« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published February 16 2014

Scoreboard

basketball

D

Professional

Standings and schedule

NBA

Eastern Conference

Atlantic

W L Pct GB

Toronto 28 24 .538 —

Brooklyn 24 27 .471 3.5

New York 20 32 .385 8.0

Boston 19 35 .352 10.0

Philadelphia 15 39 .278 14.0

Central

W L Pct GB

Indiana 40 12 .769 —

Chicago 27 25 .519 13.0

Detroit 22 30 .423 18.0

Cleveland 20 33 .377 20.5

Milwaukee 9 43 .173 31.0

Southeast

W L Pct GB

Miami 37 14 .725 —

Atlanta 25 26 .490 12.0

Washington 25 27 .481 12.5

Charlotte 23 30 .434 15.0

Orlando 16 38 .296 22.5

Western Conference

Northwest

W L Pct GB

Oklahoma City 43 12 .782 —

Portland 36 17 .679 6.0

Minnesota 25 28 .472 17.0

Denver 24 27 .471 17.0

Utah 19 33 .365 22.5

Pacific

W L Pct GB

L.A. Clippers 37 18 .673 —

Phoenix 30 21 .588 5.0

Golden State 31 22 .585 5.0

L.A. Lakers 18 35 .340 18.0

Sacramento 18 35 .340 18.0

Southwest

W L Pct GB

San Antonio 38 15 .717 —

Houston 36 17 .679 2.0

Dallas 32 22 .593 6.5

Memphis 29 23 .558 8.5

New Orleans 23 29 .442 14.5

Sunday’s Games

East 163, West 155

College men

Standings and schedule

Big Ten

Conf Overall Pct

Michigan St 10-3 21-5 .808

Michigan 10-3 18-7 .720

Iowa 8-4 19-6 .760

Wisconsin 8-5 21-5 .808

Ohio St. 7-6 20-6 .769

Nebraska 6-6 14-10 .583

Minnesota 6-7 17-9 .654

Purdue 5-7 15-10 .600

Northwestern 5-8 12-14 .462

Indiana 4-8 14-11 .560

Penn St. 4-9 13-13 .500

Illinois 3-10 14-12 .538

Sunday

Minnesota 54, Northwestern 48

Wisconsin 75, Michigan 62

Nebraska 60, Michigan State 51

Tuesday

Iowa at Indiana

Wednesday

Northwestern at Ohio State

Illinois at Minnesota, 8 p.m.

Thursday

Michigan State at Purdue

Penn State at Nebraska

Saturday

Minnesota at Ohio State, TBA

Wisconsin at Iowa

Indiana at Northwestern

Sunday, Feb. 23

Michigan State at Michigan

Purdue at Nebraska

Summit

Conf Overall Pct

NDakota State 9-2 20-6 .769

SDakota State 8-3 16-10 .615

IPFW 7-4 19-9 .679

Denver 6-4 13-12 .520

Neb. Omaha 4-6 15-11 .577

South Dakota 4-6 10-15 .400

Western Illinois 3-7 9-16 .360

Indiana-Purdue 1-10 6-22 .214

Thursday

Omaha at South Dakota

Western Illinois at Denver

Saturday

South Dakota State at North Dakota State, 2 p.m.

Fort Wayne at IUPUI

Western Illinois at South Dakota

Omaha at Denver

Big Sky

Conf Overall Pct

Weber St. 11-2 14-7 .667

N. Colorado 9-5 15-8 .652

North Dakota 8-6 11-13 .458

N. Arizona 8-6 11-14 .440

Montana 7-7 12-11 .522

E. Washington 7-7 12-13 .480

Montana St. 7-7 12-13 .480

Portland St. 6-7 11-11 .500

Sac. State 6-7 10-12 .455

Idaho State 6-7 9-13 .409

Southern Utah 0-14 1-22 .043

Today

Weber State at Idaho State

Thursday

Northern Colorado at Northern Arizona

North Dakota at Sacramento State

Weber State at Montana

Idaho State at Montana State

Portland State at Southern Utah

Saturday

North Dakota at Northern Arizona

Idaho State at Montana

Eastern Washington at Southern Utah

Weber State at Montana State

Northern Colorado at Sacramento State

NSIC

North

Conf Overall

Bemidji State 15-4 18-6

MSU Moorhead 13-7 17-7

St. Cloud State 13-7 17-7

Northern State 11-9 16-10

Minnesota-Duluth 8-12 10-14

Minot State 4-16 8-16

Mary 4-15 6-18

Minnesota-Crookston 1-18 4-20

South

Conf Overall

Winona State 17-3 22-5

MSU-Mankato 15-3 21-4

SW Minn. State 13-6 16-9

Augstana 11-8 14-12

Upper Iowa 11-9 13-13

Sioux Falls 11-9 14-10

Wayne State 5-15 8-16

Concordia-St. Paul 5-15 8-16

Friday

Minot State at MSU Moorhead, 8 p.m.

Augustana at Upper Iowa

Wayne State at Winona State

Mary at Northern State

Minnesota Crookston at St. Cloud State

Bemidji State at Minnesota Duluth

Minnesota State at Sioux Falls

Concordia St. Paul at Southwest Minnesota State

Saturday

Mary at MSU Moorhead, 6 p.m.

Bemidji State at St. Cloud State

Concordia St. Paul at Sioux Falls

Minnesota Crookston at Minnesota Duluth

Augustana at Winona State

Wayne State at Upper Iowa

Minot State at Northern State

Minnesota State at Southwest Minnesota State

End of regular season

MIAC

Conf Overall

St. Thomas 17-1 20-3

St. Olaf 15-3 18-5

Gustavus 13-6 16-8

Augsburg 12-6 16-7

St. John’s 11-7 13-10

Bethel 9-10 13-11

Concordia 7-11 11-12

Carleton 7-11 9-14

Hamline 5-13 8-15

St. Mary’s 2-16 3-20

Macalester 2-16 3-20

Wednesday

Concordia at St. John’s, 7:30 p.m.

St. Mary’s at Hamline

St. Thomas at Gustavus

Carleton at Augsburg

Macalester at St. Olaf

Saturday

Concordia at Hamline, 3 p.m.

Augsburg at St. Mary’s

St. Olaf at Bethel

Macalester at Carleton

St. John’s at St. Thomas

End of regular season

North Star

Conf Overall

Jamestown 6-0 14-11

Valley City State 4-2 13-12

Dakota State 4-1 12-14

Presentation 2-5 13-10

Mayville State 0-7 7-17

Wednesday

Valley City at Jamestown

Dakota State at Mayville State

Saturday

Presentation at Valley City

Jamestown at Dakota State

Results Sunday

EAST

Canisius 92, Siena 88, 3OT

Drexel 74, Hofstra 63

LIU Brooklyn 69, St. Francis (NY) 68

Manhattan 90, Niagara 72

Marist 96, Monmouth-NJ 92, 2OT

Notre Dame 73, Boston College 69

Quinnipiac 74, St. Peter’s 64

St. John’s 82, Georgetown 60

Temple 71, Southern Methodist 64

Wagner 73, Bryant 61

SOUTH

Lipscomb 76, Kennesaw St. 73

McNeese St. 72, New Orleans 69

Mercer 89, Northern Kentucky 67

Western Carolina 82, NC-Greensboro 77, OT

Wisconsin 75, Michigan 62

MIDWEST

Creighton 101, Villanova 80

Louisville 102, Rutgers 54

Minnesota 54, Northwestern 48

Nebraska 60, Michigan St 51

Oregon 93, Oregon St. 83

Wichita St. 84, Evansville 68

Wright St. 72, Oakland 71

WEST

Colorado 83, Southern California 74

College women

Standings and schedule

Big Ten

Conf Overall Pct

Penn St. 11-2 20-5 .800

Nebraska 9-3 19-5 .792

Michigan St 9-3 17-8 .680

Iowa 8-5 20-7 .741

Purdue 8-5 18-7 .720

Michigan 7-6 16-10 .615

Minnesota 6-6 17-9 .654

Indiana 4-8 17-8 .680

Northwestern 4-8 14-11 .560

Ohio St. 4-8 14-14 .500

Wisconsin 3-10 10-15 .400

Illinois 2-11 9-17 .346

Sunday

Nebraska 76, Indiana 61

Penn State 78, Wisconsin 68

Michigan 70, Illinois 63

Purdue 74, Iowa 73

Wednesday

Michigan at Indiana

Thursday

Purdue at Minnesota, 7 p.m.

Nebraska at Ohio State

Northwestern at Penn State

Michigan State at Wisconsin

Saturday

Iowa at Michigan

Illinois at Indiana

Sunday, Feb. 23

Northwestern at Ohio State

Wisconsin at Purdue

Summit

Conf Overall Pct

South Dakota State 10-1 19-8 .704

Indiana - Purdue 9-2 19-7 .731

South Dakota 5-5 14-11 .560

Western Illinois 5-5 13-12 .520

IUPU - Ft. Wayne 5-6 12-11 .522

Denver 4-6 6-19 .240

Nebraska Omaha 2-8 10-14 .417

North Dakota State 2-9 6-20 .231

Thursday

Denver at Western Illinois

South Dakota at Nebraska-Omaha

Saturday

North Dakota State at South Dakota, 7 p.m.

Omaha at IUPUI

Western Illinois at Fort Wayne

South Dakota State at Denver

Saturday, Mar. 1

North Dakota State at Denver, 2 p.m.

Omaha at Fort Wayne

Western Illinois at IUPUI

Sunday, Mar. 2

South Dakota State at South Dakota

End of regular season

Big Sky

Conf Overall Pct

North Dakota 11-4 16-8 .667

Montana 10-4 16-7 .696

Southern Utah 10-4 16-7 .696

Sac.State 8-6 16-7 .696

E. Washington 8-6 12-11 .522

Idaho State 7-6 9-13 .409

Montana St. 7-7 12-11 .522

Northern Colorado 7-8 13-11 .542

Northern Arizona 5-9 8-15 .348

Portland St. 4-10 6-17 .261

Weber St. 0-13 4-18 .182

Today

Idaho State at Weber State

Thursday

Southern Utah at Eastern Washington

Montana at Weber State

Northern Arizona at North Dakota

Sacramento State at Northern Colorado

Montana State at Idaho State

Saturday

Northern Arizona at Northern Colorado

Montana State at Weber State

Southern Utah at Portland State

Sacramento State at North Dakota

Montana at Idaho State

NSIC

North

Conf Overall

Northern State 15-6 19-6

Mary 13-7 15-8

Minot State 12-7 16-7

MSU Moorhead 12-8 16-8

St. Cloud State 10-10 14-10

Minnesota-Duluth 9-11 12-12

Minnesota-Crookston 712 10-14

Bemidji State 5-14 9-15

South

Conf Overall

Wayne State 18-3 25-3

MSU-Mankato 14-4 17-5

Concordia-St. Paul 14-6 19-8

Augustana 10-10 14-10

Sioux Falls 8-12 12-12

Winona State 5-15 9-15

Upper Iowa 4-16 5-19

SW Minn. State 2-17 4-19

Friday

Minot State at MSU Moorhead, 6 p.m.

Minnesota State at Sioux Falls

Wayne State at Winona State

Concordia St. Paul at Southwest Minnesota State

Minnesota Crookston at St. Cloud State

Mary at Northern State

Bemidji State at Minnesota Duluth

Augustana at Upper Iowa

Saturday

Mary at MSU Moorhead, 4 p.m.

Minnesota Crookston at Minnesota Duluth

Bemidji State at St. Cloud State

Augustana at Winona State

Concordia St. Paul at Sioux Falls

Wayne State at Upper Iowa

Minot State at Northern State

Minnesota State at Southwest Minnesota State

End of regular season

MIAC

Conf Overall

St. Mary’s 18-2 21-2

Concordia 17-3 19-4

St. Thomas 17-3 19-4

Bethel 15-5 17-6

St. Olaf 12-8 14-9

Gustavus 10-10 13-10

St. Benedict 9-10 12-10

Augsburg 7-12 10-12

Hamline 6-14 7-16

Carleton 3-17 5-18

St. Catherine 3-17 4-19

Macalester 2-18 3-20

Wednesday

St. Benedict at Concordia, 7:30 p.m.

Hamline at St. Mary’s

Gustavus at St. Thomas

St. Catherine at Bethel

St. Olaf at Macalester

Augsburg at Carleton

Saturday

Concordia at Hamline, 1 p.m.

Augsburg at St. Mary’s

Macalester at Carleton

St. Olaf at Bethel

Gustavus at St. Catherine

St. Thomas at St. Benedict

End of regular season

North Star

Conf Overall

Jamestown 5-1 23-2

Mayville State 6-1 21-3

Valley City State 2-4 12-10

Dakota State 1-4 9-19

Presentation 0-6 4-19

Tuesday

Presentation at Trinity Bible College

Wednesday

Valley City at Jamestown

Dakota State at Mayville State

Saturday

Presentation at Valley City

Jamestown at Dakota State

Results Sunday

EAST

Albany 58, Maine 56

Charleston 87, Hofstra 74

Delaware 52, Towson 43

Iona 73, Rider 66

James Madison 69, Drexel 58

MD Baltimore Cty 77, Vermont 62

New Hampshire 76, Hartford 71, OT

Penn St. 78, Wisconsin 68

Pittsburgh 56, Clemson 43

Quinnipiac 83, Monmouth-NJ 50

Syracuse 71, Boston College 47

Virginia 80, Virginia Tech 64

West Virginia 61, Texas Christian 57

William & Mary 97, NC-Wilmington 44

SOUTH

Baylor 72, Texas 56

Connecticut 63, South Florida 38

Georgia 67, Florida 58

Kentucky 75, Tennessee 71

Louisville 82, Memphis 66

McNeese St. 84, New Orleans 54

Miami-Florida 76, Florida St. 73

Mississippi St. 64, Vanderbilt 62

Missouri 68, Auburn 58

North Carolina 89, N.C. State 82

South Carolina 73, Louisiana State 57

Texas A&M 71, Alabama 46

MIDWEST

Drake 79, Missouri St. 69

Evansville 63, Indiana St. 56

Illinois St. 68, Southern Illinois 63, OT

Michigan 70, Illinois 63

Nebraska 76, Indiana 61

Northern Iowa 80, Wichita St. 71

Oklahoma St. 73, Oklahoma 57

Purdue 74, Iowa 73

WEST

California 74, Arizona St. 63

Oregon St. 58, Southern California 48

Stanford 74, Arizona 48

Washington 67, Utah 66

Washington St. 80, Colorado 77

High school boys

North Dakota

Pairings

Class B

District 1 Tournament

Today

At NDSCS Wahpeton, N.D.

Region qualifiers

No. 5 Lisbon vs. No. 3 Oakes, 4:30 p.m.

No. 2 Lidgerwood-Wyndmere vs. Fairmount-Campbell-Tintah, 20 min. after previous

Championship

No. 1 Milnor vs. Sargent Central, 20 min. after previous

District 2 Tournament

Today

Region qualifiers

No. 4 Maple Valley vs. No. 3 Enderlin, 4:30 p.m.

No. 7 Central Cass vs. No. 5 Northern Cass, 25 min. after previous

Championship

No. 1 Fargo Oak Grove vs. No. 2 Kindred, 25 min. after previous

District 3 Tournament

At Mayville State University

Today

Region qualifiers

No. 4 Griggs County Central vs. No. 2 Hatton-Northwood, 4:30 p.m.

No. 6 Thompson vs. No. 1 Larimore, 20 min. after previous

Championship

No. 5 Hillsboro-Central Valley vs. No. 3 May-Port-CG, 20 min. after previous

District 4 Tournament

At Grafton High School

Today

Region qualifiers

5) No. 5 Midway-Minto vs. No. 3 Park River-Fordville-Lankin, 4:15 p.m.

6) No. 6 Drayton-Valley-Edinburg vs. No. 4 North Border, 25 min. previous

Championship

7) No. 1 Cavalier vs. No. 2 Grafton, 25 min. after previous

District 5 Tournament

At Leal, N.D.

Today

Third place

Medina-Pingree-Buchanan vs. Edgeley-Kulm-Montpelier, 6 p.m.

Championship

LaMoure-Litchville-Marion vs. Ellendale, 7:30 p.m.

District 6 Tournament

At Linton High School

Today

Semifinal

3) No. 1 Linton-HMB vs. No. 4 Kidder County, 6 p.m.

Loser-out

4) No. 5 Napoleon-Gackle-Streeter vs. No. 3 South Border, 7:45 p.m.

Tuesday

Third place

5) Game 4 winner vs. Game 3 loser, 6 p.m.

Championship

9) No. 2 Strasburg-Zeeland vs. Game 3 winner, 7:45 p.m.

District 7 Tournament

At Devils Lake

Today

Region qualifiers

7) No. 5 Lakota-Edmore vs. Carrington, 4 p.m.

8) No. 2 Harvey-Wells County vs. Midkota-Kensal, 5:30 p.m.

Championship

9) No. 1 Four Winds-Minnewaukan vs. No. 3 New Rockford-Sheyenne, 7 p.m.

HOCKEY

D

Professional

Standings and schedule

NHL

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT SO Pts GF GA

Boston 57 37 16 1 3 78 176 125

Tampa 58 33 20 2 3 71 168 145

Montreal 59 32 21 3 3 70 148 142

Toronto 60 32 22 2 4 70 178 182

Detroit 58 26 20 4 8 64 151 163

Ottawa 59 26 22 5 6 63 169 191

Florida 58 22 29 2 5 51 139 183

Buffalo 57 15 34 4 4 38 110 172

Metropolitan Division

GP W L OT SO Pts GF GA

Pittsburgh 58 40 15 2 1 83 186 138

Rangers 59 32 24 1 2 67 155 146

Phila. 59 30 23 1 5 66 162 167

Columbus 58 29 24 4 1 63 170 161

Wash’ton 59 27 23 2 7 63 171 175

Carolina 57 26 22 6 3 61 144 158

N. Jersey 59 24 22 5 8 61 135 146

Islanders 60 22 30 4 4 52 164 200

Western Conference

Central Division

GP W L OT SO Pts GF GA

St. Louis 57 39 12 3 3 84 196 135

Chicago 60 35 11 6 8 84 207 163

Colorado 58 37 16 2 3 79 174 153

Minnesota 59 31 21 3 4 69 145 147

Dallas 58 27 21 6 4 64 164 164

Winnipeg 60 28 26 1 5 62 168 175

Nashville 59 25 24 3 7 60 146 180

Pacific Division

GP W L OT SO Pts GF GA

Anaheim 60 41 14 1 4 87 196 147

San Jose 59 37 16 1 5 80 175 142

L. Angls 59 31 22 2 4 68 139 128

Phoenix 58 27 21 6 4 64 163 169

Vancovr 60 27 24 3 6 63 146 160

Calgary 58 22 29 4 3 51 137 179

Edmonton 60 20 33 5 2 47 153 199

Note: Currently on Olympic break

College men

Standings and schedule

NCHC

Conf Pts Overall St. Cloud St. 11-4-3 36 17-6-5

North Dakota 11-7-0 33 16-9-3

Neb.-Omaha 9-6-2 30 12-13-2

Minnesota-Duluth 8-7-2 28 13-10-4

W. Michigan 8-9-1 26 14-11-4

Denver 8-7-3 29 13-11-6

Colo. College 5-9-4 20 5-18-5

Miami 4-12-1 14 10-14-3

Note: Three points for victory, one point for a tie, with an additional point for a shootout win following tie.

Friday

St. Cloud State at Miami

Nebraska-Omaha at Western Michigan

North Dakota at Minnesota-Duluth

Colorado College at Denver

Saturday

St. Cloud State at Miami

Nebraska-Omaha at Western Michigan

North Dakota at Minnesota-Duluth

Denver at Colorado College

Big Ten

Conf Pts Overall

Minnesota 10-2-2 32 21-4-5

Wisconsin 8-5-1 25 17-9-2

Michigan 6-5-1 20 14-93

Ohio State 5-6-3 19 15-10-3

Michigan State 3-5-6 18 9-13-6

Penn State 1-10-1 4 5-20-1

Note: Three points for victory, one point for a tie, with an additional point for a shootout win following tie.

Friday

Penn State at Michigan

Michigan State at Wisconsin

Saturday

Michigan State at Wisconsin

Penn State at Michigan

MIAC

Conf Pts Overall

St. Thomas 12-0-2 39 18-3-2

Gustavus 10-3-1 32 13-6-3

St. Olaf 8-3-3 27 10-9-3

St. John’s 9-5-0 26 15-8-0

Concordia 6-6-4 24 12-8-5

Augsburg 5-6-3 18 12-8-3

St. Mary’s 4-10-0 12 8-14-1

Bethel 2-11-1 9 3-18-2

Hamline 1-13-0 5 2-20-1

Note: Three points for regulation win, two points for overtime or shootout win, and one point for overtime or shootout loss.

Friday

St. Mary’s at Hamline

Bethel at Gustavus

St. Olaf at Augsburg

St. John’s at St. Thomas

Saturday

Hamline at St. Mary’s

Gustavus at Bethel

St. Thomas at St. John’s

Augsburg at St. Olaf

End of regular season

College women

Standings and schedule

WCHA

Conf Pts Overall

Minnesota 24-1-1 73 30-1-1

Wisconsin 19-5-2 60 23-5-2

North Dakota 14-7-5 48 17-8-5

Minn.-Duluth 11-9-6 43 13-11-6

Ohio State 7-14-5 28 12-15-5

Bemidji State 7-17-2 24 10-19-3

MSU-Mankato 7-18-1 22 12-19-1

St. Cloud State 3-20-3 14 4-24-4

Note: Three points for victory, one point for a tie, with an additional point for a shootout win following tie.

Sunday

MSU-Mankato 2, North Dakota 1

Friday

North Dakota at Ohio State

Wisconsin at Minnesota State

Bemidji State at St. Cloud State

Minnesota-Duluth at Minnesota

Saturday

Wisconsin at Minnesota State

North Dakota at Ohio State

Bemidji State at St. Cloud State

Minnesota-Duluth at Minnesota

End of regular season

MIAC

Conf Pts Overall

St. Thomas 13-1-2 28 16-4-3

Gustavus 12-4-0 24 14-7-2

Bethel 12-4-0 25 16-5-2

Concordia 9-5-2 20 10-9-4

St. Catherine 8-7-1 18 11-10-1

St. Olaf 6-9-1 13 6-16-1

Augsburg 4-12-0 8 7-16-0

St. Benedict 4-12-0 8 7-16-0

St. Mary’s 5-11-0 8 7-15-1

Hamline 3-11-2 9 7-14-2

Tuesday

Wisconsin-River Falls at St. Catherine

Friday

Hamline at St. Mary’s

St. Catherine at Concordia

Gustavus at Bethel

St. Thomas at St. Benedict

Augsburg at St. Olaf

Saturday

St. Catherine at Concordia

Bethel at Gustavus

St. Benedict at St. Thomas

St. Mary’s at Hamline

St. Olaf at Augsburg

End of regular season

Juniors

Standings and schedule

United States Hockey League

EASTERN CONFERENCE

W L OTL Pts

Indiana 29 7 7 66

Cedar Rapids 27 14 2 57

Dubuque 26 13 1 53

Green Bay 21 17 6 48

Chicago 22 19 3 48

Muskegon 20 20 4 44

Team USA 19 19 2 40

Youngstown 11 27 5 28

WESTERN CONFERENCE

W L OTL Pts

Waterloo 32 8 2 66

Omaha 31 9 4 66

Sioux City 27 13 2 57

Sioux Falls 26 16 4 57

Des Moines 16 21 5 37

Tri-City 17 26 2 36

Lincoln 14 21 7 33

Fargo 6 32 5 17

NOTE: Two points for victory, one point for overtime loss.

Sunday

Lincoln 5, Fargo 3

Team USA 6, Indiana 5 (OT)

Chicago 4, Tri-City 2

Sioux Falls 5, Green Bay 3

Tuesday

Fargo at Sioux City, 7:00 p.m.

Friday

Waterloo at Fargo, 7:05 p.m.

Sioux Falls at Sioux City

Youngstown at Green Bay

Chicago at Des Moines

Muskegon at Cedar Rapids

Tri-City at Lincoln

Omaha at Dubuque

Saturday

Fargo at Sioux Falls, 7:05 p.m.

Muskegon at Chicago

Team USA at Indiana

Lincoln at Tri-City

Waterloo at Omaha

Cedar Rapids at Dubuque

Sioux City at Des Moines

Youngstown at Green Bay

Sunday, Feb. 23

Youngstown at Chicago

Team USA at Indiana

Des Moines at Omaha

High school boys

Minnesota

Pairings

Class 2A, Section 8

Tuesday

Quarterfinals

At higher seed

2) No. 8 River Lakes at No. 1 Roseau, 7 p.m.

3) No. 5 Buffalo at No. 4 Bemidji, 7 p.m.

4) No. 7 St. Cloud Tech at No. 2 Moorhead, 7 p.m.

5) No. 6 Monticello-Annandale-Maple Lake at No. 3 Brainerd, 7 p.m.

Saturday

Semifinals

At higher seed

6) Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3, 7 p.m.

7) Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5, 7 p.m.

Wednesday, Feb. 26

Championship

At neutral site

8) Winner of Game 6 vs. Winner of Game 7, 7 p.m.

Class 1A, Section 6

Tuesday

Quarterfinals

At higher seed

4) No. 8 Little Falls at No. 1 St. Cloud Cathedral, 7:30 p.m.

5) No. 5 Sartell-St. Stephen at No. 4 Sauk Rapids-Rice, 7 p.m.

6) No. 7 Prairie Centre at No. 2 Alexandria, 7 p.m.

7) No. 6 Fergus Falls at No. 3 St. Cloud Apollo, 5:15 p.m.

Saturday

Semifinals

At St. Cloud

8) Game 4 winner vs. Game 5 winner, 7:45 p.m.

9) Game 6 winner vs. Game 7 winner, 5:30 p.m.

Thurdsay, Feb. 27

Championship

At St. Cloud

10) Game 8 winner vs. Game 9 winner, 7 p.m.

Class 1A, Section 8

Tuesday

At higher seed

1) No. 9 Lake of the Woods at No. 8 Red Lake Falls, 7 p.m.

2) No. 10 Bagley-Fosston at No. 7 Crookston, 7 p.m.

Thursday

Quarterfinals

At higher seed

3) Game 1 winner at No. 1 East Grand Forks, 7 p.m.

4) No. 5 Detroit Lakes at No. 4 Kittson County Central, 7 p.m.

5) No. 6 Park Rapids at No. 3 Thief River Falls, 7 p.m.

6) Game 2 winner at No. 2 Warroad, 7 p.m.

Saturday

Semifinals

At Ralph Engelstad Arena

7) Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4, 6 p.m.

8) Winner of Game 5 vs. Winner of Game 6, 8:15 p.m.

Thursday, Feb. 27

Championship

At Ralph Engelstad Arena

9) Winner of Game 7 vs. Winner of Game 8, 7 p.m.

North Dakota

Pairings

State Tournament

At Ralph Engelstad Arena

Thursday

Quarterfinals

1) No. 1W Bismarck High vs. No. 4E Fargo South-Shanley, 12:00 p.m.

2) No. 2E West Fargo vs. No. 3W Bismarck Century, 30 min. after game 1

3) No. 1E Grand Forks Central vs. No. 4W Mandan, 6:00 p.m.

4) No. 2W Minot vs. No. 3E Grand Forks Red River, 30 min. after game 3

High school girls

North Dakota

Pairings

State Tournament

At Ralph Engelstad Arena

Thursday

Quarterfinals

1) No. 1 Bismarck vs. No. 8 Mandan, 11:00 a.m.

2) No. 4 Grand Forks vs. No. 5 Williston, 30 min. after game 1

3) No. 2 West Fargo vs. No. 7 Fargo North, 5:00 p.m.

4) No. 3 Minot vs. No. 6 Fargo South-Davies, 30 min. after game 3

Tennis

D

College men

Results Sunday

St. Scholastica 9, Concordia 0

Singles: 1, Stainer, S, def. Schneeberger 6-1, 6-1. 2, Lambrecht, S, def. Zitur 6-4, 7-5. 3, Engelstad, S, def. Smith 6-0, 7-6 (8-6). 4, Mack, S, def. Jystad 7-5, 6-0. 5, Mihailov, S, def. Biggar 6-4, 6-2. 6, Fontana, S, def. Storm 6-1, 6-0.

Doubles: 1, Stainer/Mack, S, def. Schneeberger/Zitur 8-5. 2, Lambrecht/Combs, S, def. Jystad/Biggar 8-5. 3, Bates/Kelly, S, def. Smith/Storm 8-6.

College women

Results Sunday

St. Scholastica 9, Concordia 0

Singles: 1, Gunderson, S def. Glatt 6-2, 6-3. 2, Solberg, S, def. Haseltine 6-1, 6-2. 3, Scanlan, S, def. Davies 6-3, 6-1. 4, Ochrymowicz, S, dec. Sawatzke 6-2, 6-1. 5, Harley, S, def. Combs 6-0, 6-2. 6, Geiger, S, def. Reinert 6-0, 6-0.

Doubles: 1, Gunderson/Solberg, S, def. Haseltine/Sawatzke 8-2. 2, Scanlan/Herbst, S, def. Glatt/Davies 8-3. 3, Hartley/Carlson, S, def. Combs/Reinert 8-2.