« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published February 04 2014

High school scoreboard

basketball

D

Minnesota girls

Results Tuesday

Frazee 83, Mahnomen 31

Half: F 47, M 17

M: Sauck 3, Foss 6, Steinmetz 2, Schoenborn 13, A. Johnson 3, Walker 4.

F: T. Tappe 8, Oswald 9, Smith 4, Barlund 10, Donahue 3, J. Tappe 42, Janu 10.

Stephen-Argyle 50,

East Grand Forks Sacred Heart 44

Half: SA 29, EGFSH 24

EGFSH: Edwards 9, Lloyd 4, A. Remer 11, Schmidt 3, M. Remer 9, S. Remer 8.

SA: Lindgren 1, E. Haugen 2, Neuschwander 4, Thompson 2, Safranski 22, St. Germain 2, Seuillerat 2, L. Haugen 15.

Other scores

Stephen-Argyle 50, Sacred Heart 44

Frazee 83, Mahnomen 31

North Dakota boys

Results Tuesday

Ellendale 63,

Edgeley-Kulm-Montpelier 30

E 20 36 48 63

EKM 3 14 20 30

E: Young 2, Hinton 4, Dathe 17, Vance 14, H. White 2, A. White 8, Thurber 2, Durheim 6, Wang 6, Pahl 2.

EKM: Foley 6, Zahn 2, Knudson 2, Greer 8, Entzi 6, Miller 6.

Enderlin 63, Oakes 43

O 14 22 31 43

E 6 24 44 63

O: Zetocha 3, Meier 2, Bartholomew 2, Meehl 22, Tyre 2, Quandt 6, Knutson 2.

E: Bartholomay 5, Lingren 23, Lindemann 2, Gibson 17, Kittelson 5, Muscha 2, Dixon 9.

LaMoure 82,

Medina-Pingree-Buchanan 66

L 17 38 52 82

MPB 17 37 57 66

L: Warcken 13, Good 3, Stemen 3, D. Thielges 10, Olson 26, B. Thielges 21, Alo 6.

MPB: Heuple 3, Moser 2, Diede 4, Eissenger 12, Blaskowski 18, Zirbes 6, Staloch 7, Horn 14.

New Rockford Sheyenne 59,

North Star 57

NS 12 29 39 57

NRS 14 31 45 59

NS: Kvilvang 26, Weston 17, Heisler 6, Hunt 5, Komrski 3.

NRS: Swenson 22, E. Haley 12, Gilliss 8, K. Haley 6, Schafer 6, Brenno 5.

Parshall 66, Watford City 63

WC 13 31 39 63

P 14 36 53 66

WC: Kline 25, Kleppen 2, Cook 4, Indergaard 2, Liebel 16, Sampsel 6, Fettig 8.

P: Goodbird 9, Roberts 14, Moran 19, Jarski 2, Simpson 5, Foote 17.

Rolla 62, Benson County 50

R 9 26 40 62

BC 8 14 31 50

R: Jac. Loing 5, Schoening 24, Soukup 21, Jar. Loing 12.

BC: Ritterman 4, Sears 7, Westad 16, Lauinger 17, Frise 6.

Sargent Central 66, Maple Valley 59

SC 15 36 50 66

MV 10 22 36 59

SC: Peterson 1, Zirnhett 16, Jablonsky 19, Wyum 15, Bergh 6, Arp 9

MV: Combs 6, McGough 17, Behm 10, Johnson 12, Nudell 6, Steele 8.

Other scores

Rolla 62, Benson County 50

Beulah 76, Heart River 68

Cavalier 56, Grafton 48

Ellendale 63, Edgeley-Kulm 30

Fargo South 71, Grand Forks Central 50

Rugby 76, Four Winds-Minnewaukan 66

Hetttinger/Scranton 55, Glen Ullin/Hebron Bearcats 41

Turtle Mountain 84, Jamestown 65

Hazen 66, Killdeer 53

Munich-Starkweather 61, Langdon Area 34

Oak Grove 80, Lisbon 63

LaMoure-Litchville-Marion 82, Medina-Pingree-Buchanan 66

Mott-Regent 67, Bowman County 65

New Rockford-Sheyenne 59, North Star 57

Enderlin 63, Oakes 43

Our Redeemer’s 82, Minot Ryan 74

Parshall 66, Watford City 63

Dickinson Trinity 71, Richardton-Taylor 39

Sargent Central 66, Maple Valley 59

Fargo Davies 94, Shanley 81

St. John 98, Rolette/Wolford 49

New Town 66, Tioga 53

Warwick 95, Midkota/Kensal 75

Wahpeton 77, Fargo North 41

Turtle Lake-Mercer-McClusky 49, Wilton-Wing 46

Surrey 53, MLS Mohall-Sherwood 26

Grand Forks Red River 82, Valley City 38

North Dakota girls

Results Tuesday

Central Cass 51, Hankinson 47

CC 11 23 36 51

H 10 24 37 47

CC: Cramer 12, Goeptle 2, Dooley 12, Roesler 4, Camas 12, Romsdal 9.

H: Steinwehr 13, Theede 10, Gaukler 7, Asp 13, Jean 2, Benson 2.

Enderlin 59, Oakes 36

E 9 32 46 59

O 11 20 24 36

E: Lautt 11, M. Johnson 25, Rettig 2, Pfaff 6, K. Johnson 6, Syverson 9.

O: Breitback 9, Gelinske 5, Seyer 12, Hansen 4, Roney 6.

Grant County 65, Killdeer 45

K 11 19 40 45

GC 13 32 46 65

K: Brew 2, Anderson 3, Keller 1, Schaper 4, Scheetz 9, LeMieux 14, Starr 12.

GC: Werner 20, S. Bentz 24, Alt 8, Koepplinn 4, Roehl 4, A. Bentz 5.

Griggs County Central 44,

Mayport CG 42

GCC 12 26 30 44

MPCG 9 23 28 42

GCC: Andel 5, Saure 22, Woodstead 2, Johnson 5, Painter 8, Wallace 2.

MPCG: Freelane 2, Gibson 12, Linudsvig 8, Evans 3, Elliott 13, Rindy 4.

LaMoure-Litchville-Marion 51,

Medina-Pingree-Buchanan 35

MPB 5 15 23 35

LLM 16 31 38 51

MPB: Heupel 5, J. Thomas 8, M. Thomas 10, Moldenhauer 2, Krapp 6, Moldenhauer 4.

LLM: Piehl 14, Holen 9, Carlson 16, Ulmer 6, Alber 4, Witt 2.

Larimore 37,

Norman County West 46

NCW 11 22 35 46

L 9 22 30 37

NCW: Delgado 2, Brommenschenkel 13, Nelson 23, Marciniak 8.

L: Georgeson 10, Schneider 14, M. Johnson 6, Kadelbach 2, J. Johnson 2, Wentz 3.

Lidgerwood-Wyndmere 57,

Kindred 51

LW 6 18 36 57

K 11 20 32 51

LW: Podliska 14, Frolek 2, Mellem 4, An. Mauch 10, Al. Jelinek 4, Al. Mauch 14, An. Jelinek 9.

K: Ordahl 7, Piatz 3, Graff 15, Hiatt 3, A. Erickson 7, Reinke 3, A. Braaten 2, S. Graff 10, M. Erickson 1.

Lisbon 72,

Finley-Sharon-Hope-Page 55

FSHP 7 13 33 53

L 19 34 58 72

FSHP: Ostmo 3, Jacobson 2, Archer 18, Lee 26, Breckheimer 4, Mehus 2.

L: Opp 4, Rasmusson 3, Musland 6, Ercink 9, Nielsen 10, Ripplinger 6, Griffith 6, Deibert 26, Mund 2.

Napoleon-Gackle-Streeter 50,

Linton 40

L 14 26 29 40

NGS 15 25 38 50

L: A. Umber 6, Larson 6, Flyberg 20, R. Umber 2, Schlosser 6.

NGS: Schwartzenberger 2, Schmidt 2, Gross 11, Christofferson 2, Long 7, Weigel 4, Jangula 22.

North Sargent 66, Richland 61

NS 18 32 46 66

R 17 25 43 61

NS: Anderson 28, Sandness 15, Jacobson 12, Hansana 9, Kempel 2.

R: Holzhey 17, Lentz 12, Knudsen 11, Foley 10, Ringdahl 9, Roob 2.

Thompson 76, Dakota Prairie 15

DP 2 4 8 15

T 28 53 64 76

DP: Anderson 2, Monsebroten 4, Flaagen 2, Kouba 2, Stien 2, Dinger 3.

T: Loyland 7, S. Hegg 4, Ivesdal 7, Weber 18, L. Hegg 5, Olson 6, DeMoe 7, Galegher 13, Bohlman 2, McHugo 7.

Valley City 54, Grand Forks Red River 53

Half: GFRR 30, VC 23

VC: Taylor 11, Die. Diegel 11, Dan. Diegel 10, Denholm 10, Olson 10, Starr 2.

GFRR: Carlson 17, Arason 12, Burr 11, Hillebrand 7, Robson 4, Trader 2.

Other scores

Central Cass 52, Hankinson 47

TGU 70, Drake/Anamoose 34

Valley City 54, Grand Forks Red River 53

Grant Co. 65, Killdeer 45

Lisbon 72, Finley-Sharon/Hope Page 55

Hillsboro/Central Valley 54, Hatton/Northwood 21

Jamestown 50, Turtle Mountain 32

Kidder County 45, Barnes County North 23

Napoleon/G-S Imperials 50, Linton/HMB 40

LaMoure-Litchville/Marion 51, Medina-Pingree/Buchanan 35

Shiloh Christian 63, New England-Almont 42

Norman Co. West 46, Larimore 37

North Sargent 66, Richland 61

Oak Grove 58, Milnor 39

Enderlin 59, Oakes 36

Shanley 65, Fargo Davies 52

South Border 60, Strasburg/Zeeland 32

Lidgerwood-Wyndmere 57, Kindred 51

Hockey

D

Minnesota boys

Results Tuesday

St. Cloud Cathedral 4, Achiever Academy 1

International Falls 5, Lake of the Woods 1

Sartell-St. Stephen 3, Little Falls 0

Spring Lake Park 8, River Falls 3

Minnesota girls

Pairings

Class 2A, Section 8

At higher seed

Thursday

1) No. 9 Brainerd-Little Falls at No. 8 River Lakes, 7 p.m.

Saturday

Quarterfinals

At higher seed

2) Game 1 winner at No. 1 Roseau, 7 p.m.

3) No. 5 North Wright County at No. 4 St. Cloud, 2 p.m.

4) No. 7 Bemidji at No. 2 Buffalo, 7 p.m.

5) No. 6 Moorhead at No. 3 Sartell-Sauk Rapids, at Bernick’s Arena (Sartell), 7 p.m.

Tuesday, Feb. 11

Semifinals

At higher seed

6) Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3, 7 p.m.

7) Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5, 7 p.m.

Friday, Feb. 14

Championship

At neutral site

8) Winner of Game 6 vs. Winner of Game 7, 7 p.m.

Class 1A, Section 8

At higher seed

Thursday

Quarterfinals

At higher seed

1) No. 5 Crookston at No. 4 Park Rapids, 7 p.m.

2) No. 6 Lake of the Woods at No. 3 Warroad, 7 p.m.

Monday

Semifinals

At Warroad

3) Game 1 winner vs. No. 1 Thief River Falls, 6 p.m.

4) Game 2 winner vs. No. 2 East Grand Forks, 8:15 p.m.

Thursday, Feb. 13

Championship

At Warroad

5) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 p.m.

North Dakota boys

Results Tuesday

Bismarck 1, Bismarck Century 0

Devils Lake 4, West Fargo 3

Dickinson 4, Hazen/Beulah 1

Fargo South 6, Fargo North 3

Jamestown 6, Mandan 5

Grand Forks Central 6, Fargo Davies 4

North Dakota girls

Results Tuesday

Fargo South 2 (OT), Fargo North 3

Mandan H.S. 1 (OT), Jamestown 2

Wrestling

D

Minnesota

Results Tuesday

Moorhead 36, Fargo Davies 34

106: Mairs, FD, pin Mark, 1:41.

113: Brendemuhl, M, maj. dec. Skaare 12-0

120: Tallakson, M, tech. fall, Morris 17-0

126: Ri. Schock, M, def. Lang 5-0

132: Kollie, FD, maj. dec. Sollid 9-1

138: Mark, M, pin Johnson 2:22

145: Burnside, FD, def. Hanson 5-0

152: Nemer, FD, SV-1 Olson 7-5

160: J. Grove, M, pin Osakson :57

170: S. Grove, M, pin Rohrich, unknown

182: Alexander, FD, won by forfeit

195: Kjera, FD, pin Ry. Schock 4:31

220: Jerome, M, pin West 2:31

285: Swensen, FD, pin Edner 0:38