« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 09 2014

High school scoreboard

basketball

D

Minnesota boys

Results Thursday

Fertile-Beltrami 81,

Lake Park-Audubon 57

Half: FB 44, LPA 37

LPA: Pearson 4, Brekken 15, Hall 9, Kohler 14, Ullmer 4, Stockert 6, Wavra 5.

FB: Steffes 7, Schmalemberg 22, Mosher 26, McCollum 2, Gramer 2, Leiting 3, Voje 3, Duckstad 7, Woods 9.

Fosston 60, Ada Borup 56

Half: A 24, F 23

F: Borud 8, Arneson 19, Viken 26, Baumann 6.

A: Ruebke 15, Fetting 19, Gunderson 5, Wilkens 2, Kappes 9, Hoven 6.

Mahnomen 81,

Norman County West 54

Half: M 49, N 25

M: Pavek 12, B. Schoenborn 4, Gieseke 1, Bjorke 10, Porter 15, Reitan 18, Haugo 4, Warnsholz 11, J. Shoenborn 2, Leibl 4.

N: Winson 11, Armstrong 3, Olson 10, Hauge 17, Hoff 1, Jorgensen 4, Bruner 8.

Norman County East-Ulen-Hitterdal 50, Win-E-Mac 46

Half: NCE UH 23, WEM 23

NCEUH: Thompson 15, Braseth 3, Busby 5, Lisburg 5, Z. Stene 19, J. Stene 3.

WEM: Walker 23, Tradewell 13, Chaput 8, Tadman 2.

Verndale 71, Underwood 60

Half: V 35, U 23

U: Field 2, Werner 3, Wold 5, Thompson 13, Biegler 8, Thormodson 11, Kollar 5, Creek 13.

V: Gomez 8, Mi. Blaha 10, E. Blaha 32, Kveton 1, Fisher 6, Kramer 2.

Waubun 60, Climax-Fisher 47

Half: W 28, CF 21

W: Spaeth 3, Ceiken 16, Woods-Steidien 4, Syverson 17, Makey 6, Thompson 14.

CF: Magsum 17, Sylvester 3, Schmidt 2, Dahl 13, Sorenson 8, Anderson 4.

Other scores

Stephen-Argyle 49, Northern Freeze 37

Minnesota girls

Results Thursday

Brandon-Evansville 55,

Battle Lake 46

Half: BE 29, BL 19

BL: Stueve 2, Merickel 14, VanWatermulen 16, Hoe 4, Rilla 6, Marso 4.

BE: Kokett 13, Randt 2, Haseman 9, Okerlund 11, Vinson 6, Hansen 5, Friedrich 5, Bettermann 4.

Fergus Falls 66, Sartell 25

Half: FF 44, S 13

S: Wool 1, Winter 2, Hoppert 3, Mitzel 2, Raths 15, Johnson 2.

FF: Smith 5, Strand 20, Rasmusson 15, Sawtell 2, Monke 10, Traiser 14.

Norman County West 67,

Mahnomen 56

Half: NCW 29, M 23

M: Sauck 2, Foss 12, Steinmetz 4, Schoenborn 21, Walker 17

NCW: Delgado 5, Fike 4, Brommenschenkel 13, Nelson 33, Marciniak 10, Hoff 2.

Pelican Rapids 49, Barnesville 34

Half: PR 21, B 11

B: Skogen 4, Vancura 6, Johnson 2, Boom 4, Herbranson 7, Bentley 11.

PR: Korf 12, Haiby 17, Forsgren 7, Johnson 1, French 12.

Other scores

Badger-Greenbush-Middle River 57, Warren-Alverado-Oslo 56

Waubun 42, Climax-Fisher 22

EGF Sacred Heart 77, Red Lake Falls 61

North Dakota boys

Results Thursday

Killdeer 54, Watford City 39

WC 4 11 27 38

K 15 28 40 54

WC: Fettig 12, Kline 9, Liebel 7, Kleppin 7, Indergard 2, McGorman 1, Villanueva 1.

K: LeMieux 23, Johnson 10, Rohr 6, Roshau 5, Blankenship 4, Kling 4, Dobitz 2.

Lidgerwood-Wyndmere 69,

Fairmount-Campbell-Tintah 63

FCT 16 29 44 63

LW 22 30 48 69

FCT: D. Burns 30, Campbell 15, Hanson 9, Devine 3, M. Burns 6.

LW: Jorgenson 13, Harles 13, Haase 12, Foertsch 4, Schmit 9.

Linton-Hazelton-Mofit-Braddock 62, Kidder County 54

LHMB 15 38 51 62

KC 12 25 44 54

LHMB: Schneider 16, Purinton 15, Small 13, Flyberg 10, Bernhardt 8.

KC: Sand 16, Miller 8, Wahl 6, Symens 5, Scherbenske 4, Steinolfson 3, Rath 2.

Lisbon 69, North Sargent 42

N 12 28 32 42

L 11 23 51 69

N: Greenmeyer 2, Hanson 8, Olson 2, Noonan 9, Peterson 13, Asche 2, Ciesynski 6.

L: Smith 16, Fleck 10, Peasely 4, Schultz 3, Olson 2, Manske 11, Lau 4, Anderson 16, Sagvold 2.

Midway-Minto 72,

North Border 62

NB 10 25 43 62

MM 12 29 46 72

NB: Volk 27, Severtson 23, Wieler 3, Beulzman 3, Fraser 2, Carson 2.

MM: Schanilec 13, Wysocki 16, Irwin 30, Goodoein 5, Stoltman 3, Flanders 2, Ulland 3.

Milnor 77, Oakes 56

O 13 29 46 56

M 18 39 55 77

O: C. Zetocha 8, Bartholomew 2, E. Zetocha 10, Meehl 28, Tyre 2, Beethe 2, Quandt 4.

M: Bussman 30, Martinson 5, Marlatt 11, Yagow 10, Goolsbey 2, Olsen 4, Mund 14.

Rolla 60, Langdon 42

L 20 27 35 42

R 14 32 48 60

L: Kahela 8, Pengilly 19, Bredeson 10, Belle 5.

R: Jak. Loing 4, Schoening 24, Soukup 16, Guilbert 4, Cahill 4, Jar. Loing 8.

Sargent Central 58, Hankinson 38

SS 10 25 41 58

H 5 18 26 38

SS: Arp 17, Wyum 12, Jablonsky 10, Bergh 8, Zimhelp 7, Minarik 2, Peterson 2.

H: G. Mauch 11, Hermes 9, Theede 9, N. Mauch 5, C. Mauch 2, Keoke 2.

South Border 62,

Napoleon-Gackle-Streeter 47

N 4 17 32 47

S 15 27 47 62

N: Feist 3, T. Fettig 27, Larson 4, Jangula 3, B. Fettig 10.

S: Fischer 1, Jacobson 19, Rueb 2, Knill 6, Kretschman 10, Pinke 24.

Other scores

Cavalier 80, Drayton-V-E 31

Harding Co. 63, Beach 62

LaMoure-Litchville/Marion 59, Carrington 55

Milnor 77, Oakes 56

South Border 62, Napoleon/G-S 47

Lisbon 69, North Sargent 42

Griggs County 62, Thompson 43

Grand Forks Red River 49, Wahpeton 48

Rugby 61, Westhope-Newburg 43

North Dakota girls

Results Thursday

Enderlin 48,

Finley-Sharon-Hope-Page 17

E 10 21 31 48

F 6 11 15 17

E: Lautt 15, M. Johnson 7, Rettig 8, Pfaff 2, K. Johnson 4, Syverson 6, Lemna 2, Laufenberg 4.

F: Neset 2, Breckheimar 2, Carroll 2, Lee 2, Archer 7, Mehaus 2.

Northern Cass 76, Richland 53

NC 19 40 59 76

R 12 23 37 53

NC: Bohn 3, Mitzel 8, Olson 35, Verwest 10, Bergman 3, McDonald 15, Schroeder 2.

R: Thompson 2, Freeberg 3, Ce. Knudsen 2, Lentz 10, Holzhey 11, Ca. Knudsen 13, Roob 1, Ringdahl 11.

Valley City 65, Lakota 54

Half: VC 33, L 22

VC: Di. Diegel 21, Taylor 16, Olson 14, Denholm 2, Klingenberg 2

L: Freije 22, Haman 9, Ronningen 8, Martinson 6, Pesek 4, Turner 3, Amble 2

Wahpeton 70,

Grand Forks Red River 66

Half: W 34, GFRR 30

GFRR: Trader 12, Carlson 9, Rustebakke 7, Robson 6, Arason 14, Burr 8, Bohn 10.

W: Lingen 3, Bumgarner 21, Hidl 3, Differding 12, Weisz 8, Irwin 23.

Stutsman County tournament

At Jamestown

Ellendale 72, Warwick 31

W 9 16 28 31

E 21 37 50 72

W: Little 2, M. Leaf 6, R. Leaf 5, Lohnas 10, Gourd 8.

E: Fuller 8, Herman 4, Schimke 2, Wedell 14, Bommersbach 14, Byerley 1, Boehm 3, Hack 9, Rall 3, Mertz 14.

Medina-Pingree-Buchanan 50,

Edgeley-Kulm 46

EK 10 21 24 46

MPB 12 26 42 50

EK: Jensen 5, Mathern 2, Berg 6, Anderson 10, Feist 21, Entzi 2.

MPB: Heupel 9, Van Ray 9, M. Moldenhauer 2, Thomas 6, J. Moldenhauer 8, Thomas 16.

South Border 78,

Midkota-Kensal 24

MK 7 12 22 24

SB 26 49 65 78

MK: Short 2, Frappier 9, Vollmer 2, Harding 4, Ronningen 7.

SB: Jochim 2, Buchholz 18, Mo. Schnabel 9, Scherbenske 19, Ma. Schnabel 12, Jacobson 8, Dalke 4, Schmidt 3, Rueb 3.

Napoleon-Gackle-Streeter 63,

Carrington JV 48

NGS 17 30 41 63

C 8 16 28 48

NGS: Jangula 26, Schwartzenberger 13, Gross 8, Long 5, Thompson 3, Schmidt 2, Christofferson 2, Weigel 2, Rodlund 2.

C: Hochhalter 13, Nelson 11, Rosenau 7, Hagemeister 6, Endres 4, Muilenburg 3, Scherr 2, Beckman 2.

Other scores

Ray 45, Divide Co. 24

Hazen 49, Beulah 43

New England 55, Hettinger/Scranton 39

Hillsboro/Central Valley 60, Park River/F-L 57

Maple Valley 51, Oak Grove 41

North Star 74, Four Wings/Minnewaukan 49

Thompson 76, Griggs Co. 30

hockey

D

Minnesota boys

Results Thursday

Lake of the Woods 11, Bagley/Fosston 0

Warroad 6, Roseau 4

North Dakota boys

Results Thursday

Grafton-Park River 3, GF Central 1

Dickinson 8, Mandan 5

North Dakota girls

Results Thursday

Mandan 6, Dickinson 2

wrestling

D

Minnesota

Results Thursday

Moorhead 54,

Dilworth-Glyndon-Felton 15

106: Bitker, DGF, dec. Larson 12-5

113: Brendemuhl, M, tech. fall Arends, 4:00 (16-1)

120: Tallakson, M, win by forfeit

126: Ri. Schock, M, pin Trev. Dufault, 1:24

132: Laidlaw, M, pin Schlicting, 1:45

138: Sollid, M, win by forfeit

145: Hanson, M, pin Tren. Dufault, 2:25

152: Olson, M, pin Kern, 2:42

160: Grove, M, maj. dec. Olson, 10-0

170: Fuchs, DGF, dec. Trowbridge, 7-3

182: Ry. Schock, M, dec. Martin, 5-0

195: Pemelton, DGF, Lien, 3:11

220: Jerome, M, win by forfeit

285: Hawk, DGF, pin Emerson, 2:25

Other scores

Roseau 54, Grand Forks Red River 12

Thief River Falls 63, Grand Forks Red River 18

North Dakota

Results Thursday

West Fargo 70,

Grand Forks Central 6

106: Jar. Franek, WF, fall Williams 0:49

113: Kringlie, WF, fall Jenkins 3:43

120: Jac. Franek, WF, dec. Keener 7-6

126: Cronin, WF, maj. dec. Hanson 11-3

132: Jo. Shearer, WF, Lamberson 2:20

138: Ramberg, WF, tech fall Flores 15-0

145: Shepherd, WF, wins by default

152: Je. Shearer, WF, fall Litzinger 1:58

160: Dobler fall Brandon 1:30

170: Ko. Kragnes, WF, wins by default

182: Ky. Kranges, WF, fall Terrill 5:38

195: Kuznia, WF, fall Gerszewski 1:12

220: Escobar, GFC, fall Rodriguez 1:45

285: Metz, WF, maj. dec. Hernandez 10-2

Other scores

Jamestown 46, Williston 36

Dickinson 42, Jamestown 35

Oakes 45, Napoleon/G-S 31

Linton-HMB 51, Napoleon/G-S 25