« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published December 17 2013

High school scoreboard

basketball

D

Minnesota boys

Minnesota

Results Tuesday

Barnesville 76, Hawley 62

Half: H 31, B 27

H: Leaf 12, Harms 10, Ellefson 24, Teeples 9, Steichen 5, Regnier 2.

B: Martz 10, Strand 43, B. Sauve 13, N. Randclev 6, Holland 4.

Detroit Lakes 63, Thief River Falls 48

Half: DL 36, TRF 19

TRF: Stewart 3, Leier 11, Onkka 3, Panek 2, Kruse 4, Hutton 6, Joppru 14, Lofberg 1, Poe 4.

DL: Duncan 1, Hedstrom 4, J. Lyngaas 27, T. Lyngaas 4, Champ 6, Cihak 21.

Fergus Falls 80, St. Cloud Apollo 19

Half: FF 52, SCA 7

FF: Monke 23, B. Strand 22, Traiser 10, Rasmusson 6, Seland 5, Smith 4, K. Strand 2, Norgard 2, Reinertson 2, Sawtell 2, Johnson 2.

SCA: Benner 9, Mathiasen 3, Staska 2, Christian 2, Thuok 2, Sarclay 1.

Mahnomen 91, Climax-Fischer 63

Half: M 52, CF 29

CF: Maggum 11, Gapp 8, Donarski 1, Byklum 11, Schmidt 10, Dahl 16, Sorenson 2, Perrin 4.

M: T. Pavek 11, R. Schoenborn 11, Reitan 12, Warnscholz 18, Kahlbaugh 3, Hanson 26, J. Schoenborn 2, Leibl 7.

Pelican Rapids 72, Frazee 54

Half: PR 52, F 27

F: Winette 6, Daggett 1, Hilde 7, Wokasen 11, Johannes 2, Barker 2, Nudell 2, Torma 2, Carger 6, Bellefeuille 15.

PR: Honrud 2, Bruggeman 19, Mackner 3, Haugen 13, Gorton 22, Fillerud 9, Stadum 4.

Perham 64, Breckenridge 40

Half: P 26, B 19

P: Moberg 2, Beachy 13, Salathe 13, Glines 12, Meader 2, Bahls 11, Muer 11.

B: Blaufuss 1, Yaggie 4, Hiedeman 3, Smith 3, Lorenz 16, Christensen 11, Myhra 2.

Underwood 61,

Lidgerwood-Wyndmere (N.D.) 49

Half: U 28, LW 17

LW: Schmit 10, Jorgenson 12, Barton 2, Vasquez 1, Foertsch 1, Harles 12, Haase 11.

U: Field 12, Wold 2, Johnson 5, Thompson 8, Biegler 11, Thormodson 4, Kollar 2, Creek 17.

Waubun 65, Rothsay 40

Half: W 31, R 26

R: B. Brenden 15, Backstrom 8, N. Brenden 1, Oien 5, Moen 12.

W: Borgrud 1, Manypenny 7, Anderson 5, Spaeth 13, Teiken 4, Pinske 2, Woods-Steichen 14, Syverson 2, Makey 12, Weber 5.

Minnesota girls

Results Tuesday

Ada-Borup 32,

Lake Park-Audubon 29

Half: LPA 20, AB 17

AB: Stevenson 3, Vega 6, Eggen 12, Myers 4, Gehrtz 2, Poehler 5.

LPA: Hamre 4, Olson 10, Swenson 4, Hogie 4, Bartunek 7.

Brandon-Evansville 54, Hancock 44

Half: BE 26, H 25

H: Mattson 4, Steege 4, Cas. Algarate 5, Car. Algarate 4, Schmidgall 21, Crowell 6.

BE: Kokett 3, Okerlund 11, Vinson 10, Hansen 10, Friedrich 17, Bettermann 3.

Mahnomen 59, Climax-Fisher 26

Half: M 26, CF 11

CF: A. Vaser 9, Solheim 4, E. Love 5, A. Love 4, Aguilar 2, M. Vaser 2.

M: Foss 18, Swiers 4, Steinmetz 1, Denneny 3, Schoenborn 12, Johnson 1, Walker 20.

New York Mills 71, Rothsay 24

Half: NYM 38, R 13

NYM: L. Rutten 20, A. Roberts 12, Witt 4, M. Roberts 2, Barvels 10, Salo 2, E. Rutten 20, Imsande 1.

R: Maack 8, Lankow 4, Peterson 4, Honer 5, Larson 3.

Norman County East-Ulen-Hitterdal 40, Waubun 32

Half: NCE-UH 23, W 17

W: Swedberg 13, Lerud 2, Spry 4, McArthur 6, Heisler 3, Laroque 4.

NCEUH: Buchanan 1, Hendrickson 20, Brouillard 4, Lundin 10, Hoseth 5.

Stephen-Argyle 53, Warroad 38

Half: SA 22, W 20

W: Fast 5, Culleton 8, McDonald 16, Dahlen 4, Heppner 2, Monkman 3.

SA: Lindgren 13, E. Haugen 2, Riopelle 6, Safranski 17, St. Germain 9, L. Haugen 6.

Thief River Falls 54, Detroit Lakes 51

Half: DL 27, TRF 25

DL: Foster 4, Jorgenson 2, Nielson 25, Hutchinson 5, Swenson 6, Olson 9.

TRF: Amirayan 10, Yaggie 15, Biermaier 10, Peterson 3, Tadych 10, Brekke 6.

North Dakota boys

Results Tuesday

Ellendale 65,

LaMoure-Litchville-Marion 61 (OT)

E 16 29 35 53 65

LLM 14 24 41 53 61

E: Dathe 26, A. White 16, Vance 11, Durheim 5, H. White 5, Belmore 2.

LLM: B. Thielges 25, Alo 14, D. Thielges 12, Warken 4, Hirschkorn 2, Good 2, Klever 2.

Hillsboro-Central Valley 58,

Northern Cass 53

NC 20 32 35 53

HCV 15 25 36 58

NC: Bohl 2, Mitzel 2, Olson 24, Verwest 11, Bergman 2, McDonald 12.

HCV: Dryburgh 5, Henningsgard 7, Pastian 12, Perkins 3, Murphy 29, Buethner 2.

Kidder County 55, Napoleon 51

N 10 28 46 51

S 12 27 39 55

N: T. Fetting 21, B. Fettig 13, D. Bitz 8, Larson 7, Jangula 7.

S: R. Sand 19, Steinolfson 10, Symens 12, Scherbenske 11, Rath 3.

Milnor 62, Central Cass 55

M 16 29 50 62

CC 13 21 41 55

CC: Breske 16, Bresnahan 8, Morris 2, Voss 13, Rieniets 5, Knutson 2, Weber 4, Koetz 2.

M: Bussman 30, Martinson 2, Marlatt 3, Yagow 2, Olson 10, Mund 18.

Other scores

Carrington 62, New Rockford-Sheyenne 57, OT

Cavalier 74, Park River/Fordville Lankin 41

Center-Stanton 53, Richardton-Taylor 51

Des Lacs-Burlington 98, Stanley 38

Drake/Anamoose 62, Surrey 50

Dunseith 68, Rolette-Wolford 67

Ellendale 65, LaMoure-Litchville-Marion 61, OT

Flasher 59, Mott-Regent 38

Grand Forks Central 69, East Grand Forks, Minn. 59

Hankinson 55, Clinton-Graceville-Beardsley, Minn. 39

Harding County, S.D. 66, Bowman County 22

Hazen 51, Washburn 31

Kidder County 55, Napoleon 51

Lewis and Clark-Berthold 74, Garrison 58

Milnor 65, Central Cass 52

Minot 79, Jamestown 57

Minot Our Redeemer’s 63, Bottineau 48

Rugby 80, Harvey-Wells County 33

Sidney, Mont. 70, Williston 68

Solen 54, McIntosh, S.D. 45

South Border 62, Barnes County North 47

Strasburg-Zeeland 69, Linton-HMB 59

Underwood, Minn. 61, Lidgerwood-Wyndmere 49

Velva 47, Wilton-Wing 39

Wahpeton 67, Fargo South 54

Wibaux, Mont. 63, Beach 35

North Dakota girls

Results Tuesday

Beulah 41, Killdeer 37

K 8 18 25 37

B 11 23 33 41

K: LeMieux 10, Murray 10, Scheetz 6, Fox 5, Schaper 4, Brew 2.

B: Schramm 11, Murschel 10, Mitchell 6, Johansen 4, Kessler 6, Iverson 2, Hoherz 2.

Cavalier 61, Dakota Prairie 21

C 18 34 49 61

DP 3 6 14 21

C: Olason 6, Hartz 5, A. O’Hara 5, Steiger 8, Carrier 15, Schluchter 2, Helgo 10, P. O’Hara 10.

DP: Poehls 4, Monsebroten 1, Flaagan 3, Kouba 3, Haugen 5, Dahl 2, Stein 1, Dinger 2.

Richland 58,

Lidgerwood-Wyndmere 44

R 12 35 45 58

LW 10 21 37 44

R: Holzhey 18, Lentz 14, Knudsen 14, Ringdahl 4, Roob 4, Foley 2, Freeberg 2.

LW: Mellem 12, An. Mauch 9, Oster 7, Podliska 7, Al. Jelinek 4, Al. Mauch 3, An. Jelinek 2.

Sargent Central 50, Lisbon 49

SC 10 20 35 50

L 13 18 26 49

SC: Schlecht 20, Mlnarik 10, Nelson 7, Enderson 7, Hamilton 6.

L: Rasmusson 3, Nielsen 22, Ripplinger 8, Deibert 16.

Roughrider Tournament

At Killdeer

Bowman County 68, Heart River 48

BC 12 27 45 68

HR 16 32 40 48

BC: Fischer 2, Zook 9, Woodley 10, Hansey 12, Dix 15, Duffield 6, Heinrich 10, Phelps 4.

HR: Northrop 15, Gross 2, Mattson 7, Olson 2, Praus 8, Krance 11, Kudrna 3,

Hettinger-Scranton 50,

New England 45

NE 11 21 34 45

HS 4 14 29 50

NE: Hanson 16, Plaggemeyer 12, Nordby 8, Ehlis 6, Wolf 2, Hewson 1.

HS: Reitz 19, Joppa 10, Holt 7, Jahner 5, Weaver 5, Slater 4.

Watford City 48,

Richardton-Taylor 33

RT 6 11 20 33

WC 14 26 33 48

RT: Diede 3, Steiner 4, Rummel 7, Reagen 2, Aluise 7, Frederick 10.

WC: Langerud 4, Lindley 13, Arndt 5, Zenz 2, Mogen 8, Grimes 3, Sparby 13.

Warbird Shootout

At Lidgerwood

Milnor 43,

Clinton-Graceville-Beardsley (Minn.) 32

CGB 12 17 24 32

M 10 18 30 43

CGB: Sullivan 17, Thompson 7, Gilsdorf 4, Sykora 2, Moberg 2.

H: Tayer 16, Tompkins 10, Petryszyn 9, Dusek 4, Koeppe 4.

Fairmount-Campbell-Tintah (Minn.) 45, Wheaton-Herman-Norcross (Minn.) 35

WHC 8 14 25 35

FCT 14 24 40 45

WHC: Stafford 10, Karsky 7, Lapkes 6, Cracht 5, Gronwold 3, Rinke 2, Gail 2.

FCT: Kaehler 16, Meyer 8, Ross 7, Grefsrud 4, Burns 4, Rittenauer 4.

Other scores

Beach 66, Wibaux, Mont. 36

Cavalier 61, Dakota Prairie 21

Central Cass 43, Enderlin 38

Fargo Oak Grove Lutheran 37, Hankinson 30

Four Winds-Warwick-Minnewauken 76, St. John 36

Hillsboro/Central Valley 58, Northern Cass 53

Langdon 64, Larimore 51

New Town 67, Max 33

Parshall 66, Turtle Lake-Mercer 36

Sargent Central 50, Lisbon 49

Sidney, Mont. 53, Williston 44

Thompson 46, Lakota/Adams-Edmore 40

Turtle Mountain 69, Minot 68

Underwood 56, Hazen 53

Wahpeton 71, Fargo South 66

New Salem Almont Invitational Tournament

First Round

Grant County 61, Center-Stanton 23

Kidder County 71, Mott-Regent 38

Consolation Semifinal

Mandan Soph 48, Glen Ullin-Hebron 41

RoughRider Tournament

First Round

Bowman County 68, Heart River 48

Hettinger/Scranton 50, New England 45

Watford City 48, Richardton-Taylor 33

Sawyer Tournament

First Round

Des Lacs-Burlington 41, Sawyer 37

Rolette-Wolford 63, Surrey 43

Consolation Semifinal

Lewis and Clark-Berthold 54, North Shore - Plaza 34

Tioga Tournament

First Round

Ray 57, Trinity Christian 38

Stanley 62, Tioga 15

Consolation Semifinal

Burke County 49, Powers Lake 31

Warbird Shootout

Fairmount-Campbell-Tintah 45, Wheaton/Herman-Norcross, Minn. 35

Milnor 43, Clinton-Graceville-Beardsley, Minn. 32

Richland 58, Lidgerwood-Wyndmere 44

hockey

D

Minnesota boys

Results Tuesday

Minnesota girls

Results Tuesday

Thief River Falls 6, Bemidji 0

North Dakota boys

Results Tuesday

Bismarck Century 6, Mandan 0

Bismarck High 7, Dickinson 1

Grafton-Park River 4, Fargo South 2

Grand Forks Red River 6, Devils Lake-Cando 1

Minot 12, Hazen/Beulah 3

North Dakota girls

Results Tuesday

Bismarck 8, Mandan 0

Jamestown 4, Devils Lake 1

wrestling

D

Minnesota

Results Tuesday

Frazee 57, Dilworth-Glyndon-Felton 12

North Dakota

Results Tuesday

Grand Forks Central 40,

Fargo North 33

106: Jenkins, GFC, maj. dec. Kliner 8-0

113: C. Stremick, FN, fall Williams 3:29

120: Mullane, GFC, forfeit

126: Keener, GFC, forfeit

132: Hanson, GFC, fall Maughan 3:48

138: Flores, GFC, fall J. Stremick 2:18

145: Coronato, FN, fall Brandon 4:21

152: Litzinger, GFC, dec. Current 3-1

160: Oen, GFC, fall Wagemann 3:07

170: Worral, FN, tech. fall Brandon 18-1

182: Terrill, GFC, dec. Aarnold 8-4

195: Rook, FN, fall Jordan 1:17

220: Hanson, FN, fall Terrill 1:28

285: Berg, FN, maj. dec. Hernandez 13-1

Other scores

Bismarck Century 56, Mandan 17

Hettinger 57, Bowman County 15

swimming

D

North Dakota boys

Results Tuesday

Fargo North 141, Moorhead 44

200 medley relay: 1, FN (Fisher, Bjorlie, Stennes, Wenzel), 1:51.92. 2, MHD, 2:00.65.

200 freestyle: 1, Obembe, FN, 1:56.30. 2, Ellingson, 2:04.72.

200 individual medley: 1, Rider, FN, 2:14.56. 2, Johnson, MHD, 2:15.26.

50 freestyle: 1, Obembe, FN, 23.51. 2, Volk, FN, 27.62.

Diving: 1, Coughlin, FN, 248.05. 2, Littlejohn, FN, 164.50.

100 butterfly: 1, Rider, FN, 59.00. 2, Stennes, FN, 1:06.25.

100 freestyle: 1, Fisher, FN, 57.62. 2, Sullivan, FN, 59.74.

500 freestyle: 1, Bjorlie, FN, 5:07.93. 2, Cook, MHD, 5:36.00.

200 freestyle relay: 1, FN (Rider, Ellingson, Gabel, Obembe), 1:37.04. 2, FN “B”, 1:44.74.

100 backstroke: 1, Bjorlie, FN, 1:01.59. 2, Johnson, MHD, 1:03.18.

100 breaststroke: 1, Ellingson, FN, 1:09.68. 2, Johnson, MHD, 1:20.10.

400 freestyle relay: 1, FN, (Bjorlie, Obembe, Rider, Ellingson), 3:37.18. 2, FN “B”, 3:52.08.