« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published December 05 2013

Scoreboard

football

D

Professional

Standings and Schedule

NFL

American Football Conference

East

W L T Pct PF PA

New England 9 3 0 .750 322 261

Miami 6 6 0 .500 252 248

N.Y. Jets 5 7 0 .417 189 310

Buffalo 4 8 0 .333 267 307

North

W L T Pct PF PA

Cincinnati 8 4 0 .667 292 216

Baltimore 6 6 0 .500 249 235

Pittsburgh 5 7 0 .417 263 278

Cleveland 4 8 0 .333 231 297

South

W L T Pct PF PA

Indianapolis 8 4 0 .667 285 274

Tennessee 5 7 0 .417 264 267

Jacksonville 4 9 0 .308 201 372

Houston 2 11 0 .154 250 350

West

W L T Pct PF PA

Denver 10 2 0 .833 464 317

Kansas City 9 3 0 .750 298 214

San Diego 5 7 0 .417 279 277

Oakland 4 8 0 .333 237 300

National Football Conference

East

W L T Pct PF PA

Dallas 7 5 0 .583 329 303

Philadelphia 7 5 0 .583 300 281

N.Y. Giants 5 7 0 .417 237 297

Washington 3 9 0 .250 269 362

North

W L T Pct PF PA

Detroit 7 5 0 .583 326 287

Chicago 6 6 0 .500 323 332

Green Bay 5 6 1 .417 294 305

Minnesota 3 8 1 .250 289 366

South

W L T Pct PF PA

New Orleans 9 3 0 .750 312 230

Carolina 9 3 0 .750 285 157

Tampa Bay 3 9 0 .250 217 285

Atlanta 3 9 0 .250 261 340

West

W L T Pct PF PA

Seattle 11 1 0 .917 340 186

San Francisco 8 4 0 .667 297 197

Arizona 7 5 0 .583 275 247

St. Louis 5 7 0 .417 279 278

Week 14

Thursday’s Games

Jacksonville 27, Houston 20

Sunday’s Games

Minnesota at Baltimore, 12 p.m.

Kansas City at Washington, 12 p.m.

Buffalo at Tampa Bay, 12 p.m.

Miami at Pittsburgh, 12 p.m.

Detroit at Philadelphia, 12 p.m.

Indianapolis at Cincinnati, 12 p.m.

Cleveland at New England, 12 p.m.

Oakland at N.Y. Jets, 12 p.m.

Atlanta at Green Bay, 12 p.m.

Tennessee at Denver, 3:05 p.m.

St. Louis at Arizona, 3:25 p.m.

Seattle at San Francisco, 3:25 p.m.

N.Y. Giants at San Diego, 3:25 p.m.

Carolina at New Orleans, 7:30 p.m.

Monday’s Games

Dallas at Chicago, 7:40 p.m.

Week 15

Thursday’s Games

San Diego at Denver, 7:25 p.m.

Sunday’s Games

Washington at Atlanta, 12 p.m.

San Francisco at Tampa Bay, 12 p.m.

Seattle at N.Y. Giants, 12 p.m.

Chicago at Cleveland, 12 p.m.

Houston at Indianapolis, 12 p.m.

Buffalo at Jacksonville, 12 p.m.

New England at Miami, 12 p.m.

Philadelphia at Minnesota, 12 p.m.

Kansas City at Oakland, 3:05 p.m.

N.Y. Jets at Carolina, 3:05 p.m.

Arizona at Tennessee, 3:25 p.m.

New Orleans at St. Louis, 3:25 p.m.

Green Bay at Dallas, 3:25 p.m.

Cincinnati at Pittsburgh, 7:30 p.m.

Monday’s Games

Baltimore at Detroit, 7:40 p.m.

Results Thursday

Houston 0 7 10 3— 20

Jacksonville 7 10 7 3— 27

FIRST QUARTER

Jac—M.Lewis 1 yard pass from Henne (Scobee kick), 8:48.

SECOND QUARTER

Jac—Shorts 6 yard pass from Henne (Scobee kick), 13:41.

Hou—K.Martin 8 yard pass from Keenum (Bullock kick), 1:53.

Jac—Scobee 40 yard field goal, 0:03.

THIRD QUARTER

Hou—Bullock 34 yard field goal, 8:29.

Jac—Todman 21 yard pass from A.Sanders (Scobee kick), 6:12.

Hou—G.Graham 5 yard pass from Schaub (Bullock kick), 1:08.

FOURTH QUARTER

Hou—Bullock 31 yard field goal, 11:31.

Jac—Scobee 39 yard field goal, 0:25.

A—60,414.

TEAM STATISTICS

HOU JAC

First Downs 23 18

Total Net Yards 440 287

Rushes-Yds 19-83 28-149

Passing 357 138

Sacked-Yds Lost 3-34 1-6

Comp-Att-Int 33-58-2 13-28-0

Punts 5-43.8 8-42.6

Punt Returns 3-21 2-25

Kickoff Returns 3-40 2-48

Interceptions Ret. 0-0 2-11

Penalties-Yards 14-177 8-57

Fumbles-Lost 1-0 0-0

Time of Possession 35:22 24:38

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING- HOU, Be.Tate 14-53, Keenum 1-13, Dn.Johnson 3-10, Schaub 1-7. JAC, Jones-Drew 14-103, Henne 4-33, Todman 7-14, A.Sanders 1-0, De.Robinson 2-(minus 1).

PASSING- HOU, Schaub 17-29-1-198, Keenum 16-29-1-159. JAC, Henne 12-27-0-117, A.Sanders 1-1-0-21.

RECEIVING- HOU, Ad.Johnson 13-154, G.Graham 8-73, K.Martin 4-28, De.Hopkins 3-76, Be.Tate 2-3, R.Griffin 1-10, D.Posey 1-9, Dn.Johnson 1-4. JAC, A.Sanders 3-26, Mi.Brown 3-16, M.Lewis 2-42, Jones-Drew 2-20, Shorts 2-13, Todman 1-21.

MISSED FIELD GOALS- HOU, None. JAC, None

College

Schedule

Big Ten

Saturday

Championship game: Ohio State vs. Michigan State

Playoff pairings

FCS

Second Round

Saturday

Fordham (12-1) at Towson (10-2), noon.

Coastal Carolina (11-2) at Montana (10-2), 1 p.m.

New Hampshire (8-4) at Maine (10-2), 1 p.m.

Tennessee State (10-3) at Eastern Illinois (11-1), 1 p.m.

Furman (8-5) at North Dakota State (11-0), 2:30 p.m.

South Dakota State (9-4) at Eastern Washington (10-2), 3 p.m.

Jacksonville State (10-3) at McNeese State (10-2), 6 p.m.

Sam Houston State (9-4) at Southeastern Louisiana (10-2), 7 p.m.

Quarterfinals

Friday, Dec. 13 or Saturday, Dec. 14

Coastal Carolina-Montana winner vs. Furman-North Dakota State winner, TBA

New Hampshire-Maine winner vs. Sam Houston State-Southeastern Louisiana winner, TBA

Jacksonville State-McNeese State winner vs. South Dakota State-Eastern Washington winner, TBA

Fordham-Towson winner vs. Tennessee State-Eastern Illinois winner, TBA

Semifinals

Friday, Dec. 20 or Saturday, Dec. 21

TBD

Championship

Saturday, Jan. 4

At Frisco, Texas

TBD, 1 p.m.

High school

Minnesota

Awards

Associated Press all-state team

FIRST TEAM

QB - Jacques Perra, sr, Roseville

RB - Jeff Jones, sr, Minneapolis Washburn

RB - Aaron Peterson, sr, Owatonna

RB - Anthony Anderson, sr, Eden Prairie

WR - Jesper Horsted, jr, Roseville

WR - Calvin Buesgens, sr, Chaska

TE - Zach Hovey, sr, Eden Prairie

OL - J.C. Hassenauer, sr, East Ridge

OL - Frank Ragnow, sr, Chanhassen

OL - Rob Olson, sr, Eden Prairie

OL - Drew Tabing, sr, Prior Lake

OL - Peter Palecek, sr, Stillwater

DL - Andrew Stelter, sr, Owatonna

DL - Greg Menard, sr, Lakeville North

DL - Jashon Cornell, jr, Cretin-Derham Hall

DL - Preston Woods, sr, South St. Paul

LB - Blake Weber, sr, Prior Lake

LB - Ejodamen Ejiya, sr, Spring Lake Park

LB - Isaac Weber, sr, Mankato West

LB - Craig Szymanski, sr, Rosemount

DB - Ben Mezzenga, jr, Totino-Grace

DB - Connor Yepsen, sr, Rosemount

DB - Jake Engelken, sr, Maple Grove

DB - Adam Hempe, sr, De La Salle

All-purpose - Isaiah Brower, sr, St. Paul Highland Park

Kicker/punter - Reid Taubenheim, sr, Farmington

SECOND TEAM

QB - Matt Meidtke, sr, Osseo

RB - Kolby Seiffert, sr, Chaska

RB - Tory Adams, sr, Hutchinson

RB - Jamiah Newell, sr, Lakeville North

WR - Drew Janke, sr, South Ridge

WR - Zach Wessels, sr, Austin

TE - Brandon Lingen, sr, Wayzata

OL - Sam Stoll, sr, Kasson-Mantorville

OL - Joey Marinello, sr, Eastview

OL - Mike Baumann, sr, Mahtomedi

OL - Austin Noble, sr, Cannon Falls

OL - Ezra Szczyrbak, sr, Moose Lake/Willow River

DL - Dalien Walker, sr, St. Paul Central

DL - Drew Greely, sr, Wayzata

DL - Mason Olson, sr, Becker

DL - Christian Triplett, sr, Delano

LB - Caleb Butler, sr, Blaine

LB - Connor McCarthy, sr, Holy Angels

LB - Austin Klaverkamp, sr, St. Cloud Tech

LB - Nate Weber, sr, Rogers

DB - Adam Buirge, jr, Park Center

DB - Cole Smith, sr, Brainerd

DB - Tim Gordon, sr, Cretin-Derham Hall

DB - Kenneth Jenkins, sr, Henry Sibley

All-purpose - Dimitri Williams, jr, Rosemount

Kicker/punter - Carter McCauley, sr, Owatonna

THIRD TEAM

QB - Dalton Elliott, jr, Nicollet

RB - Josh Parks, sr, Chisago Lakes

RB - Michael Strand, sr, Barnesville

RB - Aaron Essler, sr, New London-Spicer

WR - Connor Kittleson, sr, Osseo

WR - Brady Yoerg, sr, St. Cloud Cathedral

TE - Jayme LaPlante, sr, Chatfield

OL - Matthew Kelly, sr, East Ridge

OL - Jason Telin, sr, Tartan

OL - Alex DeRosier, sr, Brainerd

OL - Kal Handyside, sr, Mahnomen

OL - T.J. Bevans, sr, Sartell

DL - Carter Krzmarzick, sr, Sleepy Eye St. Mary’s

DL - Cale Stensgard, sr, Rushford-Peterson

DL - Samuel Musa, sr, Fridley

DL - Justin Poderzay, sr, Ely

LB - Drew Glenzinski, sr, Faribault Bethlehem Academy

LB - Ben White, sr, Sibley East

LB - Luke Wanous, sr, Owatonna

LB - Emmanuel Ehrich, sr, Maple Grove

DB - David Franta, sr, Blue Earth

DB - Carlton Djam, sr, Totino-Grace

DB - Will Reger, sr, Burnsville

DB - Pat Lloyd, sr, Tri-City United

All-purpose - Ryan Bruggeman, sr, Pelican Rapids

Kicker/punter - Connor Bolduc, sr, Mahtomedi

basketball

D

Professional

Standings and schedule

NBA

Eastern Conference

Atlantic

W L Pct GB

Boston 8 12 .400 —

Philadelphia 7 12 .368 .5

Toronto 6 11 .353 .5

Brooklyn 5 14 .263 2.5

New York 4 13 .235 2.5

Central

W L Pct GB

Indiana 17 2 .895 —

Detroit 9 10 .474 8.0

Chicago 8 9 .471 8.0

Cleveland 6 12 .333 10.5

Milwaukee 3 15 .167 13.5

Southeast

W L Pct GB

Miami 14 5 .737 —

Washington 9 9 .500 4.5

Atlanta 10 10 .500 4.5

Charlotte 8 11 .421 6.0

Orlando 6 12 .333 7.5

Western Conference

Northwest

W L Pct GB

Portland 16 3 .842 —

Oklahoma City 13 4 .765 2.0

Denver 11 7 .611 4.5

Minnesota 9 10 .474 7.0

Utah 4 16 .200 12.5

Pacific

W L Pct GB

L.A. Clippers 13 7 .650 —

Golden State 11 8 .579 1.5

Phoenix 10 9 .526 2.5

L.A. Lakers 9 9 .500 3.0

Sacramento 4 12 .250 7.0

Southwest

W L Pct GB

San Antonio 15 3 .833 —

Houston 13 7 .650 3.0

Dallas 12 8 .600 4.0

New Orleans 9 9 .500 6.0

Memphis 9 9 .500 6.0

Thursday’s Games

New York 113, Brooklyn 83

L.A. Clippers 101, Memphis 81

Chicago 107, Miami 87

Today

Philadelphia at Charlotte, 6 p.m.

Milwaukee at Washington, 6 p.m.

Cleveland at Atlanta, 6:30 p.m.

Denver at Boston, 6:30 p.m.

Orlando at New York, 6:30 p.m.

Golden State at Houston, 7 p.m.

Oklahoma City at New Orleans, 7 p.m.

Toronto at Phoenix, 8 p.m.

Utah at Portland, 9 p.m.

L.A. Lakers at Sacramento, 9 p.m.

Saturday’s Games

Denver at Philadelphia, 6 p.m.

L.A. Clippers at Cleveland, 6:30 p.m.

Detroit at Chicago, 7 p.m.

Golden State at Memphis, 7 p.m.

Miami at Minnesota, 7 p.m.

Brooklyn at Milwaukee, 7:30 p.m.

Indiana at San Antonio, 7:30 p.m.

Sacramento at Utah, 8 p.m.

Dallas at Portland, 9 p.m.

Sunday’s Games

Boston at New York, 11 a.m.

Miami at Detroit, 5 p.m.

Orlando at Houston, 6 p.m.

Indiana at Oklahoma City, 6 p.m.

Toronto at L.A. Lakers, 8:30 p.m.

College men

Standings and schedule

Big Ten

Conf Overall Pct

Wisconsin 0-0 9-0 1.000

Ohio St. 0-0 7-0 1.000

Michigan St 0-0 7-1 .875

Iowa 0-0 8-1 .889

Illinois 0-0 7-1 .875

Minnesota 0-0 7-2 .778

Indiana 0-0 6-2 .750

Purdue 0-0 7-2 .778

Nebraska 0-0 5-2 .714

Penn St. 0-0 6-3 .667

Michigan 0-0 5-3 .625

Northwestern 0-0 4-5 .444

Tuesday

Syracuse 69, Indiana 52

Minnesota 71, Florida State 61

Georgia Tech 67, Illinois 64

Pittsburgh 78, Penn State 69

Duke 79, Michigan 69

Iowa 98, Notre Dame 93

Wednesday

Ohio State 76, Maryland 60

Wisconsin 48, Virginia 38

North Carolina State 69, Northwestern 48

Purdue 88, Boston College 67

Nebraska 60, Miami 49

North Carolina 79, Michigan State 65

Saturday

New Orleans at Minnesota, 2 p.m.

Houston Baptist at Michigan

Eastern Michigan at Purdue

Marquette at Wisconsin

Marshall at Penn State

Central Connecticut State at Ohio State

Western Michigan at Northwestern

North Florida at Indiana

Iowa at Drake

Sunday

Illinois at Auburn

Nebraska at Creighton

Summit

Conf Overall Pct

Neb. Omaha 0-0 6-3 .667

North Dakota St. 0-0 5-3 .625

IUPU Ft. Wayne 0-0 6-4 .600

South Dakota 0-0 3-4 .429

Western Illinois 0-0 3-4 .429

South Dakota St. 0-0 4-6 .400

Denver 0-0 2-4 .333

Indiana - Purdue 0-0 2-7 .222

Tuesday

Miami (Ohio) 94, IPFW 87

Omaha 100, Waldorf 66

Denver 75, Southern U. 74, OT

Wednesday

South Dakota State 88, Dakota State 62

Western Illinois 60, Eastern Illinois 32

IUPUI 72, Bradley 66

Thursday

Air Force 94, South Dakota 86

Saturday

North Dakota State at Bryant, noon

Omaha at Central Arkansas

N.C. Central at IUPUI

Denver at Mercer

Dartmouth at Fort Wayne

Grace Bible at Western Illinois

Wyoming at South Dakota

Big Sky

Conf Overall Pct

E. Washington 0-0 5-2 .714

N. Colorado 0-0 4-2 .667

Portland St. 0-0 4-2 .667

Idaho State 0-0 2-2 .500

Sacramento St. 0-0 2-3 .400

North Dakota 0-0 2-4 .333

Montana St. 0-0 2-5 .286

Weber St. 0-0 1-3 .250

N. Arizona 0-0 2-6 .250

Montana 0-0 1-4 .200

Southern Utah 0-0 1-5 .167

Today

Carroll College at Idaho State

Saturday

Hawaii at Northern Arizona

North Dakota at Butler

Walla Walla at Montana State

Portland at Portland State

Sacramento State at UTEP

Weber State at UT Arlington

Sunday

Eastern Washington at Saint Mary’s

NSIC

Today

MSU Moorhead at Mary, 8 p.m.

Winona State at Concordia St. Paul

St. Cloud State at Bemidji State

Upper Iowa at Minnesota State

Augustana at Southwest Minnesota State

Northern State at Minot State

Wayne State at Sioux Falls

Saturday

MSU Moorhead at Minot State, 6 p.m.

Winona State at Minnesota State

Augustana at Sioux Falls

Northern State Mary

St. Cloud State at Minnesota Crookston

Upper Iowa at Concordia St. Paul

Minnesota Duluth at Bemidji State

Wayne State at Southwest Minnesota State

MIAC

Tuesday

St. Olaf 65, Carleton 37

Wednesday

Bethel 69, St. Mary’s 58

St. Thomas 71, Augsburg 53

Gustavus 80, Hamline 62

Thursday

Macalester 79, Concordia 76

Saturday

Concordia at Gustavus, 3 p.m.

St. Mary’s at St. John’s

Hamline at Carleton

St. Olaf at Augsburg

Bethel at Macalester

North Star

Tuesday

Trinity Bible College at Valley City, ppd.

Minnesota-Morris 80, Mayville State 75

Wednesday

South Dakota State 88, Dakota State 62

Presentation at Oglala Lakota College, late

Saturday

Valley City at Oglala Lakota College

Jamestown at Saint Ambrose University

Mayville State at Ashford University

Presentation at University of Minnesota Morris

Sunday

Jamestown at Ashford University

Mayville State at Saint Ambrose University

Morningside College at Dakota State

Results Thursday

EAST

Georgetown 80, High Point 45

Norfolk State 91, Florida A&M 87

Providence 50, Rhode Island 49

Rider 89, Monmouth-NJ 83

Seton Hall 92, LIU Brooklyn 81

VCU 71, Eastern Kentucky 68, OT

SOUTH

Alabama A&M 70, Oakwood 58

Coastal Carolina 89, NC-Wesleyan 54

Lipscomb 87, Tennessee Tech 79

No.Carolina A&T 62, Wright St. 59

Presbyterian 91, Montreat 58

Texas Christian 71, Mississippi St. 61

Vanderbilt 69, Marshall 67

MIDWEST

Kansas St. 61, Mississippi 58

Missouri 80, West Virginia 71

Northern Illinois 64, Dartmouth 57

Oklahoma 78, Texas A&M CC 56

WEST

Air Force 94, South Dakota 86

College women

Schedule

Big Ten

Wednesday

North Carolina 75, Nebraska 62

Georgia Tech 93, Illinois 69

Florida State 60, Michigan State 58

Maryland 67, Ohio State 55

Indiana 71, Virginia Tech 65

Notre Dame 77, Penn State 67

Thursday

Minnesota 74, Miami 67

Duke 99, Purdue 78

Michigan 73, Virginia 53

Iowa 97, Syracuse 91

Wisconsin 74, Boston College 59

NC State 76, Northwestern 61

Saturday

Michigan State at Virginia Tech

Idaho State at Iowa

Illinois at Colorado

Wisconsin at Marquette

Sunday

North Dakota at Minnesota, 2 p.m.

Gonzaga at Ohio State

IPFW at Purdue

Indiana at Morehead State

Penn State at Georgetown

Utah State at Nebraska

Summit League

Wednesday

Evansville 80, Fort Wayne 67

IUPUI 79, Western Michigan 64

Oklahoma 97, Western Illinois 80

Northern Colorado 74, Denver 71

Thursday

South Dakota 81, Utah State 71

Today

North Dakota State at Air Force, 8 p.m.

Saturday

North Dakota State at Wyoming, 2 p.m.

South Dakota State at Wisconsin Green Bay

Omaha at Northern Colorado

Southeast Missouri State at Western Illinois

South Dakota at South Dakota Mines

Sunday

Fort Wayne at Purdue

Colorado State at Denver

Big Sky

Wednesday

North Dakota 78, Milwaukee 66

Northern Colorado 74, Denver 71

Thursday

Drake 78, Idaho State 59

Saint Mary’s at Sacramento State, late

Northern Arizona at UC Santa Barbara, late

Today

Portland State at Gonzaga

Cal State Northridge at Eastern Washington

Idaho at Montana

Saturday

Idaho State at Iowa

San Jose State at Sacramento State

Utah Valley at Weber State

Nebraska-Omaha at Northern Colorado

Northern Arizona at Loyola Marymount

Sunday

North Dakota at Minnesota

NSIC

Today

MSU Moorhead at Mary, 6 p.m.

St. Cloud State at Bemidji State

Winona State at Concordia St. Paul

Wayne State at Sioux Falls

Minnesota Duluth at Minnesota Crookston

Northern State at Minot State

Upper Iowa at Minnesota State

Augustana at Southwest Minnesota State

Saturday

MSU Moorhead at Minot State, 4 p.m.

Augustana at Sioux Falls

St. Cloud State at Minnesota Crookston

Winona State at Minnesota State

Northern State at Mary

Minnesota Duluth at Bemidji State

Upper Iowa at Concordia St. Paul

Wayne State at Southwest Minnesota State

MIAC

Tuesday

St. Olaf 73, Carleton 70

Wednesday

St. Thomas 56, Augsburg 40

Gustavus 75, Hamline 66

Bethel 78, St. Mary’s 69

St. Catherine 70, St. Benedict 69

Thursday

Concordia 69, Macalester 54

Saturday

Concordia at Gustavus, 1 p.m.

Hamline at Carleton

St. Olaf at Augsburg

Bethel at Macalester

St. Benedict at St. Mary’s

St. Thomas at St. Catherine

North Star

Tuesday

Trinity Bible College at Valley City, ppd.

Mayville State 84, Minnesota-Morris 63

Wednesday

Presentation at Oglala Lakota College

Today

Jamestown at Saint Ambrose

Mayville State at Ashford University

Morningside College at Dakota State

Saturday

Jamestown at Ashford

Mayville State at Saint Ambrose

Morningside College at Dakota State

Results Thursday

EAST

Connecticut 97, UC Davis 37

Duquesne 83, Providence 78

Florida A&M 83, Norfolk State 62

La Salle 73, William & Mary 59

Lafayette 61, New Jersey Tech 45

Michigan 73, Virginia 53

Pennsylvania 70, LIU Brooklyn 59

SOUTH

Clemson 77, NC-Greensboro 71

Coastal Carolina 85, Gardner-Webb 63

Duke 99, Purdue 78

Jackson State 72, New Orleans 50

Rice 74, Texas State 61

Stetson 93, Palm Beach Atlantic 48

Tennessee Tech 66, Alcorn St. 38

Texas-San Antonio 55, Texas A&M CC 50, OT

UAB 63, Arizona 53

Wichita St. 64, Sam Houston St. 47

MIDWEST

Central Michigan 94, Dayton 91

Cleveland St. 76, Ohio 64

Drake 78, Idaho State 59

Eastern Kentucky 65, Missouri St. 61

Iowa 97, Syracuse 91

Minnesota 74, Miami-Florida 67

N.C. State 76, Northwestern 61

Northern Illinois 57, Illinois St. 52

South Dakota 81, Utah St. 71

Wisconsin 74, Boston College 59

WEST

Boise St. 63, Utah Valley 60

Colorado St. 70, Loyola Marymount 68

High school boys

Minnesota

Results Thursday

Wheaton-Herman-Norcross 72, Richland 47

Half: WHN 32, R 20

R: T. Myers 2, Workin 19, Zenker 6, Flaa 7, Heyen 5, Koenig 2, M. Myers 2, Thompson 4.

WHN: Berger 2, Car. Maudal 3, C. Theil 31, Gallagaer 2, Pederson 4, Cam. Maudal 12, Wilts 2, Anderson 5, Lupkes 11.

North Dakota

Results Thursday

Kidder County 51, Washburn 33

W 5 16 25 33

KC 10 19 38 51

V: Weisgarber 7, Oberlander 5, Tweeten 11, Pochant 5, Schell 5.

H: Miller 2, Wahl 4, Steinolfson 21, Rath 1, Symens 5, Scherbenske 18.

LaMoure 70, Lisbon 36

Quarter scores unavailable

Lisbon: Schock 1, Johnson 2, Pithey 3, Smith 9, Lau 4, Fleck 13, Anderson 4.

LaMoure: Warcken 5, Hirschkorn 4, D. Thielges 13, Olson 18, B. Thielges 18, Alo 12.

Ramsey County Invitational

At Devils Lake

Four Winds-Minnewaukan 62,

Devils Lake JV 35

FWM 17 35 55 62

DL 8 14 22 35

FWM: D. Threelrons 2, K. Threelrons 2, J. McKay 3, Hill 2, Feather 2, LaRock 10, Smith 9, Yankton 5, T. McKay 22, Gourd 5.

DL: Desai 2, Mertens 7, Fee 6, Knowski 5, Olson 3, Armstrong 1, Jio 5, Dahlen 2, Felsch 4.

Benson County 60,

Munich-Starkweather 34

MS 7 16 23 34

BC 18 33 46 60

MS: Plemel 3, Kreklau 5, Peebles 9, Dick 11, Samuelson 6.

BC: Aabrekke 3, Sears 5, Buehler 5, Westad 14, Arendt 10, Lauinger 8, Frise 15.

North Star 65, Dakota Prairie 49

NS 17 29 44 65

DP 9 24 30 49

NS: Weston 13, Heisler 23, Kvilang 19, States 3, Belzer 2.

DP: Quanbeck 3, Hasler 2, Fitcher 4, Sand 10, Lund 16, Donahue 6, Brogdon 4, Gillett 4.

Rolette-Wolford 68, Lakota-Edmore 58

RW 20 42 56 68

LE 15 22 39 58

RW: Olson 5, Graber 8, Martin 7, Julson 20, Gottbreht 10, Myhre 18.

LE: Thompson 9, Berg 1, Dvorak 6, Kuchar 22, Ritterman 2, Martinson 8, Ronningen 10.

Other scores

Fargo Oak Grove Lutheran 80, Hawley, Minn. 72

Kidder County 51, Washburn 33

LaMoure-Litchville-Marion 70, Lisbon 36

Larimore 83, Midway-Minto 54

Milnor 83, North Sargent 61

Minot Bishop Ryan 85, Sawyer 34

Watford City 54, Heart River 49

Wheaton/Herman-Norcross, Minn. 72, Richland 47

CNDC Tournament

First Round

Dunseith 55, Harvey-Wells County 52

Rugby 69, Rolla 27

St. John 80, New Rockford-Sheyenne 59

Towner-Granville-Upham 66, Drake/Anamoose 35

Ramsey County Tournament

First Round

Benson County 60, Starkweather-Munich 34

Four Winds/Minnewaukan 62, Devils Lake JV 35

North Star 65, Dakota Prairie 49

Rolette-Wolford 68, Lakota/Adams-Edmore 58

High school girls

Minnesota

Results Thursday

Barnesville 68,

Brandon-Evansville 39

Half: B 31, BE 25

B: Solum 21, Nielson 8, Skogen 6, Vancura 14, Boom 6, Herbranson 4, Bentley 9.

BE: Kokett 5, Haseman 1, Okerlund 4, Vinson 11, Hansen 3, Friedrich 13, Bettermann 2.

Stephen-Argyle 65,

Goodridge-Grygla-Gatzke 60

Half: SA 33, GGG 31.

GGG: Sjulestad 4, M. Schulz 7, Boutain 9, Verbout 12, Naik 1, L. Schulz 15, Olson 10, Grefthen 2.

SA: Lindgren 7, E. Haugen 4, Riopelle 1, Neuschwander 2, Kazmierczak 10, Safranski 27, St. Germain 6, L. Haugen 8.

HOCKEY

D

Professional

Standings and schedule

NHL

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT SO Pts GF GA

Montreal 30 18 9 0 3 39 82 63

Boston 28 18 8 0 2 38 76 57

Tampa Bay 28 17 10 1 0 35 79 68

Detroit 29 14 8 3 4 35 81 79

Toronto 29 15 11 1 2 33 80 79

Ottawa 29 11 14 1 3 26 83 95

Florida 29 8 16 1 4 21 66 97

Buffalo 29 6 21 2 0 14 49 88

Metropolitan Division

GP W L OT SO Pts GF GA

Pittsburgh 30 20 9 1 0 41 94 67

Washington 28 14 12 0 2 30 83 82

NY Rangers 29 15 14 0 0 30 65 72

Carolina 29 12 12 2 3 29 66 81

Philadelphia 28 13 13 1 1 28 63 68

New Jersey 29 11 12 1 5 28 64 71

Columbus 28 11 14 2 1 25 68 80

NY Islanders 29 8 16 3 2 21 75 101

Western Conference

Central Division

GP W L OT SO Pts GF GA

Chicago 30 20 6 2 2 44 108 84

St. Louis 27 19 5 2 1 41 96 61

Minnesota 30 17 8 1 4 39 74 70

Colorado 26 19 7 0 0 38 78 60

Dallas 27 13 9 2 3 31 76 79

Winnipeg 30 13 13 1 3 30 80 87

Nashville 29 13 13 0 3 29 65 83

Pacific Division

GP W L OT SO Pts GF GA

San Jose 28 19 4 1 4 43 97 67

Anaheim 30 18 7 1 4 41 93 80

Los Angeles 29 18 7 2 2 40 76 62

Phoenix 28 16 8 2 2 36 92 90

Vancouver 30 15 10 2 3 35 80 78

Calgary 27 10 13 3 1 24 74 94

Edmonton 30 10 18 1 1 22 83 103

Wednesday’s Games

Montreal 4, New Jersey 3, SO

Philadelphia 6, Detroit 3

Calgary 4, Phoenix 1

Thursday’s Games

NY Rangers 3, Buffalo 1

Toronto 3, Dallas 2, OT

Pittsburgh 5, San Jose 1

Montreal 2, Boston 1

Tampa Bay 3, Ottawa 1

Florida 5, Winnipeg 2

St. Louis 5, NY Islanders 1

Carolina 5, Nashville 2

Minnesota 4, Chicago 3

Colorado at Edmonton, late

Today

Detroit at New Jersey, 6 p.m.

San Jose at Carolina, 6 p.m.

Minnesota at Columbus, 6 p.m.

Anaheim at Chicago, 7 p.m.

Colorado at Calgary, 8 p.m.

Phoenix at Vancouver, 9 p.m.

Saturday’s Games

Philadelphia at Dallas, 1 p.m.

Pittsburgh at Boston, 6 p.m.

Buffalo at Montreal, 6 p.m.

Toronto at Ottawa, 6 p.m.

Florida at Detroit, 6 p.m.

Winnipeg at Tampa Bay, 6 p.m.

Nashville at Washington, 6 p.m.

New Jersey at NY Rangers, 6:30 p.m.

Anaheim at St. Louis, 7 p.m.

Calgary at Edmonton, 9 p.m.

NY Islanders at Los Angeles, 9:30 p.m.

College men

Standings and schedule

NCHC

W L T OTL Pts GF GA

Neb.-Omaha 5 1 0 0 15 21 13

St. Cloud St. 4 1 1 0 13 16 10

Denver 3 2 1 1 11 13 11

North Dakota 3 5 0 0 9 21 28

Minn.-Duluth 2 2 0 0 6 14 11

Western Mich 2 2 0 0 6 11 9

Miami (Ohio) 2 4 0 0 6 15 17

Colorado Coll. 1 5 2 1 6 13 25

OVERALL RECORDS: Colorado College 1-10-2, Denver 7-5-2, Miami (Ohio) 8-6-2, Minn.-Duluth 6-5-1, Nebraska-Omaha 8-6-0, North Dakota 5-7-2, St. Cloud St. 9-1-2, Western Michigan 6-5-3.

Today

Denver at Miami

North Dakota at Western Michigan

St. Cloud State at Minnesota-Duluth

Nebraska-Omaha at Colorado College

Saturday

Denver at Miami

North Dakota at Western Michigan

St. Cloud State at Minnesota-Duluth

Nebraska-Omaha at Colorado State

Big Ten

W L T SW Pts GF GA

Minnesota 3 0 0 0 9 13 8

Michigan 1 0 0 0 3 4 3

Michigan St. 0 0 0 0 0 0 0

Penn State 0 0 0 0 0 0 0

Ohio State 0 2 0 0 0 7 9

Wisconsin 0 2 0 0 0 4 8

OVERALL RECORDS: Michigan 10-3-1, Michigan State 5-7-0, Minnesota 10-2-1, Ohio State 8-6-0, Penn State 3-6-1, Wisconsin 4-4-1.

Thursday

USA Under-18 Team 5, Michigan 4

Today

Penn State at Wisconsin

Minnesota at Michigan State

Saturday

Minnesota at Michigan State

Penn State at Wisconsin

MIAC

W L T SW Pts

St. Thomas 3 0 1 0 11

Concordia 3 1 0 0 9

Gustavus 3 1 0 0 9

St. John’s 2 2 0 0 6

Augsburg 1 0 1 0 4

St. Olaf 1 2 1 0 4

St. Mary’s 1 3 0 0 3

Bethel 0 3 1 0 2

Hamline 0 2 0 0 0

OVERALL RECORDS: Augsburg 7-0-1, Bethel 0-8-2, Concordia 6-2-0, Gustavus 6-3-1, Hamline 0-7-1, St. John’s 4-4, St. Mary’s 5-5-0, St. Olaf 3-6-1, St. Thomas 6-1-1.

Today

St. Thomas at Concordia

Bethel at Hamline

St. John’s at Augsburg

Gustavus at St. Olaf

Saturday

St. Thomas at Concordia

Hamline at Bethel

Augsburg at St. John’s

St. Olaf at Gustavus

College women

Standings and schedule

WCHA

W L T SW Pts

Minnesota 11 1 0 0 33

Wisconsin 8 2 1 2 27

North Dakota 7 3 1 2 24

Minn.-Duluth 5 5 2 3 20

Bemidji State 4 5 1 1 14

Ohio State 2 8 0 2 8

MSU-Mankato 2 8 0 0 6

St. Cloud State 1 7 1 2 6

OVERALL RECORDS: Bemidji State 7-7-2, Minnesota 17-1-0, Minnesota-Duluth 7-7-3, MSU-Mankato 5-9-0, North Dakota 9-3-2, Ohio State 5-9-2, St. Cloud State 2-11-3, Wisconsin 12-2-2.

Today

Minnesota State at St. Cloud State

Bemidji State at Wisconsin

North Dakota at Clarkson

Minnesota-Duluth at Boston University

Saturday

Minnesota State at St. Cloud State

Minnesota at Ohio State

Minnesota-Duluth at Boston University

North Dakota at Clarkson

Sunday

Minnesota at Ohio State

Bemidji State at Wisconsin

MIAC

W L T SW Pts

St. Thomas 4 0 0 0 8

Gustavus 4 0 0 0 8

Bethel 3 1 0 0 6

St. Catherine 2 1 1 0 5

St. Mary’s 2 2 0 0 4

St. Olaf 2 2 0 0 4

Augsburg 1 3 0 0 2

Concordia 1 3 0 0 2

Hamline 0 3 1 0 1

St. Benedict 0 4 0 0 0

OVERALL RECORDS: Augsburg 2-4-0, Bethel 4-2, St. Catherine 3-3-1, Concordia 1-5-1, Gustavus 5-1-1, Hamline 2-5-1, St. Mary’s 2-4-0, St. Olaf 2-6-0, St. Thomas 4-1-0.

Today

St. Mary’s at St. Catherine

Hamline at Bethel

St. Olaf at Gustavus

Concordia at St. Thomas

Augsburg at St. Benedict

Saturday

St. Catherine at St. Mary’s

Bethel at Hamline

Concordia at St. Thomas

St. Benedict at Augsburg

Gustavus at St. Olaf

Juniors

Standings and schedule

United States Hockey League

EASTERN CONFERENCE

W L OTL Pts

Dubuque 14 5 1 29

Team USA 14 10 1 29

Green Bay 12 5 4 28

Cedar Rapids 12 6 1 25

Indiana 11 5 4 26

Muskegon 10 10 4 24

Youngstown 7 11 3 17

Chicago 7 15 0 14

WESTERN CONFERENCE

W L OTL Pts

Omaha 17 3 2 36

Sioux Falls 16 5 2 34

Waterloo 16 5 0 32

Sioux City 13 7 1 27

Des Moines 7 12 1 15

Lincoln 4 11 5 13

Fargo 5 13 2 12

Tri-City 5 15 2 12

NOTE: Two points for victory, one point for overtime loss.

Wednesday

Sioux City 3, Fargo 1

Thursday

Waterloo 4, Tri-City 1

Green Bay 4, Indiana 3 (OT)

Today

Fargo at Omaha, 7:05 p.m.

Chicago at Youngstown

Sioux City at Lincoln

Green Bay at Cedar Rapids

Tri-City at Des Moines

Indiana at Muskegon

Team USA at Dubuque

Saturday

Fargo at Omaha, 7:05 p.m.

Team USA at Youngstown

Tri-City at Cedar Rapids

Lincoln at Des Moines

Waterloo at Dubuque

Sioux City at Sioux Falls

Chicago at Muskegon

High school

North Dakota boys

Results Thursday

Bismarck High 2, Jamestown 1

East Grand Forks, Minn. 5, Grand Forks Red River 1

Minot 2, Bismarck Century 0

Soccer

D

Professional

Playoff pairings

Major League Soccer

MLS CUP

Saturday: Real Salt Lake at Sporting KC, 3 p.m.

wrestling

D

High school

North Dakota

Results Thursday

Carrington 56, Valley City 21