« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published December 09 2013

Scoreboard

football

D

Professional

Schedule

NFL

Week 14

Thursday’s Games

Jacksonville 27, Houston 20

Sunday’s Games

Baltimore 29, Minnesota 26

Kansas City 45, Washington 10

Tampa Bay 27, Buffalo 6

Miami 34, Pittsburgh 28

Philadelphia 34, Detroit 20

Cincinnati 42, Indianapolis 28

New England 27, Cleveland 26

N.Y. Jets 37, Oakland 27

Green Bay 22, Atlanta 21

Denver 51, Tennessee 28

Arizona 30, St. Louis 10

San Francisco 19, Seattle 17

San Diego 37, N.Y. Giants 14

New Orleans 31, Carolina 13

Monday’s Games

Chicago 45, Dallas 28

Week 15

Thursday’s Games

San Diego at Denver, 7:25 p.m.

Sunday’s Games

Washington at Atlanta, 12 p.m.

San Francisco at Tampa Bay, 12 p.m.

Seattle at N.Y. Giants, 12 p.m.

Chicago at Cleveland, 12 p.m.

Houston at Indianapolis, 12 p.m.

Buffalo at Jacksonville, 12 p.m.

New England at Miami, 12 p.m.

Philadelphia at Minnesota, 12 p.m.

Kansas City at Oakland, 3:05 p.m.

N.Y. Jets at Carolina, 3:05 p.m.

Arizona at Tennessee, 3:25 p.m.

New Orleans at St. Louis, 3:25 p.m.

Green Bay at Dallas, 3:25 p.m.

Cincinnati at Pittsburgh, 7:30 p.m.

Monday’s Games

Baltimore at Detroit, 7:40 p.m.

Results Monday

Bears 45 Cowboys 28

Dallas 7 7 0 14— 28

Chicago 7 17 11 10— 45

FIRST QUARTER

Dal—Dz.Bryant 2 yard pass from Romo (D.Bailey kick), 9:02.

Chi—E.Bennett 4 yard pass from J.McCown (Gould kick), 1:35.

SECOND QUARTER

Chi—J.McCown 7 yard rush (Gould kick), 8:58.

Dal—Witten 10 yard pass from Romo (D.Bailey kick), 5:22.

Chi—Gould 27 yard field goal, 1:33.

Chi—Jeffery 25 yard pass from J.McCown (Gould kick), 0:10.

THIRD QUARTER

Chi—Gould 34 yard field goal, 12:02.

Chi—Forte 4 yard pass from J.McCown (B.Marshall pass from J.McCown), 2:20.

FOURTH QUARTER

Chi—M.Bush 17 yard pass from J.McCown (Gould kick), 14:24.

Dal—Beasley 9 yard pass from Romo (D.Bailey kick), 10:52.

Chi—Gould 23 yard field goal, 3:47.

Dal—J.Randle 2 yard rush (D.Bailey kick), 0:06.

A—62,229.

TEAM STATISTICS

DAL CHI

First Downs 24 33

Total Net Yards 328 490

Rushes-Yds 28-198 32-149

Passing 130 341

Sacked-Yds Lost 2-14 1-7

Comp-Att-Int 14-25-0 27-36-0

Punts 3-37.3 0-0.0

Punt Returns 0-0 1-19

Kickoff Returns 8-136 4-62

Interceptions Ret. 0-0 0-0

Penalties-Yards 4-50 2-15

Fumbles-Lost 0-0 0-0

Time of Possession 23:16 36:44

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING- DAL, D.Murray 18-146, J.Randle 9-53, Romo 1-(minus 1). CHI, Forte 20-102, M.Bush 8-38, J.McCown 3-16, Jeffery 1-(minus 7).

PASSING- DAL, Romo 11-20-0-104, Orton 3-5-0-40. CHI, J.McCown 27-36-0-348.

RECEIVING- DAL, Tr.Williams 2-36, Escobar 2-32, Beasley 2-20, M.Austin 2-19, Dz.Bryant 2-12, D.Murray 2-9, Witten 1-10, Hanna 1-6. CHI, Forte 7-73, B.Marshall 6-100, Jeffery 5-84, Ma.Bennett 5-43, E.Bennett 2-18, M.Bush 1-17, Rosario 1-13.

MISSED FIELD GOALS- DAL, None. CHI, None

College

Bowl glance

Saturday, Dec. 21

R+L CARRIERS NEW ORLEANS BOWL (New Orleans, Louisiana)

Tulane vs UL Lafayette 8 p.m.

FAMOUS IDAHO POTATO BOWL (Boise, Idaho)

Buffalo vs San Diego State 4:30 p.m.

GILDAN NEW MEXICO BOWL (Albuquerque, New Mexico)

Washington State vs Colorado State 1 p.m.

ROYAL PURPLE LAS VEGAS BOWL (Las Vegas, Nevada)

Fresno State vs Southern California 2:30 p.m.

Monday, December 23rd

BEEF ‘O’ BRADY’S ST. PETERSBURG BOWL (St. Petersburgh, Florida)

East Carolina vs Ohio 1 p.m.

Tuesday, December 24th

SHERATON HAWAII BOWL (Honolulu, Hawaii)

Boise State vs Oregon State 7 p.m.

Thursday, December 26th

S.D. COUNTY CREDIT UNION POINSETTIA BOWL (San Diego, California)

Utah State vs Northern Illinois 8:30 p.m.

LITTLE CAESARS PIZZA BOWL (Detroit, Michigan)

Pittsburgh vs Bowling Green 5 p.m.

Friday, December 27th

FIGHT HUNGER BOWL (San Francisco, California)

Brigham Young vs Washington 8:30 p.m.

MILITARY BOWL PRESENTED BY NORTHROP GRUMMAN (Annapolis, Maryland)

Marshall vs Maryland 1:30 p.m.

TEXAS BOWL (Houston, Texas)

Syracuse vs Minnesota 5 p.m.

Playoff pairings

FCS

Quarterfinals

Friday

Towson at Eastern Illinois

Saturday

Coastal Carolina at North Dakota State, 11 a.m.

New Hampshire at Southeastern Louisiana

Jacksonville State at Eastern Washington

Semifinals

Friday, Dec. 20 or Saturday, Dec. 21

TBD

Championship

Saturday, Jan. 4

At Frisco, Texas

TBD, 1 p.m.

Poll

Coaches’ poll

Record Pts Prv

1. Arizona (30) 9-0 797 2

2. Ohio St (1) 8-0 749 3

3. Syracuse (1) 9-0 746 5

4. Louisville 8-1 684 6

5. Michigan St 7-1 655 1

6. Wisconsin 10-0 600 9

7. Duke 7-2 562 8

8. Wichita St. 9-0 542 10

9. Oklahoma St. 8-1 518 11

10. Kentucky 7-2 491 4

11. Oregon 8-0 462 13

12. Connecticut 9-0 455 14

13. Kansas 6-2 445 7

14. Villanova 9-0 333 19

15. Memphis 6-1 323 15

16. Gonzaga 8-1 298 15

16. Iowa St. 7-0 298 18

18. Baylor 8-1 278 20

19. Florida 6-2 258 12

20. Massachusetts 8-0 192 22

21. North Carolina 6-2 172 25

22. Iowa 9-1 103 24

23. UCLA 8-1 86 17

24. San Diego St. 7-1 65 NR

25. Michigan 6-3 50 21

Others receiving votes: Missouri 46, Colorado 42, Pittsburgh 38, New Mexico 28, Boise St. 19, St. Mary’s 18, Indiana 15, VCU 13, Creighton 8, Saint Louis 5, Virginia 5, George Washington 1.

High School

Minnesota

Awards

Minnesota Central Lakes North

All-Conference Team

Moorhead: Tyler Eidsness, Ryan Schock, Will Rage, Brady Anderson, Brett Lawrence, Jade Lawrence.

Brainerd: Cole Smith, Conor Gessell, Logan Davis, Alex DeRosier, Grant Reuer, Alex Mimmack, Chris Laber.

Bemidji: James Hendricks, Lucas Goins, Tanner Boes, Ryan Hirt, Aaron Bofferding.

Alexandria: Aaron Steidl, John Vogeler, David Krivanek, Parker Bowden.

Fergus Falls: Abram Aho, Drew Pearson, Al Suek.

Grand Rapids: Braidy Thomsen, Wes Mann.

Minnesota Central Lakes South

All-Conference Team

St. Cloud Apollo: Ben Alvord, Noel Teigen, Jeremy Koffi, Dylan Mehr, Dusty Cassens, Seon Zyvoloski, Martin Hansen.

Willmar: Augustine Hahn, Leon Richards, Vaughn Johnson, Adam Nibaur, Michael Heitzman, Chris Cunningham.

St. Cloud Tech: Riley Bates, Austin Klaverkamp, Isaac Matchinsky, Josh Schaefer, Noah Voigt.

Sartell-St. Stephen: TJ Bevans, Sam Neeser, Nick Jensen, Darek Stachowski, Anthone Thene.

Rocori: Alex Buddle, Kolten Ressman, Max Nelson.

Sauk Rapids: Tyler Bjork, Brandon Morrison.

basketball

D

Professional

Schedule

NBA

Monday’s Games

Charlotte 115, Golden State 111

L.A. Clippers 94, Philadelphia 83

Denver 75, Washington 74

Memphis 94, Orlando 85

Portland 105, Utah 94

Dallas at Sacramento, late

Today’s games

New York at Cleveland, 6 p.m.

Miami at Indiana, 6 p.m.

San Antonio at Toronto, 6 p.m.

Oklahoma City at Atlanta, 6:30 p.m.

Boston at Brooklyn, 6:30 p.m.

Minnesota at Detroit, 6:30 p.m.

Milwaukee at Chicago, 7 p.m.

Phoenix at L.A. Lakers, 9:30 p.m.

College men

Schedule

Big Ten

Sunday

Illinois 81, Auburn 62

Creighton 82, Nebraska 67

Monday

Iowa 92, Fairleigh Dickinson 59

Today

South Dakota State at Minnesota, 7 p.m.

Oakland at Indiana

Dartmouth at Illinois

Wednesday, Dec. 11

Penn State at Duquesne

Bryant at Ohio State

Milwaukee at Wisconsin

Friday, Dec. 13

Iowa at Iowa State

Saturday, Dec. 14

North Dakota State at Ohio State, 7:15 p.m.

Arizona at Michigan

Eastern Kentucky at Wisconsin

Princeton at Penn State

Notre Dame at Indiana

Arkansas State at Nebraska

Oakland at Michigan State

Butler at Purdue

Illinois at Oregon

Summit

Today

Cincinnati Christian College at IUPUI

South Dakota at Kansas State

South Dakota State at Minnesota

CSU Bakersfield at Omaha

Fort Wayne at Bradley

Wednesday, Dec. 11

North Dakota State at Notre Dame, 6 p.m.

Denver at Colorado State

Saturday, Dec. 14

North Dakota State at Ohio State, 7:15 p.m.

IUPUI at Marquette

Belmont at South Dakota State

Omaha at Nevada

SIUE at Fort Wayne

Wisconsin Green Bay at South Dakota

Sunday, Dec. 15

Wyoming at Denver

Big Sky

Sunday

Saint Mary’s 93, Eastern Washington 65

Today

Idaho State at Utah

Colorado College at Northern Colorado

Wednesday, Dec. 11

Idaho at Montana

Weber State at Utah Valley

North Dakota at Bowling Green

NSIC

Friday, Dec. 13

MSU Moorhead at Bemidji State, 8 p.m.

Southwest Minnesota State at Upper Iowa

Minot State at St. Cloud State

Concordia St. Paul at Augustana

Minnesota Crookston at Northern State

Minnesota State at Wayne State

Sioux Falls at Winona State

Mary at Minnesota Duluth

Saturday, Dec. 14

Minnesota Crookston at MSU Moorhead, 6 p.m.

Concordia St. Paul at Wayne State

Southwest Minnesota State at Winona State

Minot State at Minnesota Duluth

Sioux Falls at Upper Iowa

Mary at St. Cloud State

Minnesota State at Augustana

Bemidji State at Northern State

MIAC

Monday

Bethel 70, Concordia 69

Carleton 62, Minnesota-Morris 53

Hamline 72, St. John’s 50

St. Olaf 83, St. Mary’s 53

Gustavus 74, Augsburg 54

St. Thomas 78, Macalester 55

Wednesday, Dec. 11

Augsburg at Concordia, 7:45 p.m.

Bethany Lutheran at St. Mary’s

Hamline at St. Thomas

Gustavus at St. John’s

Carleton at Bethel

North Star

Today

Dakota State at Trinity Bible College

Wednesday, Dec. 11

Trinity Bible College at Jamestown

Thursday, Dec. 12

Martin Luther College at Dakota State

Friday, Dec. 13

Mayville State at University of Minnesota Morris

Jamestown at Dickinson State

Prestentation at Oak Hills Christian College

Results Monday

EAST

Butler 100, Manchester 41

Columbia 78, Massachusetts Lowell 39

Hampton 85, Bethune-Cookman 52

Lehigh 76, LIU Brooklyn 69

VMI 110, Virginia-Lynchburg 78

SOUTH

Houston 89, Alcorn St. 58

Louisiana-Monroe 84, Thomas University 61

Middle Tennessee St. 115, Fisk 65

MIDWEST

Iowa 92, Fairleigh Dickinson 59

Notre Dame 70, Bryant 59

WEST

Air Force 94, Western State Colorado 53

Poll

Coaches’ poll

Record Pts Prv

1. Arizona (30) 9-0 797 2

2. Ohio St (1) 8-0 749 3

3. Syracuse (1) 9-0 746 5

4. Louisville 8-1 684 6

5. Michigan St 7-1 655 1

6. Wisconsin 10-0 600 9

7. Duke 7-2 562 8

8. Wichita St. 9-0 542 10

9. Oklahoma St. 8-1 518 11

10. Kentucky 7-2 491 4

11. Oregon 8-0 462 13

12. Connecticut 9-0 455 14

13. Kansas 6-2 445 7

14. Villanova 9-0 333 19

15. Memphis 6-1 323 15

16. Gonzaga 8-1 298 15

16. Iowa St. 7-0 298 18

18. Baylor 8-1 278 20

19. Florida 6-2 258 12

20. Massachusetts 8-0 192 22

21. North Carolina 6-2 172 25

22. Iowa 9-1 103 24

23. UCLA 8-1 86 17

24. San Diego St. 7-1 65 NR

25. Michigan 6-3 50 21

Others receiving votes: Missouri 46, Colorado 42, Pittsburgh 38, New Mexico 28, Boise St. 19, St. Mary’s 18, Indiana 15, VCU 13, Creighton 8, Saint Louis 5, Virginia 5, George Washington 1.

High school boys

Minnesota

Results Monday

Northland Holiday Tournament

Fertile-Beltrami 63,

Goodridge-Grygla 30

Half: FB 33, GG 15

GG: McMillin 4, Bakken 5, Prestebak 3, Brooks 5, Larson 6, Hanson 3, Alduete 13.

FB: Steffes 19, Schmalenberg 11, Mosher 14, Gramer 2, Leiting 2, Dukstad 10, Woods 5.

Red Lake 72, Stephen-Argyle 59

Half: RL 38, SA 30

SA: Swanson 6, Sundby 6, Riocelle 4, Ellefson 24, Gryskiewicz 6, N. Yutrzenka 9, L. Yutrzenka 4.

RL: Needham 3, M. Beaulieu 5, Jourdain 14, Kingbird 13, Holthusen 20, T. Beaulieu 11, Martin 6.

Clearbrook-Gonvick 66,

Badger-Greenbush-Middle River 63

Half: CG 36, BGMR 31

CG: Lewis 4, Lavin 13, Hetland 12, Anderson 4, Churness 6, Bodensteiner 16, Barrett 6, Pletschett 1, Dahl 4.

BGMR: Watson 7, Larson 4, Peppel 14, Howell 6, Brandon 2, Dostal 21, Dvergsten 4, Lieberg 6.

Cass Lake-Bena 70,

Red Lake County 58

Half: CLB 41, RLC 22

CLB: D. Kingbird 8, Frazer 2, LaDuke 19, Wind 20, W. Kingbird 6, D. Jones 2, J. Jones 5, Dubois 3, Rairdon 5.

RLC: Engelstad 12, Keller 5, Waliser 2, Wiseth 6, May 2, Schultz 10, Johnson 1, Waldal 3, Newton 17.

Win-E-Mac 75, Climax-Fisher 65

Half: WEM 38, CF 20

CF: Magsam 11, Sylvester 2, Gapp 1, Byklum 12, Schmidt 12, Dahl 24, Perrin 3.

WEM: Walker 21, H. Plante 5, Tradewell 24, Lisoff 6, Z. Plante 10, Chaput 5, Kaster 4.

North Dakota

Results Monday

Results MondayEdgeley-Kulm 60,

Napoleon-Gackle-Streeter 56

NGS 12 26 45 56

EK 9 21 44 60

NGS: Feist 12, T. Fettig 3, Larson 11, Jangula 15, B. Fettig 11, D. Bitz 4.

EK: Foley 19, Madcke 9, T. Harr 4, M. Harr 2, Greeg 4, Entzi 19, Miller 3.

Poll

Class B boys

(First-place votes in parentheses)

Team Record Points Prev.

1. Milnor (10) 2-0 127 1

2. FW-Minnewaukan (3) 4-0 120 2

3. Cavalier 2-0 101 4

4. Rugby 3-0 87 6

5. Linton-HMB 3-0 78 9

6. LaMoure-L-M 1-1 42 10

7. Hazen 2-0 37 NR

8. Des Lacs-Burlington 1-1 20 3

9 (tie). Shi. Christian 2-0 19 NR

9 (tie). Stra.-Zeeland 3-0 19 NR

Other receiving votes: New Town (2-0), Parshall (2-1), Beulah (0-1), Oak Grove (2-0), Larimore (2-0), Grafton (1-1), North Star (2-1), Bishop Ryan (2-0), Central Cass (2-0), St. John (3-1).

High school girls

Minnesota

Results Monday

Pelican Rapids 54,

East Grand Forks 51

Half: PR 33, EGF 23

EGF: Skyberg 5, Schlenk 15, Arroyo 10, Potter 6, Schnathorst 2, Westrem 13.

PR: Korf 18, Strand 2, Haiby 13, Forsgren 6, Johnson 2, French 5, Thorson 4, Olson 4.

College women

Schedule

Big Ten

Sunday

Minnesota 46, North Dakota 44

Gonzaga 59, Ohio St. 58

Purdue 91, IUPU - Ft. Wayne 70

Indiana 77, Morehead St. 54

Penn St. 77, Georgetown 68

Nebraska 95, Utah St. 75

Monday

Illinois 71, Seton Hall 70

Today

Gonzaga at Wisconsin

Wednesday, Dec. 11

Eastern Michigan at Michigan

Milwaukee at Indiana

Penn State at South Dakota State

Thursday, Dec. 12

Iowa at Iowa State

Friday, Dec. 13

Army at Ohio State

Wisconsin at Washington

Saturday, Dec. 14

Nebraska at Creighton

Northwestern at Loyola Chicago

Notre Dame at Michigan

Summit League

Sunday

Purdue 91, IUPU - Ft. Wayne 70

Colorado St. 86, Denver 78

Monday

IUPUI 68, Indiana State 64

Today

Northern Iowa at South Dakota

Wednesday, Dec. 11

Indiana Tech at Fort Wayne

Penn State at South Dakota State

Air Force at Omaha

Thursday, Dec. 12

Eureka at Omaha

Denver at Colorado

Saturday, Dec. 14

North Dakota State at North Dakota, 2 p.m.

SIUE at Fort Wayne

Sunday, Dec. 15

Central Michigan at South Dakota State

Indiana at IUPUI

Big Sky

Sunday

Minnesota 46, North Dakota 44

Today

BYU at Weber State

Saturday, Dec. 14

UT Arlington at Northern Arizona

Portland State at Oregon

Idaho at Eastern Washington

North Dakota State at North Dakota

UC Irvine at Sacramento State

Montana State at Seattle

Temple at Montana

Sunday, Dec. 15

North Texas at Northern Colorado

Montana State at Washington

NSIC

Friday

Bemidji State at MSU Moorhead, 6 p.m.

Sioux Falls at Winona State

Minnesota State at Wayne State

Minnesota Crookston at Northern State

Mary at Minnesota Duluth

Minot State at St. Cloud State

Concordia St. Paul at Augustana

Southwest Minnesota State at Upper Iowa

Saturday, Dec. 14

Minnesota Crookston at MSU Moorhead, 4 p.m.

Sioux Falls at Upper Iowa

Southwest Minnesota State at Winona State

Minnesota State at Augustana

Concordia St. Paul at Wayne State

Mary at St. Cloud State

Minot State at Minnesota Duluth

Bemidji State at Northern State

MIAC

Monday

Bethel 78, Concordia 65

St. Mary’s 68, St. Olaf 57

St. Benedict 79, Hamline 78

St. Thomas 62, Macalester 36

Carleton 80, St. Catherine 53

Wednesday, Dec. 11

Augsburg at Concordia, 5:45 p.m.

St. Thomas at Hamline

St. Benedict at Gustavus

Bethel at Carleton

St. Olaf at St. Catherine

Saturday, Dec. 14

Hamline at Concordia, 1 p.m.

St. Benedict at St. Thomas

St. Scholastica at Augsburg

Coe at Carleton

North Star

Today

Dakota State at Trinity Bible College

Wednesday, Dec. 11

Valley City at Dickinson State

Trinity Bible College at Jamestown

Friday, Dec. 13

Minnesota-Morris at Mayville State

Saturday, Dec. 14

Dickinson State at Presentation

Martin Luther College at Dakota State

Oglala Lakota College at Mayville State

Sunday, Dec. 15

Oglala Lakota College at Mayville State

Results Monday

EAST

George Washington 56, Loyola-Maryland 50

Hampton 43, Bethune-Cookman 35

Iona 83, Columbia 67

Lehigh 75, St. Peter’s 54

Marshall 86, West Virginia Tech 42

Maryland 105, Siena 49

Towson 76, LIU Brooklyn 56

SOUTH

Davidson 73, Furman 66

MIDWEST

Illinois 71, Seton Hall 70

Indiana - Purdue 68, Indiana St. 64

HOCKEY

D

Professional

Schedule

NHL

Monday’s Games

Ottawa 5, Philadelphia 4, SO

Pittsburgh 2, Columbus 1

Carolina at Vancouver, late

NY Islanders at Anaheim, late

Tuesday’s Games

Ottawa at Buffalo, 6 p.m.

Tampa Bay at Washington, 6 p.m.

New Jersey at Columbus, 6 p.m.

Los Angeles at Montreal, 6 p.m.

Detroit at Florida, 6:30 p.m.

Nashville at NY Rangers, 6:30 p.m.

St. Louis at Winnipeg, 7 p.m.

Chicago at Dallas, 7:30 p.m.

Phoenix at Colorado, 8 p.m.

Boston at Calgary, 8:30 p.m.

Carolina at Edmonton, 8:30 p.m.

NY Islanders at San Jose, 9:30 p.m.

College men

Standings and schedule

NCHC

W L T OTL Pts GF GA

St. Cloud St. 5 1 1 0 16 20 12

Neb.-Omaha 5 1 0 0 15 21 13

Denver 4 2 1 1 13 16 12

North Dakota 4 5 0 0 12 24 30

Minn.-Duluth 2 3 0 0 6 16 15

Western Mich 2 3 0 0 6 13 12

Miami (Ohio) 2 5 0 0 6 15 17

Colorado Coll. 1 5 2 1 6 13 25

OVERALL RECORDS: Colorado College 1-10-2, Denver 7-5-2, Miami (Ohio) 8-6-2, Minn.-Duluth 6-5-1, Nebraska-Omaha 8-6-0, North Dakota 5-7-2, St. Cloud St. 9-1-2, Western Michigan 6-5-3.

Friday, Dec. 13

Western Michigan at Minnesota-Duluth

Union at St. Cloud State

Denver at RPI

Northern Michigan at North Dakota

Colorado College at Wisconsin

Big Ten

W L T SW Pts GF GA

Minnesota 2 0 0 0 6 8 4

Michigan 2 0 0 0 6 9 7

Wisconsin 2 0 0 0 6 4 8

Michigan St. 0 0 1 0 0 0 0

Penn State 0 2 0 0 0 0 0

Ohio State 0 2 0 0 0 7 9

OVERALL RECORDS: Michigan 10-3-1, Michigan State 5-7-0, Minnesota 10-2-1, Ohio State 8-6-0, Penn State 3-6-1, Wisconsin 4-4-1.

Wednesday, Dec. 11

Ferris State at Michigan

Friday, Dec. 13

Colorado College at Wisconsin

Saturday, Dec. 14

Ferris State at Michigan State

Colorado College at Wisconsin

MIAC

W L T SW Pts

St. Thomas 4 0 2 0 16

Gustavus 4 1 1 0 14

Concordia 3 2 1 0 10

St. John’s 3 3 0 0 9

Augsburg 2 1 1 0 7

Bethel 1 4 1 0 5

St. Olaf 1 3 2 0 4

St. Mary’s 1 3 0 0 3

Hamline 1 3 0 0 3

OVERALL RECORDS: Augsburg 7-0-1, Bethel 0-8-2, Concordia 6-2-0, Gustavus 6-3-1, Hamline 0-7-1, St. John’s 4-4, St. Mary’s 5-5-0, St. Olaf 3-6-1, St. Thomas 6-1-1.

Thursday, Dec. 12

St. Mary’s at Lawrence

Friday, Dec. 13

St. Scholastica at St. John’s

Saturday, Dec. 14

St. Thomas at St. Scholastica

Concordia at Northland

Wisconsin-River Falls at Hamline

Sunday, Dec. 15

Concordia at Northland

Poll

Coaches’ poll

Record Pts Prv:

1. Minnesota (16) 12-2-2 489 1

2. St. Cloud St. (16) 11-1-2 488 2

3. Michigan 10-2-1 425 3

4. Ferris State (2) 13-2-2 404 7

5. Providence 11-1-3 407 4

6. Boston College 10-4-2 319 9

7. Clarkson 12-3-1 280 10

8. Quinnipiac 13-3-3 277 5

9. Union 10-2-2 251 14

10. Mass.-Lowell 11-5-0 216 6

11. Yale 6-3-3 153 8

12. Miami 9-6-2 98 12

13. Notre Dame 10-7-1 72 11

14. Cornell 7-4-2 70 15

15. Wisconsin 6-5-1 41 NR

Others receiving votes: Northeastern 30, Lake Superior 26, Rensselaer 12, Nebraska-Omaha 9, North Dakota 6, Minnesota State 6, Maine 3, New Hampshire 2, Denver 2.

College women

Standings and schedule

WCHA

W L T SW Pts

Minnesota 13 1 0 0 39

Wisconsin 10 2 2 1 33

North Dakota 7 3 2 1 24

Minn.-Duluth 5 6 3 2 20

Bemidji State 4 7 1 1 14

MSU-Mankato 3 9 0 0 9

St. Cloud State 2 8 2 1 9

Ohio State 2 10 2 0 8

OVERALL RECORDS: Bemidji State 7-7-2, Minnesota 18-1-0, Minnesota-Duluth 7-7-3, MSU-Mankato 5-9-0, North Dakota 9-3-2, Ohio State 5-10-2, St. Cloud State 2-11-3, Wisconsin 12-2-2.

Sunday

Minnesota 5, Ohio State 1

Wisconsin 5, Bemidji State 0

Friday, Dec. 13

Minnesota-Duluth at St. Cloud State

North Dakota at Minnesota State

Saturday, Dec. 14

North Dakota at Minnesota State

Minnesota-Duluth at St. Cloud State

MIAC

Today

Wisconsin-Superior at Augsburg

Concordia at Bethel

Wednesday, Dec. 11

Gustavus at Wisconsin-River Falls

Friday, Dec. 13

Bethel at Wisconsin-Eau Claire

Wisconsin-River Falls at Gustavus

Wisconsin-Stevens Point at St. Thomas

Saturday, Dec. 14

Wisconsin-Stevens Point at St. Thomas

Wisconsin-Eau Claire at Bethel

Juniors

Schedule

United States Hockey League

Wednesday, Dec. 11

Tri-City at Omaha

Friday, Dec. 13

Sioux City at Fargo, 7:05 p.m.

Chicago at Cedar Rapids

Lincoln at Sioux Falls

Waterloo at Omaha

Muskegon at Indiana

Green Bay at Des Moines

Youngstown at Tri-City

Team USA at Dubuque

Saturday, Dec. 14

Sioux Falls at Fargo, 7:05 p.m.

Youngstown at Tri-City

Dubuque at Sioux City

Muskegon at Chicago

Indiana at Cedar Rapids

Green Bay at Des Moines

Omaha at Lincoln

Team USA at Waterloo.