« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Forum staff reports, Published January 07 2014

High School Scoreboard

basketball

D

Minnesota boys

Results Tuesday

Pelican Rapids 79, Ada-Borup 53

Half: P 52, A 24

P: Honrud 4, Bruggeman 24, Mackner 9, Haugen 5, Taylor 15, Gorton 13, Sillerud 7, Babic 2.

A: Ruebke 10, Fetting 13, Gunderson 8, Merkens 4, Kappes 5, Hoven 8, Brainard 3, Lindell 2.

Norman County East-Ulen-Hitterdal 43,

East Grand Forks Sacred Heart 37

Half: N 20, SH 23

SH: Burd 17, Halloway 20

N: Stene 14, Lisburg 12, Thompson 9, Busby 5, Braseth 3.

Barnesville 52, Frazee 28

Half: B 31, F 14

F: Daggett 2, Wokasch 5, Barker 2, Nudell 3, Karger 6, Bellefeuille 10.

B: Martz 12, Affield 2, Dokkebakken 10, B. Randklev 6, B. Sauve 13, N. Randklev 3, Ishaug 2, Nysveen 1, Holland 3.

Waubun 57, Lake Park-Audubon 43

Half: W 25, LPA 15

LPA: Pearson 2, Brekken 6, Hall 6, Kohler 12, Stockert 12, Wauvra 2, Haglund 3.

W: Anderson 2, Spaeth 3, Teiken 13, Woods-Steichen 6, Syverson 6, Makey 13, Thompson 14.

Henning 56, Underwood 40

Half: H 31, U 21

H: K. Thalman 10, Dilly 8, Smith 17, K. Thalman 6, DeBauche 4, Colbum 2, Hembrecht 2, Stueve 7.

U: Thompson 14, Anderson 14, Biegler 4, Field 2, Masloski 2, Kollar 2.

Minnesota girls

Results Tuesday

Win-E-Mac 67, Bagley 36

Half: WEM 40, B 21

B: Skersick 16, J. Pemberton 10, Hargreaves 2, M. Pemberton 2, Vant Hal 2, George 2, Kaiser 2.

WEM: McKeever 24, Kaster 12, Ross 10, Espeseth 8, Kasprzak 6, Sonstelie 2, Knutson 2, Juhl 3.

Lake Park-Audubon 60, Wauban 36

Half: L 31, W 17

L: Hamre 11, Olson 15, Hilfer 9, Hogie 10, Bartunek 15.

W: Swedberg 10, Lerud 3, Spry 1, Haugn 4, West 1, McArthur 9, Heisler 2, LaRoque 6.

Fergus Falls 75, Detroit Lakes 55

Half: FF 41, DL 24

FF: Smith 10, Trasor 6, Strand 26, Rasmusson 14, Monke 12, Reinertson 4, Kotchevar 2.

DL: Foster 9, Jordan 3, Jorgenson 9, Vagle 3, Nielson 12, Lies 2, Hutchinson 2, Swenson 9, Olson 6

Pelican Rapids 71, Morris Area 59

Half: P 30, M 28

M: Hendricks 2, Erimes 4, Beth Holland 17, Becca Holland 14, Tiernan 6, Strobel 2, Maanum 2, Olson 4, Pring 4, Vogel 4.

P: Korf 39, Strand 2, Haiby 7, Bakken 3, Forsgen 5, Johnson 4, French 11.

Other scores

Hankinson 54, Richland 45

Ada-Borup 74, Norman Co. West 16

Fertile-Beltrami 65, Climax-Fisher 16

Norman Co. East/Ulen Hitterdal 48, Moorhead Park Christian 31

Goodridge-Grygla 61, Red Lake CC 40

North Dakota boys

Results Tuesday

Devils Lake 73, Jamestown 63

Half: DL 29, J 25

J: Fuchs 2, Nelson 10, Lunzman 7, Weiser 2, Johnson 14, Gebhart 2, Wanzek 2, Anderson 13, Wagner 4, Monson 7.

DL: Erickson 5, Cichos 16, Hatten 9, Mertens 7, Osborne 2, Dahlen 5, Frelich 2, Halvorson 14, LeBeau 13.

Kindred 48, Sargent Central 43

K 11 28 38 48

SC 8 20 35 43

K: Lingen 14, Andel 13, Staton 9, Bachmeier 6, Moffet 6.

SC: Arp 17, Bergh 9, Wyum 8, Zirnhelt 5, Jablonsky 4.

Griggs County Central 64,

Langdon 28

L 6 12 20 28

G 21 33 51 64

L: Kakela 4, Aauderud 3, Pengilly 2, Delvo 3, Brederson 2, Bella 2, Mikkelson 2, Filip 10.

G: Ellefson 2, Nelson 17, Salverson 9, Engel 6, Grover 15, Heinz 2, Painter 10, Olson 2, Briss 1.

Northern Cass 44, Mayport CG 40

M 8 15 24 40

N 7 24 37 44

M: Moore 18, Nygaard 5, Bradner 6, Elliott 7, Chandler 4

N: Kyllo 4, Nelson 10, Co. Springer 17, Ca. Springer 4, Ward 3, Goodman 4, Dickson 2.

South Border 56,

Eureka-Bowdle (S.D.) 50

EB 14 22 40 50

SB 15 27 42 57

EB: Morlock 9, Weiszhaar 18, Raile 5, Wipf 16, Maisel 2.

SB: Seymore 3, Jacobson 10, Rusk 1, Ruek 2, Knoll 5, Kretschmar 14, Pinke 21.

Harvey Wells County 70,

Rolette-Wolford 53

R-W 13 24 37 53

HWC 15 39 55 70

R-W: Olson 5, Graver 8, Martin 2, Gottbrent 15, Mykre 12, Julson 4, Yoder 3, Boucher 4.

HWC: Alveshere 15, Nitz 8, Kourajian 8, Nyhus 3, Beck 26, Toss 5, Bertsch 3, Thompson 2.

Napoleon-Gackle-Streeter 51,

Bismarck JV 31

B 2 11 18 31

NGS 6 26 45 51

B: Marchant 2, Sunberg 3, Boone 7, Human 7, Sihovec 3, Traxel 2, Wax 5, Edison 3.

NGS: Moser 4, Feist 9, T. Fettig 11, Larson 2, Jangula 13, B. Fettig 6, Bitz 6.

Hillsboro-Central Valley 67,

Dakota Prairie 47

D 16 29 42 47

H 5 22 42 67

D: Haahr 8, Sand 6, Lund 21, Donohue 4, Brogdon 8.

H: Knutsburg 6, Meyer 16, Stallman 10, Higgins 4, Henningsgard 9, Reed 10, Preston 8, Riamer 4.

Edgeley-Kulm 60, Kidder County 56

EK 8 24 39 60

KC 15 25 39 56

EK: Foley 4, Madcke 9, Harr 4, Greer 13, Entz 12, Miller 18.

KC: Miller 4, Crosby 1, Wahl 1, Sand 9, Steinolfson 17, Symens 7, Scherbenske 17.

Ellendale 74,

Linton-Hazelton-Moffit-Braddock 72

E 17 31 46 74

LHMB 6 35 50 72

E: A. White 38, Dathe 16, Vance 5, H. White 5, Durheim 4, Cegla 2, Belmore 2, Wang 2.

LHMB: Small 28, Purintun 19, Flyberg 11, Schneider 10, Holzer 2, Bernhardt 2.

Larimore 64, Hatton-Northwood 63

L 15 28 46 64

H 15 32 52 63

L: Yahna 13, Peterson 15, Verkuehlen 19, Sletten 9, Hofer 8.

H: Pladson 13, Pederson 20, Littlefield 2, Vettelson 6, Braaten 8, Holden 5, Korsmo 9.

Hettinger-Scranton 51, Killdeer 40

K 13 18 28 40

H-S 4 16 33 51

K: Kling 15, LeMieux 11, Rohr 6, Roshau 4, Dobitz 3, Tuhy 1.

H-S: Sadowsky 23, Pierce 9, Kilwein 7, Erickson 4, Kludt 4, Pearson 2, Robinson 1, Sanford 1.

Other scores

North Star 68, Benson County 41

Edgeley-Kulm 60, Kidder County 56

Dickinson Trinity 63, Mott-Regent 33

Cavalier 79, Midway-Minto 42

Hillsboro/Central Valley 67, Dakota Prairie 47

Bismarck Century 69, Dickinson 36

New England 54, Heart River 46

Our Redeemer’s 65, Velva 61

Larimore 64, Hatton/Northwood 63

Grafton 67, Park River/ Fordville-Lankin 46

St. John 80, Munich/Starkweather 71

North Dakota girls

Results Tuesday

Fairmount-Campbell-Tintah 36,

Kindred 31

K 6 15 22 31

FCT 4 17 30 36

K: Braaten 4, B. Graff 23, S. Graff 2, Erickson 2, Hall 1.

FCT: Ross 4, Grefsrud 6, Burns 7, Meyer 5, Caehler 14.

Lidgerwood-Wyndmere 58,

Rosholt 45

R 13 31 38 45

L 20 28 43 58

R: Tangen 18, Hokanson 16, Ken. Jackson 6, Kea. Jackson 5.

H: An. Mauch 22, An. Jelinek 12, Al. Jelinek 8, Podliska 6, Marohl 4, Frolek 4, Mellem 2, Al. Mauch 2.

Milnor 50, Oakes 24

O 8 11 18 24

M 10 23 37 50

O: Quandt 4, Brietbach 3, Seyer 1, Hausen 8, Roney 8.

M: Tayer 14, Petryszyn 14, Tompkins 8, Dusek 6, Koeppe 5, Anderson 3.

Maple Valley 58, North Sargent 46

M 15 29 42 58

N 9 16 36 46

M: Tinjum 8, Puntun 10, Hanson 2, Kasowski 8, Nudell 21, Pautz 7.

N: Kempel 11, Jacobson 10, Sandness 2, Anderson 20, Enderson 2, Hansana 1.

Central Cass 56, Lisbon 48

L 9 17 22 48

CC 14 29 40 56

L: Rassmusson 4, Ercink 11, Nielson 6, Ripplinger 12, Griffith 4, Diebert 11.

CC: Erickson 2, Cramer 12, Goettle 10 Dooley 19, Roesler 8, Camas 5.

Enderlin 66,

Medina-Pingree-Buchanan 49

MPB 15 27 41 49

E 9 34 51 66

MPB: Saxberg 4, Heupel 3, Van Ray 6, J. Thompson 6, M. Thompson 18, Moser 5, Moldenhauger 5, Schmater 2.

E: Lautt 9, M. Johnson 12, K. Johnson 11, Rettig 13, Siverson 10, Lemna 2, Laufenberg 9.

Watford City 68, Killdeer 54

WC 9 30 46 68

K 10 25 36 54

WC: Lindley 20, K. Mogen 19, A. Mogen 12, LAngerud 6, Hadley 6, Prichard 4, Zenz 1.

K: Starr 15, Scheetz 14, LeMieux 7, Brew 6, Nurray 6, Fox 5, Schaper 1.

Central Cass 72, Lisbon 47

C 16 38 51 72

L 5 23 34 47

C: Breske 16, Bresnahan 14, Nelson 8, Morris 4, Voss 20, Rieniets 6, Geritz 2, Weber 2.

L: Smith 8, Peasley 2, Schultz 4, Olson 2, Ward 2, Manske 11, Lau 4, Oland 4, Anderson 10.

Hankinson 54, Richland 45

H 8 25 33 54

R 12 22 35 45

H: Asp 20, Gaukler 12, Steinwehr 10, Benson 4, Theede 4, Pankow 2, Jean 2.

R: HOlzhey 11, Lentz 9, Ringdahl 7, Ce. Knudsen 7, Foley 6, Roob 2, Ca. Knudsen 2, Freeberg 1.

Northern Cass 70, May-Port-CG 57

MPCG 9 17 17 14

NC 15 17 21 17

MPCG: Warner 16, Freeland 1, Clapp 6, Gibson 7, Evans 7, Elliot 18, Rindy 2.

NC: Vohn 3, Mitzel 14, Olson 13, Verwest 10, Bergman 2, McDonald 23, Johnson 2, Mehlander 3.

Kidder County 51, Edgeley-Kulm 28

EK 5 7 11 28

KC 9 20 32 51

EK: Jensen 2, Kinzler 3, Matheny 4, Berg 4, Anderson 11, Feist 4.

KC: Randall 5, S. Rohrich 16, M. Rohrich 11, Schmidt 8, Olson 4, M. Nicholson 2, Schmidt 2, Rath 3.

Jamestown 82, Devils Lake 71

Half: J 41, D 37

J: Mc. Orr 16, Me. Orr 10, Mullowney 9, Schmeichel 2, Peterson 27, Johnson 9, Eamon 9.

D: Wallace 2, Warth 8, Schafer 14, Yoder 2, Lunday 23, Fee 7, Walford 15.

Other scores

Kidder County 51, Edgeley-Kulm 28

Bismarck Century 62, Dickinson 22

Thompson 87, Drayton/Valley Edinburg 35

Shanley 67, Grand Forks Central 65

Standing Rock Community 38, Grant County 77

Larimore 52, Hatton/Northwood 34

Lakota-Edmore 66, Cavalier 41

Munich/Starkweather 58, North Border 40

Bottineau/Wolford 65, St. John 24

Carrington 50, New Rockford-Sheyenne 41

Lemmon 71, Bowman 57

Grand Forks Red River 57, East Grand Forks 37

swimming

D

North Dakota boys

Results Tuesday

West Fargo 99, Fargo South 87

200 medley relay: 1, FS (Bjellum, Anderson, Hollingsworth, Bergstrom), 1:48.51. 2, WF (Ustanko, Hulbert, Bueling, Lardy), 1:50.05.

200 freestyle: 1, A. Brock, FS, 1:48.96. 2, Montplaisir, WF, 1:56.59.

200 individual medley: 1, Bjellum, FS, 2:06.08. 2, Hollingsworth, FS, 2:10.48.

50 freestyle: 1, Nygaard, WF, 24.44. 2, V. Isaak, FS, 24.57.

Diving: 1, Holoien, WF, 160.55. 2, Cripe, WF, 153.50.

100 butterfly: 1, Keller, WF, 59.29. 2, Hollingsworth, FS, 59.56.

100 freestyle: 1, Bjellum, FS, 50.85. 2, Hulbert, WF, 53.04.

500 freestyle: 1, A. Brock, FS, 5:07.45. 2, Olson, WF, 5:22.01.

200 freestyle relay: 1, WF (Keller, Hulbert, Smith, Montplaisir), 1:35.40. 2, FS (V. Isaak, G. Isaak, Hollingsworth, Bjellum), 1:35.44.

100 backstroke: 1, Bueling, WF, 1:02.01. 2, G. Isaak, FS, 1:02.76.

100 breaststroke: 1, Anderson, FS, 1:06.01. 2, Hulbert, WF, 1:06.55.

400 freestyle relay: 1, WF (Montplaisir, Olson, Smith, Keller), 3:30.62. 2, FS (Olson, G. Isaak, Anderson, A. Brock), 3:32.28.

Wrestling

D

Minnesota

Results Tuesday

Frazee 58, Fergus Falls 12

Fertile-Beltrami 51, EGF Senior High/Sacred Heart 21

Badger-G-MR 51, Crookston 23

North Dakota

Results Tuesday

Larimore 63, Grafton 18

Pembina County North 78, Grafton 6

Pembina County North 72, Larimore 0

Gymnastics

D

Minnesota

Results Tuesday

Alexandria 133.25, Moorhead 131.70

Individual results

Vault: 1, Wendel, A, 9.35. 2, Seljevold, M, 9.25. 3, Johnson, M, 8.2.

Bars: 1, Wendel, A, 9. 2, Krugler, M, 8.7. 3, Seljevold, M, 8.35.

Beam: Seljevold, M, 9.2. 2, Johnson, M, 7.8.

Floor: Wendel, A, 9.5. 2, Seljevold, M, 9.1. 3, Krugler, M, 8.9.

All-around: 1, Wendel, A, 36.25. 2, Seljevold, M, 35.9. 3, Krugler, M, 33.3.

hockey

D

Minnesota boys

Results Tuesday

Kittson Co. Central 7, Red Lake Falls 1

Minnesota girls

Results Tuesday

Thief River Falls 1, Roseau 0

Warroad 9, Crookston 0

North Dakota boys

Results Tuesday

GF Red River 3, Grafton-PR 2, OT

Devils Lake 2, Grand Forks Central 1, OT

North Dakota girls

Results Tuesday

East Grand Forks 8, Grand Forks 0