« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published February 01 2014

High school scoreboard

basketball

D

Minnesota boys

Results Saturday

LaMoure 60, Lake Park-Audubon 23

Half: L 33, LPA 8

LPA: Kohler 4, Ulmer 3, Brekken 2, Wavra 2, Frederick 1, Haugland 2, Stockert , Pearson 2.

L: Warcken 4, Hirschkorn 2, Stemen 6, D. Thielges 6, Olson 18, B. Thielges 16, Alo 8.

Perham 63, Detroit Lakes 49

Half: P 31, DL 14

P: Hietala 2, Salathe 18, Glines 12, Bahls 20, Kenntemich 3, Muer 8.

DL: Johnson 5, Duncan 1, Hedstrom 7, Lyngaas 18, Chapman 3, Sihak 9, Hokanson 6.

Waubun 61, Red Lake County 56

Half: RLC 30, W 24

RLC: Engelstad 12, Keller 2, Waliser 14, Wiseth 15, May 3, Newton 10.

W: Spaeth 9, Teiken 11, Woods-Steichen 7, Syverson 12, Makey 10, Thompson 12.

Other scores

Buffalo 69, Brainerd 45

Nevis 74, Northwood 64

East Grand Forks Senior High 89, Warroad 45

LaMoure-Litchville-Marion 60, Lake Park-Audubon 23

Minnesota girls

Results Saturday

Detroit Lakes 63, Perham 39

Half: DL 34, P 16

DL: Foster 18, Jorgenson 6, Vagle 13, Hutchinson 12, Nielson 7, Lies 4, Swenson 1, Olson 2.

P: Roberts 8, Erickson 9, Von Ruden 6, Langen 4, Rutten 3, Reese 3, Scheidecker 2, Beachy 1, Sondag 1.

Hawley 52, Crookston 41

Half: H 26, C 22

C:Brekken 10, Klapp 8, Miller 2, Samuelson 4, Boike 17.

H: Noreen 6, Olson 18, Laddusaw 5, Cederberg 2, Hovelson 1, Ellefson 18, Mattfeld 2.

Morris 61, West Central Area 45

Half: M 27, WCA 27

WCA: H. Van Kempen 17, A. Van Kempen 13, Christenson 5, Anderson 3, Kruize 3, McLaughlin 3.

M: Hickman 2, Gibson 4, Reimers 14, Bet. Holland 19, Bec. Holland 8, Vogel 6, Olson 3, Maanum 3, Strobel 2.

Red Lake Falls 65, Waubun 50

Half: RLF 39, W 28

RLF: Nelson 2, Hagl 10, Amberson 6, Hust 15, Englestad 6, Olson 25.

W: Swedberg 10, Lerud 3, Ve. Spry 9, Va. Spry 3, Haugen 4, McArthur 13, Heisler 1, LaRoque 7.

Other scores

Detroit Lakes 63, Perham 39

Moorhead 69, Dilworth-Glyndon-Felton 45

Warren-Alvarado-Oslo 64, Lake of the Woods 27

East Grand Forks Senior High 49, Warroad 36

Late results Friday

Henning 44, Brandon-Evansville 39

Half: H 20, BE 20

H: Porgerson 2, Haugdahl 10, Houselog 6, Erlandson 7, Dague 9, Wallevand 4, Bjorklund 6.

BE: M. Kokett 6, K. Kokett 2, Okerlund 6, Binson 5, Friedrich 18, Vettermann 2.

North Dakota boys

Results Saturday

Enderlin 78, Warwick 43

E 20 35 53 78

W 15 19 33 43

E: Gillund 5, Bartholomay 2, Lingren 13, Hamre 2, Lindemann 9, Haurlbert 21, Gibson 1, Kittelson 12, Muscha 4, Dixon 8.

W: Motley 19, Strouse 10, Redroad 2, Chaske 4, Bake 6, Richotte 2.

Lisbon 55, Ellendale 51 (OT)

E 15 30 39 51 51

L 19 31 40 51 55

E: White 27, Dathe 12, Vance 8, Durheim 4.

L: Smith 16, Manske 14, Anderson 13, Fleck 6, Oland 2, Johnson 2, Lau 1, Schultz 1.

May-Port-CG 57,

Finley-Sharon-Hope-Page 41

MPCG 11 26 43 57

FSHP 5 19 24 41

MPCG: Bradner 18, Moore 18, Nygaard 6, Eide 4, Johnson 4, Elliott 3, Chandler 2.

FSHP: Brown 12, L. Montag 10, Thorson 5, Breckheimer 5, Flaten 4, C. Montag 3, Goughnour 2.

Medina-Pingree-Buchanan 61,

Barnes County North 45

MPB 19 28 48 61

BCN 12 20 28 45

MPB: Wick 3, Mosen 3, Diede 11, Eissinhose 18, Blaskovski 14, Zirbes 2, Staloch 3, Horn 7.

BCN: Erger 10, Manson 8, Rose 2, T. Steckler 7, Gerntholtz 6, W. Steckler 12.

North Sargent 55,

Edgeley-Kulm-Montpelier 45

EKM 6 18 29 45

NS 9 27 39 55

EKM: Naze 3, Foley 4, Madcke 9, T. Harr 8, Greer 9, Entzi 11, Miller 2.

NS: Greenmyer 17, Hanson 15, Peterson 14, Brockman 2, Ciesynski 7.

Richland 57, Sargent Central 46

R 15 30 46 57

SC 14 28 34 46

R: Dufner 3, Workin 20, Flaa 5, Myers 5, Zenker 10, Heyen 7, Koenig 1, Thompson 6.

SC: Zirnhelt 4, Jablonsky 9, Wyum 9, Bergh 11, Arp 13.

Other scores

Bismarck 73, Jamestown 53

North Star 67, Carrington 44

West Fargo 73, Devils Lake 69

Lisbon 55, Ellendale 51

May-Port CG 57, Finley-Sharon/Hope Page 41

Medina-Pingree/Buchanan 61, Barnes Co. North 45

New Town 81, Parshall 71

Shanley 91, Fargo North 75

Fargo Davies 105, Valley City 60

Enderlin 78, Warwick 43

Williston 79, Bismarck Century 47

Four Winds-Minnewaukan 76, Benson County 42

Linton-HMB 63, Kidder County 53

Richland 57, Sargent Central 46

LaMoure-Litchville-Marion 60, Lake Park-Audobon 23

Late results Friday

Harvey-Wells County 62,

New Rockford Sheyenne 58

NRS 17 28 46 58

HWC 16 26 42 62

NRS: K. Haley 2, E. Haley 13, Gilliss 10, Schafer 8, Swenson 19, Brenno 6.

HWC: Alveshere 14, Nitz 8, Kourajian 15, Nyhus 7, Fike 5, Toso 2, Beck 8, Keller 3.

Oakes 81,

Fairmount-Campbell-Tintah 69

FCT 12 30 45 69

O 19 38 56 81

FCT: D. Burns 35, Campbell 18, Hanson 3, Busby 2, M. Burns 9.

O: C. Zetocha 5, Meier 7, Bartholomew 13, E. Zetocha 23, Meehl 17, Schewing 2, Quendt 14.

North Dakota girls

Results Saturday

Central Cass 60,

Fairmount-Campbell-Tintah 36

FCT 4 12 23 36

CC 14 37 54 60

FCT: Ross 9, Grefsrud 2, Burns 9, Rittenour 6, Meyer 8, Kaehler 2.

CC: Erickson 2, Cramer 11, Goettle 2, Dooley 25, Roesler 6, Camas 6, Romsdal 8.

Enderlin 38, Milnor 27

M 9 14 23 27

E 12 15 29 38

M: Tayer 13, Pettyszyn 9, Dusek 5.

E: Lautt 12, Johnson 10, Rettig 4, Pfaff 6, Syverson 2, McCleary 2, Lemna 2.

Ellendale 56, Lisbon 49

E 9 26 39 56

L 12 18 32 49

E: Wedell 19, Herman 16, Rall 12, Mertz 6.

L: Nielsen 14, Deibert 12, Griffith 8, Ripplinger 7, Ercink 5, Opp 2, Rasmusson 1.

Hankinson 45,

Lidgerwood-Wyndmere 34

H 15 22 34 45

LW 6 17 21 34

H: Asp 19, Gaukler 12, Theede 3, Steinweher 4, Benson 2, Jean 1.

LW: An. Mauch 13, Jelinek 9, Podliska 6, Mellem 2, Al. Mauch 2, Heitkamp 2.

Larimore 48, Grafton 42

G 13 28 37 42

L 18 23 36 48

G: Burns 10, Ji. Hanson 8, Ja. Hanson 4, Skjordal 7, Jiskra 6, Dusek 6, Osowski 1.

L: Georgeson 8, Schneider 12, Mutch 8, Berge 14, M. Johnson 2, J. Johnson 4.

Maple Valley 43,

Hillsboro-Central Valley 40

HCV 14 18 29 40

MV 14 25 32 43

HCV: Dryburgh 24, Kiritzberg 2, Henninsgard 14, Pastian 8, Murphy 10, Lazar 2.

MV: Tinjum 12, Punton 2, Kasowski 10, Nudell 15, Von Bank 4.

North Sargent 51, Edgeley-Kulm 43

EK 14 22 32 43

NS 14 32 43 51

EK: Jensen 5, Kinzler 3, Mathern 4, Anderson 7, Feist 17, Entzi 7.

NS: Kempel 2, Jacobson 2, Murphy 4, Sandness 11, Anderson 10, Enderson 2, Hansana 20.

North Star 73, Carrington 50

C 7 17 33 50

NS 18 47 65 73

C: Hagemeister 2, Rosenau 6, Nelson 2, Engelhorn 15, Wendel 4, Hochhalter 21.

NS: Heisler 21, Hagler 16, Kvilvang 14, Halverson 6, Peters 8, Miller 8.

Thompson 56, Kindred 49

K 17 27 42 49

T 17 28 40 56

K: M. Braaten 2, Ordahl 5, Pratz 9, B. Graff 13, Erickson 13, A. Braaten 2, S. Graff 2, Hall 4.

T: Hegg 2, Ivesdal 12, Marx 9, Weber 9, Galegher 13, Overby 11.

Watford City 58, Bowman County 46

WC 16 29 47 58

BC 9 18 29 46

WC: K. Mogen 25, A. Mogen 8, Grimes 8, Lindley 7, Langerud 5, Arndt 3, Jacobson 2.

BC: Hansey 11, Heinrich 10, Fischer 10, Dix 7, Speton 4, Zook 2, Duffield 2.

Other scores

Bismarck 71, Jamestown 65

Watford City 58, Bowman County 46

North Star 73, Carrington 50

West Fargo 66, Devils Lake 51

North Sargent 51, Edgeley-Kulm 43

Ellendale 56, Lisbon 49

Central Cass 60, Fairmount-Campbell-Tintah 36

Beach 79, Hazen 49

Medina-Pingree/Buchanan 50, Barne Co. North 45

North Border 82, St. John 53

Valley City 75, Fargo Davies 57

Wilton Wing 64, Mott-Regent 61

Thompson 56, Kindred 43

Fargo Shanley 77, Fargo North 46

Parshall 75, New Town 71

hockey

D

Minnesota boys

Results Saturday

Breckenridge/Wahpeton 7, Bagley/Fosston 3

East Grand Forks 5, Warroad 1

Moorhead 3, Grand Rapids/ 2

Achiever Academy 7, Northern Lakes 2

North Shore 2, Lake of the Woods 2

Sauk Rapids-Rice 8, Prairie Centre 1

Bemidji 5, River Lakes 2

Minnesota girls

Results Saturday

North Wright Co. 3, Moorhead 2

Sartell/Sauk Rapids 3, Detroit Lakes 0

North Dakota boys

Results Saturday

Fargo Davies 3, Bismarck 2

Bismarck Century 4, Fargo South 3

West Fargo 5, Bottineau 3

Grand Forks Red River 3, Minot 2

Jamestown 10, Dickinson 6

North Dakota girls

Results Saturday

Fargo North 9, Devils Lake 0

Williston 3, Mandan 2

wrestling

D

Minnesota

Results Saturday

North Dakota

Results Saturday

Region I duals

Round one: South Border 47, Kindred 18. Linton-HMB 37, Napoleon 32. Lisbon 57, Ellendale-Edgeley-Kulm 24. Oakes 64, LaMoure 12.

Semifinals: South Border 39, Linton-HMB 27. Lisbon 47, Oakes 21.

Cons Semifinals: Napoleon 51, Kindred 16. Lamoure 42, Ellendale-Edgeley-Kulm 36.

Seventh: Ellendale-Edgeley-Kulm 35, Kindred 31

Fifth: Napoleon 42, Lamoure 24.

Third: Linton-HMB 42, Oakes 40.

Championship: South Border 34, Lisbon 32.

swimming

D

North Dakota boys

Results Saturday

Fargo Davies Invitational

Team scores: Fargo North 553, West Fargo 547, Century 543, Fargo Davies 399, Grand Forks 267.

200 medley relay: 1, FD ‘A’ (Duncan, Hermann, Gourde, Reopelle), 1:45.92. 2, C, 1:47:00. 3, WF, 1:51.97.

200 freestyle: 1, Bjorlie, FN, 1:48.68. 2, Duncan, FD, 1:50.31. 3, Hedge, C, 1:55.39.

200 individual medley: 1, Sether, C, 2:01.65. 2, Keller, WF, 2:07.68. 3, Weisz, WF, 2:12.88.

50 freestyle: 1, Grosz, C, 22.55. 2, Rider, FN, 22.93. 3, Obembe, FN, 23.36.

Diving: 1, Coughlin, FN, 413.30. 2, Berglund, C, 346.55. 3, Holoien, WF, 315.95.

100 butterfly: 1, Bjorlie, FN, 54.23. 2, Gourde, FD, 56.53. 3, Keller, WF, 57.78.

100 freestyle: 1, Grosz, C, 49.64. 2, Rider, FN, 50.22. 3, Duncan, FD, 51.15.

500 freestyle: 1, Sether, C, 4:56.84. 2, Olson, WF, 5:12.53. 3, Mengelkoch, FN, 5:17.03.

200 freestyle relay: 1, C ‘A’ (Sether, Hogue, Sucki, Grosz), 1:30.72. 2, FN ‘A’, 1:32.12. 3, FD, 1:33.93.

100 backstroke: 1, Obembe, FN, 56.56. 2, Fisher, FN, 1:01.52. 3, Bueling, WF, 1:02.58.

100 breaststroke: 1, Porter, C, 1:04.00. 2, Ellingson, FN, 1:06.85. 3, Hulbert, WF, 1:06.90.

400 freestyle relay: 1, FN ‘A’ (Rider, Wenzel, Obembe, Bjorlie), 3:24.12. 2, WF, 3:32.82. 3, GF, 3:35.07.