« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 23 2014

High school scoreboard

basketball

D

Minnesota boys

Results Thursday

Ada-Borup 73,

Lake Park-Audubon 58

Half: LPA 34, AB 30

LPA: Kohler 11, Pearson 8, Ulmer 2, Brekken 8, Wavra 7, Frederick 7, Stockert 15.

AB: Ruebke 11, Fetting 18, Gunderson 11, Kappes 18, Hoven 11, Brainard 4.

Mahnomen 76, Climax-Fisher 71

Half: M 43, CF 36

M: Schoenborn 6, Bjorge 11, Porter 17, Reitan 10, Warnsholz 17, Hanson 11, Leibl 4.

CF: Sorenson 4, Schmidt 4, Byklum 13, Dahl 20, Sylvester 2, Gapp 6, Magsam 19.

Underwood 60,

Brandon-Evansville 50

Half: U 28, BE 20

BE: Quinn 18, Bosek 11, Hoismon 8, Christianson 7, Plaster 3, Bitzen 2, Schroeder 1.

U: Biegler 20, Creek 15, Thormodson 10, Field 8, Johnson 4, Thompson 3.

Other scores

Goodridge-Grygla-Gatzke 74, Warroad 40

Ada-Borup 73, Lake Park-Audubon 58

Laporte 52, McGregor 48

Mahnomen 76, Climax-Fisher 71

Fosston 58, Red Lake Co. 42

Park Rapids Area 70, Nevis 35

Parkers Prairie 27, Pequot Lakes 19

Dawson-Boyd 60, Russell-Tyler-Ruthton 55

Southwest MN Christian 78, Ellsworth 60

Fosston 58, Red Lake County 42

Grand Rapids 60, Bemidji 56

Crookston 77, Warren-Alvarado-Oslo 36

Minnesota girls

Results Thursday

Ada-Borup 77, Lake Park-Audubon 24

Half: AB 41, LPA 19

LPA: Hamre 2, Olson 11, Hilfer 2, Raaen 2, Bartunek 7.

AB: Stevenson 11, Kroshus 4, Vega 4, Birkemeyer 4, Eggen 4, Miller 8, Merkens 10, Gehrtz 19, Hal. Poehler 9, Han. Poehler 2.

Barnesville 45, East Grand Forks 43

Half: B 21, EGF 22

EGF: Carlstrom 2, Skyberg 9, Schaelk 5, Arroyo 5, Potta 4, Schnatchogh 6, Fiupi 2, Western 10.

B: Skogen 10, Olson 4, Vancura 13, Boom 2, Herbaranson 13, Bentley 6.

Hawley 45, Breckenridge 33

Half: H 20, B 19

B: LeNoue 2, Dahlgren 5, Christensen 4, Engen 2, Conzemius 11, Beyer 3, Fredricksen 2, Bommersbach 4.

H: Noreen 5, Olson 13, Cederberg 4, Rasmussen 4, Hovelson 7, Ellefson 12.

Norman County East Ulen-Hitterdal 54, Waubun 42

Half: NCEUH 21, W 19

NCEUH: Turpin 9, Buchanan 14, Klemetson 1, Henrickson 8, Broulilard 12, Lundin 6, Nodsley 4.

W: Swedberg 11, Lerud 8, Ve. Spry 5, Va. Spry 3, McArthur 9, LaRoque 6.

Perham 57, Park Rapids 35

Half: P 28, PR 18

PR: H. Johnson 2, Grimes 1, Klein 16, Ridlon 4, Wolff 6, G. Johnson 2.

P: Beachy 2, Rutten 1, Miller 4, Erickson 16, Langen 3, Von Ruden 16, Roberts 5.

Win-E-Mac 70, Fertile-Beltrami 50

Half: WEM 47, FB 27

FB: Sirjord 6, Gramer 2, Jagal 12, Lehmann 4, Christianson 12, Duckstad 14.

WEM: Kaster 22, McKeever 16, Ross 9, Juhl 3, Espeseth 9, Sonstelle 4, Kasprzak 7.

Other scores

Ada-Borup 77, Lake Park-Audubon 24

Barnesville 45, East Grand Forks 43

DGF 65, Frazee 58

Hawley 45, Breckenridge 33

Bagley 66, Fosston 45

Noman Co. East/UH 54, Waubun 42

Perham 57, Park Rapids 35

Red Lake 62, Walker-Hackensack-Akeley 61

Sauk Rapids-Rice 47, St. Cloud Apollo 36

Mahnomen 43, Climax-Fisher 25

New London-Spicer 58, Delano 44

Grand Rapids 74, Hibbing 70

Goodridge-Grygla 79, Clearbrook-Gonvick 65

Littlefork-Big Falls 60, International Falls 50

Thief River Falls 83, Moorhead 70

Kittson County Central 71, Warroad 66

Roseau 60, Badger-Greenbush-Middle River 57

Blackduck 67, Lake of the Woods 37

North Dakota boys

Results Thursday

Enderlin 68, Richland 60

R 16 31 45 60

E 19 39 56 68

R: Heyen 10, Thompson 4, Koenig 6, Workin 18, T. Flaa 8, T. Myers 8, Zenker 6.

E: D. Bartholomay 2, D. Lindgren 25, Lindemann 3, Hurlburt 17, Kittleson 11, Muscha 2, Dixson 8.

Fairmount-Campbell-Tintah 83,

North Sargent 74

NS 28 43 63 74

FCT 19 44 63 83

NS: Greenmyer 3, Hanson 13, Noonan 11, Peterson 25, Asche 4, Ptacnik 9, Ciesynski 9.

FCT: D. Burns 40, M. Burns 15, Campbell 15, DeVine 11, Hanson 1, Hensch 1.

Kindred 62, Maple Valley 56

MV 16 33 44 56

K 17 28 43 62

MV: Richman 7, McGough 2, Behm 9, Johnson 8, Nudell 4, Richman 26.

K: Olien 7, Holland 2, Bachmeier 11, Moffet 9, Lingen 17, Andel 16.

Larimore 69, Hilsboro Central Valley 66

HCV 14 32 44 66

L 23 36 52 69

HCV: Knutsvig 3, Meyer 18, Henningsgard 14, Reed 12, Preston 11, Riemer 8.

L: Yahna 10, Peterson 15, Verkuehlen 17, Sletten 6, Hofer 21.

Leoloa-Frederick (SD) 57,

Ellendale 54 (OT)

LF 10 25 36 49 57

E 17 25 37 49 54

LF: M. Weisser 17, L. Weisser 10, Podoll 9, Campbell 9, Emery 7, Kenser 3, Mikkonen 2.

E: Dathe 25, Durheim 9, Belmore 8, A. White 5, Vance 4, H. White 3.

Lisbon 53, Hankinson 34

H 12 18 25 34

L 19 33 45 53

H: Hernandez 2, Theede 5, C. Mauch 2, Lenzen 5, Keoke 1, N. Mauch 8, G. Mauch 11.

L: Smith 4, Fleck 20, Schultz 7, Lau 5, Oland 2, Anderson 15.

Milnor 83, Wyndmere-Lidgerwood 56

W 13 36 46 56

M 19 40 64 83

W: Schmit 9, Jorgenson 8, Barton 2, Harles 3, Wisnewski 2, Vasques 4, Foertsch 4, Harles 17, Haase 5, Oster 2.

M: B. Bussman 33, Martincon 4, Marlatt 9, Yagow 9, Goolsbey 2, Olsen 7, Mund 19.

Northern Cass 64, Central Cass 54

CC 18 27 37 54

NC 13 23 34 64

CC: Breske 13, Bresnahan 11, Nelson 5, Voss 7, Rieniets 16, Weber 2.

NC: Kyllo 6, Co. Springer 30, Ca. Springer 3, Ward 7, Goodman 16, Dickson 2.

Oakes 50, Sargent Central 49

O 10 31 37 50

SC 17 27 40 49

O: C. Zetocha 3, Meier 6, Bartholomew 12, B. Zetocha 12, Meehl 11, Quandt 6.

SC: Peterson 2, Zirnhelt 5, Wyum 10, Bergh 13, Arp 19.

Other scores

Des Lacs-Burlington 80, Bishop Ryan 70

Bismarck Century 78, Bismarck 66

Cavalier 84, Midway/Minto 53

Northern Cass 64, Central Cass 54

Oak Grove 90, Finley-Sharon-Hope-Page 50

Grand Forks Red River 54, Fargo South 53

Lisbon 53, Hankinson 34

Larimore 69, Hillsboro-Central Valley 66

Linton/HMB 51, Napoleon/G-S 50

Kindred 62, Maple Valley 56

North Star 59, Munich-Starkweather 31

Fairmount-Campbell-Tintah 83, North Sargent 74

Our Redeemer’s 78, Lewis & Clark—Berthold 74

Enderlin 68, Richland 60

South Border 55, Strasburg/Zeeland 46

Milnor 83, Wyndmere-Ligerwood 56

Beulah 80, Beach 42

Oakes 50, Sargent Central 49

Ellendale 54, OT, Leola-Frederick (SD) 57

Griggs County Central 65, Barnes County North 39

Fairmount-Campbell-Tintah 83, North Sargent 74

North Dakota girls

Results Thursday

Carrington 54,

Harvey-Wells County 47 (OT)

C 17 30 31 45 54

HWC 10 23 30 45 47

C: Nelson 2, Hagemeister 7, Engelhorn 22, Wendel 5, Retzlaff 2, Hochhalter 16.

HWC: Fike 5, Wolfe 4, Neumiller 5, Erickson 7, Weinmann 1, Koropatnicki 25.

Kidder County 69, Medina-Pingree-Buchanan 30

MPB 5 7 19 30

KC 26 34 52 69

MPB: Roy 11, J. Thomas 9, Krepp 5, M. Thomas 3, Moldmhauer 2.

KC: Randall 14, S. Rohrich 12, M. Nicholson 11, M. Rohrich 9, Olson 8, Schmidt 5, J. Nicholson 4, Bartlett 4, Rath 2.

Killdeer 52, Richardton-Taylor 40

K 16 29 45 52

RT 8 21 31 40

K: Starr 13, LeMieux 12, Scheetz 7, J. Murray 5, Brew 4, Andersen 4, T. Murray 4, Schaper 3.

RT: Aluise 18, Rummel 12, Diede 6, Kuhn 4.

Lakota-Edmore 73,

Midkota-Kensal 45

L 19 40 57 73

M 7 16 28 45

L: Martinson 4, Amble 3, Ronningen 17, Twedt 1, Freije 19, Halberg 8, Pesek 14.

M: Frappier 2, Vollman 2, Harding 18, Hoyt 4, Broote 7, Ronningen 12.

New Rockford-Sheyenne 74,

Warwick 48

W 11 22 33 48

NRS 15 38 64 74

W: Gourd 16, Leaf 16, Robertson 8, Redfox 5, Lohnas 3.

NRS: Ystaas 23, Weber 11, Holzwarth 10, Grann 8, Hermanson 8, Wetzel 6, Ren. Allmaras 4, Reb. Allmaras 2, Heinz 1, Smith 1.

Watford City 78, Trenton 36

WC 14 39 59 78

T 13 15 30 36

WC: Mogen 16, Lindley 12, Grimes 10, Mogen 9, Langerud 8, Prichard 8, Zenz 4, Arndt 4, Sparby 4, Hadley 3.

T: Ness 12, Houle 9, Falcon 8, Lee 4, Handeland 3.

Other scores

Beach 57, Bowman Co. 46

Bismarck 72, Bismarck Century 64

South Border 54, Edgeley-Kulm-Montpelier 38

Fargo South 45, Grand Forks Red River 44

Harvey-Wells County 47, OT, Carrington 54

Lakota/Edmore 73, Midkota/Kensal 45

Kidder 69, Medina-Pingree/Buchanan 30

Jamestown 60, Minot 57

Glen Ullin/Hebron 46, Mott-Regent 45

New Town 62, Stanley 54

Killdeer 52, Richardton-Taylor 40

Shiloh Christian 76, Flasher 38

Watford City 78, Trenton 36

New Rockford-Sheyenne 74, Warwick 48

Mandan 61, Dickinson 34

Fargo North 59, Wahpeton 47

New England 55, Beulah 46

Griggs Co. Central 59, Barnes Co. North 50

hockey

D

Minnesota boys

Results Thursday

Brainerd 3, St. Cloud Apollo 1

Crookston 3, Park Rapids 2

East Grand Forks 5, Grand Forks Red River 0

Lake of the Woods 3, Red Lake Falls 3

Greenway 3, Northern Lakes 2

Sauk Rapids-Rice 4, Willmar 2

Moorhead 5, St. Cloud Tech 1

Wadena-Deer Crrek 9, Breckenridge/Wahpeton 5

Minnesota girls

Results Thursday

Bemidji 4, Crookston 0

North Dakota boys

Results Thursday

West Fargo 7, Jamestown 2

wrestling

D

Minnesota

Results Thursday

Dilworth-Glyndon-Felton 65,

United Clay-Becker 15

106: Bitker, DGF, fall Boe :25

113: Arends, DGF, dec. Byklum 5-4

120: Oberg, DGF, won by forfeit

126: Lange, UCD, fall Dufault

132: Schlicting, DGF, won by forfeit

138: A. Johnson, DGF, won by forfeit

145: Swaygarden, UCB, fall 2:58 over Dufault

152: Olson, DGF, dec. Wamre 9-7

160: E. Johnson, DGF, won by forfeit

170: Kern, DGF, won by forfeit

182: Martin, DGF, pin Lafevre 1:05

195: Pemelton, DGF, pin Ruhl :34

220: Oberg, DGF, won by forfeit

285: Hawk, DGF, won by forfeit

Moorhead 34, Alexandria 25

106: Brendemuhl, M, dec. Bogart 6-3

113: Johnson, A, dec. Tallakson 7-4

120: Kriese, A, dec. maj. dec. Schock 12-3

126: Burgau, A, dec. Sollid 3-2

132: Mark, M, dec. Piepenburg 3-0

138: Olhausen, A, maj. dec. Laidlaw 14-1

145: Hanson, M, dec. Nienaber 13-6

152: Neu, A, tech fall Olson 17-0

160: Trowbridge, M, dec. Nienbar 13-6

170: J. Grove, M, pin Kohls 0:36

182: S. Grove, M, pin Schluter 2:57

195: Schock, M, maj. dec. Nelson 11-3

220: Cumberbatch, A, pin Mark 0:42

285: Jerome, M, dec. Oberg 9-3

North Dakota

Results Thursday

Fargo Davies 39, Wahpeton 37

106: N. Wiek, W, pin Morris 1:59

113: Lenoue, W, pin Mairs 0:46

120: Skaare, FD, pin Thiel 2:50

126: Berg, W, wins by forfeit

132: D. Wiek, W, wins by forfeit

138: L, Meyer, W, dec. Burnside 6-5

145: W. Meyer, W, pin Isakson 1:01

152: Nemer, FD, pin A. Deike 1:35

160: Bjugstad, W, maj. dec. Rohrich 10-2

170: Alexander, FD, pin McNary 4:36

182: Martin, FD, dec. Edwardson 6-4

195: Kjera, FD, pin McCall 0:51

220: West, FD, pin J. Deike 1:33

285: Swensen, FD, pin Sauer 0:29

West Fargo 39, Carrington 27

106: Jar. Franek, WF, pin Hoggarth 1:32

113: Neumiller, C, pin Kringlie 1:32

120: B. Carr, C, dec. Jac. Franek 8-1

126: Cronin, WF, dec. Bakke 6-5

132: Jo. Shearer, WF, pin Bauer 3:30

138: Freeman, C, pin Ramberg 1:30

145: W. Carr, C, pin Pederson 2:31

152: Shepherd, WF, dec. Holtan 6-4

160: Je. Shearer, WF, dec. Lyman 9-2

170: Ko. Kragnes, WF, dec. Anderson 10-3

182: Ky. Kragnes, WF, dec. Lura 2-1

195: Kuznia, WF, pin Larsen 1:42

220: Rodriguez, WF, pin Zink 1:05

285: Schroeder, C, pin Willis 2:51

Other scores

Bismarck Century 40, Dickinson 24

Carrington 73, Devils Lake 0

West Fargo 39, Carrington 27

Hettinger/Scranton/Richardton-Taylor/Hebron/Mott-Regent/Bison 54, Watford City 18