« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 24 2014

High school scoreboard

basketball

D

Minnesota boys

Results Friday

Alexandria 61, Fergus Falls 57

Half: A 37, FF 26

A: Setterstrom 2, Bistodeau 14, Vogeler 14, Krueger 2, Krivanek 3, Owen 8, Stockert 9, Kohler 9.

FF: Strom 4, Monke 12, Bands 8, Lemke 4, Rund 31, Schenck 2.

Mahnomen 98,

Clearbrook-Gonvick 64

Half: M 52, CG 30

CG: Lewis 2, Lavin 12, R. Hetland 14, Bodensteiner 22, Barrett 4, T. Pletchett 10.

M: Pavek 4, B. Schoenborn 6, Gieseke 9, Bjorge 11, Porter 24, Reitan 9, Warnsholv 12, Hanson 13, J. Schoenborn 4, Liebl 6.

Underwood 81,

West Central Area 79 (OT)

Half: WCA 35, U 31

End of regulation: U 69, WCA 69

U: Field 11, Johnson 11, Thompson 6, Biegler 15, Thormodson 3, Kollar 8, Creek 25.

WCA: Redepenning 8, Kashmark 25, Combs 6, Lindor 3, Hfingsten 3, Nelson 2, Anderson 4, Zimmerman 30.

Other scores

Fosston 59, Bagley 45

Stephen-Argyle 80, Lake of the Woods 28

Northhome-Kelliher 74, Nevis 65

Walker-Hackensack-Akeley 71, Cass Lake-Bena 69

Cloquet 61, Bemidji 53

Fargo Shanley 83, Moorhead 71

Verndale 83, Pine River-Backus 67

Brainerd 46, Sartell-St. Stephen 43

Minnesota girls

Results Friday

Battle Lake 44,

Fergus Falls Hillcrest 28

Half: BL 18, H 11

H: Nersten 12, Aasness 8, Royce 2, Peterson 4, Tungseth 2.

BL: Stueve 4, Merickel 7, VanWatermulen 14, Hull 8, Rilla 10, Marso 1.

Brandon-Evansville 72, Ashby 61

Half: BE 30, A 23

A: Sundal 7, Schroeder 15, Jordan 26, VanSanten 7, Ras 3, Hanson 3.

BE: Kokett 24, Haseman 2, Okerlund 14, Vinson 18, Friedrich 11, Bettermann 3.

Frazee 69,

Lake Park-Audubon 61 (3 OT)

Half: LPA 30, F 23

Regulation: LPA 50, F 50

OT 1: LPA 55, F 55

OT 2: LPA 59, F 59

LPA: Hamre 8, Olson 26, Hilfer 8, Hogie 11, Bartunek 8.

F: T. Tappe 10, H. Oswald 12, M. Oswald 1, Smith 3, Barlund 4, Dohahue 3, J. Tappe 36.

Perham 56, Melrose 46

Half: P 23, M 14

M: Van Heel 2, Tschida 4, Goerdt 16, Sawyer 17, Revermann 5, Thompson 2.

P: T. Scheidecker 8, Rutten 3, Miller 5, Erickson 15, Von Ruden 20, Roberts 5.

Other scores

Stephen-Argyle 45, Lake of the Woods 14

Pelican Rapids 59, Crookston 57

Bagley 67, Warroad 56

Perham 56, Melrose 46

North Dakota boys

Results Friday

Enderlin 75,

Finley-Sharon-Hope-Page 54

F 8 20 40 54

E 27 41 62 75

F: Brown 4, Thorson 2, Goughnour 2, Stein 3, C. Montag 3, L. Montag 8, Suhr 8, Flaten 2, Huschka 2, Breckheimer 10, Ihry 7, Charlson 3.

E: Gillund 5, D. Bartholomay 8, D. Lindgren 27, Lindemann 3, Hurlburt 9, Gibson 1, Stenson 1, Kittleson 13, Muscha 2, T. Lindgren 2, Dixon 4.

Harvey-Wells County 51,

Lakota-Edmore 32

LE 6 13 20 32

HWC 21 33 45 51

LE: Ry. Thompson 2, Martinson 17, Kucher 11, Ra. Thompson 2.

HWC: Alvesheve 12, Nite 10, Kouvajian 2, Nyhus 14, Fike 2, Toso 4, Beck 7, Eufle 2, Bertsch 2.

Killdeer 61, Glen Ullin 45

K 20 27 50 61

GU 8 19 29 45

K: Kling 5, Johnson 11, Tuhy 4, Rohr 13, LeMieux 11, Doe 2, Dobitz 11, Roshau 4.

GU: Berger 2, Bettenhausen 16, Glass 2, Girtzen 4, Wagner 12, Schmidt 5, Morman 4.

New Rockford-Sheyenne 67,

Midkota 47

M 10 25 37 47

NRC 8 27 50 67

M: Hoyt 19, Leninger 14, Vollmer 7, Walen 4, Frappier 3.

NRC: E. Haley 27, Swenson 12, Schafer 11, Gilliss 8, K. Haley 4, Makay 3, Brennon 2.

Other scores

Griggs Co. Central 69, Dakota Prairie 49

Rugby 66, Des Lacs Burlington 42

West Fargo 65, Fargo Davies 58

Fargo North 77, Devils Lake 73

Hazen 75, Shiloh Christian 74

Bismarck St. Mary’s 76, Mandan 58

Minot 80, Jamestown 61

North Border 70, Munich-Starkweather 43

New England 49, Hettinger/Scranton 45

New Town 59, Lewis & Clark—North Shore 45

Richardton-Taylor 53, Bowman Co. 48

Turtle Mountain Community 77, Dickinson 72

Wahpeton 71, Grand Forks Central 45

Westhope-Newburg 64, Velva 55

Fargo Shanley 83, Moorhead 71

North Dakota girls

Results Friday

Fairmount-Campbell-Tintah 59,

Lisbon 47

L 12 22 27 47

FCT 12 28 44 59

L: Opp 7, Ercink 1, Nielsen 3, Ripplinger 5, Griffith 4, Deibert 27.

FCT: Ross 4, Grefsrud 8, Rittenour 10, Meyer 23, Kaehler 12, Wiertzema 2.

Hankinson 44, Oakes 25

O 6 10 13 25

H 10 23 38 44

O: Breitbach 4, Gelinske 2, Seyer 9, Schmitz 2, Hanson 3, Roney 5.

H: Steinwehr 5, Pankow 2, Dickerman 1, A. Theede 4, Gaukler 10, Asp 12, Jean 5, Mauch 2, C. Theede 3.

Kidder County 50,

Napoleon-Gackle-Streeter 40

KC 8 24 33 50

NGS 10 19 30 40

KC: Randall 8, S. Rohrich 17, M. Rohrich 5, P. Schmidt 8, R. Schmidt 12.

NGS: Thompson 3, Schartzenbegger 3, L. Schmidt 4, Gross 7, J. Schmidt 2, Long 5, Jangula 2, Wentz 14.

LaMoure-Litchville-Marion 54,

Ellendale 50

LLM 10 20 35 54

E 10 25 35 50

LLM: Holen 19, Piehl 16, Alber 9, Carlson 5, Witt 5, Ulmer 2.

E: Mertz 20, Wedell 9, Bommersbach 8, Herman 7, Hack 3, Rall 3.

Milnor 39,

Lidgerwood-Wyndmere 32

Milnor 6 20 25 39

LW 8 16 20 32

M: Petryszyn 12, Tayer 10, Anderson 10, Dusek 7.

LW: An. Mauch 10, Podliska 9, Al. Mauch 7, Froehlek 2, Mellem 2, Jelinek 2.

North Star 88, Langdon 51

L 13 36 44 51

NS 27 46 75 88

L: Downs 24, Fetsch 4, Weekes 9, Hart 2, Ratzlaff 5, Crockett 7.

NS: Heisler 21, Hagler 23, Kvilvang 14, Halverson 9, Peters 1, Miller 15, Hendrickson 5.

Wahpeton 71,

Grand Forks Central 54

Half: W 32, GFC 21

GFC: Davis 4, McWilliams 4, La. Dub 13, Lindsey 6, Shimpa 2, Dahley 6, Li. Dub 6, Medrano 13.

W: Breuer 2, Matejcek 4, Bumgauner 21, Hibl 10, Differding 8, Weisz 9, Cookman 2, Irwin 15.

Other scores

Cavalier 52, Drayton-Valley-Edinburg 34

West Fargo 71, Fargo Davies 62

Devils Lake 71, Fargo North 42

Griggs Co. Central 49, Dakota Prairie 41

North Star 88, Langdon 51

Mandan 64, Bismarck St. Mary’s 42

New Town 85, Lewis & Clarck-North Shore 66

Sargent Central 63, North Sargent 51

Rolla 56, Rolette/Wolford 47

Turtle Mountain Community 68, Dickinson 56

Velva 60, Westhope-Newburg 16

Devils Lake 71, Fargo North 42

Hillsboro-Central Valley 58, Grafton 32

hockey

D

Minnesota boys

Results Friday

Breckenridge/Wahpeton 4, Wadena-Deer Creek 4

Park Rapids 6, Lake of the Woods 4

Sartell-St. Stephen 8, Fergus Falls 1

St. Cloud Tech 4, River Lakes 3

Warroad 5, Duluth Marshall 2

Minnesota girls

Results Friday

Andover 3, Grand Rapids/Greenway 1

Moorhead 4, River Lakes 2

Roseau 3, Sartell/Sauk Rapids 2

North Dakota girls

Results Friday

Bismarck 5, Fargo North 1

Mandan 8, Devils Lake 0

Williston 4, Fargo South 0

Minot 10, Jamestown 0

wrestling

D

Minnesota

Results Friday

Moorhead 34, Alexandria 25

106: Brendemuhl, M, dec. Bogart, 6-3

113: Johnson, A, dec. Tallakson, 7-4

120: Kriese, A, maj. dec. Schock, 12-3

126: Burgau, A, dec. Sollid, 3-2

132: Mark, M, dec. Piepenburg, 3-0

138: Olhausen, A, maj. dec. Laidlaw, 14-1

145: Hanson, M, pin Johnson, 1:16

152: Neum, A, tech. fall Olson, 4:00

160: Trowbridge, M, dec. Nienaber, 13-6

170: Grove, M, pin Kluver-Longfellow, 0:36

182:Grove, M, pin Schluter, 2:57

195: Schock, M, maj. dec. Nelson, 11-3

220: Cumberbatch, A, pin Mark, 0:42

285: Jerome, M, dec. Oberg, 9-3

North Dakota

Results Friday

Fargo North 42, Fargo South 33

106: C. Stremick, FN, pin Augustine, 5:32

113: Fraase, FS, win by forfeit

120: Maughan, FN, pin Hehn, 5:01

126: Khaman, FS, win by forfeit

132: Kiromba, FS, win by forfeit

138: Kikopa, FS, dec. J. Stremick, 9-8

145: Coronato, FN, dec. Korlor, 8-3

152: Siaway, FS, pin Wagemann, 3:13

160: Worral, FN, pin Deitemeyer, 1:40

170: Rhode, FS, win by forfeit

182:Aamold, FN, dec. Brekhus, 11-4

195: Rook, FN, win by forfeit

220: hanson, FN, win by forfeit

285: Berg, FN, win by forfeit

Other scores

Bismarck 71, Williston 0

Mandan 39, Jamestown 35

swimming

D

North Dakota boys

Results Friday

West Fargo at Moorhead

200 medley relay: 1, WF A (Smith, Hulbert, Nygaard, Lardy), 1:51.16. 2, WF B (Ustanko, Doyel, Haug, Stangeland), 1:59.47.

200 freestyle: 1, Montplaisir, WF, 1:54.92. 2, Olson, WF, 1:56.56.

200 individual medley: 1, Keller, WF, 2:12.92. 2, Doyel, WF, 2:20.82.

50 freestyle: 1, Smith, WF, 24.24. 2, Hulbert, WF, 24.52.

Diving: 1, Holoien, WF, 190.20. 2, Johnson, WF, 151.35.

100 butterfly: 1, Smith, WF, 1:02.63. 2, Bueling, WF, 1:04.94.

100 freestyle: 1, Olson, WF, 55.32. 2, Nygaard, WF, 58.55.

500 freestyle: 1, Keller, WF, 5:18.41. 2, Montplaisir, WF, 5:20.80.

200 freestyle relay: 1, WF A (Weisz, Hulbert, Keller, Montplaisir), 1:38.13. 2, WF B (Kuhn, Kingsly, Olson, Bueling), 1:45.31.

100 backstroke: 1, Weisz, WF, 1:04.35. 2, Kalvoda, WF, 1:10.56.

100 breaststroke: 1, Weisz, WF, 1:08.58. 2, Johnson, M, 1:09.44.

400 freestyle relay: 1, WF A (Montplaisir, Olson, Keller), 3:35.62. 2, WF B (Doyel, Lardy, Nygaard, Weisz), 3:47.99.

St. Michael-Albertville 98, Fargo North 83

200 medley relay: 1, SMA (Wermager, Miltz, Moser, Swedzinski), 1:46.56. 2, FN (Wenzel, Bjorlie, Rider, Ellingson), 1:46.97.

200 freestyle: 1, Obembe, FN, 1:54.28. 2, Everly, SMA, 1:54.53.

200 individual medley: 1, Lezer, SMA, 2:02.60. 2, Rider, FN, 2:12.97.

50 freestyle: 1, Bjorlie, FN, 22.71. 2, Gallagher, SMA, 23.60.

Diving: 1, Coughlin, FN, 255.40. 2, Mahari, SMA, 223.55.

100 butterfly: 1, Moser, SMA, 52.97. 2, Rider, FN, 58.18.

100 freestyle: 1, Lezer, SMA, 49.29. 2, Bjorlie, FN, 49.86.

500 freestyle: 1, Everly, SMA, 5:20.01. 2, Haeska, SMA, 5:22.76.

200 freestyle relay: 1, SMA (Bolme, Gallagher, Swedzinski, Lezer), 1:34.40. 2, FN (Rider, Kiser, Mengelkoch, Obembe), 1:37.17.

100 backstroke: 1, Moser, SMA, 57.32. 2, Ellingson, FN, 1:01.99.

100 breaststroke: 1, Gabel, FN, 1:12.85. 2, Mengelkoch, FN, 1:18.49.

400 freestyle relay: 1, FN (Obembe, Ellingson, Wenzel, Bjorlie), 3:27.72. 2, FN (Hassebrock, Kiser, Sullivan, Gabel), 3:47.73.

Gymnastics

D

North Dakota

Results Friday

Julie Ziegler Memorial Meet

Team scores: Minot High 143.9, Century High 139.05, Bismarck High 135.85, Jamestown 133.5, Grand Forks High 127.05, Mandan High 96.075.