« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 28 2014

High school scoreboard

basketball

D

Minnesota boys

Results Tuesday

Ada-Borup 61,

Norman Co. East-Ulen-Hitterdal 49

Half: NCE-UH 35, AB 25

AB: Ruebke 26, Fetting 13, Gunderson 8, Kappes 5, Brainard 4, Hoven 3, Wilkens 2.

NCE-UH: Lisburg 24, Z. Stene 10, Thompson 8, Busby 5, Lee 2.

Fertile-Beltrami 95, Mahnomen 58

Half: FB 56, M 32

M: Pavek 9, Schornborn 2, Gieseke 6, Bjorge 4, Porter 14, Reitan 4, Warnsholz 4, Hanson 9, Haugo 5, Liebl 1.

FB: Steffes 16, Schmalenberg 21, Mosher 24, McCollum 11, Gramer 6, Leiting 5, Duckstad 10, Woods 2.

Fosston 61, Win-E-Mac 59

Half: F 24, WEM 18

F: Barud 6, Arneson 14, Viken 27, Olson 8, Voxland 4, Boumann 2.

WEM: Walker 10, Plante 3, Tradwell 20, Lisoff 12, Chaput 12, Kaster 2.

Lake Park-Audubon 57,

Norman County West 44

Half: NCW 29, LPA 28

LPA: Kohler 17, Pearson 8, Brekken 11, Hall 3, Haglund 5, Stockert 13.

NCW: Winson 6, Armstrong 5, Olson 9, Hauge 17, Hoff 2, Bruner 5.

Thief River Falls 76,

East Grand Forks 53

Half: TRF 45, EGF 23

EGF: Micialek 16, Friez 4, Fryden 2, Seim 2, Miller 2, Warmack 15, Scheving 2, Bjornson 10.

TRF: Leier 10, Onkka 4, Panek 4, Brown 6, Storm 6, Davies 9, Hutton 8, Joppru 23, Lofberg 2, Poe 4.

Other scores

Ada-Borup 61, Norman Co. East/UH 49

Kittson Co. Central 49, Badger-Greenbush-Middle River 42

Battle Lake 94, Clinton-Graceville-Beardsley 59

Crookston 52, Dilworth-Glyndon-Felton 48

Win-E-Mac 59, OT, Fosston 61

Frazee 66, Walker-Hackensack-Akeley 36

Lake Park-Audubon 57, Norman Co. West 44

Fertile-Bertrami 95, Mahnomen 58

Moorhead 73, Brainerd 63

Fergus Falls 64, Perham 61

Roseau 80, Red Lake Co. 70

Stephen-Argyle 65, Sacred Heart 47

Thief River Falls 76, East Grand Forks 53

Northern Freeze 50, Warren-Alvarado-Oslo 49

Park Christian 62, Waubun 45

Minnesota girls

Results Tuesday

Ada-Borup 60, Red Lake Falls 29

Half: AB 33, RLF 9

RLF: Amberson 4, Halvorson 4, Engelstad 4, Olson 17.

AB: Stevenson 9, Vega 18, Eggen 8, Lee 10, Merkens 5, Gehrtz 4, Hal. Poehler 6.

Barnesville 71, Breckenridge 47

Half: Ba. 33, Br. 18

Br.: Arnholt 2, Dahlgreen 5, Christensen 5, Engen 3, Conzemius 4, Beyer 5, Lenoue 2, Bommersbach 11.

Ba.: Nielsen 4, Skogen 24, Vancura 15, Spilde 2, Boom 10, Herbranson 5, Bentley 11.

Fergus Falls 77, Staples-Motley 48

Half: FF 37, SM 20

SM: Beachy 11, Holst 10, Uhlman 12, Wolhowe 10, Zeta 5.

FF: Smith 6, Traiser 18, Strand 23, Rasmusson 11, Monke 8, Sawtell 11.

Frazee 66, Waubun 36

Half: F 52, W 21

W: Swedberg 13, Lerud 7, Ve. Spry 2, Va. Spry 2, McArthur 3, LaRoque 9.

F: T. Tappe 8, H. Oswald 3, M. Oswald 3, Smith 8, Barlund 15, Donahue 9, J. Tappe 19, Janu 1.

Lake Park-Audubon 39,

Norman County West 35

Half: LPA 18, NCW 14

LPA: Hamre 3, Olson 10, Hilfre 4, Swenson 4, Hogie 8, Bartunek 10.

NCW: Hoff 1, Delgado 3, Brommenschenkel 14, Nelson 15, Marciniak 2.

Pelican Rapids 54, Perham 41

Half: PR 23, P 18

PR: Korf 19, Haiby 14, Harthun 6, Johnson 5, Forsgren 4, Evenson 4, French 2.

P: Erickson 17, Roberts 7, Miller 5, Von Ruden 4, Rutten 2, Beachy 2, Scheidecker 2.

Rothsay 48, Underwood 38

Half: R 27, U 21

U: Thorson 9, Woodman 8, Huseth 3, Leitch 6, Ross 2, Hovland 4, Tinjum 6.

R: Maack 20, Dunbar 13, Lankow 4, Peterson 5, Buckingham 2, Larson 4.

Other scores

Fosston 56, Clearbrook-Gonvick 43

Lake Park-Audubon 39, Norman Co. West 35

Moorhead 42, Crookston 26

Pelican Rapids 54, Perham 41

Ada-Borup 60, Red Lake Falls 29

Rothsay 48, Underwood 38

Sacred Heart 69, Warren-Alvarado-Oslo 58

Frazee 66, Waubun 36

Barnesville 71, Breckenridge 47

Bagley 62, Climax-Fisher 26

Northern Freeze 64, B-G-MR 41

Win-E-Mac 74, Red Lake Co. Central 23

North Dakota boys

Results Tuesday

Central Cass 67, Hankinson 40

CC 12 28 51 67

H 8 21 31 40

CC: Breske 14, Bresnahan 19, Nelson 4, Rehovsky 2, Voss 15, Rieniets 6, Geritz 2, Weber 3, Koetz 2.

H: Hernandez 4, C. Mauch 2, Lenzen 5, Keoke 7, N. Mauch 4, Hermes 8, G. Mauch 6, Weidner 2, Theede 2.

Fairmount-Campbell-Tintah 71,

Richland 66

R 14 26 44 66

FCT 11 27 44 72

R: Dufner 2, Workin 27, Flaa 11, Meyers 8, Zenker 7, Heyen 2, Koenig 2, Thompson 7.

FCT: M. Burns 8, D. Burns 35, Campbell 16, Christensen 2, Hanson 4, DeVine 6.

Four Winds-Minnewaukan 84,

Warwick 47

EWM 20 37 55 84

W 12 32 40 47

EWM: Smith 19, T. McKay 15, Yankton 12, LaRock 12, ThreeIrons 3, Redfox 5, Z. Alberts 2, Hill 3, J. McKay 2, Gourd 9, D. Alberts 2.

W: Strouse 7, Redroad 5, Lovejoy 2, Ross 3, Motley 12, Baker 8, Chaske 10.

Griggs County 55, Northern Cass 48

GC 10 26 42 55

NC 13 21 30 48

GC: Nelson 9, Ellefson 2, Grover 18, Heinz 12, Engel 6, Salvesen 6, Paintner 2.

NC: Bohmert 9, Kyllo 10, Co. Springer 9, Ca. Springer 3, Ward 4, Goodman 13.

Hillsboro-Central Valley 40,

Finley-Sharon-Hope-Page 35

FSHP 6 12 24 35

HCV 11 15 27 40

FSHP: Brown 1, Thorson 9, C. Montag 2, L. Montag 7, Suhr 6, Flaten 2, Breckheimer 2, Ihry 6.

HCV: Knutsvig 5, Meyer 15, Henningsgard 5, Reed 9, Preston 4, Riemer 2.

Kindred 70, Lisbon 57

K 18 31 50 70

L 15 33 45 57

K: Olien 8, Holland 2, Bachmeier 18, Moffett 13, Lingen 10, Andel 12, Staton 3, Tallakson 4.

L: Smith 9, Fleck 9, Peasley 2, Schultz 17, Olson 2, Pithey 3, Lau 4, Oland 2, Anderson 9.

LaMoure-Litchville-Marion 51,

Maple Valley 49

LLM 10 19 28 51

MV 12 23 34 49

LLM: B. Thielges 20, D. Thielges 14, Olson 12, Stemen 3, Warcken 2.

MV: Richman 18, Johnson 13, Nudell 10, Behm 4, McGough 2, Combs 2.

Larimore 63,

New Rockford-Sheyenne 56

NRS 10 21 40 56

L 21 35 48 63

NRS: K. Haley 4, E. Haley 23, Schafer 6, Swenson 17, Brenno 6.

L: Yahna 10, Peterson 4, Wiegandt 2, Verkuehlen 13, Sletten 19, Hofer 15.

Linton-HMB 51, South Border 49

SB 13 26 37 49

LHMB 7 25 39 51

SB: Pinke 19, Jacobson 10, Kretschnor 8, Knoll 8, Mi. Rueb 4.

LHMB: Schneider 16, Purintun 15, Small 8, Holzer 5, Flyberg 5, Bernhardt 4.

May-Port-CG 46, Dakota Prairie 32

MPCG 16 25 35 46

DP 8 17 24 32

MPCG: Bradner 12, Eide 4, Elliott 7, Nygaard 8, Moore 10, Chandler 5.

DP: Quanbeck 5, Haahr 7, Fitcher 2, Lund 10, Brogdon 6, Gillett 2.

Medina-Pingree-Buchanan 52,

Edgeley-Kulm 42

MPB 9 26 39 52

EK 7 22 31 42

MPB: Blaskowski 20, Eissinger 13, Diede 9, Horn 5, Staloch 3, Zirbes 2.

EK: Entzi 13, Green 13, Miller 6, Harr 5, Foley 2, Maze 2, Madcke 2, Mathern 1.

North Border 64, Rolla 61

R 19 28 40 61

NB 19 33 45 64

R: K. Schoening 35, Jac.. Loing 9, Soukup 6, W. Schoening 5, Jar. Loing 4, Cahill 2.

NB: Severtson 15, Volk 19, Offner 9, Wieler 8, Hager 6, Beattie 4.

Sargent Central 63, Enderlin 62

SC 13 28 43 63

E 16 30 49 62

SC: Arp 14, Bergh 10, Jablonski 14, Wynn 20, Diegel 2, Zirnhelt 2.

E: Hurlburt 23, Dixson 11, Kittleson 9, Lindeman 7, Muscha 6, D. Bartholomay 3, A. Bartholomay 3.

Strasburg-Zeeland 58,

Kidder County 52

SZ 16 30 39 52

KC 10 35 43 58

SZ: N. Kramer 7, Nieuwsma 22, S. Scherr 16, Eberle 8, L. Kramer 3

KC: Miller 2, Wahl 1, Crosby 2, Steinolfson 18, Rath 3, Sand 19, Scherbenske 9.

Watford City 68, Stanley 43

WC 18 34 49 68

S 12 16 27 43

WC: Kleppen 20, Fettig 13, Kline 11, Cook 7, McGorman 6, Indergard 3, Villanueva 2, Liebel 2, Sampsel 2.

S: Hanson 18, Meiers 6, Nesheim 6, Enget 5, Schmidt 5, Meyer 3.

Wahpeton 95, Valley City 46

Half: W 44, VC 16

VC: Ondracek 5, Nix 7, Allen 6, Zeltinger 6, Rodriguez 7, Lentz 10, Schweitzer 9, Oberlander 2.

W: Yaggie 7, Gruenich 18, Ralph 4, Zarak 4, Onchuck 11, Christensen 12, Nelson 5, Irwin 22, Meyer 10, Matejcek 2, Albrecht 3.

Other scores

Bismarck 74, Williston 56

Minot 85, Bismarck St. Mary’s 62

Rugby 89, Bottineau 25

New England 64, Bowman Co. 50

Harvey-Wells County 43, Carrington 41

Cavalier 72, Drayton/Valley Edinburg 42

Central Cass 67, Hankinson 40

Des Lacs-Burlington 82, Our Redeemer’s 63

Beulah 55, Dickinson Trinity 50

Sargent Central 63, Enderlin 62

Fargo South 63, Fargo North 56

Hillsboro/Central Valley 40, Finley-Sharon/Hope Page 35

Four Winds/Minnewaukan 84, Warwick 47

Grand Forks Central 67 (OT), West Fargo 71

Grand Forks Red River 68, Shanley 54

Griggs Co. Central 55, Northern Cass 48

Hazen 75, Hettinger/Scranton 67

Jamestown 89, Mandan 72

Lewis & Clark—Berthold 76, MLS Mohall/Sherwood 31

Kindred 70, Lisbon 57

LaMoure-Litchville/Marion 51, Maple Valley 49

May-Port CG 46, Dakota Prairie 32

Medina-Pingree/Buchanan 52, Edgeley-Kulm 42

Grafton 78, Midway-Minto 35

Benson Co. 48, Munich/Starkweather 34

St. John 84, North Star 70

Oak Grove 73, Milnor 72

Park River/F-L 83, Lakota/Edmore 65

Fairmount-Campbell-Tintah 71, Richland 66

Linton/HMB 51, South Border 49

Watford City 68, Stanley 43

Strasburg/Zeeland 58, Kidder Co. 52

Hatton/Northwood 58, Thompson 45

Tioga 63, Trenton/Trinity Christian 42

Wahpeton 95, Valley City 46

Drake/Anamoose 55, Velva 53

Rolette/Wolford 78, Langdon 44

Larimore 63, New Rockford-Sheyenne 56

St. John 84, North Star 70

Larimore 63, New Rock.-Shey 56

Garrison 53, Washburn 45

LaMoure-Litchville-Marion 51, Maple Valley 49

North Border 64, Rolla 61

North Dakota girls

Results Tuesday

Ellendale 55, Napoleon 54 (OT)

E 4 18 34 49 55

N 19 27 38 49 54

E: Herman 17, Wedell 10, Mertz 9, Fuller 7, Hack 6, Rall 6.

N: Jangula 26, Long 10, Gross 7, Schmidt 4, Schwartzenberger 3, Schmidt 2, Thompson 2.

Hillsboro-Central Valley 59,

Finley-Sharon-Hope-Page 47

FSHP 13 24 28 47

HCV 15 31 51 59

FSHP: Breckheimer 3, Carroll 5, Lee 12, Jacobsen 1, Archer 6, Mehus 5, Post 15.

HCV: Dryburgh 6, Kritzberger 4, Henningsgard 12, Pastian 10, Perkins 2, Murphy 18, Lazur 2, Buethner 5.

Kidder County 57,

Strasburg-Zeeland 28

SZ 6 11 18 28

KC 12 33 48 57

SZ: K. Vetsch 2, Jangula 6, Weigel 4, Moser 13, M. Vetsch 3

KC: S. Rohrich 8, M. Rohrich 20, Schmidt 10, Olson 2, M. Nicholson 6, J. Nicholson 11

Medina-Pingree-Buchanan 63,

Edgeley-Kulm 41

MPB 13 25 43 63

EK 16 30 33 41

MPB: J. Thomas 13, Moldenhauer 10, Krapp 10, Heupel 6, Saxberg 6, Van Ray 7, Schmoker 6, M. Thomas 5.

EK: Entzi 11, Anderson 9, Kinzler 9, Geisler 4, Feist 8.

Thompson 60, Hatton-Northwood 20

Halftime: Thompson 36, HN 10

T: S. Hegg 4, Ivesdal 6, Marx 8, Weber 8, L. Hegg 2, Olson 6, Gallegher 13, Overby 9.

HN: Case 4, Twete 6, J. Johnson 6, M. Johnson 2, Sebekow 2.

Other scores

Bottineau 46, Rugby 45

Fargo North 77, Fargo South 65

Hillsboro-CV 59, Finley-Sharon/HP 47

Medina/Pingree-Buchanan 63, Edgeley-Kulm 41

Midway/Minto 64, Grafton 56

Ellendale 55 (OT), Napoleon/G-S 54

Shanley 54, Grand Forks Red River 48

Kidder County 57, Strasburg/Zeeland 28

Thompson 60, Hatton/Northwood 20

West Fargo 71, Grand Forks Central 67

Fargo Oak Grove 78, North Sargent 46

Garrison 45, Washburn 37

Killdeer 40, Hebron-Glen Ullin 33

Rollla 71, North Border 44

South Dakota boys

Results Tuesday

Sisseton 54, Tiospa Zina Wambdi 42

S 15 28 32 54

TZW 9 20 25 42

S: Cornelius 19, Kranhold 13, Youngblom 11, White 6, Tasa 4, Nieland 1.

TZW: Haug 14, LaPointe 10, Max Jr. 8, Desrosiers 4, Bursheim 3, Shepherd 3.

hockey

D

Minnesota boys

Results Tuesday

East Grand Forks 3, Crookston 1

Thief River Falls 7, Lake of the Woods 0

Warroad 4, Roseau 3

North Dakota boys

Results Tuesday

West Fargo 4, Fargo North 2

Grand Forks Central 2, Grand Forks Red River 1

Bismarck Century 4, Hazen-Beulah 2

Devils Lake 6, Jamestown 2

North Dakota girls

Results Tuesday

Park Rapids 4, Fargo North 1

West Fargo 8, Jamestown 1

wrestling

D

North Dakota

Results Tuesday

Fargo Davies 39, Valley City 33

106: Mairs, FD, dec. Bjork 11-4

113: Crump, VC, pin Morris 5:16

120: Erlandson, VC, pin Rohrich 3:56

126: Skaare, FD, pin Langer, VC, 3:20

132: Kollie, FD, wins by forfeit

138: Beckman, VC, pin Johnson 1:11

145: Burnside, FD, pin Swenson 1:41

152: Nemer, FD, dec. unknown 4-1

160: Miller, VC, pin Isakson 2:38

170: Bjornson, VC, dec. Rohrich 15-11

182: Alexander, FD, pin Doty 3:22

195: Kjera, FD, dec. Lindgren 9-4

220: Magnuson, VC, pin West 2:51

285: Swenson, FD, Lerud 1:16

swimming

D

Minnesota boys

Results Tuesday

Fergus Falls 150, Moorhead 43

Detroit Lakes 119, Moorhead 62

Fergus Falls 143, Detroit Lakes score unavailable.

200 medley relay: 1, FF ‘A’ (Hatfield, Kowalski, Kitzman, Mouritsen), 1:45.49. 2, DL, 1:51.45.

200 freestyle: 1, Olson, DL, 1:58.11. 2, Raitz, FF, 2:03.47. 3, Cook, M, 2:06.28.

200 individual medley: 1, Kowalski, FF, 2:18.28. 2, Mouritsen, FF, 2:22.14. 3, Howard, DL, 2:31.37.

50 freestyle: 1, Mourtisen, FF, 22.11. 2, Clem, DL, 23.27. 3, Ricther, DL, 23.63.

Diving: 1, Magnuson, FF, 255.85. 2, Pistulka, FF, 215.20. 3, Freeman, DL, 210.60.

100 butterfly: 1, Kitzman, FF, 54.47. 2, Raitz, FF, 1:05.45. 3, Cook, M, 1:07.47.

100 freestyle: 1, Mourtisen, FF, 53.17. 2, Kowalski, FF, 53.30. 3, Johnson, M, 53.76.

500 freestyle: 1, Tabbut, FF, 6:00.25. 2, Mortenson, FF, 6:04.80. 3, Johnson, M, 6:23.37.

200 freestyle relay: 1, FF ‘A’ (Kowalski, Mouritsen, Hatfield, Raitz), 1:35.08. 2, DL, 1:37.15. 3, FF, 1:44.53.

100 backstroke: 1, Kitzman, FF, 56.10. 2, Olson, DL, 1:00.77. 3, Johnson, M, 1:03.35.

100 breaststroke: 1, Mouritsen, FF, 1:02.21. 2, Pyle, FF, 1:12.72. 3, Johnson, M, 1:15.58.

400 freestyle relay: 1, FF ‘A’ (Kitzman, Mouritsen, Raitz, Mouritsen), 3:25.70. 2, DL, 3:38.61. 3, FF, 3:45.91.

North Dakota boys

Results Tuesday

Fargo South 117, Fargo Davies 68

200 medley relay: 1, FS (Bjellum, Anderson, Hollingsworth, Brock) 1:44.31. 2, FD (Duncan, Livingood, Gourde, Lingle) 1:45.02.

200 freestyle: 1, FS, Brock 1:50.24, Lingle, FD, 1:53.88.

200 individual medley: 1, FS, Hollingsworth 2:09.58. Gourde, FD, 2:10.50.

50 freestyle: 1, FS, Bjellum 22.85. 2, FD, Butler 23.94.

Diving: 1, FS, 147.30. 2, FS, 114.35.

100 butterfly: 1, FS, Hollingsworth 55.78. 2, FD, Duncan 55.84.

100 freestyle: 1, FS, Brock 48.84. 2, FD, Gourde 52.15.

500 freestyle: 1, FS, Bjellum 5:05.41. 2, FD, Lingle 5:13.15.

200 freestyle relay: 1, FS (Brock, Isaak, Anderson, Bjellum) 1:33.10. 2, FD (Lingle, Reopelle, Gourde, Ducnan) 1:33.51.

100 backstroke: 1, FD, Duncan 57.24. 2, FS, Isaak 1:02.26.

100 breaststroke: 1, FS, Anderson 1:05.19. 2, FD, Livingood 1:07.69.

400 freestyle relay: 1, FS (V. Isaak, Olson, G. Isaak, Hollingsworth) 3:41.11. 2, FD (Livingood, Butler, Bale, Zola) 3:46.35.