« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 14 2014

High school scoreboard

basketball

D

Minnesota boys

Minnesota

Results Tuesday

Lake Park-Audubon 58,

Climax-Fisher 53

Half: CF 27, LPA 21

CF: Magnuson 27, Sylvester 1, Byklum 1, Schmidt 2, Dahl 11, Sorenson 4, Anderson 6.

LPA: Kohler 19, Pearson 7, Ulmer 2, Wavra 5, Hall 12, Stockert 13.

East Grand Forks 81, Hawley 63

Half: EGF 43, H 35

H: Harms 12, Clute 2, Tusow 7, Ellefson 30, Teeples 8, Steichen 1, Thompson 3.

EGF: Misialeh 3, Frize 10, Srydenlend 15, Seim 8, Wormack 31, Schering 4, Bjornsen 10.

Thief River Falls 82, Warroad 33

Half: TRF 51, Warroad 18

W: Ratsavongsy 11, Vilaphone 9, Cole 6, Agre 4, Garbe 2, Happner 1.

TRF: Kruse 14, Onkka 13, Joppru 10, Storm 9, Stewart 7, Hutton 6, Panek 4, Poe 4, Peterson 3, Lofberg 2, Leier 1.

Other scores

Ada-Borup 71, Bagley 53

Upsala 84, West Central Area 53

Park Christian 69, Mahnomen 57

Stephen-Argyle 51, B-G-MR 39

EGF Senior High 81, Hawley 63

Grygla-Goodridge 65, Red Lake Co. 57

Minnesota girls

Results Tuesday

Perham 53, Frazee 42

Half: P 25, F 11

P: Scheidecker 3, Beachy 2, Rutten 11, Erickson 10, VonRuden 19, Roberts 8.

F: T. Tappe 14, H. Oswald 3, Barlund 1, Donahue 5, J. Tappe 19.

Norman County East-Ulen-Hitterdal 49

Fertile-Beltrami 44

Half: FB 23, NCEUH 18

NCEUH: Turpin 4, Buchanan 19, Henrickson 10, Brouillard 1, Lundin 8, Hoseth 5, Stumbo 2.

FB: Sirijord 8, Gramer 4, Jagol 9, Larson 1, Lehmann 4, Christianson 16, Duckstad 2.

Pelican Rapids 59, Hawley 37

Half: P 28, H 19

P: Korf 11, Haiby 10, Forsgren 11, Johnson 4, French 7, Kubitz 2, Evenson 12, Thorson 1, Thatch 1.

H: Noreen 5, Olson 11, Laddusaw 3, Rennecke 1, Cederberg 2, M. Groth 2, Hovelson 6, Lawson 2, Matfeld 5.

Lake Park-Audubon 44,

Fisher-Climax 10

Half: L 31, F 4

F: Vasek 4, Solheim 2, Heiknes 2, Schipper 2.

L: Nelson 5, Hamre 2, Olson 11, Hilfer 4, Swenson 2, Hogie 6, Raaen 2, Bartunek 12.

Brandon-Evansville 54, Rothsay 43

Half: BE 28, R 23

BE: Haseman 7, Okerlund 14, Vinson 8, Hansen 2, Friedrich 21, Bettermann 2.

R: Maack 19, Dunbar 4, Lankow 2, Peterson 4, Buckingham 4, Honer 7, Larson 3.

Other scores

Ada-Borup 55, Bagley 44

Moorhead Park Christian 36, Mahnomen 34

Fosston 61, Norman Co. West 51

Sacred Heart 59, Warren-Alvarado-Oslo 52

East Grand Forks 75, Kittson Co. Central 39

Warroad 70, International Falls 62

Northern Freeze 66, Goodridge-Grygla 58

Red Lake Falls 59, Red Lake Co. Central 47

Crookston 69, Bemidji 55

North Dakota boys

Results Tuesday

Four Winds-Minnewaukan 81,

New Rockford-Sheyenne 52

NRS 10 29 39 52

FWM 17 45 61 81

NRS: E. Haley 25, Gilliss 6, Schafer 2, Swenson 15, Brenno 4.

FWM: D. Three Irons 4, Redfox 2, K. Three Irons 2, Hill 2, LaRock 8, Smith 14, Yankton 14, T. McKay 24.

Oakes 75, Edgeley-Kulm-Montpelier 45

EKM 13 22 36 45

O 16 37 56 75

EKM: Naze 3, Foley 4, Zahn 3, Harr 7, Greer 10, Entzi 6, Miller 12.

O: Zetocha 12, Meier 5, Bartholomew 4, Zetocha 23, Meehl 16, Tyre 3, Beethe 2, Scheuring 2, Quandt 8.

Larimore 62, Thompson 59

T 7 24 41 59

L 16 28 40 62

T: Myron 3, Schultz 9, Ness 5, Peterson 10, Schwabe 11, C. Hjelmstad 21.

L: Yahna 9, Peterson 14, Trosen 2, Wiegandt 6, Verkuehlen 14, Sletten 9, Hofer 8.

Fairmount-Campbell-Tintah 58,

Hankinson 53

F 6 25 45 58

H 11 19 31 53

F: Hensch 4, D. Burns 17, Campbell 8, Christianson 3, Busby 3, Hanson 2, Vevine 8, M. Burns 12.

H: Hernandez 8, Theede 13, Lenzen 4, Koeke 2, C. Mauch 6, Hermes 1, B. Mauch 19.

Valley City 61, Lisbon 51

VC 15 30 36 61

L 11 19 38 51

VC: Lentz 22, Schweitzer 5, Ondracek 10, Zeltinger 1, Rodriguez 18, Nix 5.

L: Johnson 2, Smith 7, Peasley 2, Schultz 9, Manske 16, Lau 1, Anderson 14.

Strasburg-Zeeland 60,

Napoleon-Gackle-Streeter 48

SZ 15 27 42 60

NGS 15 25 40 48

SZ: Kramer 9, B. Nieuwsma 23, Aberle 2, Scherr 10, Eberle 14, J. Nieuwsma 2.

NGS: Feist 2, T. Fettig 16, Larson 10, Jangula 7, B. Fettig 9, Bitz 4.

South Border 58, Kidder County 52

SB 13 25 37 58

KC 20 30 41 52

SB: Jacobson 7, Mi. Rueb 8, Knoll 11, Kretschmar 17, Pinke 15

KC: Miller 7, Wahl 11, Sand 11, Steinolfson 11, Rath 4, Symens 4, Scherbenske 4

Hillsboro-Central Valley 41,

May-Port-CG 38

MPCG 7 21 30 38

HVC 9 20 32 41

MPCG: Bradner 4, Eide 2, Nygaard 9, Moore 11, A. Chandler 2, I. Chandler 10.

HVC: Knutsvig 4, Meyer 17, Henningsgard 5, Reed 6, Riemer 9.

Other scores

Mott-Regent 53, Beach 51

Beulah 58, Hettinger/Scranton 34

Fargo South 81, Grand Forks Central 71

Grand Forks Red River 73, Fargo North 54

Hazen 69, Glen Ullin/Hebron 46

Heart River 57, Richardton-Taylor 54

Benson Co. 49, Langdon 27

Milnor 73, Kindred 59

Rolette/Wolford 60, Munich/Starkweather 55

Four Winds/Minnewaukan 81, New Rockford-Sheyenne 52

North Star 78, Rolla 43

Rugby 70, Velva 48

Cavalier 80, St. John 71

Strasburg/Zeeland 60, Napoleon/G-S 48

Larimore 62, Thompson 59

Valley City 61, Lisbon 51

Wahpeton 59, West Fargo 57

Warwick 78, Lakota/Edmore 68

Watford City 63, Tioga 53

Oakes 75, Edgeley-Kulm-Montpelier 45

North Dakota girls

Results Tuesday

Hillsboro-Central Valley 58,

May-Port-CG 30

MPCG 4 11 17 30

HCV 24 35 42 58

MPCG: Warner 6, Klath 5, Evans 5, Gibson 4, Bradner 4, Elliot 2, Rindy 2, Freeland 1, Knudsvig 1.

HCV: Henningsgard 26, Murphy 14, Dryburgh 8, Pastian 5, Kritzberger 3, Lazur 2.

Northern Cass 77, Hatton-Northwood 34

HN 6 16 26 34

NC 25 44 67 77

HN: Case 5, M. Lloyd 3, Twete 6, J. Johnson 13, M. Johnson 2, Hillesland 2, J. Lloyd 3.

NC: Carpenter 4, Bohn 4, Mitzel 26, Olson 14, Verwest 10, McDonald 16, Johnson 2, Melander 1.

Barnes County Tournament

Maple Valley 53, Barnes County North 31

BCN 5 14 20 31

MV 14 30 42 53

BCN: Erker 3, Scott 10, Undem 9, Wieland 8, Hanson 1.

MV: Tinjum 6, Punton 9, Kasowski 12, Nudell 23, Hanson 2, Bakalar 1.

LaMoure-Litchville-Marion 62,

West Fargo Sheyenne JV 23

WFS 7 10 17 23

LLM 20 32 48 62

WFS: Kuntz 3, Ask 4, White 6, Hoffner 1, Bruer 4, Hunter 5.

LLM: Piehl 6, Carlson 9, Ulmer 6, Hirschkorn 8, Witt 7, Hoff 2, Holen 12, Alber 12.

Sargent Central 63,

Finley-Sharon-Hope-Page 50

FSHP 7 25 34 50

SC 15 28 51 63

FSHP: Carroll 9, Lee 8, Archer 16, Post 8, Breckheimer 6, Mehus 3.

SC: Schlecht 25, Enderson 4, Hamilton 2, Mlnarik 6, Nelson 7, Beaver 11, Peterson 2.

Enderlin 50, Griggs County Central 32

GCC 14 20 30 32

E 6 23 34 50

GCC: Savre 11, Painter 8, Woodstead 7, Andel 4, Loge Johnson 2.

E: Laufenberg 18, M. Johnson 14, Syverson 9, K. Johnson 5, Pfaff 4.

Other scores

Fargo North 57, Grand forks Red River 51

Bismarck Century 62, Jamestown 45

Langdon Area 88, St. John 46

Park River/F-L 62, Midway/Minto 57

Fargo Shanley 64, Moorhead 29

West Fargo 59, Wahpeton 45

South Dakota girls

Results Tuesday

Sisseton 61, Northwestern 48

hockey

D

Minnesota boys

Results Tuesday

Park Rapids 3, Prairie Centre 1

Breckenridge/Wahpeton 2, Morris-Benson Area 2

Little Falls 5, Wadena-Deer Creek 2

Alexandria 4, River Lakes 1

Brainerd 6, Sartell-St. Stephen 5

St. Cloud Apollo 3, Sauk Rapids-Rice 1

St. Cloud Tech 3, Fergus Falls 2

Detroit Lakes 5, Crookston 4

East Grand Forks 8, Roseau 3

North Dakota boys

Results Tuesday

Jamestown 3, Dickinson 2

Grand Forks Central 4, Fargo North 3

North Dakota girls

Results Tuesday

Fargo South-Davies 2, Jamestown 0

West Fargo 7, Fargo North 0

wrestling

D

Minnesota

Results Tuesday

Dilworth-Glyndon-Felton 42,

Fertile-Beltrami 27

106: Bitker, DGF, forfeit

113: Berning, DGF, fall Meine 1:31

120: Olson, FB, forfeit

126: Lundgren, FB, dec. Whitaker 5-0

132: Vesledahl, FB, fall Schlicting 2:30

138: Dawson, DGF, fall Anderson :49

145: Dufault, DGF, dec. Berhow 9-3

152: Beauchane, FB, dec. Olson 4-0

160: Moser, FB, dec. Ybarra 8-4

170: Fuchs, DGF, fall Newfield 2:22

182: Martin, DGF, fall Beauchance 1:00

195: Pemelton, DGF, fall Holen 2:33

220: Oberg, DGF, dec. Bolley 8-4

285: Hawk, DGF, forfeit

North Dakota

Results Tuesday

Fargo Davies 54,

Grand Forks Red River 20

106: T. Larimer, GFRR, dec. Mairs 7-3

113: Morris, FD, forfeit

120: H. Rohrich, FD, forfeit

126: Zerr, GFRR, dec. Skaare 7-3

132: Kollie, FD, fall Dahlstrom 1:47

138: Burnside, GF, forfeit

145: M. Larimer, GFRR, dec. Nemer 7-1

152: Richter, GFRR, tech. fall Isakson 4:00

160: Rohrich, FD, W. Goulet 2:35

170: Hettwer, GFRR, fall Wilke :50

182: Alexander, FD, fall Hageman :06

195: Kjera, FD, fall C. Goulet 1:03

220: West, FD, forfeit

285: Swensen, FD, fall Buelow :50

Valley City 47, Fargo South 19

106: Bjork, VC, tech. fall Augustine 4:00

113: Fraase, FS, pin Crump 3:52

120: Khaman, FS, dec. Erlandson 11-9

126: Kiromba, FS, dec. Langer 7-1

132: Ashline, VC, dec. Kikopa 11-5

138: Tangen, VC, pin Deitemeyer 1:40

145: Beckman, VC, pin Korlor :52

152: Siaway, FS, maj. dec. Swenson 19-5

160: Miller, VC, pin Deitemeyer 2:14

170: Rhode, FS, dec. Bjornson

182: Lindgren, VC, wins by forfeit

195: Doty, VC, dec. Solem 12-6

220: Magnuson, VC, wins by forfeit

285: Lerud, VC, wins by forfeit

Other scores

Grand Forks Central 48, Hillsboro/Central Valley 24

swimming

D

North Dakota boys

Results Tuesday

Fargo North 109, Fargo South 77

200 medley relay: 1, FS (Bjellum, Anderson, Hollingsworth, Brock), 1:43.73. 2, FN (Obembe, Hassebrock, Ellingson, Gabel), 1:45.12.

200 freestyle: 1, Brock, FS, 1:49.60. 2, Wenzel, 1:56.87.

200 individual medley: 1, Bjorlie, FN, 2:06.23. 2, Hollingsworth, FS, 2:10.31.

50 freestyle: 1, Rider, FN, 22.77. 2, Isaak, FS, 23.92.

Diving: 1, Coughlin, FN, 237.50. 2, Swenson, FN, 152.90.

100 butterfly: 1, Hollingsworth, FS, 55.07. 2, Bjellum, FS, 55.30.

100 freestyle: 1, Obembe, FN, 50.00. 2, Rider, FN, 50.51.

500 freestyle: 1, Brock, FS, 4:57.53. 2, Mengelkoch, FN, 5:19.81.

200 freestyle relay: 1, FN (Rider, Gabel, Wenzel, Bjorlie), 1:33.40. 2, FS (Bjellum, Isaak, Bergstrom, Brock), 1:33.59.

100 backstroke: 1, Obembe, FN, 56.55. 2, Bjellum, FS, 56.75.

100 breaststroke: 1, Ellingson, FN, 1:05.08. 2, Anderson, FS, 1:05.22.

400 freestyle relay: 1, FN (Rider, Wenzel, Obembe, Bjorlie), 3:31.22. 2, FS (Olson, Anderson, Hollingsworth), 3:44.09.

Gymnastics

D

Minnesota

Results Tuesday

Detroit Lakes 144.55, Moorhead 134.00

Individual results

Vault: Yliniemi, DL, 9.45.

Bars: Lyngaas, DL, 9.45.

Beam: Seljevold, M, 9.40.

Floor: Peterson, DL, 9.55.

All-around: 1, Lyngaas, DL, 36.75. 2, Seljevold, M, 36.40.