« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 03 2014

High school scoreboard

basketball

D

Minnesota boys

Results Friday

Battle Lake 92, Underwood 33

Half: BL 54, U 20

BL: VanErp 2, Himmelspad 4, Marso 17, To. Ukkelberg 19, P. VanErp 13, Ty. Ukkelberg 19, Haberman 3, Trosdahl 15.

U: Field 10, Thompson 7, Biegler 7, Kollar 2, Creek 7.

Minnesota girls

Results Friday

North Dakota boys

Results Friday

Milnor 83, Sargent Central 52

M 21 32 51 83

SC 9 21 44 52

M: Weber 3, Schutt 2, Bussman 31, Martinson 2, Marlatt 16, Yagow 4, Olsen 3, Mund 20, Kaufman 2.

SC: Peterson 2, Zirnholt 6, Wyum 12, Bergh 14, Arp 18.

North Sargent 61,

Lidgerwood-Wyndmere 49

NS 13 22 37 49

W-L 16 31 45 61

*scoring unavailable

Oakes 54, Lisbon 37

L 7 17 24 37

O 11 25 40 54

L: Smith 16, Manske 8, Lav 6, Schultz 4, Johnson 2, Anderson 1.

O: C. Zetocha 12, Meehl 15, Bartholomew 9, E. Zetocha 6, Meier 4, Seheuring 3, Kuipers 2, Beethe 1, Belyayev 2

North Dakota girls

Results Friday

hockey

D

Minnesota boys

Results Friday

East Grand Forks 3, St. Cloud Cathedral 1

Minnesota girls

Results Friday

North Dakota boys

Results Friday

Bismarck Century 3, Bismarck 2 (OT)

North Dakota girls

Results Friday

swimming

D

North Dakota boys

Results Friday

Bismarck Century 107,

Fargo North 79

200 medley relay: 1, FN (Obembe, Hassebrock, Ellingson, Bjorlie), 1:43.25. 2, BC ‘A’, 1:44.93. 3, BC ‘B’, 1:53.52.

200 freestyle: 1, Hedge, BC, 1:56.95. 2, Wenzel, FN, 1:57.90. 3, Dutchuk, BC, 1:58.53.

200 individual medley: 1, Sether, BC, 2:04.67. 2, Vatnsdal, BC, 2:14.61. 3, Ethan, BC, 2:15.94.

50 freestyle: 1, Grosz, BC, 21.75. 2, Steven, FN, 22.46. 3, Stucki, BC, 23.50.

Diving: 1, Coughlin, FN, 243.15. 2, Berglund, BC, 194.75. 3, Littlejohn, FN, 171.70.

100 butterfly: 1, Bjorlie, FN, 54.64. 2, Artz, BC, 1:01.35. 3, Stennes, FN, 1:03.37.

100 freestyle: 1, Grosz, BC, 49.12. 2, Rider, FN, 50.70. 3, Obembe, FN, 51.15.

500 freestyle: 1, Sether, BC, 4:58.68. 2, Alme, BC, 5:20.41. 3, Mengelkoch, FN, 5:20.51.

200 freestyle relay: 1, BC ‘A’ (Stucki, Hogue, Sether, Grosz), 1:32.22. 2, FN, 1:32.91. 3, BC ‘B’, 1:38.47.

100 backstroke: 1, Porter, BC, 59.21. 2, Obembe, FN, 1:00.11. 3, Fisher, FN, 1:01.43.

100 breaststroke: 1, Bjorlie, FN, 1:04.28. 2, Alme, BC, 1:04.57. 3, Hassebrock, FN, 1:07.79.

400 freestyle relay: 1, BC ‘A’ (Sether, Hedge, Dutchuk, Grosz), 3:28.65. 2, FN, 3:39.09. 3, BC ‘B’, 3:44.63.

Fargo Davies 125, Bismarck 58

200 medley relay: 1, FD ‘A’ (Duncan, Livingood, Gourde, Reopelle), 1:49.01. 2, FD ‘B’ 1:59.69.

200 freestyle: 1, Duncan, FD, 1:52.77. 2, Kern, B, 2:01.14.

200 individual medley: 1, Lingle, FD, 2:20.56. 2, Hermann, FD, 2:35.26.

50 freestyle: 1, Gourde, FD, 23.95. 2, Reopelle, FD, 24.29.

Diving: 1, Devier, FD, 106.45. 2, Dukart, B, 91.05.

100 butterfly: 1, Duncan, FD, 56.50. 2, Gourde, FD, 1:01.76.

100 freestyle: 1, Butler, FD, 57.44. 2, Poynter, FD, 1:00.00.

500 freestyle: 1, Zola, FD, 5:48.31. 2, Fisher, B, 6:25.14.

200 freestyle relay: 1, B (Kern, Teunissen, Sagsveen, Kaelberer), 1:40.57. 2, FD, 1:42.89.

100 backstroke: 1, Teunissen, B, 1:04.32. 2, Devier, FD, 1:10.29.

100 breaststroke: 1, Reopelle, FD, 1:08.66. 2, Livingood, FD, 1:11.87.

400 freestyle relay: 1, FD (Lingle, Reopelle, Gourde, Duncan), 3:37.46. 2, B, 3:43.84.

Fargo South 110, Mandan 76

200 medley relay: 1, FS (Bjellum, Anderson, Hollingsworth, Brock), 1:44.60. 2, M, 1:50.40.

200 freestyle: 1, Bjellum, FS, 1:56.95. 2, Isaak, FS, 1:58.81.

200 individual medley: 1, Anderson, FS, 2:14.36. 2, Hollingsworth, FS, 2:15.96.

50 freestyle: 1, Brock, FS, 22.55. 2, Poppe, M, 23.33.

Diving: 1, Sedivec, M, 206.55. 2, Kindsvogel, M, 175.15.

100 butterfly: 1, Hollingsworth, FS, 58.95. 2, Wanner, M, 1:01.91.

100 freestyle: 1, Brock, FS, 48.99. 2, Isaak, FS, 53.69.

500 freestyle: 1, Bjellum, FS, 5:05.57. 2, Olson, FS, 5:25.72.

200 freestyle relay: 1, FS (Brock, V. Isaak, G. Isaak, Bjellum), 1:33.52. 2, M, 1:41.44.

100 backstroke: 1, G. Isaak, FS, 1:03.50. 2, Olson, FS, 1:04.40.

100 breaststroke: 1, Griggs, FS, 1:17.10. 2, Sickels, FS, 1:18.82.

400 freestyle relay: 1, M (Wanner, Schaner, Mayer, Poppe), 3:43.27. 2, FS, 3:43.31.