« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published March 11 2014

Scoreboard

basketball

D

Professional

Standings and schedule

NBA

Eastern Conference

Atlantic

W L Pct GB

Toronto 35 27 .565 —

Brooklyn 32 30 .516 3.0

New York 25 40 .385 11.5

Boston 22 42 .344 14.0

Philadelphia 15 48 .238 20.5

Central

W L Pct GB

Indiana 47 17 .734 —

Chicago 35 29 .547 12.0

Detroit 25 39 .391 22.0

Cleveland 24 40 .375 23.0

Milwaukee 13 51 .203 34.0

Southeast

W L Pct GB

Miami 44 17 .721 —

Washington 33 30 .524 12.0

Charlotte 30 34 .469 15.5

Atlanta 27 35 .435 17.5

Orlando 19 46 .292 27.0

Western Conference

Northwest

W L Pct GB

Oklahoma City 47 17 .734 —

Portland 42 22 .656 5.0

Minnesota 32 31 .508 14.5

Denver 27 36 .429 19.5

Utah 22 42 .344 25.0

Pacific

W L Pct GB

L.A. Clippers 45 20 .692 —

Golden State 40 24 .625 4.5

Phoenix 36 27 .571 8.0

L.A. Lakers 22 42 .344 22.5

Sacramento 22 42 .344 22.5

Southwest

W L Pct GB

San Antonio 47 16 .746 —

Houston 44 20 .688 3.5

Dallas 38 26 .594 9.5

Memphis 37 26 .587 10.0

New Orleans 26 37 .413 21.0

Monday’s Games

Charlotte 105, Denver 98

Brooklyn 101, Toronto 97

Miami 99, Washington 90

New York 123, Philadelphia 110

Milwaukee 105, Orlando 98

Atlanta 112, Utah 110

L.A. Clippers 112, Phoenix 105

Tuesday’s Games

Indiana 94, Boston 83

Detroit 99, Sacramento 89

San Antonio 104, Chicago 96

Memphis 109, Portland 99

Minnesota 112, Milwaukee 101

Oklahoma City 106, Houston 98

Dallas at Golden State, late

Today’s Games

Brooklyn at Miami, 6 p.m.

Denver at Orlando, 6 p.m.

Sacramento at Philadelphia, 6 p.m.

Detroit at Toronto, 6 p.m.

Charlotte at Washington, 6 p.m.

New York at Boston, 6:30 p.m.

Memphis at New Orleans, 7 p.m.

Dallas at Utah, 8 p.m.

Portland at San Antonio, 8:30 p.m.

Cleveland at Phoenix, 9 p.m.

Golden State at L.A. Clippers, 9:30 p.m.

College men

Playoff pairings

Big Ten tournament

At Indianapolis

Thursday

First round

1) No. 8 Indiana vs. No. 9 Illinois, 11 a.m.

2) No. 5 Ohio State vs. No. 12 Purdue, 25 min. after Game 1

3) No. 7 Minnesota vs. No. 10 Penn State, 5:30 p.m.

4) No. 6 Iowa vs. No. 11 Northwestern, 25 min. after Game 3

Friday

Quarterfinals

5) No. 1 Michigan vs. Game 1 winner, noon

6) No. 4 Nebraska vs. Game 2 winner, 25 min. after Game 5

7) No. 2 Wisconsin vs. Game 3 winner, 5:30 p.m.

8) No. 3 Michigan State vs. Game 4 winner, 25 min. after Game 7

Saturday

Semifinals

Game 5 winner vs. Game 6 winner, 12:40 p.m.

Game 7 winner vs. Game 8 winner, 25 min. after previous game

Sunday

Championship

Semifinal winner, 2:30 p.m.

Summit League tournament

At Sioux Falls, S.D.

Monday

4) North Dakota State 83, Denver 48

5) Fort Wayne 64, South Dakota State 60

Tuesday

Championship

6) North Dakota State 60, Fort Wayne 57

Big Sky tournament

At Ogden, Utah

Thursday

First round

No. 2 North Dakota vs. No. 7 Sacramento State, 3:05 p.m.

No. 3 Northern Arizona vs. No. 6 Northern Colorado, 5:30 p.m.

No. 4 Montana vs. No. 5 Portland State, 8 p.m.

Friday

Semifinals

Highest remaining seed vs. second-highest remaining seed, 5:30 p.m.

No. 1 Weber State vs. lowest remaining seed, 8 p.m.

Saturday

Championship

Semifinal winners, 7 p.m.

Results Tuesday

EAST

Coppin St. 75, Bethune-Cookman 68

Howard 53, No.Carolina A&T 47

Mount St. Mary’s 88, Robert Morris 71

Princeton 70, Pennsylvania 65

MIDWEST

North Dakota State 60, IUPU - Ft. Wayne 57

Wis.-Milwaukee 69, Wright St. 63

SOUTH

Florida A&M 65, Delaware State 61

Grambling State 84, Jackson State 75

Marshall 63, Florida Atlantic 59

North Texas 63, Rice 62, OT

College women

Playoff pairings

Summit League tournament

At Sioux Falls, S.D.

Monday

Semifinals

South Dakota 72, South Dakota State 58

Denver 76, Indiana Purdue-Indianapolis 69, OT

Tuesday

Championship

South Dakota 82, Denver 71

Big Sky

At Grand Forks

Thursday

First round

No. 2 Southern Utah vs. No. 7 Sacramento State, 2:30 p.m.

No. 3 Montana vs. No. 6 Montana State, 5 p.m.

No. 4 Eastern Washington vs. No. 5 Idaho State, 7:30 p.m.

Friday

Semifinals

No. 1 North Dakota vs. lowest remaining seed, 5 p.m.

Highest remaining seed vs. second-highest remaining seed, 7:30 p.m.

Saturday

Championship

Semifinal winners, 3 p.m.

NAIA Division II tournament

First round Day 2

At Sioux City, Iowa

Thursday

Mayville State vs. Cornerstone (Mich.), 10:15 a.m.

Jamestown vs. Roosevelt (Ill.), 3:30 p.m.

Results Tuesday

EAST

Howard 74, North Carolina Central 59

Pennsylvania 80, Princeton 64

MIDWEST

DePaul 65, St. John’s 57

Grambling State 83, Arkansas-Pine Bluff 81, OT

South Dakota 82, Denver 71

SOUTH

Alabama A&M 64, Alcorn St. 62

Bethune-Cookman 64, South Carolina State 55

Florida Gulf Coast 92, Lipscomb 53

Florida International 85, Rice 65

Louisiana Tech 77, North Texas 59

Marshall 80, Florida Atlantic 73

Mercer 59, Jacksonville 36

South Carolina Upstate 76, East Tennessee St. 66

Stetson 73, Kennesaw St. 56

WEST

Colorado St. 72, Utah St. 67

Fresno St. 80, UNLV 65

Gonzaga 71, Brigham Young 57

UC Davis 58, UC Santa Barbara 57

Wyoming 61, Boise St. 56

Baseball

D

Professional

Schedule

MLB spring training

American League

Tuesday’s Results

Boston 6, Baltimore 5

Tampa Bay 7, Minnesota 1

Toronto 3, Detroit 2, 10 innings

Seattle 10, LA Angels 6

Chi. White Sox 7, Texas 6

Today’s Games

Detroit at NY Yankees, 12:05 p.m.

Tampa Bay at Toronto, 12:05 p.m.

LA Angels at Texas, 3:05 p.m.

Kansas City at Oakland, 3:05 p.m.

National League

Tuesday’s Results

NY Mets 9, St. Louis 8

Atlanta 9, Philadelphia 1

Colorado 13, Chi. Cubs 0

San Francisco 8, Cincinnati 5

Today’s Games

Atlanta at Miami, 12:05 p.m.

Washington at Atlanta, 12:05 p.m.

St. Louis at NY Mets, 12:10 p.m.

Arizona at LA Dodgers, 3:05 p.m.

Cincinnati at Colorado, 3:10 p.m.

Arizona at Colorado, 9:10 p.m.

Interleague

Tuesday’s Results

Washington 3, NY Yankees 2

Miami 5, Boston 4

LA Dodgers 7, Kansas City 5

San Diego 6, Oakland 5

Cleveland 7, Arizona 1

Today’s Games

Philadelphia at Baltimore, 12:05 p.m.

Pittsburgh at Minnesota, 12:05 p.m.

Washington at Houston, 12:05 p.m.

Chi. White Sox at San Francisco, 3:05 p.m.

Milwaukee at LA Angels, 3:05 p.m.

San Diego at Cleveland, 3:05 p.m.

Chi. Cubs at Seattle, 9:05 p.m.

HOCKEY

D

Professional

Standings and schedule

NHL

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT SO Pts GF GA

Boston 64 42 17 2 3 89 204 143

Toronto 66 35 23 4 4 78 196 199

Montreal 66 35 24 4 3 77 166 166

Tampa Bay 65 34 24 2 5 75 186 171

Detroit 65 29 23 5 8 71 172 183

Ottawa 65 28 25 6 6 68 185 213

Florida 65 24 34 2 5 55 157 209

Buffalo 65 19 38 4 4 46 129 192

Metropolitan Division

GP W L OT SO Pts GF GA

Pittsburgh 65 44 17 2 2 92 206 159

Rangers 66 35 27 2 2 74 172 165

Columbus 65 34 26 4 1 73 190 179

Phila. 65 33 25 2 5 73 184 190

N. Jersey 66 29 24 5 8 71 163 168

Wash. 67 30 27 3 7 70 193 202

Carolina 65 28 28 6 3 65 163 185

Islanders 67 25 33 5 4 59 188 228

Western Conference

Central Division

GP W L OT SO Pts GF GA

St. Louis 65 44 14 4 3 95 213 148

Chicago 65 38 13 6 8 90 223 172

Colorado 65 42 18 2 3 89 199 172

Minnesota 65 34 22 3 6 77 161 161

Dallas 65 32 23 6 4 74 188 181

Winnipeg 66 30 28 3 5 68 182 192

Nashville 66 28 28 3 7 66 160 195

Pacific Division

GP W L OT SO Pts GF GA

Anaheim 65 43 15 1 6 93 208 160

San Jose 65 41 17 2 5 89 199 157

Los Angeles 66 38 22 2 4 82 162 139

Phoenix 66 31 24 6 5 73 184 189

Vancouver 67 29 28 3 7 68 157 181

Calgary 65 25 33 4 3 57 152 194

Edmonton 66 23 35 6 2 54 166 215

Monday’s Games

Pittsburgh 3, Washington 2

Nashville 4, Ottawa 3, OT

Phoenix 4, Tampa Bay 3, SO

Colorado 3, Winnipeg 2, OT

Los Angeles 3, Calgary 2

NY Islanders 7, Vancouver 4

Toronto 3, Anaheim 1

Columbus at Dallas, ppd

Tuesday’s Games

Nashville 4, Buffalo 1

New Jersey 2, Philadelphia 1

Carolina 3, NY Rangers 1

Columbus 4, Detroit 1

Phoenix 3, Florida 1

Pittsburgh 2, Washington 0

Dallas 3, St. Louis 2, OT

Edmonton 4, Minnesota 3, SO

Toronto at San Jose, late

Todays’s Games

Boston at Montreal, 6:30 p.m.

Vancouver at Winnipeg, 6:30 p.m.

Chicago at Colorado, 8:30 p.m.

Anaheim at Calgary, 9 p.m.

Thursday’s Games

Phoenix at Boston, 6 p.m.

Buffalo at Carolina, 6 p.m.

San Jose at Columbus, 6 p.m.

Florida at Tampa Bay, 6:30 p.m.

Edmonton at St. Louis, 7 p.m.

NY Rangers at Minnesota, 7 p.m.

Toronto at Los Angeles, 9:30 p.m.

College men

Standings and schedule

Big Ten

Conf Pts Overall

Minnesota 13-2-3 42 24-4-6

Wisconsin 12-5-1 37 21-9-2

Michigan 9-7-2 30 17-11-4

Ohio State 5-8-5 24 15-12-5

Michigan State 4-8-6 22 10-16-7

Penn State 2-15-1 7 6-24-1

Note: Three points for victory, one point for a tie, with an additional point for a shootout win following tie.

Friday

Minnesota at Michigan

Wisconsin at Michigan State

Ohio State at Penn State

Saturday

Ohio State at Penn State

Wisconsin at Michigan State

Minnesota at Michigan

End of regular season

Playoff pairings

NCHC Frozen Faceoff

Quarterfinals (Best-of-3 series)

Thursday

Denver at Nebraska Omaha, 7:37 p.m.

Friday

Colorado College at North Dakota, 7:38 p.m.

Denver at Nebraska Omaha, 7:37 p.m.

Miami at St. Cloud State, 7:37 p.m.

Western Michigan at Minnesota Duluth, 7:07 p.m.

Saturday

Colorado College at North Dakota, 7:08 p.m.

Denver at Nebraska Omaha, 7:37 p.m. (if needed)

Miami at St. Cloud State, 7:37 p.m.

Western Michigan at Minnesota Duluth, 7:07 p.m.

Sunday

Colorado College at North Dakota, 7:08 p.m. (if needed)

Miami at St. Cloud State, 7:37 p.m. (if needed)

Western Michigan at Minnesota Duluth, 7:07 p.m. (if needed)

Juniors

Schedule

United States Hockey League

Today

Dubuque at Cedar Rapids

Friday

Lincoln at Fargo, 7:05 p.m.

Team USA at Cedar Rapids

Indiana at Green Bay

Chicago at Sioux Falls

Sioux City at Waterloo

Youngstown at Muskegon

Des Moines at Dubuque

Saturday

Indiana at Green Bay

Team USA at Lincoln

Chicago at Sioux Falls

Team USA at Cedar Rapids

Sioux City at Tri-City

Dubuque at Waterloo

Omaha at Des Moines

Youngstown at Muskegon

Sunday

Sioux Falls at Fargo, 3:05 p.m.

Team USA at Omaha

Waterloo at Des Moines

swimming

D

College women

Results Tuesday

NCAA Division II qualifiers

1m diving: 1, Kortman, WSUM, 264.50. 6, Jandro, MSUM, 248.65.

3m diving: 1, Day, CUP, 297.75. 16, Dugger, MSUM, 228.15.