at Penn State

Wisconsin at Michigan State

Minnesota at Michigan

End of regular season

Playoff pairings

NCHC Frozen Faceoff

Quarterfinals (Best-of-3 series)

Thursday

Nebraska Omaha 4, Denver 3

Today

Colorado College at North Dakota, 7:38 p.m.

Denver at Nebraska Omaha, 7:37 p.m.

Miami at St. Cloud State, 7:37 p.m.

Western Michigan at Minnesota Duluth, 7:07 p.m.

Saturday

Colorado College at North Dakota, 7:08 p.m.

Denver at Nebraska Omaha, 7:37 p.m. (if needed)

Miami at St. Cloud State, 7:37 p.m.

Western Michigan at Minnesota Duluth, 7:07 p.m.

Sunday

Colorado College at North Dakota, 7:08 p.m. (if needed)

Miami at St. Cloud State, 7:37 p.m. (if needed)

Western Michigan at Minnesota Duluth, 7:07 p.m. (if needed)

Semifinals

At Target Center (Minn.)

Friday, March 21

St. Cloud State/Miami winner vs. Minnesota Duluth/Western Michigan winner, 7:38 p.m.

Nebraska Omaha/Denver winner vs. North Dakota/Colorado College winner, 7:38 p.m.

Saturday, March 22

Championship

Semifinal winners, 7:38 p.m.

Third place

Semifinal losers, 3:38 p.m.

College women

Playoff pairings

NCAA tournament

Quarterfinals

Saturday

1) Boston at Minnesota, 5 p.m.

2) Harvard at Wisconsin

3) Mercyhurst at Cornell

4) Boston College at Clarkson

Semifinals

Friday, March 21

At Hamden, Conn.

5) Game 1 winner vs. Game 2 winner

6) Game 3 winner vs. Game 4 winner

Championship

Sunday, March 23

At Hamden, Conn.

7) Semifinal winners

Juniors

Standings and schedule

United States Hockey League

EASTERN CONFERENCE

W L OTL Pts

Indiana 34 9 7 75

Dubuque 30 16 4 64

Cedar Rapids 29 19 3 61

Chicago 26 20 4 56

Green Bay 25 20 6 56

Muskegon 24 22 4 52

Team USA 23 20 3 49

Youngstown 15 29 6 36

WESTERN CONFERENCE

W L OTL Pts

x-Waterloo 36 9 4 76

x-Omaha 35 12 5 75

x-Sioux City 32 16 3 67

Sioux Falls 29 16 6 64

Des Moines 18 24 7 43

Lincoln 18 26 7 43

Tri-City 18 31 3 39

Fargo 10 36 5 25

NOTE: Two points for victory, one point for overtime loss.

x-clinched playoff berth

Wednesday

Dubuque 4, Cedar Rapids 3

Today

Lincoln at Fargo, 7:05 p.m.

Team USA at Cedar Rapids

Indiana at Green Bay

Chicago at Sioux Falls

Sioux City at Waterloo

Youngstown at Muskegon

Des Moines at Dubuque

Saturday

Indiana at Green Bay

Team USA at Lincoln

Chicago at Sioux Falls

Team USA at Cedar Rapids

Sioux City at Tri-City

Dubuque at Waterloo

Omaha at Des Moines

Youngstown at Muskegon

Sunday

Sioux Falls at Fargo, 3:05 p.m.

Team USA at Omaha

Waterloo at Des Moines

Baseball

D

Professional

Schedule

MLB spring training

American League

Wednesday’s Results

Detroit 7, NY Yankees 7, 10 innings

Tampa Bay 5, Toronto 4

LA Angels 12, Texas 1

Kansas City 3, Oakland 1

Thursday’s Results

Baltimore 0, NY Yankees 6

Boston 4, Minnesota 3

Houston 7, Toronto 5

LA Angels 8, Chi. White Sox 6

Cleveland 12, Kansas City 6

Today’s Games

Baltimore at Minnesota, 12:05 p.m.

Boston at Toronto, 12:05 p.m.

Minnesota at NY Yankees, 12:05 p.m.

Cleveland at Chi. White Sox, 3:05 p.m.

Oakland at Kansas City, 3:05 p.m.

National League

Wednesday’s Results

Atlanta 3, Miami 1

Atlanta 3, Washington 2

St. Louis 6, NY Mets 4

Arizona 9, LA Dodgers 2

Colorado 3, Cincinnati 2

Arizona 6, Colorado 4

Thursday’s Results

NY Mets 7, Washington 5

St. Louis 11, Atlanta 0

Cincinnati 8, LA Dodgers 2

Milwaukee 8, San Diego 0

Today’s Games

Philadelphia at Pittsburgh, 12:05 p.m.

Arizona at Milwaukee, 3:05 p.m.

Colorado at San Francisco, 3:05 p.m.

LA Dodgers at Chi. Cubs, 3:05 p.m.

NY Mets at Miami, 6:05 p.m.

Interleague

Wednesday’s Results

Philadelphia 6, Baltimore 5

Pittsburgh 8, Minnesota 4

Houston 10, Washington 9

San Francisco 4, Chi. White Sox 3

LA Angels 12, Milwaukee 2

Cleveland 12, San Diego 7

Seattle 8, Chi. Cubs 7, 10 innings

Thursday’s Results

Miami 4, Detroit 2

Philadelphia 6, NY Yankees 2

Tampa Bay 4, Pittsburgh 1

Seattle 6, Arizona 3

San Francisco at Texas, late

Colorado at Oakland, late

Today’s Games

St. Louis at Houston, 12:05 p.m.

Tampa Bay at Atlanta, 12:05 p.m.

Washington at Detroit, 12:05 p.m.

LA Angels at San Diego, 3:05 p.m.

Seattle at Colorado, 8:40 p.m.

Texas at Cincinnati, 9:05 p.m.

golf

D

Professional

Results Thursday

Valspar Championship

At Palm Harbor, FL

Yardage: 7,340; Par: 71

First Round

Greg Chalmers 33-35-68

Matthew Every 33-35-68

Danny Lee 36-32-68

Pat Perez 34-34-68

Nicolas Colsaerts 34-35-69

Tommy Gainey 38-31-69

Robert Garrigus 35-34-69

Bill Haas 36-33-69

James Hahn 34-35-69

Matteo Manassero 34-35-69

Michael Putnam 33-36-69

Ricky Barnes 34-36-70

Jonathan Byrd 35-35-70

Ben Crane 36-34-70

Ben Curtis 37-33-70

Luke Guthrie 36-34-70

Charley Hoffman 35-35-70

Fredrik Jacobson 37-33-70

Kevin Kisner 37-33-70

Russell Knox 35-35-70

John Merrick 37-33-70

Kevin Na 35-35-70

Rory Sabbatini 35-35-70

Brendon Todd 36-34-70

Peter Uihlein 35-35-70

Stuart Appleby 35-36-71

Woody Austin 37-34-71

Briny Baird 37-34-71

Jason Bohn 36-35-71

Darren Clarke 34-37-71

Luke Donald 38-33-71

Ken Duke 36-35-71

Jim Furyk 36-35-71

Brian Harman 36-35-71

David Hearn 35-36-71

J.B. Holmes 36-35-71

Charles Howell III 35-36-71

Brooks Koepka 38-33-71

Scott Langley 38-33-71

Justin Leonard 37-34-71

John Mallinger 36-35-71

Carl Pettersson 35-36-71

Justin Rose 37-34-71

Jordan Spieth 33-38-71

Stephen Ames 36-36-72

Eric Axley 36-36-72

Sang-Moon Bae 39-33-72

Mark Blakefield 37-35-72

Angel Cabrera 35-37-72

Paul Casey 35-37-72

KJ Choi 36-36-72

Erik Compton 38-34-72

Jason Dufner 37-35-72

Ernie Els 35-37-72

Harris English 37-35-72

Retief Goosen 36-36-72

Justin Hicks 39-33-72

Max Homa 34-38-72

Richard H. Lee 38-34-72

Spencer Levin 38-34-72

David Lynn 37-35-72

John Senden 35-37-72

Webb Simpson 38-34-72

Brandt Snedeker 37-35-72

Scott Stallings 39-33-72

Michael Thompson 40-32-72

Bo Van Pelt 38-34-72

Mike Weir 36-36-72

Gary Woodland 38-34-72

Robert Allenby 36-37-73

Aaron Baddeley 39-34-73

Steven Bowditch 34-39-73

Mark Calcavecchia 39-34-73

Tim Clark 39-34-73

Chad Collins 39-34-73

Brian Davis 38-35-73

Brendon de Jonge 40-33-73

James Driscoll 38-35-73

J.J. Henry 36-37-73

Tim Herron 40-33-73

John Huh 38-35-73

Ryo Ishikawa 36-37-73

Matt Kuchar 38-35-73

David Lingmerth 38-35-73

Will MacKenzie 38-35-73

George McNeill 37-36-73

Bryce Molder 38-35-73

Sean O’Hair 38-35-73

Louis Oosthuizen 36-37-73

Ted Potter Jr 37-36-73

Wes Roach 37-36-73

John Rollins 38-35-73

Vijay Singh 37-36-73

Kyle Stanley 36-37-73

Kevin Streelman 37-36-73

Josh Teater 38-35-73

Yong-Eun Yang 38-35-73

Charlie Beljan 38-36-74

Kevin Chappell 36-38-74

Stewart Cink 39-35-74

John Daly 37-37-74

Jason Gore 38-36-74

Branden Grace 37-37-74

Morgan Hoffmann 38-36-74

Jason Kokrak 39-35-74

Dong Hwan Lee 38-36-74

Davis Love III 38-36-74

William McGirt 38-36-74

Geoff Ogilvy 38-36-74

John Peterson 37-37-74

Brian Stuard 38-36-74

Cameron Tringale 38-36-74

Boo Weekley 36-38-74

Charlie Wi 39-35-74

Jonas Blixt 39-36-75

Roberto Castro 40-35-75

Graham DeLaet 36-39-75

Martin Flores 41-34-75

Brian Gay 40-35-75

Lucas Glover 37-38-75

Paul Goydos 38-37-75

Chesson Hadley 37-38-75

Peter Hanson 38-37-75

Padraig Harrington 38-37-75

Marc Leishman 39-36-75

Andres Romero 38-37-75

David Toms 38-37-75

Camilo Villegas 35-40-75

Johnson Wagner 39-36-75

Michael Hebert 40-36-76

Billy Hurley III 41-35-76

Jerry Kelly 39-37-76

Rod Perry 37-39-76

Jim Renner 38-38-76

Nicholas Thompson 39-37-76

Mark Wilson 39-37-76

Scott Brown 37-40-77

Derek Ernst 37-40-77

Thorbjorn Olesen 41-36-77

Jeff Overton 39-38-77

D.A. Points 39-38-77

Daniel Summerhays 38-39-77

Ben Martin 38-40-78

Blake Adams WD-78