« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published December 26 2013

Scoreboard

football

D

Professional

Standings and schedule

NFL

American Football Conference

East

W L T Pct PF PA

New England 11 4 0 .733 410 318

Miami 8 7 0 .533 310 315

N.Y. Jets 7 8 0 .467 270 380

Buffalo 6 9 0 .400 319 354

South

W L T Pct PF PA

Indianapolis 10 5 0 .667 361 326

Tennessee 6 9 0 .400 346 371

Jacksonville 4 11 0 .267 237 419

Houston 2 13 0 .133 266 412

North

W L T Pct PF PA

Cincinnati 10 5 0 .667 396 288

Baltimore 8 7 0 .533 303 318

Pittsburgh 7 8 0 .467 359 363

Cleveland 4 11 0 .267 301 386

West

W L T Pct PF PA

Denver 12 3 0 .800 572 385

Kansas City 11 4 0 .733 406 278

San Diego 8 7 0 .533 369 324

Oakland 4 11 0 .267 308 419

National Football Conference

East

W L T Pct PF PA

Philadelphia 9 6 0 .600 418 360

Dallas 8 7 0 .533 417 408

N.Y. Giants 6 9 0 .400 274 377

Washington 3 12 0 .200 328 458

South

W L T Pct PF PA

Carolina 11 4 0 .733 345 221

New Orleans 10 5 0 .667 372 287

Atlanta 4 11 0 .267 333 422

Tampa Bay 4 11 0 .267 271 347

North

W L T Pct PF PA

Chicago 8 7 0 .533 417 445

Green Bay 7 7 1 .467 384 400

Detroit 7 8 0 .467 382 362

Minnesota 4 10 1 .267 377 467

West

W L T Pct PF PA

Seattle 12 3 0 .800 390 222

San Francisco 11 4 0 .733 383 252

Arizona 10 5 0 .667 359 301

St. Louis 7 8 0 .467 339 337

Sunday’s Games

Carolina at Atlanta, 12 p.m.

Houston at Tennessee, 12 p.m.

Cleveland at Pittsburgh, 12 p.m.

Washington at N.Y. Giants, 12 p.m.

Baltimore at Cincinnati, 12 p.m.

Jacksonville at Indianapolis, 12 p.m.

N.Y. Jets at Miami, 12 p.m.

Detroit at Minnesota, 12 p.m.

Green Bay at Chicago, 3:25 p.m.

Buffalo at New England, 3:25 p.m.

Tampa Bay at New Orleans, 3:25 p.m.

Denver at Oakland, 3:25 p.m.

San Francisco at Arizona, 3:25 p.m.

Kansas City at San Diego, 3:25 p.m.

St. Louis at Seattle, 3:25 p.m.

Philadelphia at Dallas, 7:30 p.m.

College

Bowl glance

Thursday

S.D. COUNTY CREDIT UNION POINSETTIA BOWL (San Diego, California)

Utah State 21, Northern Illinois 14

LITTLE CAESARS PIZZA BOWL (Detroit, Michigan)

Pittsburgh 30, Bowling Green 27

Today

FIGHT HUNGER BOWL (San Francisco, California)

Brigham Young vs Washington 8:30 p.m.

MILITARY BOWL PRESENTED BY NORTHROP GRUMMAN (Annapolis, Maryland)

Marshall vs Maryland 1:30 p.m.

TEXAS BOWL (Houston, Texas)

Syracuse vs Minnesota 5 p.m.

Saturday, December 28th

NEW ERA PINSTRIPE BOWL (Bronx, New York)

Rutgers vs Notre Dame 11 a.m.

RUSSELL ATHLETIC BOWL (Orlando, Florida)

Miami vs Louisville 5:45 p.m.

BELK BOWL (Charlotte, North Carolina)

Cincinnati vs North Carolina 2:20 p.m.

BUFFALO WILD WINGS BOWL (Tempe, Arizona)

Michigan vs Kansas State 9:15 p.m.

Monday, December 30th

BELL HELICOPTER ARMED FORCES BOWL (Fort Worth, Texas)

Middle Tennessee vs Navy 10:45 a.m.

FRANKLIN AMERICAN MORTGAGE MUSIC CITY BOWL (Nashville, Tennessee)

Mississippi vs Georgia Tech 2:15 p.m.

VALERO ALAMO BOWL (San Antonio, Texas)

Oregon vs Texas 5:45 p.m.

NATIONAL UNIVERSITY HOLIDAY BOWL (San Diego, California)

Arizona State vs Texas Tech 9:15 p.m.

Tuesday, December 31st

AUTOZONE LIBERTY BOWL (Memphis, Tennessee)

Rice vs Mississippi State 3 p.m.

CHICK-FIL-A BOWL (Atlanta, Georgia)

Duke vs Texas A&M 7 p.m.

HYUNDAI SUN BOWL (El Paso, Texas)

Virginia Tech vs UCLA 1 p.m.

ADVOCARE V100 BOWL (Shreveport, Louisiana)

Arizona vs Boston College 11:30 a.m.

Wednesday, January 1st

HEART OF DALLAS BOWL (Dallas, Texas)

UNLV vs North Texas 11 a.m.

OUTBACK BOWL (Tampa, Florida)

Iowa vs Louisiana State 12 p.m.

TAXSLAYER.COM GATOR BOWL (Jacksonville, Florida)

Nebraska vs Georgia 11 a.m.

CAPITAL ONE BOWL (Orlando, Florida)

Wisconsin vs South Carolina 12 p.m.

ROSE BOWL GAME PRESENTED BY VIZIO (Pasadena, California)

Stanford vs Michigan State 4 p.m.

TOSTITOS FIESTA BOWL (Phoenix, Arizona)

Central Florida vs Baylor 7:30 p.m.

Thursday, January 2nd

ALLSTATE SUGAR BOWL (New Orleans, Louisiana)

Oklahoma vs Alabama 7:30 p.m.

Friday, January 3rd

DISCOVER ORANGE BOWL (Miami Gardens, Florida)

Clemson vs Ohio State TBA

AT&T COTTON BOWL (Arlington, Texas)

Oklahoma State vs Missouri 6:30 p.m.

Saturday, January 4th

BBVA COMPASS BOWL (Birmingham, Alabama)

Vanderbilt vs Houston 12 p.m.

Sunday, January 5th

GODADDY BOWL (Mobile, Alabama)

Arkansas State vs Ball State 8 p.m.

Monday, January 6th

VIZIO BCS NATIONAL CHAMPIONSHIP (Pasadena, California)

Florida State vs Auburn 7:30 p.m.

Playoff pairings

FCS

Championship

Saturday, Jan. 4

At Frisco, Texas

North Dakota State vs. Towson, 1 p.m.

basketball

D

Professional

Standings and schedule

NBA

Eastern Conference

Atlantic

W L Pct GB

Toronto 11 15 .423 —

Boston 12 17 .414 .5

New York 9 19 .321 3.0

Brooklyn 9 19 .321 3.0

Philadelphia 8 20 .286 4.0

Central

W L Pct GB

Indiana 23 5 .821 —

Detroit 14 16 .467 10.0

Chicago 11 16 .407 11.5

Cleveland 10 18 .357 13.0

Milwaukee 6 22 .214 17.0

Southeast

W L Pct GB

Miami 22 6 .786 —

Atlanta 16 13 .552 6.5

Charlotte 14 15 .483 8.5

Washington 12 13 .480 8.5

Orlando 8 20 .286 14.0

Western Conference

Northwest

W L Pct GB

Portland 23 5 .821 —

Oklahoma City 23 5 .821 —

Denver 14 13 .519 8.5

Minnesota 13 15 .464 10.0

Utah 8 23 .258 16.5

Pacific

W L Pct GB

L.A. Clippers 20 10 .667 —

Phoenix 17 10 .630 1.5

Golden State 17 13 .567 3.0

L.A. Lakers 13 16 .448 6.5

Sacramento 8 19 .296 10.5

Southwest

W L Pct GB

San Antonio 23 7 .767 —

Houston 20 11 .645 3.5

Dallas 16 13 .552 6.5

New Orleans 12 14 .462 9.0

Memphis 12 16 .429 10.0

Thursday’s Games

Atlanta 127, Cleveland 125, 2OT

Houston 100, Memphis 92

San Antonio 116, Dallas 107

L.A. Clippers at Portland, late

Today’s Games

Oklahoma City at Charlotte, 6 p.m.

Detroit at Orlando, 6 p.m.

Milwaukee at Brooklyn, 6:30 p.m.

Toronto at New York, 6:30 p.m.

Washington at Minnesota, 7 p.m.

Denver at New Orleans, 7 p.m.

L.A. Lakers at Utah, 8 p.m.

Miami at Sacramento, 9 p.m.

Phoenix at Golden State, 9:30 p.m.

Saturday’s Games

Cleveland at Boston, 12 p.m.

Brooklyn at Indiana, 6 p.m.

New York at Toronto, 6 p.m.

Detroit at Washington, 6 p.m.

Charlotte at Atlanta, 6:30 p.m.

Dallas at Chicago, 7 p.m.

New Orleans at Houston, 7 p.m.

Denver at Memphis, 7 p.m.

Minnesota at Milwaukee, 7:30 p.m.

Philadelphia at Phoenix, 8 p.m.

Miami at Portland, 9 p.m.

Utah at L.A. Clippers, 9:30 p.m.

Sunday’s Games

Golden State at Cleveland, 5 p.m.

Atlanta at Orlando, 5 p.m.

Houston at Oklahoma City, 6 p.m.

Sacramento at San Antonio, 6 p.m.

Philadelphia at L.A. Lakers, 8:30 p.m.

College men

Standings and schedule

Big Ten

Conf Overall Pct

Ohio St. 0-0 12-0 1.000

Wisconsin 0-0 12-0 1.000

Michigan St 0-0 10-1 .909

Iowa 0-0 11-2 .846

Minnesota 0-0 10-2 .833

Illinois 0-0 10-2 .833

Indiana 0-0 10-3 .769

Purdue 0-0 10-3 .769

Nebraska 0-0 8-3 .727

Penn St. 0-0 9-4 .692

Michigan 0-0 7-4 .636

Northwestern 0-0 7-5 .583

Northwestern 0-0 7-5 .583

Today

Louisiana-Monroe at Ohio State

DePaul at Northwestern

Saturday

Texas A&M Corpus Christi at Minnesota, 7:30 p.m.

Prairie View A&M at Wisconsin

Illinois-Chicago at Illinois

Nebraska at Cincinnati

New Orleans at Michigan State

Holy Cross at Michigan

Summit

Conf Overall Pct

IUPU - Ft. Wayne 0-0 10-4 .714

North Dakota State 0-0 10-4 .714

Nebraska Omaha 0-0 9-4 .692

South Dakota State 0-0 7-7 .500

Denver 0-0 5-6 .455

Western Illinois 0-0 5-7 .417

South Dakota 0-0 3-8 .273

Indiana - Purdue 0-0 4-11 .267

Saturday

Alcorn State at Denver

South Dakota State at Kansas City

Western Illinois at UTEP

Sunday

Drake at IUPUI

Eastern Kentucky at Fort Wayne

Peru State at Omaha

South Dakota at Youngstown State

Alcorn State at Western Illinois

Denver at UTEP

Big Sky

Conf Overall Pct

Northern Colorado 0-0 6-3 .667

Portland St. 0-0 5-4 .556

Eastern Washington 0-0 5-5 .500

Montana 0-0 4-4 .500

Montana St. 0-0 5-6 .455

Idaho State 0-0 3-5 .375

Sacramento State 0-0 3-5 .375

North Dakota 0-0 3-7 .300

Weber St. 0-0 2-5 .286

Northern Arizona 0-0 3-8 .273

Southern Utah 0-0 1-8 .111

Today

Eastern Washington at UConn

Montana at Idaho

Cal State Bakersfield at Idaho State

Northern New Mexico at Weber State

Sunday

UC Riverside at Sacramento State

North Dakota at Northern Colorado

NSIC

Wednesday, Jan. 1

Upper Iowa at Bemidji State

Friday, Jan. 3

MSU Moorhead at Sioux Falls, 8 p.m.

Upper Iowa at Minnesota Crookston

Northern State at Southwest Minnesota State

Wayne State at Minot State

Minnesota Duluth at Concordia St. Paul

St. Cloud State at Minnesota State

Winona State at Bemidji State

Augustana at Mary

Saturday, Jan. 4

MSU Moorhead at Southwest Minnesota State, 6 p.m.

Augustana at Minot State

Winona State at Minnesota Crookston

St. Cloud State at Concordia St. Paul

Minnesota Duluth at Minnesota State

Northern State at Sioux Falls

Wayne State at Mary

Upper Iowa at Bemidji State

MIAC

Sunday

Hamline vs. Otterbein at Thousand Oaks, Calif.

North Star

Saturday

Valley City State at TBA

Sunday

Valley City at TBA

College women

Standings and schedule

Big Ten

Conf Overall Pct

Indiana 0-0 12-0 1.000

Iowa 0-0 11-2 .846

Nebraska 0-0 9-2 .818

Northwestern 0-0 9-2 .818

Purdue 0-0 9-2 .818

Minnesota 0-0 10-3 .769

Penn St. 0-0 8-3 .727

Michigan 0-0 8-4 .667

Ohio St. 0-0 9-6 .600

Michigan St 0-0 7-5 .583

Illinois 0-0 7-5 .583

Wisconsin 0-0 6-5 .545

Saturday

Alcorn State at Michigan

Central Michigan at Purdue

North Dakota at Iowa

Illinois at Georgia

Indiana State at Northwestern

Sunday

Oakland at Minnesota, 2 p.m.

North Carolina Central at Ohio State

Colgate at Michigan State

Hartford at Penn State

Indiana at Xavier

Oral Roberts at Nebraska

TBA at Northwestern

Summit

Conf Overall Pct

South Dakota State 0-0 9-5 .643

Indiana - Purdue 0-0 8-5 .615

Nebraska Omaha 0-0 7-5 .583

IUPU - Ft. Wayne 0-0 7-4 .636

South Dakota 0-0 7-6 .538

Western Illinois 0-0 5-7 .417

North Dakota State 0-0 3-8 .273

Denver 0-0 1-10 .091

Saturday

North Dakota State at UTSA

Denver at Illinois Chicago

Sunday

North Dakota State at Northwestern State, noon

South Dakota State at Arkansas Little Rock

Western Illinois at Kansas City

Ball State at Fort Wayne

Big Sky

Conf Overall Pct

Sacramento State 0-0 7-1 .875

Southern Utah 1-0 7-2 .778

North Dakota 1-0 6-3 .667

Montana 0-0 6-3 .667

Montana St. 0-0 5-4 .556

Northern Colorado 0-2 5-5 .500

Weber St. 0-0 4-5 .444

Eastern Washington 0-0 4-5 .444

Northern Arizona 0-0 3-5 .375

Idaho State 0-0 2-7 .222

Portland St. 0-0 2-7 .222

Saturday

North Dakota at Iowa

Sacramento State at UC Davis

Sunday

Portland State at Eastern Washington

Southern Utah at Colorado

Saturday

LIU Brooklyn at Northern Arizona

NSIC

Friday, Jan. 3

MSU Moorhead at Sioux Falls, 6 p.m.

Upper Iowa at Minnesota Crookston

Northern State at Southwest Minnesota State

Minnesota Duluth at Concordia St. Paul

St. Cloud State at Minnesota State

Wayne State at Minot State

Winona State at Bemidji State

Augustana at Mary

Saturday, Jan. 4

MSU Moorhead at Southwest Minnesota State, 5 p.m.

Minnesota Duluth at Minnesota State

Upper Iowa at Bemidji State

Wayne State at Mary

Winona State at Minnesota Crookston

St. Cloud State at Concordia St. Paul

Augustana at Minot State

Northern State at Sioux Falls

MIAC

Saturday

Bethel at Buena Vista

St. Mary’s at North Central (Ill.)

North Star

Sunday

Valley City at Menlo College

High school boys

Minnesota

Results Thursday

Russ Smith Holiday Classic

At Thief River Falls

Crookston 72,

East Grand Forks Sacred Heart 39

Half: C 37, EGFSH 15

EGFSH: N. Hallaway 3, D. Mangino 1, Kuznia 1, Burd 21, Holte 2, T. Mangino 2, R. Hallaway 9.

C: Desrosier 12, Porter 8, Davidson 2, Garmen 6, Klamm 6, Hollcraft 3, Miller 6, Hulst 2, Hefta 4, McCullough 23.

Northern Freeze 81, Red Lake 77

Half: RL 35, NF 34

NF: Englund 5, Binstock 18, Spilde 18, Warre 8, C. Dahl 13, Wagner 2, Brandon 2, D. Dahl 15.

RL: Needham 8, Beanutieu 1, Jordan 9, R. Kingbrid 13, Holthman 16, M. Kingbird 5, Beaulieu 14, Martin 11.

Thief River Falls 59,

Kittson County Central 29

Half: TRF 35, KCC 20

TRF: Leier 17, Onkka 5, Olson 2, Brown 13, Storm 4, Davies 2, Hutton 4, Joppru 4, Lofberg 2, Poe 6.

KCC: Blanco 2, Jensen 2, Davis 12, Jerome 3, Christenson 2, Kasprowicz 8.

Polls

Class 4A

1. Apple Valley (7-1)

2. Hopkins (7-1)

3. Cretin-Derham Hall (7-0)

4. Lakeville North (5-1)

5. Champlin Park (8-1)

6. Robbinsdale Armstrong (6-1)

7. Osseo (6-3)

8. Eden Prairie (3-2)

9. Roseville (6-2)

10. Farmington (7-1)

Class 3A

1. DeLaSalle (3-1)

2. Holy Family (9-0)

3. St. Paul Johnson (7-1)

4. Austin (7-1)

5. Cloquet (6-0)

6. Red Wing (7-1)

7. Delano (7-1)

8. Big Lake (7-2)

9. Totino-Grace (6-2)

10. Fridley (7-1)

Class 2A

1. Esko (7-1)

2. Plainview-Elgin-Millville (8-0)

3. Fairmont (7-1)

4. St. Cloud Cathedral (7-2)

5. Annandale (7-1)

6. Pelican Rapids (6-1)

7. Perham (7-2)

8. Redwood Valley (6-1)

9. Crosby-Ironton (5-1)

10. New London-Spicer (5-0)

Class 1A

1. Belgrade-Brooten-Elrosa (6-0)

2. Rushford-Peterson (8-0)

3. Mountain Lake Area (7-0)

4. Dawson-Boyd (5-0)

5. Battle Lake (7-0)

6. Southwest Minnesota Christian (5-1)

7. Maranatha (8-0)

8. Upsala (6-1)

9. Heritage Christian (6-2)

10. Spring Grove (9-0)

North Dakota

Results Thursday

Flasher 74, Bottineau 50

Shiloh Christian 60, Turtle Lake-Mercer 50

Wilton-Wing 56, New Salem-Almont 53

High school girls

Minnesota

Polls

Class 4A

1. Eastview (6-0)

2. Hopkins (6-2)

3. Bloomington Kennedy (4-2)

4. Centennial (5-1)

5. Minnetonka (5-1)

6. Lakeville North (3-2)

7. White Bear Lake (6-0)

8. Chaska (5-2)

9. Owatonna (9-0)

10.Eden Prairie (6-1)

Class 3A

1. Fergus Falls (6-0)

2. Park Center (6-1)

3. Alexandria (4-0)

4. Monticello (6-2)

5. Thief River Falls (8-0)

6. New Prague (7-1)

7. Chisago Lakes (4-1)

8. Marshall (7-0)

9. Albany (5-0)

10.Minneapolis Washburn (6-3)

Class 2A

1. New Richland-H-E-G (5-0)

2. Kenyon-Wanamingo (9-0)

3. New London-Spicer (4-0)

4. Staples-Motley (6-0)

5. Howard Lake-Waverly-Winsted (7-0)

6. Sauk Centre (5-0)

7. Dover-Eyota (7-0)

8. Chatfield (6-0)

9. Braham (7-0)

10. Pelican Rapids (6-0)

Class 1A

1. Minneota (6-0)

2. Mountain Iron-Buhl (5-1)

3. Ada-Borup (5-0)

4. Goodhue (7-2)

5. North Woods (5-0)

6. Lyle-Pacelli (6-0)

7. Mankato Loyola (8-0)

8. Maranatha (2-3)

9. Win-E-Mac (4-1)

10.Wabasso (8-0)

HOCKEY

D

Professional

Standings and schedule

NHL

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT SO Pts GF GA

Boston 37 25 10 0 2 52 106 77

Tampa Bay 37 23 11 2 1 49 106 87

Montreal 38 22 13 0 3 47 96 84

Detroit 39 17 13 3 6 43 99 108

Toronto 39 18 16 1 4 41 106 113

Ottawa 39 15 17 2 5 37 111 126

Florida 38 14 19 1 4 33 88 123

Buffalo 37 10 24 3 0 23 66 105

Metropolitan Division

GP W L OT SO Pts GF GA

Pittsburgh 39 27 11 1 0 55 121 88

Washington 37 19 14 1 3 42 117 112

Philad. 37 17 16 1 3 38 93 104

Rangers 38 18 18 1 1 38 88 102

New Jersey 38 15 16 2 5 37 92 99

Columbus 37 16 17 3 1 36 101 106

Carolina 37 14 15 5 3 36 86 105

Islanders 38 11 20 4 3 29 96 129

Western Conference

Central Division

GP W L OT SO Pts GF GA

Chicago 39 26 7 2 4 58 145 107

St. Louis 36 24 7 3 2 53 128 85

Colorado 36 23 10 0 3 49 106 88

Minnesota 39 20 14 1 4 45 88 96

Dallas 36 18 12 2 4 42 106 107

Winnipeg 39 16 18 1 4 37 103 116

Nashville 37 16 17 1 3 36 85 109

Pacific Division

GP W L OT SO Pts GF GA

Anaheim 39 27 7 1 4 59 127 98

Los Angeles 38 25 9 2 2 54 106 76

San Jose 37 23 8 1 5 52 121 94

Vancouver 39 22 11 2 4 50 106 93

Phoenix 36 19 10 4 3 45 111 110

Calgary 37 14 17 4 2 34 95 118

Edmonton 39 12 24 2 1 27 101 135

Today’s Games

Ottawa at Boston, 6 p.m.

Columbus at New Jersey, 6 p.m.

NY Rangers at Washington, 6 p.m.

Pittsburgh at Carolina, 6 p.m.

Buffalo at Toronto, 6:30 p.m.

Colorado at Chicago, 7 p.m.

Minnesota at Winnipeg, 7 p.m.

Nashville at Dallas, 7:30 p.m.

Edmonton at Calgary, 8 p.m.

San Jose at Phoenix, 8 p.m.

College men

Standings and schedule

NCHC

Conf Pts Overall St. Cloud St. 6-1-1 13 11-2-3

Neb. Omaha 5-2-1 11 8-7-1

North Dakota 5-5-0 10 9-7-2

Denver 4-3-1 9 10-6-3

Colorado Coll. 2-5-3 7 2-12-3

Minnesota-Duluth 3-5-0 6 7-8-1

W. Michigan 3-5-0 6 7-8-3

Miami 3-5-0 6 9-7-2

Today

Western Michigan vs. Michigan

Saturday

Western Michigan at Great Lakes Invite

Big Ten

Conf Pts Overall

Minnesota 3-0-1 7 12-2-2

Michigan 2-0-0 4 10-2-2

Wisconsin 2-2-0 4 8-5-1

Michigan State 0-1-1 1 5-9-1

Ohio State 0-2-0 0 8-6-0

Penn State 0-2-0 0 3-9-1

Today

Michigan State vs. Michigan Tech

Western Michigan vs. Michigan

Penn State vs. Robert Morris

Alabama-Huntsville at Wisconsin

Saturday

Western Michigan/Michigan vs. Michigan State

Michigan State/Michigan Tech vs. Michigan

Bowling Green/Boston College vs. Penn State

Mercyhurst at Ohio State

Alabama-Huntsville at Wisconsin

Sunday

Mercyhurst at Ohio State

MIAC

Conf Pts Overall

St. Thomas 4-0-2 16 8-1-2

Gustavus 4-1-1 14 7-3-2

Concordia 3-2-1 10 8-3-1

St. John’s 3-3-0 9 6-6-0

Augsburg 2-1-1 7 8-1-1

Bethel 1-4-1 5 1-9-2

St. Olaf 1-3-2 5 3-7-2

Hamline 1-3-0 3 1-9-1

St. Mary’s 1-3-0 3 5-6-0

Note: Three points for regulation win, two points for overtime or shootout win, and one point for overtime or shootout loss.

Saturday, Jan. 4

St. Thomas at St. Norbert

Wisconsin-River Falls vs. St. Olaf

Tuesday, Jan. 7

Wisconsin-River Falls at Concordia

Augsburg at Wisconsin-Eau Claire

Marian (Wis.) at Concordia

Concordia (Wis.) at St. Mary’s

Finlandia vs. St. Thomas

Wisconsin-Superior at Bethel

Lake Forest at Gustavus

St. Scholastica at Hamline

Milwaukee Engineering at Augsburg

Adrian at St. Olaf

College women

Standings and schedule

WCHA

Conf Pts Overall

Minnesota 13-1-0 39 19-1-0

Wisconsin 10-2-2 33 14-2-2

North Dakota 9-3-2 30 12-4-2

Minn.-Duluth 7-6-3 26 9-8-3

Bemidji State 4-7-1 14 7-9-2

MSU-Mankato 3-11-0 9 6-12-0

St. Cloud State 2-10-2 9 3-14-3

Ohio State 2-10-2 8 5-11-2

Tuesday, Dec. 31

Lindenwood at Minnesota State

MIAC

Conf Pts Overall

Gustavus 6-0-0 12 7-2-2

St. Thomas 5-0-1 11 5-3-1

Bethel 5-1-0 10 8-2-1

St. Catherine 4-1-1 9 5-3-1

Augsburg 2-4-0 4 3-6-0

St. Mary’s 2-4-0 4 2-6-0

St. Olaf 2-4-0 4 2-8-0

Concordia 1-4-1 3 1-6-3

St. Benedict 1-5-0 2 3-6-0

Hamline 0-5-1 1 2-7-1

Friday, Jan. 3

Adrian at Augsburg

St. Benedict at Concordia (Wis.)

St. Catherine at Wesleyan (Conn.)

St. Olaf at Wisconsin-Eau Claire

Saturday, Jan. 4

Adrian at Augsburg

St. Benedict at Concordia (Wis.)

St. Catherine at Wesleyan (Conn.)

Wisconsin-Eau Claire at St. Olaf

Sunday, Jan. 5

St. Thomas at Bowdoin

St. Mary’s at Lake Forest

Juniors

Standings and schedule

United States Hockey League

EASTERN CONFERENCE

W L OTL Pts

Dubuque 16 7 1 33

Team USA 16 12 1 33

Indiana 14 5 4 32

Green Bay 12 8 5 29

Cedar Rapids 13 9 1 27

Muskegon 11 13 4 26

Chicago 11 15 1 23

Youngstown 7 13 5 19

WESTERN CONFERENCE

W L OTL Pts

Omaha 20 4 3 43

Sioux Falls 18 6 2 38

Waterloo 18 5 1 37

Sioux City 17 7 1 35

Des Moines 10 12 2 22

Tri-City 6 16 2 18

Lincoln 8 13 5 17

Fargo 5 17 2 12

NOTE: Two points for victory, one point for overtime loss.

Today

Lincoln at Sioux City

Indiana at Youngstown

Cedar Rapids at Des Moines

Tri-City at Omaha

Chicago at Waterloo

Green Bay at Dubuque

Saturday

Sioux City at Fargo, 7:05 p.m.

Des Moines at Chicago

Sioux Falls at Tri-City

Omaha at Lincoln

Dubuque at Green Bay

Waterloo at Cedar Rapids

Sunday

Fargo at Sioux Falls, 5:05 p.m.

Youngstown at Muskegon

High school boys

Minnesota

Results Thursday

Ralph Engelstad Arena-Thief River Falls Holiday Classic

Achiever Academy 4, Fargo North 2

Crookston 3, Fort Frances (Ont.) 1

Thief River Falls 11, Siren (Wis.) 3

Polls

Class 2A

1.Hill-Murray (12). 2.Edina (2). 3.Eden Prairie. 4.Blaine (1). 5.St. Thomas Academy. 6.Wayzata. 7.Duluth East. 8.Elk River Zimmerman. 9.Benilde-St. Margaret’s. 10.Burnsville. 11.Prior Lake. 12.Maple Grove. 13.Grand Rapids. 14.White Bear Lake. 15.Bloomington Jefferson. 16.Lakeville North. 17.Cretin-Derham Hall. 18.Holy Family Catholic. 19.Eagan. 20.Centennial.

Receiving votes: Eastview, Minnetonka, Roseau, Forest Lake, Moorhead.

Class 1A

1.Breck (10). 2.Hermantown (5). 3.East Grand Forks. 4.St. Cloud Cathedral. 5.Warroad. 6.Duluth Marshall. 7.Mankato West. 8.Totino-Grace. 9.Mahtomedi. 10.Thief River Falls. 11.Delano-Rockford. 12.Blake. 13.St. Paul Academy. 14.New Prague. 15.Orono. 16.St. Cloud Apollo. 17. Hibbing-Chisholm. 18.Rochester Lourdes. 19.Alexandria. 20.Duluth Denfeld.

Receiving votes: Chisago Lakes Area, Princeton, Luverne, Spring Lake Park, St. Louis Park.

North Dakota

Results Thursday

West Fargo 4, Park Rapids/Menahga/Nevis/WHA, Minn. 2

Grand Forks Tournament

Grand Forks Red River 3, Bismarck High 0

First Round

Fargo Davies 5, Proctor, Minn. 3

Roseau Tournament

First Round

Minot 4, Lake of the Woods, Minn. 2

Warroad Tournament

First Round

Warroad, Minn. 9, Grafton-Park River 0

High school girls

Minnesota

Polls

Class 2A

1.Minnetonka (10). 2.Wayzata 3.Hopkins. 4.Edina. 5.Benilde-St. Margaret’s. 6.Lakeville North. 7.Hill-Murray. 8.Blaine. 9.Roseville Area. 10.Dodge County. 11.Lakeville South. 12.Eden Prairie. 13.Irondale. 14.Buffalo. 15.Stillwater Area. 16.Mounds View. 17.North Wright County. 18.Andover. 19.Jefferson1Kennedy. 20.Burnsville.

Receiving votes: Armstrong/Cooper, Eastview, Centennial, Cretin-Derham Hall, Rochester Century, Elk River/Zimmerman, Maple Grove, Chaska/Chanhassen, East Ridge, Holy Family/Waconia.

Class 1A

1.Thief River Falls (8). 2.Blake (2). 3.Red Wing. 4.East Grand Forks. 5.Warroad. 6.South St. Paul. 7.Achiever Academy. 8.Orono. 9.Totino-Grace. 10.Hibbing-Chisholm. 11.Mankato East-Loyola. 12.Mound Westonka. 13.Breck. 14.Proctor-Hermantown. 15.Alexandria. 16.St. Paul United. 17.New Prague. 18.Chisago Lakes Area. 19.Northfield. 20.New Ulm.

Receiving votes: Luverne, Mahtomedi, Crookston, Princeton, Moose Lake.

North Dakota

Results Thursday

Crookston Tournament

East Grand Forks, Minn. 11, Fargo South 0

West Fargo 7, Park Rapids Area, Minn. 0

Sartell Tournament

First Round

Sartell/Sauk Rapids-Rice, Minn. 7, Fargo North 0