« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 30 2014

High school scoreboard

basketball

D

Minnesota boys

Results Thursday

Alexandria 59, Sartell 52

Half: A 24, S 22

A: Bistodeau 12, Vogeler 17, Gorghuber 18, Krivanek 4, Stockert 3, Kohler 5.

S: Bearson 19, Haima 3, Ballard 3, Tillotson 3, Snoberger 7, Nesser 3, Wolfe 9, Och 5.

Ashby 70, Underwood 62

Half: UH 29, A 27

A: Berglund 2, Olson 14, Wing 21, Barry 5, Anderson 10, Fossan 2, Ohren 16.

UH: Field 6, Johnson 6, Thompson 8, Biegler 15, Thormodson 2, Kollar 4, Creek 21.

Barnesville 76, Hawley 68

Half: H 34, B 33

B: Martz 21, Dokkebakken 8, Strand 18, Sauve 19, Randklev 2, Ishaug 8.

H: Leaf 7, Omberg 2, Clute 5, Tusow 7, Ellefson 30, Teeples 10, Regnier 7.

Perham 51, Breckenridge 36

Half: P 23, B 10

B: Blaufuss 4, Yaggie 2, Smith 5, Reiff 3, Hegge 7, Lorenz 7, Christensen 8.

P: Moberg 2, Beachy 12, Salathe 13, Glines 6, Bahls 10, Muer 8.

Pelican Rapids 86, Frazee 61

Half: PR 38, F 21

PR: Honrud 2, Bruggeman 32, Bakken 2, Michkner 5, haugen 11, Taylor 10, Gordon 9, Sillerud 11, Stadum 4.

F: Willette 5, Daggett 6, Hilde 13, Wokasch 10, Tangen 2, Johannes 1, Barker 5, Torma 4, Karger 12, Bellefeuille 3.

Waubun 56, Lake Park-Audubon 54

Half: W 36, LPA 33

W: Spaeth 6, Teiken 12, Woods-Steichen 3, Makey 21, Thompson 14.

LPA: Kohler 20, Pearson 5, Ulmer 1, Brekken 9, Hall 6, Stockert 13.

Other scores

Alexandria 59, Sartell-St. Stephen 52

Goodridge-Grygla-Gatzke 67, Badger-Greenbush-Middle River 59

Barnesville 76, Hawley 68

Perham 51, Breckenridge 36

Fosston 76, Clearbrook-Gonvick 58

Northern Freeze 56, Sacred Heart 35

Pelican Rapids 86, Frazee 61

East Grand Forks Senior High 68, Roseau 50

Minnesota girls

Results Thursday

Ada-Borup 68,

Norman County East-Ulen-Hitterdal 28

Half: AB 46, NCE: 16

AB: Stevenson 8, Vega 14, Birkemeyer 4, Eggen 9, Lee 6, Myers 2, Merkens 4, Gehrtz 8, Hal. Poehler 10, Han. Poehler 4.

NCE: Turpin 2, Buchanan 9, Klementson 2, Henrickson 8, Lundin 7.

Detroit Lakes 70, Thief River Falls 57

Half: DL 39, TRF 23

TRF: Amirayan 2, Yaggie 12, Biermaier 21, Tadych 10, Brekke 12.

DL: Foster 13, Jorgenson 3, Vagle 10, Nielson 22, Hutchinson 12, Swenson 3, Olson 7.

Fosston 45, Mahnomen 29

Half: F 16, M 16

F: Swanson 13, Curfman 9, Viken 11, Schmidt 2, Hubbard 8, Nelson 2.

M: Sauck 1, Foss 4, Schoenborn 5, Johnson 4, Walker 15.

Lake Park-Audubon 49, Waubun 44

Half: LPA 21, W 16

W: Swedberg 18, Lerud 4, Ve. Spry 5, Va. Spry 6, Haugen 9, LaRauge 2.

LPA: Hamre 9, Olson 21, Swenson 8, Raaen 2, Thompson 5, Bartunek 4.

Other scores

Clearbrook-Gonvick 73, Northome-Kelliher 46

Fertile-Bertrami 49, Climax-Fisher 15

Fosston 45, Mahnomen 29

Warren-Alvarado-Oslo 44, Goodridge-Grygla 39

Ada-Borup 68, Norman Co. East-Ulen-Hitterdal 28

Warroad 41, Stephen-Argyle 40

East Grand Forks Senior High 67, Sacred Heart 60

Red Lake County Central 58, Cass Lake-Bena 51

North Dakota boys

Results Thursday

Griggs County Central 49,

Hillsboro-Central Valley 47

GCC 8 19 30 49

HCV 13 22 40 47

GCC: Ellefson 5, Nelson 10, Salvesen 6, Engel 16, Grover 12.

HCV: Knutsvig 5, Meyer 15, Henningsgard 8, Reed 7, Riemer 12.

LaMoure-Litchville-Marion 66,

Edgeley-Kulm-Montpelier 54

LLM 26 43 57 66

EKM 16 27 44 54

LLM: Stemen 2, Thielges 29, Olson 19, Thielges 4, Alo 12.

EKM: Madke 3, Harr 5, Greer 18, Entzi 13, Miller 15.

New Town 62, Watford City 48

WC 11 27 34 48

NT 14 27 49 62

WC: Kline 20, Cook 13, Indergard 5, Sampsel 3, Fettig 7.

NT: Grady 21, Bear 4, Johnson 2, Baker 10, Fox 13, WhiteOwl 5, Grady 7.

Northern Cass 61, Central Cass 59

C 15 28 46 59

NC 12 31 49 61

C: Cramer 21, Dooley 13, Roesler 7, Camas 11, Romsdal 7.

NC: Bohn 2, Mitzel 12, Olson 23, Verwest 11, Erdman 5, McDonald 4, Melander 4.

Other scores

Shiloh Christian 52, Center-Stanton 34

Bismarck Century 78, Dickinson 55

LaMoure-Litchville/Marion 66, Edgeley-Kulm 54

Fargo Davies 67, Grand Forks Red River 65

Grand Forks Central 73, Valley City 47

Griggs County Central 49, Hillsboro-Central Valley 47

Grant Co. 46, Washburn 39

New Town 62, Watford City 48

Devils Lake 85, Shanley 69

North Dakota girls

Results Thursday

Carrington 81, Warwick 31

C 28 42 57 81

W 4 11 28 31

C: Scherr 2, Hagemeister 10, Rosenau 11, Montgomery 10, Engelhorn 22, Wendel 6, Kau. Hochhalter 4, Kay. Hochhalter 16.

W: Redfox 5, Serird 18, Leaf 5, Lohnas 3.

Enderlin 55, Richland 28

Enderlin 8 27 46 55

Richland 6 11 18 28

E: M. Johnson 22, Lautt 10, Rettig 10, Bartholomay 4, Syverson 4, K. Johnson 3, Pfaff 2.

R: Holzhey 10, Foley 5, Knudsen 5, Ringdahl 5, Roob 2, Lentz 1.

Fairmount-Campbell-Tintah 73, Oakes 39

O 12 23 31 39

FCT 23 41 64 73

O: Breitbach 6, Gelinske 11, Seyer 6, Haugen 2, Hansen 5, Visto 2, Roney 7.

FCT: Ross 2, Grefsrud 14, Burns 8, Rittenour 8, Meyer 15, Schmit 2, Viger 2, Luick 7, Kaehler 15.

Finley-Sharon-Hope-Page 64, Richland 40

FSHP 22 36 53 64

R 5 21 28 40

FSHP: Archer 17, Lee 16, Post 11, Ostmo 6, Carrol 5, Jacobson 4, Breckheimer 3, Neset 2.

R: Lentz 10, Foley 7, Holzhey 7, Ringdahl 6, Muscha 5, Knudsen 2, Thompson 2, Roob 1.

LaMoure-Litchville-Marion 71,

Edgeley-Kulm-Montpelier 41

EKM 3 19 25 41

LLM 19 32 53 71

EKM: Kinzler 3, Mathern 3, Berg 1, Geisler 5, Anderson 6, Feist 13, Entzi 10.

LLM: Hoff 4, Piehl 9, Holen 16, Carlson 15, Ulmer 4, Alber 21, Riddle 2.

Maple Valley 48, Enderlin 42

E 12 14 25 42

MV 13 25 34 48

E: Lautt 13, M. Johnson 21, Rettig 2, K. Johnson 3, Syverson 3.

MV: Tinjum 15, Punton 2, Kasowski 5, Nudell 21, Pautz 3, VonBank 2.

Milnor 54, Lisbon 48

L 14 28 38 48

M 14 20 37 54

L: Rasmussen 6, Ercink 8, Nielsen 10, Ripplinger 8, Deibert 16.

M: Anderson 7, Tayer 22, Tompkins 16, Koeppe 7, Mund 2.

Napoleon-Gackle-Streeter 78,

Strasburg 28

S 7 16 22 28

NGS 17 38 62 78

S: M. Scherr 1, H. Scherr 1, Schneider 3, Baumgartner 4, Krumm 2, Moser 15, Vetsch 2.

NGS: Thompson 11, Schwartzenberger 4, L. Schmidt 5, Gross 8, J. Schmidt 2, Christofferson 4, Drivald 9, Long 11, Weigerl 7, Jangula 17.

North Sargent 67,

Lidgerwood-Wyndmere 47

WL 12 26 33 47

NS 17 37 41 67

WL: Podliska 6, Frolek 2, An. Mauch 24, Al. Mauch 2, Jelinek 11, Heitkamp 2.

NS: Kempel 11, Jacobson 5, Murphy 3, Sandness 3, Anderson 32, Enderson 5, Hansana 8.

Sargent Central 43, Hankinson 29

H 8 17 23 29

SC 12 20 37 43

H: Steinwehr 4, Pankow 2, Gaukler 8, Asp 13, Jean 2.

SC: Schlecht 15, Enderson 7, Beaver 4, Mlnarik 9, Nelson 8.

Thompson 70, Larimore 35

L 4 12 24 35

T 20 43 58 70

L: Georgeson 2, Schneide 4, Mouten 2, Motch 12, Berge 8, Johnson 2, Wentz 2, Kadelbach 3.

L: Hegg 8, Ivesdal 14, Weber 14, Marx 7, Olson 2, DeMoe 2, Galegher 18, Bohlman 2, Overby 1, Nistler 2.

Other scores

Beulah 62, Bowman Co. 52

Carrington 81, Warwick 31

Shanley 73, Devils Lake 44

Bismarck Century 64, Dickinson 37

Dickinson Trinity 69, Mott-Regent 33

LaMoure-Litchville/Marion 71, Edgeley-Kulm 41

Maple Valley 48, Enderlin 42

West Fargo 67, Fargo North 44

Finley-Sharon/Hope Page 64, Richland 40

Our Redeemer’s 64, Glenburn 55

Fargo Davies 57, Grand Forks Red River 47

Sargent Central 43, Hankinson 29

Lakota/Edmore 60, Harvey Wells Co. 45

MLS Mohall/Sherwood 57, Kenmare 28

Kidder Co. 47, South Border 43

Oak Grove 64, Kindred 55

Thompson 70, Larimore 35

Linton/HMB 58, Medina-Pingree/Buchanan 43

Mandan 62, Jamestown 50

Midway/Minto 62, Drayton/Valley-Edinburg 45

Minot 79, Bismarck St. Mary’s 40

Northern Cass 61, Central Cass 59

Fairmount-Campbell-Tintah 73, Oakes 39

Park River/F-L 65, North Border 34

New Town 67, Ray 50

Valley City 71, Grand Forks Central 49

Rolla 83, St. John 34

Napoleon/G-S 78, Strasburg/Zeeland 28

Valley City 71, Grand Forks Central 49

Cavalier 66, Langdon 61

Thompson 70, Larimore 35

Lakota-Edmore 60, Harvey-Wells County 45

Carrington 81, Warwick 31

hockey

D

Minnesota boys

Results Thursday

Sauk Rapids-Rice 2, Alexandria 1

Roseau 6, Bemidji 0

Brainerd 5, Moorhead 3

East Grand Forks 5, Kittson Central 0

International Falls 1, Hibbing 0

Morris/Benson Area 7, Breckenridge-Wahpeton 3

Monticello 5, Northern Lakes 0

Park Rapids 5, Red Lake Falls 1

River Lakes 3, Sartell-St. Stephen 2

Detroit Lakes 4, Wadena-Deer Creek 1

Minnesota girls

Results Thursday

Fergus Falls 5, Brainerd/Little Falls 3

St. Cloud 5, Willmar 2

North Dakota boys

Results Thursday

Bismarck Century 4, Jamestown 2

Grand Forks Central 4, Devils Lake 1

North Dakota girls

Results Thursday

Minot 4, Mandan 2

wrestling

D

Minnesota

Results Thursday

Moorhead 49, Barnesville 20

106: Tweton, B, tech. fall Larson 5:59

113: Brendemuhl, M, wins by forfeit

120: Tallakson, M, wins by forfeit

126: Anderson, B, dec. Ri. Schock 8-5

132: Votava, B, pin Laidlow 5:22

138: Mark, M, wins by forfeit

145: Anderson, B, pin Lien 5:22

152: Hanson, M, maj. dec. Peppel 15-6

160: J. Grove, M, wins by forfeit

170: Lien, M, dec. Johnson 11-5

182: Ry. Schock, M, pin Brady 3:16

195: S. Grove, M, dec. Berg 5-1

220: Jerome, M, pin Berg 4:34

285: Edner, M, dec. Wheelright 10-5

North Dakota

Results Thursday

Grand Forks Central 46,

Fargo South 24

106: Augustine, FS, fall Williams 1:27

113: Fraase, FS, fall Spielman :54

120: Balboa, GFC, dec. Khaman 3-1

126: Hanson, GFC, fall Hehn 3:45

132: Flores, GFC, fall Kiromba :42

138: Lamberson, GFC, forfeit

145: Litzinger, GFC, fall Deitemeyer :38

152: Siaway, FS, dec. Oen 5-3

160: Brandon, GFC, dec. Deitemeyer 7-0

170: Rhode, FS, fall Jordan 2:00

182: Terrill, GFC, maj. dec. Brekhus 14-2

195: Solem, FS, dec. Escobar 6-0

220: Terril, GFC, forfeit

285: Hernandez, GFC, forfeit

West Fargo 66, Fargo North 12

106: Kringlie, WF, forfeit.

113: Jar. Franek, WF, pin C. Stremick 1:22.

120: Jac. Franek, WF, maj. dec. Maughan 12-2.

126: Gianakos, WF, forfeit.

132: Jo. Shearer, WF, forfeit.

138: Ramberg, WF, tech fall J. Stremick 5:15.

145: Shepherd, WF, pin Coronato 4:02.

152: Je. Shearer, WF, pin Wagemann 0:56.

160: Worral, FN, pin Kranz 1:46.

170: Ko. Kragnes, WF, forfeit.

182: Ky. Kragnes, WF, pin Aamold 1:32.

195: Kuznia, WF, pin Rook 1:12.

220: Hanson, FN, pin Rodriguez 5:01.

285: Metz, WF, dec. Berg 7-2.

Other scores

Hettinger-Scranton 52, Beulah-Hazen 19

Bismarck St. Mary’s 41, Beulah-Hazen 34

Hettinger-Scranton 43, Bismarck St. Mary’s 34