« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published December 27 2013

High school scoreboard

basketball

D

Minnesota boys

Results Friday

Fergus Falls Hillcrest 55, Norman County East-Ulen-Hitterdal 54

Half: NCE-UH 30, HL 29

FFH: Malmstrom 2, Aasness 2, Tungseth 3, Nersten 27, Isaac 9, Newman 10, Hart 2.

NCE-UH: Thompson 14, Braseth 4, Busby 3, Lisburg 14, Z. Stene 16, J. Stene 3.

Lake Park-Audubon 63, Rothsay 49

Half: LPA 40, R 22

R: B. Brenden 4, Watterud 4, Larson 2, Backstrom 14, N. Brenden 6, Quien 6, Moen 13.

LPA: Brekken 19, Kohler 19, Stockert 10, Ullmer 9, Frederick 2, Wavra 4.

Pequot Lakes Tournament

At Pequot Lakes

Barnesville 72, Hermantown 55

Half: B 31, HT 24

B: G Sauve 2, Martz 9, Dokkebakken 2, Strand 34, B. Sauve 5, N. Randklev 6, Ishaug 6, Holland 8.

HT: Huen 5, Olsen 1, Brenden 2, Zachernar 5, Madisen 20, Vittorio 5, Gow 2, Zuidmulder 15.

Northwest “Russ Smith” Holiday Classic

At Thief River Falls, Minn.

Kittson County Central 69,

Crookston 66

Half: C 35, KCC 32

C: Desrosier 9, Porter 14, Garmen 5, Hollcraft 20, Miller 2, Hurst 2, Hefta 2, McCullough 12.

KCC: Blanco 4, Jenson 10, Davis 18, Dr. Olsonawski 11, Dy. Olsonawski 2, Christenson 12, Kasprowicz 12.

Northern Freeze 69,

East Grand Forks Sacred Heart 47

Half: NF 28, EGFSH 16

EGFSH: N. Hallaway 4, D. Mangino 4, Burd 11, R. Hallaway 28.

NF: Englund 3, Binstock 11, Spilde 6, Warne 8, Dahl 9, Wagner 3, Brandon 4, Dahl 23, Knutson 2.

Thief River Falls 90, Red Lake 64

Half: TRF 45, RL 29

RL: Needham 2, White 2, Reaulieu 5, Joardain 7, R. Kingbird 3, Holthusen 27, M. Kingbird 3, Beaulien 13, Martin 2.

TRF: Leier 9, Onkka 3, Olson 3, Brown 2, Storm 14, Davis 9, Kruse 3, Hutton 8, Joppa 29, Lofbord 8, Poe 2.

Other scores

Detroit Lakes 67, Zimmerman 62

Minnesota girls

Results Friday

Fergus Falls Holiday Tournament

Fergus Falls 69, St. Louis Park 27

Half: FF 41, SLP 7

SLP: Henderson 13, Schulz 4, Resnick 4, Nagorski 3, Moore 2, Wolgemuth 1.

FF: B. Strand 23, Monke 20, Rasmusson 9, Sawtell 7, Traiser 3, Johnson 3, Reinertson 2, K. Strand 2.

Detroit Lakes Christmas tournament

Detroit Lakes 63, Sartell 44

Half: DL 35, S 17

S: Gessell 2, Winter 5, Johnson 6, Hoppert 11, Rath 15, Sieben 3, Deters 2.

DL: Foster 14, Jorgenson 10, Nielson 27, Swenson 8, Olson 4.

Minnesota National Bank Holiday Tournament

At Pelican Rapids

Norman County East-Ulen-Hitterdal 47, Rothsay 29

Half: NCEUH 24, R 12

NCEUH: Turpin 2, Buchanan 5, Klemetson 5, Henrickson 9, Brouillard 4, Lundin 8, Hoseth 8, Nodsle 2, Stumbo 4.

R: Maack 6, Lankow 6, Peterson 1, Buckingham 3, Lider 3, Honer 8, Larson 2.

Park Rapids 63, Battle Lake 48

Half: PR 28, BL 27

PR: Rittgers 6, H. Johnson 1, Grimes 8, Klein 18, Ridlon 22, Wolff 6, G. Johnson 2.

BL: Stueve 4, Scholten 4, Merickel 4, Vanwatermulen 1, Hult 2, Rilla 22, Marso 9, Mathiesen 2.

Warroad 65, Lester Prairie-Holy Trinity 62

Half: LPHT 36, W 31

W: L. Fast 11, J. Fast 4, Cullerton 13, Oftdahl 2, McDonald 28, Monknan 7.

LPHT: Kahle 6, Kyllo 22, S. Lohse 2, Radtke 2, Scoblic 23, Nix 3, Schnaser 4.

Pelican Rapids 76, Underwood 43

Half: PR 41, U 24

U: Thorson 11, Woodmen 9, Huseth 9, Leitch 4, Koller 2, Ross 2, Aasness 2, Tinjum 4.

PR: Harthun 2, Korf 18, Strand 7, Haiby 14, Bakken 10, Forsgren 10, Johnson 4, French 7, Evenson 1, Thorson 2, Olson 1.

Other scores

Buffalo 61, Moorhead 50

Robbinsdale-Armstrong 77, Alexandria 68

North Dakota boys

Results Friday

Four Winds-Minnewaukan 68,

Belcourt 56

Half: FWM 32, B 29

FWM: ThreeIrons 3, Hill 1, Morin 2, LaRock 7, Smith 12, Yankton 14, T. McKay 27, Gourd 2.

B: Blue 2, Azure 8, K. Keplin 7, L. Keplin 9, B. Keplin 5, T. Keplin 9, Davis 3, Jeanotte 5, Charette 2, Parisien 6.

Northern Cass 61, Park River 49

PR 12 27 39 49

NC 18 32 45 61

PR: Hunter 2, Dodmeier 9, Hylden 4, Rehousky 6, Beneda 12, Johnson 16.

NC: Kyllo 12, Nelson 2, Co. Springer 28, Ca. Springer 4, Ward 6, Goodman 7, Dickson 2.

Dakota Holiday Tournament

At Ellendale, N.D.

Ellendale 54, Oakes 45

E 11 26 39 54

O 7 19 21 45

E: A. White 32, Vance 11, H. White 3, Hinton 2, Dathe 2, Cegla 2, Wang 2.

O: Meehl 19, E. Zetocha 14, Scheuring 6, C. Zetocha 4, Bartholomew 2.

Leola-Frederick (S.D.) 62, Edgeley-Kulm-Montpelier 52

LF 19 29 46 62

EKM 9 23 36 52

LF: Podoll 21, L. Weisser 15, Campbell 10, Emery 6, Kenser 6, Mikkonen 2, M. Weisser 2.

EKM: Greer 17, Entzi 13, Miller 12, Foley 7, Harr 3.

Holiday Hoops Tournament

At Hillsboro, N.D.

May-Port-CG 55,

Drayton-Valley-Edinburg 24

DVE 7 16 20 24

MPCG 15 28 42 55

D: Thoralson 2, McCollum 2, Olson 2, Woinarowicz 2, Larson 10, Phelps 6.

MPCG: Bradner 3, Eide 4, Elliott 11, Nygaard 2, Moore 24, A. Chandler 2, I. Chandler 4, Johnson 5.

Other scores

Four Winds/Minnewaukan 68, Turtle Mountain 56

Glen Ullin-Hebron 62, Center-Stanton 49

Grafton/St. Thomas 68, Carrington 48

Midkota 52, Underwood 37

Minot 77, West Fargo 72, 2OT

Ellendale Holiday Tournament

Ellendale 54, Oakes 45

Leola/Frederick, S.D. 62, Edgeley-Kulm-Montpelier 52

Fergus Falls Tournament

Fergus Falls, Minn. 70, Fargo South 56

Hillsboro Shoot Out

Griggs County Central 64, Midway-Minto 40

Hatton-Northwood 58, Kindred 56

Hillsboro/Central Valley 59, North Sargent 34

Larimore 66, Richland 55

May Port CG 55, Drayton/Valley-Edinburg 24

New Rockford-Sheyenne 66, Norman County West, Minn. 42

Pelican Rapids, Minn. 52, Cavalier 47

Warwick 73, Langdon 47

Mandan Holiday Tournament

Consolation

New Salem-Almont 57, Hettinger/Scranton 45

Turtle Lake-Mercer 67, Bottineau 51

Semifinal

Shiloh Christian 52, Flasher 40

Wilton-Wing 69, Grant County 50

Moorhead Holiday Tournament

Bismarck St. Mary’s 69, Hawley, Minn. 49

Northern Cass Holiday Tournament

Medina-Pingree-Buchanan 49, Badger-Greenbush-Middle River, Minn. 43

Northern Cass 61, Park River/Fordville Lankin 49

St. Cloud Cathedral Tournament

Consolation Semifinal

Melrose, Minn. 58, Mandan 52

North Dakota girls

Results Friday

Bismarck Shiloh Christian 54,

Maple Valley 37

S 23 29 42 54

MV 9 24 25 37

S: Watson 6, G. Wilkinson 13, Bears 6, Stevahn 3, Ulmer 13, M. Wilkinson 13.

MV: Tinjum 4, Punton 11, Hanson 2, Kasowski 4, Nudell 13, Pautz 3.

Carrington 82, Grafton 36

C 25 41 66 82

G 14 23 32 36

C: Hagemeister 9, Scherr 5, Rosenau 13, Engelhorn 28, Wendel 7, Kay. Hochhalter 16, Beckman 2, Kau. Hochhalter 2.

G: Jiskra 1, Dusek 2, Osowski 2, Burns 7, Ji. Hanson 2, Ja. Hanson 8, Skjordal 5, Suda 9.

Kidder County 39, LaMoure-Litchville-Marion 32

KC 6 16 27 39

LLM 6 16 21 32

KC: Rondall 4, Rohrich 9, Olson 3, M. Nicholson 4, J. Nicholson 11, Schmidt 6, Roth 2.

LLM: Piehl 10, Holen 4, Carlson 4, Ulmer 3, Alber 4, Witt 7.

Dakota Holiday Tournament

At Ellendale, N.D.

Ellendale 59, Oakes 25

E 16 38 46 59

O 3 8 18 25

E: Bommersbach 21, Wedell 12, Herman 8, Fuller 6, Rall 4, Boniek 4, Hack 2, Mertz 2.

O: Hansen 6, Seyer 5, Breitbach 4, Gelinske 3, Haugen 3, Quandt 2, Roney 2.

Other scores

Carrington 82, Grafton/St. Thomas 36

Center-Stanton 30, Glen Ullin-Hebron 26

Kidder County 45, LaMoure-Litchville-Marion 33

New Town 73, Turtle Mountain 67

Shiloh Christian 54, Maple Valley 37

West Fargo 57, Minot 52

Dilworth-Glyndon-Felton Tournament

Win-E-Mac, Minn. 73, Hankinson 39

Ellendale Holiday Tournament

Ellendale 59, Oakes 25

Leola/Frederick, S.D. 44, Edgeley-Kulm-Montpelier 39, OT

Hillsboro Shootout

Fordville Lankin-Park River 58, Norman County West, Minn. 48

Hillsboro/Central Valley 64, Langdon 35

Larimore 69, Warwick 47

Midway-Minto 56, Griggs County Central 49, OT

New Rockford-Sheyenne 53, Hatton-Northwood 16

Northern Cass 53, Cavalier 28

Richland 55, Drayton/Valley-Edinburg 31

Thompson 60, North Sargent 45

hockey

D

Minnesota boys

Results Friday

Thief River Falls 7, Achiever 1

swimming

D

Minnesota boys

Results Friday

College Scrimmage

Team scores: 1, St. Michael-Albertville 1053. 2, Fargo South 767. 3, Moorhead 286.

200 medley relay: 1, SMA (Loven, Morgan, Schoenke, Guiney), 2:09.24. 2, FS, 2:10.03. 3, SMA ‘B’, 2:22.74.

400 medley relay: 1, FS ‘A’ (Olson, Anderson, Bjellum, Brock), 3:58.17. 2, FS ‘B’, 4:01.63. 3, SMA, 4:11.40.

1,000 freestyle: 1, Lezer, SMA, 10:18.84. 2, Brock, FS, 10:37.22. 3, Everly, SMA, 11:38.97.

200 freestyle: 1, Swedzinski, SMA, 2:14.77. 2, Guiney, SMA, 2:15.35. 3, Dalluge, SMA, 2:20.32.

50 freestyle: 1, Everly, SMA, 25.12. 2, Snyder, SMA, 26.07. 3, Guiney, SMA, 26.21.

Diving: 1, Mahari, SMA, 175.75. 2, Hoffmann, M, 151.65. 3, Gebell, SMA, 148.90.

200 butterfly: 1, Bjellum, FS, 2:07.19. 2, Moser, SMA, 2:07.34. 3, Brock, FS, 2:20.80.

100 backstroke: 1, Isaak, FS, 1:04.33. 2, Wemager, SMA, 1:06.45. 3, Olson, FS, 1:06.80.

100 breaststroke: 1, Miltz, SMA, 1:13.55. 2, Isaak, FS, 1:14.84. 3, Marhula, SMA, 1:17.73.