« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 21 2014

High school scoreboard

basketball

D

Minnesota boys

Results Tuesday

Alexandria 57, Rocori 46

Half: A 32, R 21

A: Bistodeau 4, Vogeler 25, Gorghuber 5, Krueger 5, Krivanek 8, Owen 6, Kohler 4.

R: Fabel 12, Asfeld 2, Peterson 4, Virchow 9, Field 2, Overman 9, Nelson 8.

Barnesville 58, Pelican Rapids 55

Half: B 31, PR 19

PR: Honrud 6, Bruggeman 15, Mackner 4, Haugen 2, Taylor 5, Gorton 7, Sillerud 16.

B: G. Sauve 8, Martz 15, Dokkebakken 12, B. Randklev 4, B. Sauve 8, N. Randklev 1, Ishaug 7, Holland 3.

Brainerd 82, Fergus Falls 75

Half: FF 33, B 28

Regulation: FF63, B 63

Overtime 1: FF68, B 68

B: Kramer 9, McElfisit 11, Reuer 3, Madsen 11, Smith 19, Russell 4, Schwen 14, Ahoner 11.

FF: Pearson 6, Strom 6, Monke 9, Banks 7, Western 3, Lemke 16, Rund 20, Schmeck 2, King 6.

Fertile-Beltrami 62, Bagley 52

Half: FB 32, Bagley 20

B: Paulson 2, Cage 3, Larson 3, Olson 9, Laudon 4, Loiland 7, Lundsten 14, Anderson 10,

FB: Steffes 20, Schmalenberg 5, Mosher 16, McCollum 4, Gramer 3, Leiting 2, Duckstad 8, Woods 4.

Hawley 72, Breckenridge 43

Half: H 35, B 18

H: Leaf 7, Omberg 3, Tusow 16, Ellefson 21, Teeples 8, Steichen 6, Koenig 3, Regnier 5, Jeral 3.

B: Blaufuss 9, Yaggie 3, Krueger 3, Grohman 4, Smith 3, Hegge 8, Lorenz 8, Christensen 5.

Norman County East-Ulen Hitterdal 63,

Norman County West 48

Half: NCEUH 38, NCW 27

NCEUH: Thompson 11, Z. Stene 18, J. Stene 4, N. Stene 2, Lisburg 14, Busby 5, Nelson 2, Braseth 3, Lee 4.

NCW: Olson 15, Hauge 16, Bruner 9, Jorgensen 2, Hoff 2, Borgen 4.

Parkers Prairie 60, Underwood 53

Half: PP 37, U 30

U: Biegler 19, Field 16, Creek 7, Johnson 4, Thormodson 3, Kollar 2, Maslosk 2, Thompson 2.

PP: Yohnke 17, Johnson 14, Meiners 11, Baily 6, Olson 5, Uvan 4, Hanson 3.

Waubun 69, Ada-Borup 63

Half: AB 37, W 35

AB: Ruebke 13, Fetting 16, Gunderson 11, Wilkers 2, Lindell 2, Kappes 15, Hoven 4.

W: Spaeth 4, Teiken 14, Woods-Steichen 6, Syverson 4, Makey 15, Thompson 22, Weber 4.

Win-E-Mac 64, Mahnomen 43

Half: WEM 31, M 23

M: Porter 12, Warnsholz 11, Hanson 9, Reitan 6, Bjorge 5.

WEM: Walker 22, Tradewell 16, Kaster 9, Lisoff 8, Chaput 3, Plante 2, Tademan 2, Knutson 2.

Other scores

Roseau 81, Lake of the Woods 37

East Grand Forks 77, Warren-Alvarado-Oslo 48

Goodridge-Grygla 81, Clearbrook-Gonvick 54

Northern Freeze 65, Stephen-Argyle 51

Win-E-Mac 64, Mahnomen 43

Fertile-Beltrami 62, Bagley 52

Minnesota girls

Results Tuesday

Ada-Borup 73, Waubun 38

Half: AB 42, W 21

AB: Stevenson 11, Kroshus 2, Vega 7, Birkemeyer 5, Eggen 6, Mules 2, Blee 10, Merkens 9, Gehrtz 7, Hal. Poehler 12, Han. Poehler 2.

W: Swedberg 7, Lerud 1, Ve. Spry 5, Va. Spry 2, Haugen 3, Heisler 2, LaRoque 16, Roggenkamp 2.

Thief River Falls 57,

East Grand Forks 39

Half: TRF 36, EGF 9

TRF: Amirayan 4, Yaggie 20, Biermaier 2, Peterson 7, Tadych 8, Brekke 14, Pittman 2.

EGF: Carlstrom 2, Skyberg 17, Arroyo 4, Potter 8, Filipi 2, Westrom 6.

New York Mills 68,

Brandon-Evansville 51

Half: NYM 42, BE 26

BE: Kokett 4, Haseman 8, Okerlund 16, Vinson 5, Hansen 4, Friedrich 10, Lund 2, Schiele 2.

NYM: L. Rutten 18, E. Rutten 22, Roberts 6, Irons 17, Imsande 5.

Other scores

Ada-Borup 73, Waubun 38

North Dakota boys

Results Tuesday

Edgeley-Kulm-Montpelier 43,

Barnes County North 41

BCN 12 23 28 41

EKM 11 20 26 43

BCN: T. Steckler 14, Undem 10, Erker 7, W. Steckler 6, Manson 4.

EKM: Entzi 21, Greer 14, Miller 4, Madcke 3, Zahn 1.

Ellendale 67, North Sargent 50

E 19 39 58 67

NS 13 20 33 50

E: A. White 26, Dathe 19, Wang 7, Belmore 4, Durheim 2, H. White 2, Cegla 2, Vance 2, Hinton 2, Thurber 1.

NS: Peterson 20, Noonan 17, Olson 5, Hansen 4, Greenmyer 2, Ciesynski 2.

Enderlin 82,

LaMoure-Litchville-Marion 65

E 15 31 59 82

LLM 7 25 45 65

E: Lindgren 24, Lindemann 9, Hurlburt 27, Kittelson 10, Dixson 10, Muscha 2.

LLM: Warken 7, Good 4, Stemen 1, D. Thielges 12, B. Thielges 25, Alo 16.

Fairmount-Campbell-Tintah 61,

Clinton-Graceville-Beardsley 59

CGB 16 28 42 59

FCT 12 29 47 61

CGB: Montonye 12, Connelly 8, Turner 2, McKee 8, Gibson 12, Bauer 17.

FCT: Hensch 3, D. Burns 22, M. Burns 16, Campbell 15, Hanson 3, DeVine 2.

Finley-Sharon-Hope-Page 44, Lisbon 42

FSHP 8 23 38 44

L 7 17 28 42

FSHP: C. Montag 5, L. Montag 4, Suhr 11, Flaten 11, Breckheimer 9, Ihry 4.

L: Smith 11, Fleck 5, Schultz 3, Lau 7, Anderson 16.

Harvey-Wells County 71, Warwick 63

W 18 33 47 63

HWC 21 38 55 71

W: Motley 32, Strouse 4, Chaske 5, Baker 11, Redraid 4, Lovejoy 7.

HWC: Alveshore 18, Nitz 26, Kourajian 2, Nyhus 7, Toso 5, Beck 11, Erfle 2.

Hatton-Northwood 66,

Dakota Prairie 57

DP 13 26 38 57

HN 18 37 52 66

DP: Quanbeck 12, Haahr 6, Fitcher 9, Lund 16, Brogdon 14.

HN: Pladson 18, Pederson 22, Vettleson 2, Braaten 2, Foss 1, Holden 12, Korsmo 9.

Lidgerwood-Wyndmere 53,

Maple Valley 49

LW 15 33 43 53

MV 13 29 39 49

LW: Harles 15, Schmidt 13, Haase 10, Vasquez 9, Jorgenson 6,

MV: J. Richman 23, Behm 12, C. Richman 4, Combs 4, McGough 4, Johnson 2.

May-Port-CG 71, Midway-Minto 35

MPCG 17 32 47 71

MM 5 20 22 35

MPGC: Bradner 9, Eide 9, Elliott 10, Nygaard 11, Moore 24, A. Chandler 4, I. Chandler 2, Johnson 2.

MM: Shanilec 2, Wysocki 10, Linstad 6, Mach 3, Riske 12, Ulland 2.

Turtle Mountain 74, Devils Lake 65

Half: TM 31, DL 30

DL: Erickson 8, Cichos 13, Mertens 11, Osborne 3, Dahlen 12, Halvorson 6, LeBeau 12.

TM: L. Keplin 9, Azure 25, K. Keplin 7, Allery 8, Parisien 6, Jeanotte 3, T. Keplin 17.

Other scores

New Town 91, Beach 44

Beulah 55, Mott-Regent 43

Cavalier 72, Kittson Co. Central 38

Dickinson Trinity 60, Glen Ullin/Hebron 44

Flasher 71, Mandan JV 63

Heart River 62, OT, Hettinger/Scranton 65

Bismarck St. Mary’s 78, Jamestown 57

Bowman Co. 64, OT, Killdeer 70

Central Cass 81, Linton/HMB 73

New England 58, Richardton Taylor 47

North Dakota girls

Results Tuesday

Edgeley-Kulm-Montpelier 40,

Barnes County North 30

BCN 0 4 10 30

EKM 6 16 29 40

BCN: Hanson 7, Undem 7, Erker 6, K. Scott 4, Wieland 4, Fehr 1, T. Scott 1.

EKM: Feist 12, Balon 10, Entz 5, Berg 5, Mathern 5, Jenson 3.

Ellendale 55, North Sargent 34

NS 8 18 25 34

E 19 32 46 55

NS: Anderson 19, Kempel 5, Jacobson 4, Sandness 2, Enderson 2, Hansana 2.

E: Wedell 13, Herman 12, Bommersbach 9, Mertz 9, Hack 6, Fuller 2, Schimke 2, Rall 2.

Enderlin 51,

LaMoure-Litchville-Marion 44

E 12 22 37 51

LLM 9 16 26 44

E: Laufenberg 16, M. Johnson 15, Syverson 11, Rettig 6, Lautt 2, K. Johnson 1.

LLM: Alber 10, Witt 9, Carlson 9, Holen 9, Piehl 6, Ulmer 1.

Lisbon 61, Richland 39

L 13 32 46 61

R 10 19 29 39

L: Deibert 25, Ripplinger 14, Ercink 8, Griffith 4, Opp 4, Rasmusson 3, Musland 2, Nielson 1.

R: Holzhey 10, Ringdahl 10, Lentz 7, Foley 4, Freeberg 4, Musha 2, Roob 2.

Maple Valley 37, Milnor 23

MV 7 11 24 37

M 11 15 20 23

MV: Anderson 2, Tayer 11, Petryszyn 8, Koeppe 2.

M: Tinjum 9, Punton 4, Kasowski 9, Nudell 12, Pautz 3.

Oakes 39, Leola-Frederick (S.D.) 36

O 10 18 28 39

LF 10 22 29 36

O: Quandt 9, Breitbach 2, Gelinske 7, Hansen 7, Roney 14.

LF: Jindelstire 6, Mikkonen 5, Heilman 13, Podoll 10, Hoffman 2.

Thompson 76, Northern Cass 65

NC 11 30 46 65

T 23 39 57 76

NC: Mitzel 9, Olson 21, Verwest 7, Bergman 3, McDonald 23, Melander 2.

T: Hegg 8, Ivestal 7, Marx 12, Weber 19, DeMoe 4, Galegher 14, Overby 12.

Other scores

Benson Co. 63, Langdon Area 62

Hatton-Northwood 42, Dakota Prairie 26

Turtle Mountain 74, Devils Lake 58

Garrison 55, Hazen 36

Grand Forks Central 60, Fargo North 58

Bismarck St. Mary’s 56, Jamestown 55

North Border 53, Midway/Minto 52

Grant Co. 78, Richardton-Taylor 38

Oak Grove 61, Sargent Central 54

Rugby 69, Sawyer 46

Beulah 58, Washburn 40

Medina-Pingree/Buchanan 59,

Strasburg/Zeeland 41

South Dakota boys

Late results Monday

Sisseton 101, Flandreau Indian 46

F 8 20 27 46

S 27 59 87 101

F: Blackhoop 5, Rondeaux 17, King 3, Ten Fingers 8, M. Heideman 8, Sullivan 3, LeBeau 2.

S: White 12, Youngblom 4, Kranhold 18, Cornelius 30, Tasa 7, Nigg 4, Medenwald 8, Geesey 1, King 6, Nieland 6, Hansen 5.

South Dakota girls

Results Tuesday

Summit 51, Sisseton 49

hockey

D

Minnesota boys

Results Tuesday

Bemidji 4, Sauk Rapids-Rice 1

East Grand Forks 3, Thief River Falls 2

Kittson Central 4, Lake of the Woods 0

St. Cloud Tech 9, Little Falls 1

Moorhead 1, Roseau 1

Prairie Centre 5, Northern Lakes 1

Red Lake Falls 4, Bagley/Fosston 0

Alexandria 4, Sartell-St. Stephen 3

St. Cloud Cathedral 4, Monticello 2

Warroad 8, Crookston 2

Minnesota girls

Results Tuesday

Sartell/Sauk Rapids 4, Alexandria 1

Grand Rapids/Greenway 5, International Falls 1

Roseau 6, Moorhead 3

Fergus Falls 4, Willmar 3

North Dakota boys

Results Tuesday

Grand Forks Red River 5, Devils Lake 0

Grand Forks Central 4, West Fargo 1

North Dakota girls

Results Tuesday

Grand Forks 4, Fargo North 0

wrestling

D

Minnesota

Results Tuesday

Frazee 46, Barnesville 19

North Dakota

Results Tuesday

Carrington 48, Jamestown 27

Pembina Co. North 78, Harvey 0

Larimore 54, Harvey 6

Pembina Co. North 51, Larimore 18

Central Cass 63, Hillsboro 9

swimming

D

North Dakota boys

Results Tuesday

Fargo South 98, Moorhead 78

200 medley relay: 1, M (Kaiser, Anderson, Johnson, Hoffman), 2:36.47.

200 freestyle: 1, Bjellum, FS, 1:49.54. 2, Isaak, FS, 2:00.83.

200 individual medley: 1, Olson, FS, 2:22.59. 2, Quibell, FS, 2:44.50.

50 freestyle: 1, K. Johnson, M, 24.85. 2, A. Johnson, M, 25.17.

Diving: 1, Hoffman, M, 165.85. 2, Magnotto, FS, 134.65.

100 butterfly: 1, Brock, FS, 56.36. 2, Stark, FS, 1:04.96.

100 freestyle: 1, Isaak, FS, 54.95. 2, Cook, M, 58.47.

500 freestyle: 1, Anderson, FS, 5:34.11. 2, Isaak, FS, 5:37.30.

200 freestyle relay: 1, M ‘B’ (Johnson, Altendorf, Thibert, Smith), 1:51.63. M ‘C’, 1:53.22.

100 backstroke: 1, Anderson, FS, 1:04.66. 2, Dougherty, M, 1:13.94.

100 breaststroke: 1, Brock, FS, 1:04.02. 2, Bjellum, FS, 1:08.61.

400 freestyle relay: 1, M ‘A’ (Johnson, Smith, Bundgaard, Blinn), 4:31.37. 2, M ‘C, 4:32.47.

Gymnastics

D

Minnesota girls

Results Tuesday

Perham 145.625, Moorhead 139.475.

Individual results

Vault: 1, Seljevold, M, 9.575. 2, Hokanson, P, 9.225. 3, Martinson, P, 9.075.

Bars: 1, Meyer, P, 9.30. 2, Breitenfeldt, P, 9.25. 3, Peichel, P, 9.225.

Beam: 1, Seljevold, M, 9.50. 2, Hokanson, P, 9.40. 3, Breitenfeldt, P, 9.30.

Floor: 1, Seljevold, M, 9.35. 2, Peichel, P, 9.225. 3, Krugler, M, 9.125.

All-around: 1, Seljevold, M, 36.775. 2, Peichel, P, 36.275. 3, Hokanson, P, 36.10.