« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published December 19 2013

High school scoreboard

basketball

D

Minnesota boys

Results Thursday

Ada-Borup 64

Norman County East-Ulen-Hitterdal 50

Half: AB 29, NCE-U-H 24

NCE: Thompson 6, Kraft 1, Braseth 7, Nelson 3, Busby 15, Lisberg 6, Z. Stene 12.

AB: Ruebke 11, Fetting 8, Gunderson 3, Wilkens 2, Kappes 25, Hoven 11, Brainard 4.

Bagley 59, Climax-Fisher 28

Half: B 41, CF 17

B: Paulson 4, Peterson 1, Cage 4, Larson 10, Olson 12, Laudon 2, Loiland 6, Lundsten 2, Anderson 18.

CF: Magsum 4, Sylvester 3, Gapp 1, Byklum 5, Dahl 5, Anderson 2, Schmidt 8.

Battle Lake 39, Parkers Prairie 28

Half: BL 16, PP 11

PP: Nori 2, Warren 1, Bunde 8, Guenther 7, Burquest 8, Carlson 2.

BL: Stueve 6, Merickel 7, VanWatermulen 4, Hull 3, Rilla 11, Marso 8.

Lake Park-Audubon 42,

Norman County West 41

Half: NCW 20, LPA 16

NCW: Armstrong 8, Olson 10, Hellerud 2, Hauge 17, Jorgenson 4.

LPA: Pearson 15, Brekken 5, Hall 2, Kohler 6, Stockert 8, Wavra 6.

Minnesota girls

Results Thursday

Ada-Borup 62,

Norman County East-Ulen-Hitterdal 41

Half: AB 27, NCEUH 24

NCEUH: Buchanan 6, Henrickson 15, Brouillard 7, Lundin 2, Hoseth 6, Gall 4, Nodsle 1.

AB: Stevenson 17, Vega 15, Eggen 9, Lee 3, Merkens 2, Gehrtz 14, Poehler 2.

Brandon-Evansville 52,

Underwood 46

Half: U 28, BE 27

BE: Kokett 18, Haseman 2, Okerlund 6, Vinson 11, Hansen 3, Friedrich 10, Bettermann 2.

U: Thorson 12, Shaw 2, Woodman 8, Huseth 7, Leitch 12, Ross 2, Tinjum 3.

Fergus Falls Hillcrest 48,

Rothsay 39 (OT)

Half: FFH 19, R 17

END OF REGULATION: 36

FF: Nersten 26, Aasness 6, Royce 2, Peterson 3, Tungseth 11.

R: Maack 12, Lankaw 8, Buckingham 3, Horner 8, Larson 8.

Pelican Rapids 76, Warroad 66

Half: PR 48, W 26

W: L. Fast 16, Khemmany 2, J. Fast 6, Culleton 6, Oftedahl 3, McDonald 19, Heppenen 2, Monkman 12.

PR: Korf 38, Strand 2, Haiby 22, Forsgren 7, Johnson 1, French 4, Thorson 2.

Stephen-Argyle 39,

Kittson County Central 36

Half: KCC 16, SA 14

KCC: Rynning 5, Turn 8, Westberg 6, Peterson 10, Coffield 2, Sele 5.

SA: Lindgren 4, Riopelle 2, Neuschwander 1, Safranski 22, St. Germain 2, Haugen 8.

North Dakota boys

Results Thursday

Griggs County Central 53,

Dakota Prairie 41

GCC 13 29 43 53

DP 10 22 34 41

GCC: Ellefson 3, Nelson 15, Salveson 8, Engel 3, Grover 17, Heinz 7.

DP: Quanbeck 2, Haahr 7, Fitcher 4, Sand 9, Lund 4, Donohue 8, Brogdon 5, Gillett 2.

Hatton-Northwood 64,

Hillsboro-Central Valley 63

HCV 12 35 43 63

HN 16 32 51 64

HCV: Knutsvig 6, Meyer 24, Higgins 4, Henningsgard 14, Reed 8, Preston 2, Riemer 5.

HN: Pladson 7, Pederson 26, Workin 3, Vettleson 6, Braaten 2, Holden 8, Korsmo 12.

Kindred 47, Central Cass 43

K 13 25 39 47

CC 14 20 30 43

K: Bachmeier 8, Moffet 12, Lingen 11, Andel 14, Stanton 2.

CC: Breske 10, Bresnahan 5, Rieniets 14, Geritz 6, Weber 8.

Maple Valley 43, Richland 38

R 8 22 31 38

MV 7 18 33 43

R: Dufner 4, Workin 16, Flaa 1, Myers 5, Zenker 4, Koenig 4, Thompson 4.

MV: C. Richman 8, Behm 8, Johnson 3, Nudell 2, J. Richman 22.

May-Port-CG 55, Larimore 40

MPCG 18 32 49 55

L 5 16 28 40

MPCG: Bradner 12, Eide 3, Elliott 6, Nygaard 10, Moore 18, Chandler 4, Ust 2.

L: Yahna 11, Trosen 2, Verkuehlen 5, Sletten 9, Hofer 13.

Northern Cass 49,

Finley-Sharon-Hope-Page 46

NC 10 27 40 49

FSHP 16 25 40 46

NC: Co. Springer 22, Kyllo 15, Ward 8, Dickson 2, Ca. Springer 2.

FSHP: Suhr 15, L. Montag 14, Ihry 10, Breckheimer 5, Flaten 2.

South Border 58, Edgeley-Kulm 47

SB 16 26 43 58

EK 18 25 33 47

SB: Jacobson 17, Ma. Rueb 3, Mi. Rueb 10, Knoll 9, Kretschmer 4, Pinke 15.

EK: Foley 4, Harr 9, Knudson 5, Greer 17, Entzi 12.

St. John 68, Rolla 36

R 4 13 31 36

SJ 12 34 54 68

R: Loing 3, K. Schoening 15, Soukup 8, Joraanstad 3, W. Schoening 7.

SJ: Poitra 7, Duchaine 4, Brien 20, Swain 4, Langan 17, Jay 8, Laducer 4.

Other scores

Bismarck Century 78, Mandan 44

Fargo Oak Grove Lutheran 81, Enderlin 66

Fargo South 72, Fargo North 50

Glenburn 67, Trinity Christian 60

Grafton/St. Thomas 88, North Border 45

Griggs County Central 53, Dakota Prairie 41

Hatton-Northwood 64, Hillsboro/Central Valley 63

Kindred 47, Central Cass 43

Maple Valley 43, Richland 38

May Port CG 55, Larimore 40

Medina-Pingree-Buchanan 49, Barnes County North 39

Minot Bishop Ryan 75, Dunseith 63

Mohall-Lansford-Sherwood 60, Burke County 41

New Town 87, White Shield 48

Newburg-Westhope 45, Kenmare 41

Northern Cass 49, Finley-Sharon/Hope-Page 46

South Border 58, Edgeley-Kulm-Montpelier 47

St. John 90, Rolla 58

Towner-Granville-Upham 62, Surrey 41

Valley City 67, West Fargo 60

Wilton-Wing 62, Garrison 50

North Dakota girls

Results Thursday

Bowman County 48, Beulah 47

BC 12 29 39 48

B 11 18 21 47

BC: Fischer 2, Zook 6, Woodley 8, Hansey 8, Dix 1, Duffield 8, Heinrich 13, Phelps 2.

B: Schramm 13, Iverson 6, Murschel 16, Johansen 4, Mitchell 8.

Breckenridge (Minn.) 54,

Hankinson 35

B 16 26 39 54

H 8 24 32 35

B: Lenoue 7, Dahlgren 2, Christensen 5, Engen 2, Conzemius 11, Beyer 24, Bommersbach 2.

H: Steinwehr 4, Pankow 4, Theede 2, Gaukler 8, Asp 13, Jean 4.

Ellendale 78, Stasburg-Zeeland 36

E 23 44 62 78

SZ 1 13 22 36

E: Bommersbach 25, Mertz 22, Wedell 11, Fuller 7, Herman 5, Hack 5, Schimke 2, Boehm 1.

SZ: Moser 16, Weigel 8, Baumgartner 4, Jangula 3, Scherr 2, Schneider 2, Vetsch 1.

North Star 86,

Drayton Valley-Edinburg 38

DVE 6 15 25 38

NS 16 43 60 86

DVE: Estad 8, B raathen 4, Larson 9, Jonassen 9, Swanson 8, Fingarson 2.

NS: Heisler 23, Hagler 20, Kvilvang 8, Peters 8, Halverson 2,, Miller 15, Larson 8, Held 2.

Thompson 68, Cavalier 28

C 4 5 13 28

T 23 39 58 68

C: Olason 1, Hartz 3, A. O’Hara 2, Carrier 2, Helgoe 6, P. O’Hara 14.

T: Loyland 4, Hegg 8, Ivesdal 6, Weber 13, DeMoe 7, Galegher 20, Bohlman 2, Overby 6, Nistler 2.

Roughrider Tournament

Killdeer 57, Heart River 31

HR 6 22 24 31

K 10 23 40 57

HR: Northrop 10, Gross 1, Mattson 10, Olson 2, Obrigewitch 1, Praus 2, Krance 3, Marschner 2.

K: Brew 4, Anderson 2, Schaper 2, Dukart 4, Scheetz 7, LeMieux 13, J. Murray 6, Houghton 2, Flaget 2, Zastoupil 3, Fox 8, T. Murray 4.

New England 54,

Richardton-Taylor 25

R 4 10 18 25

NE 9 19 37 54

R: Diede 5, Rummel 5, Olson 7, Aluise 6, Frederick 2.

NE: Plaggemeyer 9, Hanson 10, Koch 2, Ehlis 4, Nordby 9, Kusle 4, Hewson 16.

Watford City 50,

Hettinger-Scranton 29

WC 10 17 32 50

HS 9 15 27 29

WC: Langerud 5, Lindley 2, Arndt 4, Zenz 3, Hadley 2, Mogen 8, Grimes 17, Sparby 9

HS: Reitz 5, Thompson 2, Joppa 4, Andress 1, Jahner 3, Weaver 4, Holt 8, Breen 2

Warbird shootout

Fairmount-Campbell-Tintah 50,

Sisseton JV 27

S 4 12 23 27

FCT 13 23 40 50

S: Lafromboise 6, Goodhart 5, Schultz 5, Seiber 5, Frederick 2, Bissonette 2, Pikarski 1, Nelson 1.

FCT: Ross 14, Grefsrud 10, Kaehler 10, Meyer 7, Rittenour 5, Viger 2, Wiertzema 2.

Milnor 46,

Wheaton-Herman-Norcross 45

W 13 26 41 45

MNS 8 21 31 46

W: Stafford 17, Karsky 12, Gail 8, Lupkes 4, Rinke 2, Lee 2.

M: Tayer 19, Tompkins 8, Petryszyn 8, Anderson 7, Dusek 2, Koeppe 2.

Clinton-Graceville-Beardsley 38,

Lidgerwood-Wyndmere 23

CGB 11 21 23 38

LW 6 10 17 23

CGB: Sullivan 11, Thompson 9, Gilsdorf 8, Sykora 7, Bork 3.

LW: Al. Jelinek 9, Mellem 4, An. Jelinek 4, Mauch 2, Marohl 2, Oster 2.

CNDC Tournament

At Harvey

Towner-Granville-Upham 56,

St. John 36

TGU 13 29 44 56

SJ 8 14 23 37

TGU: McKa. Thompson 7, McKe. Thompson 14, A. Thompson 5, Juarez 4, Schmitt 24, Zahn 2.

SJ: Kom 13, Braunberger 2, Hoover 4, Defender 8, Fleetwood 8, Poitra 2.

New Rockford-Sheyenne 55,

Rugby 45

R 9 21 31 45

NRS 13 24 34 55

R: Deckert 1, Volk 5, Heildlebaugh 18, Schmalz 7, Johnson 6, Lovcik 3, Foster 5.

NRS: Ren. Allmaras 5, Weber 12, Grann 18, Ystaas 12, Hermanson 8.

Rolla 56, Drake-Anamoose 31

R 16 26 45 56

DA 3 8 16 31

R: Hendrickson 5, Pederson 2, Boe 2, Jacobsen 4, Bursinger 7, Brien 2, Guilbert 8, Vandal 16.

DA: Buri 8, Windish 7, Birdsell 4, Lemer 9, Ke. Volochenko 3.

Harvey-Wells County 45, Glenburn 24

HWC 11 21 35 45

G 10 16 22 24

HWC: Fike 7, B. Neumiller 3, Koropatnicki 15, Erickson 10, Weinmann 3, Wolfe 5, S. Neumiller 2.

G: Koetter 4, Bush 1, Dufner 4, Payne 2, Beauregard 2, Schneibel 3, Jong 8.

Other scores

Bismarck Century 59, Mandan 33

Breckenridge, Minn. 54, Hankinson 35

Central Cass 58, North Sargent 39

Ellendale 78, Strasburg-Zeeland 36

Fargo South 79, Fargo North 70

Garrison 52, Wilton-Wing 35

LaMoure-Litchville-Marion 45, Sargent Central 30

Max 58, Turtle Lake-Mercer 47

Minot 67, Jamestown 60

Minot Bishop Ryan 72, Lakota/Adams-Edmore 57

North Star 61, Drayton/Valley-Edinburg 42

Starkweather-Munich 44, Park River 43

Thompson 68, Cavalier 28

CNDC Tourney

First Round

Harvey-Wells County 45, Glenburn 24

New Rockford-Sheyenne 55, Rugby 45

Rolla 56, Drake/Anamoose 31

Towner-Granville-Upham 56, St. John 37

New Salem Almont Invitational Tournament

Consolation Semifinal

Mott-Regent 56, Center-Stanton 27

Semifinal

Kidder County 47, Grant County 41

New Salem-Almont 76, Flasher 45

RoughRider Tournament

Consolation Semifinal

Killdeer 57, Heart River 31

New England 54, Richardton-Taylor 25

Semifinal

Bowman County 48, Beulah 47

Watford City 50, Hettinger/Scranton 29

Sawyer Tournament

Consolation Semifinal

Sawyer 56, Surrey 45

Semifinal

Rolette-Wolford 52, Des Lacs-Burlington 37

Velva 60, Minot Our Redeemer’s 48

Tioga Tournament

Consolation Semifinal

Trinity Christian 33, Tioga 23

Semifinal

Divide County 49, Trenton 30

Ray 59, Stanley 54

War Bird Shootout

Clinton-Graceville-Beardsley, Minn. 38, Lidgerwood-Wyndmere 23

Fairmount-Campbell-Tintah 50, Sisseton JV, S.D. 27

Milnor 46, Wheaton/Herman-Norcross, Minn. 45

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Napoleon vs. Carrington, ppd. to Dec 21.

wrestling

D

Minnesota

Results Thursday

Dilworth-Glyndon-Felton 75,

Breckenridge 6

106: Bitker, DGF, pin, Heire 0:34

113: Arends, DGF, won by forfeit

120: Overg, DGF, won by forfeit

126: Kondos, B, pin, Dufault 1:47

132: Whiteaker, DGF, pin, Emerfull 1:13

138: A. Johnson, DGF, won by forfeit

145: Schlicting, DGF, won by forfeit

152: Wbarra, DGF, dec. Larson 17-13

160: E. Johnson, DGF, won by forfeit

170: Fuchs, DGF, pin, Lehm 2:28

182: Olson, DGF, won by forfeit

195: Pemeltion, DGF, pin. Vold 0:21

220: Hawk, DGF, pin, Hasse 0:39

285: Butcher, DGF won by forfeit

Frazee 34, Moorhead 28

106: Eischens, F, maj. dec. Larson 9-1

113: Reetz, F, maj. dec. Brendemuhl 10-1

120: Byer, F, pin. Tallakson 3:49

126: Jepson, F, maj. dec. Schock 12-2

132: Sollid, M, pin. Wake 1:45

138: Mark, M, pin. Olson 1:44

145: Sorenson, F, pin. Lien 3:39

152: Trusty, F, maj. dec. Meyer 11-1

160: Starry, F, dec. Hanson 5-2

170: J. Grove, M, dec. Streeper 5-3

182: S. Grove, M, dec. VanDen Eykel 5-2

195: Schock, M, maj. dec. Brandt 11-2

220: Jerome, M, pin. DeGroat 1:49

285: Malstrom, F, dec. Edner 5-1

Little Falls 41, Moorhead 24

106: Wilcek, LF, maj. dec. Larson 13-3

113: Brendemuhl, M, maj. dec. Kapphahn 11-0

120: Rutten, LF, maj. dec. Tallakson 10-2

126: Beack, LF, pin Ri. Schock 0:38.

132: A. Jenks, LF, dec. Sollid 2-0

138: Mark, M, maj. dec. Mushel 16-6

145: J. Jenks, LF, pin Lien 1:20

152: Lange, LF, pin Meyer 3:25

160: Hanson, M, dec. McMahan 5-4

170: Grove, M, maj. dec. Olson 11-2

182:Grove, M, forfeit

195: Gastecki, LF, pin Ry. Schock 3:42

220: Ross, LF, pin Jerome 1:36

285: Edner, M, dec. Tabatt 2-1

Other scores

Frazee 36, Little Falls 25

North Dakota

Results Thursday

Fargo Davies 35,

Grand Forks Central

106: Mairs, FD, pin Jenkins 3:27

113: Morris, FD, pin Spielman :23

120: Mullane, GFC, dec. H. Rohrich 7-0

126: Keener, GFC, dec. Skaare 11-7

132: Lamberson, GFC, wins by forfeit

138: Burnside, FD, dec. Hanson 4-3

145: Flores, GFC, pin Nemer 5:15

152: Litzinger, GFC, pin Isakson 4:34

160: Oen, GFC, pin C. Rohrich 3:55

170: Alexander, FD, pin Foltz :16

182: Terrill, GFC, dec. Martin 5-2

195: Kjera, FD, maj. dec. Stauss 16-0

220: West, FD, dec. Escobar 5-3 (OT)

285: Swenson, FD, pin Hernandez 1:37

Other scores

Lisbon 42, Central Cass 27

hockey

D

North Dakota boys

Results Thursday

Dickinson 7, Watford City 1

Grand Forks Central 2, Grand Forks Red River 1

North Dakota girls

Results Thursday

Watford City 6, Dickinson 1

swimming

D

North Dakota boys

Results Thursday

Fargo Davies 99, Grand Forks 84

200 medley relay: 1, FD (Duncan, Livingood, Gourde, Reopelle) 1:47.88. 2, GF 1:53.65.

200 freestyle: 1, Weisz, GF, 1:58.30.

200 individual medley: 1, Foley, GF, 2:13.79.

50 freestyle: 1, Gourde, FD, 23.64. 2, Todorovic, GF, 24.10.

Diving: 1, Bulman, GF, 180.

100 butterfly: 1, Gourde, FD, 1:00.15. 2, Foley, GF, 1:00.38.

100 freestyle: 1, Duncan, FD, 50.76. 2, Todorovic, GF, 53.37.

500 freestyle: 1, Lingle, FD, 5:16.14. 2, Weisz, GF, 5:16.47.

200 freestyle relay: 1, FD (Gourde, Reopelle, Lingle, Duncan) 1:37.64. 2, GF 1:45.16.

100 backstroke: 1, Duncan, FD, 59.04. 2, Lefebvre, GF, 1:04.95.

100 breaststroke: 1, Livingood, FD, 1:09.40. 2, Nelson, GF, 1:10.81.

400 freestyle relay: 1, GF (Foley, Devine, Weisz, Todorovic) 3:37.26.