« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 17 2014

High school scoreboard

basketball

D

Minnesota boys

Results Friday

Barnesville 71,

Norman County East-Ulen-Hitterdal 46

Half: B 34, NCEUH 27

NCEUH: Thompson 10, Nelson 6, Busby 6, Lisberg 10, Z. Stene 6, J. Stene 8.

B: G. Sauve 5, Martz 14, Dokkebakken 17, B. Randklev 4, B. Sauve 17, N. Randklev 2, Ishaug 10, Holland 2.

Frazee 64, Waubun 49

Half: F 28, W 22

F: Hilde 3, Wakash 9, Tangen 21, Torma 7, Karger 15, Bellefuille 9.

W: Manypenny 2, Teiken 6, Woods-Steichen 4, Syverson 7, Make 24, Thompson 6.

Wheaton-Herman-Norcross 62, Underwood 54

Half: WHN 29, U 22.

U: Creek 16, Field 14, Biegler 8, Thompson 5, Thormodson 4.

WHN: Thiel 26, Mandaul 15, Lupkes 10, Anderson 5, Pederson 4, Gallagher 2.

Other scores

Badger-Greenbush-Middle River 93, Lake of the Woods 38

Ada-Borup 61, Moorhead Park Christian 54

Warren-Alvarado-Oslo 55, Red Lake Co. 54

Wheaton-Herman-Norcross 62, Underwood 54

Detroit Lakes 51, Crosby-Ironton 49

Warren-A-O 55, Red Lake Co. 54

Northern Freeze 70, Fertile-Beltrami 59

Minnesota girls

Results Friday

Ashby 50, Rothsay 28

Half: A 18, R 14

A: Sundal 9, Nelson 8, Schroeder 4, Jordan 12, VanSanten 8, Ras 5, Hanson 2, Johansen 2.

R: Maack 11, Dunbar 3, Lankow 3, Peterson 7, Honer 2, Liger 2.

Fergus Falls 62, Alexandria 51

Half: FF 30, A 20

A: Christianson 14, Hatlestad 4, Kohler 3, Bruzek 4, Betterman 8, Olson-Rodel 1, Haggie 14, Hendrickson 3.

FF: Smith 4, Traiser 6, Strand 19, Rasmusson 13, Monke 12, Reinertson 2, Sawtell 6.

Hawley 54, Frazee 51 (OT)

Half: H 26, F 26.

End of regulation: H 47, F 47.

H: Noreen 18, Olson 13, Laddusaw 6, Cederberg 2, Hovelson 11, Mattfeld 4.

F: T. Tappe 8, H. Oswald 11, M. Oswald 3, Smith 4, Donahue 6, J. Tappe 19.

Parkers Prairie 49,

Brandon-Evansville 37

Half: PP 28, BE 22

BE: Kokett 9, Haseman 2, Okerlund 12, Vinson 5, Friedrich 8, Bettermann 1.

PP: Noga 22, Warren 4, Bunde 13, Dreger 4, Burquest 4, Carlson 2.

Thief River Falls 70, Roseau 35

Half: TRF 55, R 16

R: Johnson 4, I. Borowicz 2, Hebel 6, Braaten 8, Beito 4, Lindemann 2, Eaton 4, K. Borowicz 2.

TRF: Lee 2, Amirayan 9, Yaggie 14, Kainz 2, Biermaier 8, Tadych 10, Lindland 6, Brekke 16, Praska 3.

Waubun 56,

Norman County West 46 (OT)

Half: W 17, NCW 25

End of regulation: 45

W: Swedberg 19, Lerud 8, Ve. Spry 5, Va. Spry 2, Haugen 3, McArthur 3, Laruque 16.

NCW: Hoff 2, Delgado 7, Fike 2, Brommenschenkel 9, Nelson 13, Marciniak 13.

Other scores

Badger-Greenbush-Middle River 77, Lake of the Woods 20

Ada-Borup 80, Park Christian 30

East Grand Forks 72, Grand Rapids 50

North Dakota boys

Results Friday

Four Winds-Minnewaukan 106,

Lakota-Edmore 66

LE 22 34 48 66

FWM 31 64 87 106

LE: Martinson 25, B. Thompson 13, Kuchar 9, R. Thompson 8, Dvorak 5, Ritteman 3, Ybarra 2, Beck 1.

FWM: Tra. McKay 31, LaRock 26, Gourd 7, Darw. ThreeIrons 7, Feather 7, Dari. ThreeIrons 6, Littlewind 4, Alberts 4, Fassett 4, Tro. McKay 3, J. McKay 3, Redfox 2, K. ThreeIrons 2.

Hankinson 51,

Wyndmere-Lidgerwood 47

WL 8 10 24 47

H 12 26 38 51

WL: Schmit 3, Jorgenson 2, Colson 2, Vasquez 8, Birch 2, Harless 15, Haase 11.

H: Hernandez 8, Theede 4, Lenzen 2, Keoke 2, N. Mauch 6, Hermes 11, G. Mauch 18.

Hatton-Northwood 42,

May-Port-CG 37

MCG 8 17 24 37

HN 9 16 27 42

MCG: Bradner 11, Elliott 4, Nygaard 2, Moore 7, A. Chandler 4, I. Chandler 9.

HN: Pladson 8, Pederson 18, Workin 2, Vettleson 2, Braaten 2, Holden 6, Korsmo 4.

Kidder County 43,

Napoleon-Gackle-Streeter 36

N 7 14 22 36

KC 7 23 36 43

NGS: Feist 4, T. Fettig 14, Larson 2, Jungula 5, B. Fettig 3, Bitz 8.

KC: Miller 2, Crosby 3, Wahl 2, Sand 5, Steinolfson 10, Rath 10, Symens 5, Scherbenske 6.

Kindred 57, Richland 40

K 22 37 50 57

R 6 16 23 40

K: Holland 3, Bachmeier 25, Moffet 6, Lingen 13, Andel 10.

R: Dufner 4, Workin 13, T. Flaa 2, Myers 5, Zenker 4, Heyen 2, Thompson 6, Haasch 2, D. Flaa 2.

Larimore 66, Dakota Prairie 47

DP 10 20 31 47

L 19 34 50 66

DP: Quanbeck 6, Fitcher 5, Lund 20, Donohue 3, Brogdon 7, Gellet 2, Gilbertson 2, Olson 2.

L: Yahna 9, Peterson 7, Wiegandt 6, Nygaard 4, Verkuehlen 15, Sletten 19, Hofer 6.

Linton-Hazelton-Moffit-Braddock 59,

Strasburg-Zeeland 38

SZ 4 17 27 38

LHMB 18 33 43 59

SZ: Kramer 4, B. Nieuwsma 14, Moser 2, Aberle 2, S. Scherr 6, K. Scherr 1, Eberle 6, J. Nieuwsma 3.

LHMB: Purintun 16, Holzer 7, Flyberg 4, Hulm 2, Schneider 19, Bernhardt 11.

Milnor 96,

Fairmount-Campbell-Tintah 74

FCT 15 35 50 74

M 16 39 74 96

FCT: Hensch 2, D. Burns 34, Campbell 18, Hanson 3, DeVine 8, M. Burns 9.

M: Bussman 38, Martinson 6, Marlatt 4, Yagow 7, Goolsbey 1, Olson 10, Mund 28, Kaufman 2.

New Rockford-Sheyenne 66,

Warwick 45

NRS 16 32 43 66

W 6 17 31 45

NRS: K. Haley 4, E. Haley 36, Gillis 11, Lies 4, Makay 3, Swenson 6, Brenno 2.

W: Motley 13, Strause 3, Chaske 19, Redroad 7, Baker 3.

North Star 74, Langdon 21

NS 25 48 64 74

L 7 9 13 21

NS: Weston 17, Kvilvang 16, Heisler 7, Komrosky 13, Hunt 8, States 2, Streifel 4, Swenson 4, Wentz 3.

L: Aanderud 4, Pengilly 6, Bredeson 2, Delvo 8, Filip 1.

Northern Cass 75, Enderlin 52

E 15 21 35 52

NC 17 34 53 75

E: D. Bartholomay 3, Lindgren 21, Hurlbart 5, A. Bartholomay 3, Kittleson 9, Dixson 11.

NC: Bohmert 12, Kyllo 16, Nelson 2, Springer 13, Ward 13, Goodman 8, Dickson 11.

Oakes 72, North Sargent 57

O 17 34 57 72

NS 11 24 45 57

O: C. Zetocha 7, Bartholomew 16, Belyayev 2, E. Zetocha 22, Meehl 17, Tyre 2, Quandt 6.

NS: Greenmyer 6, Olson 4, Noonan 10, Peterson 29, Brockman 2, Ptacnik 2, Siesynski 4.

Richland 49,

Lidgerwood-Wyndmere 43

LW 6 15 28 43

R 13 24 36 49

LW: Schmit 9, Jorgenson 7, Barton 3, W. Harles 2, Vasquez 4, S. Harles 16, Haase 2.

R: Dufner 9, Workin 28, Flaa 3, Myers 5, Heyen 2, Thompson 2.

Rolette-Wolford 62, Rolla 43

R 13 19 27 43

RW 14 29 48 62

R: Jac. Loing 10, K. Schoening 8, Soukup 14, Jar. Loing 5, W. Schoening 2, Cahill 4.

RW: Olson 3, Martin 3, Julson 16, Gottbreht 11, Entzi 2, Myhre 27.

Watford City 66, Powers Lake 56

WC 14 33 55 66

PL 15 28 37 56

WC: Kline 32, Cook 8, Indergard 6, Liebel 6, Fettig 6, Kleppen 6, Villanueva 2.

PL: Hoiby 27, Marden 20, Enget 4, Klilzke 4.

Other scores

Hazen 78, Beach 42

Bismarck 49, Dickinson 44

Bismarck Century 61, Minot 43

Grant Co. 66, Bowman Co. 53

Central Cass 69, Carrington 58

Munich/Starkweather 66, Drayton/Valley-Edinburg 45

Des Lacs Burlington 90, MLS Mohall 25

Hillsboro/Central Valley 61, Thompson 46

Shiloh Christian 71, Mott-Regent 27

Heart River 49, New Salem/Almont 43

Rolette/Wolford 62, Rolla 43

Grand Forks Central 67, Grand Forks Red River 56

Central Cass 69, Carrington 58

North Dakota girls

Results Friday

Hankinson 41,

Lidgerwood-Wyndmere 31

LW 16 26 29 31

H 3 15 29 41

LW: Codliska 4, Mellem 3, An. Mauch 4, Al. Jelinek 4, Al. Mauch 6, An. Jelinek 8, Frolek 2.

H: Steinwehr 15, Gaukler 8, Asp 18.

Central Cass 68, Carrington 62

C 14 37 60 62

CC 9 36 52 68

C: Nelson 5, Hagemeister 9, Scherr 5, Rosenau 9, Engelhorn 15, Wendel 6, Retzlaff 2, Hochhalter 11.

CC: Erickson 15, Goettle 3, Dooley 26, Roesler 9, Camas 2, Romsdal 13.

Barnes County Tournament

At Valley City

Barnes County North 52,

West Fargo Sheyenne JV 45

BCN 13 26 37 52

WFS 10 21 34 45

BCN: Erker 6, Hanson 8, K. Scott 14, Undem 8, Wieland 12, T. Scott 4.

WFS: Kuntz 4, Ask 8, White 8, Hoffner 13, Bruer 5, Wendel 4, Toy 3.

Enderlin 53, Sargent Central 41

E 12 24 35 53

SG 7 14 28 41

E: M. Johnson 19, Syverson 12, Laufenberg 12, Lautt 6, Rettig 4.

SG: Mlnarik 9, Beaver 8, Enderson 7, Hamilton 5, Hajek 4, Schlecht 4, Nelson 2, Peterson 2.

Griggs County Central 41,

Finley-Sharon-Hope-Page 29

GCC 9 20 32 41

FSHP 8 15 20 29

GCC: Woodstead 13, Paintner 10, Andel 9, Savre 6, Loge Johnson 3.

FSHP: Post 13, Archer 9, Mehus 3, Carroll 2, Breckheimer 2.

Maple Valley 38,

LaMoure-Litchville-Marion 28

MV 8 16 21 38

LLM 5 17 21 28

MV: Tinjum 10, Punton 2, Kasowski 10, Nudell 12, Pautz 4.

LLM: Piehl 7, Ulmer 2, Hirschkorn 2, Witt 3, Holen 3, Alber 11.

Valley City 71, Lisbon 52

Half: VC 39, L 28

L: Deibert 20, Ripplinger 12, Ercink 8, Nielson 5, Anderson 4, Rasmussen 3.

VC: Taylor 17, Di. Diegel 15, Denholm 13, Olson 10, Da. Diegel 6, Klingenberg 4, Starr 2, Peterson 2, Justesen 2.

Other scores

Bismarck 77, Dickinson 26

Velva 57, Dunseith 31

Langdon 58, Park River/F-L 56

May-Port-CG 51, Hatton-Northwood 22

South Dakota boys

Results Friday

Clark-Willow Lake 57, Sisseton 43

CW 9 30 41 57

S 11 17 30 43

CW: Forest 6, Jenkins 17, Hartley 10, Prouty 10, Hartley 12, Nelson 2.

S: White 4, Youngblom 12, Kranhold 3, Cornelius 18, Tasa 2, Medenwald 3, Nieland 1.

hockey

D

Minnesota boys

Results Friday

River Lakes 3, Becker/Big Lake 1

Kittson Central 6, Breckenridge/Wahpeton 1

Willmar 8, Eveleth-Gilbert 2

Detroit Lakes 5, International Falls 2

St. Cloud Cathedral 5, Mora/Hinckley-Finlayson 0

Park Rapids 2, Greenway 2

Roseau 3, Brainerd 2

Minnesota girls

Results Friday

Crookston 5, Fargo North 0

River Lakes 5, Fergus Falls 3

Willmar 3, St. Peter 2

North Dakota boys

Results Friday

Fargo South-Shanley 4, GF Red River 3

North Dakota girls

Results Friday

Crookston 5, Fargo North 0

wrestling

D

Minnesota

Results Friday

Terry Teiken Tournament

Teams scores: Moorhead 188, Dilworth-Glyndon-Felton 183, Fergus Falls 150, Fosston-Bagley 141.5, Pelican Rapids 131, Mahnomen-Waubun 121, United Clay Becker 117.

106: First, Meyer, PR, dec. Larson, M, 9-6. Third, Bitker, DGF, fall Langbehn, FF, 4:32.

113: First, Franco, PR, dec. Byklum, UCB, 7-3. Third, Bisek, MW, fall Berning, DGF, 2:36.

120: First, Sikkink, FF, fall Niesen, MW, 3:13. Third, Korby, UCB, dec. Oberg, DGF, 4-1.

126: First, Schindler, FF, fall Sollid, M, 8-0. Third, Whiteaker, maj. dec. Olson, FB, 14-1.

132: First, Lefebvre, MW, dec. Laidaw, M, 2-0. Third, Pixley, PR, dec. Onstad, FF, 3:00.

138: First, Johnson, DGF, dec. Mazariegos, PR, 2-1. Third, Marx, FB, fall Lien, M, 2:19.

145: First, Swegarden, UCB, fall Lefebvre, MW, 4:52. Third, Olson, M, dec. Ubert, FB, 5-2.

152: First, Bode, FB, maj. dec. Hanson, M, 8-0. Third, Wamre, UCB, fall Klovstad, PR, 4:25.

160: First, Ringquist, FF, dec. Grove, M, 10-5. Third, Manecke, FB, dec. Trowbridge, unattached, 3-2.

170: First, Lange, UCB, fall Fuchs, DGF, 3:45. Third, Lien, M, dec. Diaz, PR.

182: First, Handyside, MW, dec. Makovsky, FF, 1:10. Third, Martin, DGF, Thompson, PR, 2-0.

195: First, Pemelton, DGF, dec. Aho, FF, 3-2. Third, Mark, M, fall Como, FB, 4:50.

220: First, Jerome, maj. dec. Juve, FB, 9-1. Third, Oberg, DGF, dec. Ramos, PR, 5-2.

285: First, Hawk, DGF, dec. Edner, M, 3-1. Third, Tenner, FF, fall Tysdal, unattached, 3:30.

North Dakota

Results Friday

Grand Forks Multiple

Turtle Mountain 40, Fargo South 36

106: Augustine, FS, pin Crissler 1:23

113: Fraase, FS, pin Eli 1:54

120: Longie, TM, pin Hehn 2:48

126: Kiromba, FS, pin Goulet 2:34

132: Laducer, TM, maj. dec. Kikopa 9-1

138: Crissler, TM, pin J. Deitemeyer 1:00

145: Siaway, FS, dec. Bickford 4-3

152: Felltwood, TM, wins by forfeit

160: T. Deitemeyer, pin LaFontaine 3:18

170: Rhode, FS, pin Fox 10-6

182: Rodriquez, TM, pin Brekhus 1:55

195: Solem, FS, pin Rodriguez 1:55

220: DeCoteau, TM, win by forfeit

285: Keplin, TM, win by forfeit

Minot High 42, Fargo South 34

106: Folk, M, pin Augustine 5:14

113: Fraase, FS, dec. Armstrong 6-3

120: Strandberg, M, pin Hehn 0:38

126: Mosser,M, pin Kiromba 3:44

132: Kikopa, FS, dec. Ringen 13-12

138: Rudolph, M, pin J. Deitemeyer 2:00

145: Siaway, FS, pin Benham 4:41

152: Rabe, M, wins by forfeit

160: T. Deitemeyer, FS, pin Swartwout 3:15

170: Rhode, FS, pin Frantsvog 5:30

182:Brekhus, FS, pin Hamilton 7-4

195: Solem, FS, pin Wickum 0:15

220: LaPray, M, wins by forfeit

285: Crowe, M, wins by forfeit

Storhaug Invite

At Lisbon

Team scores: South Border 92, Wahpeton 81.5, Lisbon 80, Valley City 75, Oakes 66, Napoleon 56, Central Cass 53, Linton-Hazelton-Moffit-Braddock 49, Border West 48, Jamestown 47, Hillsboro 46, Bismarck St. Mary’s 41, Kindred 32.5, LaMoure 25.5, Grafton 22, Breckenridge 16.5, New Salem-Almont 16, Lisbon JV 10, Ellendale-Edgeley-Kulm 8, Tiospa-Zina (S.D.) 2.

Other scores

West Fargo 54, Turtle Mountain 12

Bismarck 61, Fargo North 3