« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published January 02 2014

High school scoreboard

basketball

D

Minnesota boys

Results Thursday

Red Lake County 61,

Climax-Fisher 57

Half: CF 40, RLC 36

RLC: Engelstad 22, Waliser 11, Wiseth 10, Schultz 14, Johnson 4.

CF: Magsum 8, Gapp 2, Donarski 2, Byklum 8, Schmidt 5, Dahl 22, Sorenson 6, Perrin 4.

Minnesota girls

Results Thursday

Crookston 74, Warroad 59

Half: C 34, W 20

W: L. Fast 9, Khermmany 2, J. Fast 10, Culleton 7, Oftedahl 10, McDonald 14, Monkman 7.

C: Brekken 11, Meyer 3, Klatt 13, Samuelson 12, Miller 2, Boike 30, Fagerlund 3.

Frazee 68, Bagley 53

Half: F 33, B 30

B: VantHul 3, George 2, Skersick 30, Pemberton 7, Hargreaves 5, Merschman 2, Kaiser 4.

F: T. Tappe 12, H. Oswald 12, Smith 6, Barlund 16, Donahue 8, J. Tappe 14.

Northern Cass 56,

Lake Park-Audubon 51

Half: NC 33, LPA 23

NC: Mitzel 6, Olson 28, Verwest 10, McDonald 12.

H: Hamre 4, L. Olson 13, Hilfer 2, Swenson 7, Hogie 9, Bartunek 16.

North Dakota boys

Results Thursday

Dakota Prairie 75, Midkota 54

M 3 21 34 54

DP 20 37 55 75

M: Leininger 19, Hoyt 6, Walen 6, Vollmer 18, Frappier 5.

DP: Quanbeck 7, Haahr 8, Fitcher 9, Sand 13, Lund 19, Donohue 5, Gillett 9, Olson 5.

Enderlin 61,

Linderwood-Wyndmere 56

LW 11 24 34 56

E 17 30 48 61

LW: Schmit 13, Jorgenson 14, Barton 2, Vasquez 7, S. Harles 12, Hase 6, Strege 2.

E: Gillund 2, D. Lindgren 18, Lindemann 12, Hurlburt 9, Gibson 2, A. Bartholomay 4, Kittleson 4, Dixson 10.

Warwick 59, Carrington 58

C 4 18 35 58

W 12 26 40 59

C: Wendel 14, Edland 16, Bickett 6, Mehring 9, Indergaard 4, Abaurrea 9.

W: Strouse 6, Baker 3, Redroad 9, Guy 4, Motley 26, Chaske 11.

Other scores

Lakota/Edmore 65, Finley-Sharon/Hope Page 60

Grant County 57, Center-Stanton 49

Park River/F-L 55, Midway-Minto 44

Cavalier 75, Hatton-Northwood 51

North Dakota girls

Results Thursday

Fairmount-Campbell-Tintah 70,

North Sargent 59

FCT 23 38 52 70

NS 8 26 37 59

FCT: Ross 4, Grefsrud 12, Burns 6, Rittenour 8, Meyer 27, Kaehler 13.

NS: Kempel 8, Jacobson 11, Murphy 2, Sandness 8, Anderson 19, Enderson 7, Hansana 4.

Lisbon 46, Hankinson 45

H 14 30 38 45

L 10 23 37 46

H: Steinwehr 2, Theede 4, Gaukler 8, Asp 23, Jean 3, Mach 5.

L: Anderson 6, Rassmusson 7, Ercink 4, Nielsen 8, Griffith 2, Deibert 19.

Maple Valley 63,

Griggs County Central 23

GCC 7 14 18 23

MV 6 34 54 63

GCC: Andel 7, Savre 5, Woodsted 2, Painter 7, Monson 2.

MV: Weshnevski 1, Punton 6, Berntson 3, Hanson 4, Kasowski 8, Nudell 33, Pautz 4, Bakalar 2, McGuire 2.

Napoleon 49, Kidder County 47

KC 10 22 35 47

N 16 26 42 49

KC: Randall 2, S. Rohrich 23, M. Rohrich 11, Schmidt 6, M. Nicholson 3, J. Nicholson 2.

N: Thompson 2, Schwartzenberger 9, Schmidt 2, Gross 9, Long 11, Jangula 16.

Richland 60, Rosholt (S.D.) 56

Richland 16 27 44 60

Rosholt 17 29 36 56

Richland: Ce. Knudsen 17, Ringdahl 11, Ca. Knudsen 10, Lentz 7, Foley 6, Holzhey 5, Roob 4.

Rosholt: Tangen 15, Kea. Jackson 14, Si. Hokanson 9, Eggers 7, Ken. Jackson 6, Sa. Hokanson 5.

Sargent Central 52,

Lidgerwood-Wyndmere 37

SC 15 28 41 52

LW 8 13 24 37

SC: Schlecht 11, Enderson 11, Nelson 9, Mlarnik 8, Beaver 7, Hamilton 4, Peterson 2.

LW: Podliska 13, An. Mauch 8, Jelinek 6, Mellem 2, Al. Mauch 2, Frolek 2, Heitkamp 2, Marohl 2.

Thompson 56, Central Cass 55

T 20 32 44 56

CC 10 26 42 55

T: Hegge 3, Ivesdal 7, Marks 16, Weber 14, Demoe 2, Galagher 6, Overby 8.

CC: Erickson 4, Cramer 15, Goettle 6, Dooley 18, Roesler 5, Camas 7.

Lake Region Invitational

At Devils Lake

Carrington 71,

Munich-Starkweather 29

C 20 43 57 71

M-S 6 17 24 29

C: Engelhorn 20, Hochhalter 24, Hagemeister 7, Scherr 6, Rosenall 5, Endres 3, Montgomery 2, Nelson 2, Wendel 2.

M-S: Anderson 10, Worley 7, Morstad 10, Bertsch 2.

Devils Lake 42, Benson County 40

DL 8 20 37 42

BC 13 19 26 40

DL: Wallace 4, Pedeliski 4, Burtness 12, Buckmeier 2, Schafer 12, Yoder 6, Pesek 2.

BC: Gigstad 4, Bubach 7, Jorgenson 8, Seas 7, Lybeck 9, Bisbee 5,

Lakota-Edmore 62,

Four Winds-Minnewaukan 38

LE 10 29 50 62

FW-M 6 15 22 38

LE: Freije 17, Martinson 9, Ronninger 9, Anderson 4, Turner 4, Haman 4, Amble 2, Hallberg 7, Pesek 4, Tovedt 2.

FW-M: Santos 9, Goodshot 9, Cloud 8, Charboneau 4, Ce. Santos 2, Lauinger 2, Robertson 2.

North Star 87, Dakota Prairie 19

NS 30 51 70 87

DP 6 13 15 19

NS: Heisler 19, Hagler 19, Kvolvang 16, Halverson 4, Peters 6, Miller 11, Larson 6, Hendrickson 4, Held 2.

DP: Poehls 7, Flaagen 2, Kouba 2, Haugen 6, Dahl 2.

Other scores

Bottineau 68, St. John 38

Linton/HMB Lions 66, Strasburg/Zeeland 25

hockey

D

North Dakota girls

Results Thursday

Mandan 3, Jamestown 2