« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published December 03 2013

Scoreboard

football

D

Professional

Standings and Schedule

NFL

American Football Conference

East

W L T Pct PF PA

New England 9 3 0 .750 322 261

Miami 6 6 0 .500 252 248

N.Y. Jets 5 7 0 .417 189 310

Buffalo 4 8 0 .333 267 307

North

W L T Pct PF PA

Cincinnati 8 4 0 .667 292 216

Baltimore 6 6 0 .500 249 235

Pittsburgh 5 7 0 .417 263 278

Cleveland 4 8 0 .333 231 297

South

W L T Pct PF PA

Indianapolis 8 4 0 .667 285 274

Tennessee 5 7 0 .417 264 267

Jacksonville 3 9 0 .250 174 352

Houston 2 10 0 .167 230 323

West

W L T Pct PF PA

Denver 10 2 0 .833 464 317

Kansas City 9 3 0 .750 298 214

San Diego 5 7 0 .417 279 277

Oakland 4 8 0 .333 237 300

National Football Conference

East

W L T Pct PF PA

Dallas 7 5 0 .583 329 303

Philadelphia 7 5 0 .583 300 281

N.Y. Giants 5 7 0 .417 237 297

Washington 3 9 0 .250 269 362

North

W L T Pct PF PA

Detroit 7 5 0 .583 326 287

Chicago 6 6 0 .500 323 332

Green Bay 5 6 1 .417 294 305

Minnesota 3 8 1 .250 289 366

South

W L T Pct PF PA

New Orleans 9 3 0 .750 312 230

Carolina 9 3 0 .750 285 157

Tampa Bay 3 9 0 .250 217 285

Atlanta 3 9 0 .250 261 340

West

W L T Pct PF PA

Seattle 11 1 0 .917 340 186

San Francisco 8 4 0 .667 297 197

Arizona 7 5 0 .583 275 247

St. Louis 5 7 0 .417 279 278

Week 14

Thursday’s Games

Houston at Jacksonville, 7:25 p.m.

Sunday’s Games

Minnesota at Baltimore, 12 p.m.

Kansas City at Washington, 12 p.m.

Buffalo at Tampa Bay, 12 p.m.

Miami at Pittsburgh, 12 p.m.

Detroit at Philadelphia, 12 p.m.

Indianapolis at Cincinnati, 12 p.m.

Cleveland at New England, 12 p.m.

Oakland at N.Y. Jets, 12 p.m.

Atlanta at Green Bay, 12 p.m.

Tennessee at Denver, 3:05 p.m.

St. Louis at Arizona, 3:25 p.m.

Seattle at San Francisco, 3:25 p.m.

N.Y. Giants at San Diego, 3:25 p.m.

Carolina at New Orleans, 7:30 p.m.

Monday’s Games

Dallas at Chicago, 7:40 p.m.

College

Schedule

Big Ten

Saturday

Championship game: Ohio State vs. Michigan State

Playoff pairings

FCS

Second Round

Saturday

Fordham (12-1) at Towson (10-2), noon.

Coastal Carolina (11-2) at Montana (10-2), 1 p.m.

New Hampshire (8-4) at Maine (10-2), 1 p.m.

Tennessee State (10-3) at Eastern Illinois (11-1), 1 p.m.

Furman (8-5) at North Dakota State (11-0), 2:30 p.m.

South Dakota State (9-4) at Eastern Washington (10-2), 3 p.m.

Jacksonville State (10-3) at McNeese State (10-2), 6 p.m.

Sam Houston State (9-4) at Southeastern Louisiana (10-2), 7 p.m.

Quarterfinals

Friday, Dec. 13 or Saturday, Dec. 14

Coastal Carolina-Montana winner vs. Furman-North Dakota State winner, TBA

New Hampshire-Maine winner vs. Sam Houston State-Southeastern Louisiana winner, TBA

Jacksonville State-McNeese State winner vs. South Dakota State-Eastern Washington winner, TBA

Fordham-Towson winner vs. Tennessee State-Eastern Illinois winner, TBA

Semifinals

Friday, Dec. 20 or Saturday, Dec. 21

TBD

Championship

Saturday, Jan. 4

At Frisco, Texas

TBD, 1 p.m.

basketball

D

Professional

Standings and schedule

NBA

Eastern Conference

Atlantic

W L Pct GB

Boston 8 12 .400 —

Toronto 6 10 .375 —

Philadelphia 7 12 .368 .5

Brooklyn 5 13 .278 2.0

New York 3 13 .188 3.0

Central

W L Pct GB

Indiana 16 2 .889 —

Detroit 8 10 .444 8.0

Chicago 7 9 .438 8.0

Cleveland 5 12 .294 10.5

Milwaukee 3 14 .176 12.5

Southeast

W L Pct GB

Miami 14 4 .778 —

Washington 9 9 .500 5.0

Atlanta 9 10 .474 5.5

Charlotte 8 11 .421 6.5

Orlando 6 12 .333 8.0

Western Conference

Northwest

W L Pct GB

Portland 15 3 .833 —

Oklahoma City 12 3 .800 1.5

Denver 11 6 .647 3.5

Minnesota 9 10 .474 6.5

Utah 4 15 .211 11.5

Pacific

W L Pct GB

L.A. Clippers 12 6 .667 —

Golden State 10 8 .556 2.0

L.A. Lakers 9 9 .500 3.0

Phoenix 9 9 .500 3.0

Sacramento 4 11 .267 6.5

Southwest

W L Pct GB

San Antonio 15 3 .833 —

Houston 13 6 .684 2.5

Dallas 11 8 .579 4.5

New Orleans 9 8 .529 5.5

Memphis 9 8 .529 5.5

Tuesday’s Games

Philadelphia 126, Orlando 125, 2OT

Boston 108, Milwaukee 100

Denver 111, Brooklyn 87

Detroit 107, Miami 97

Memphis 110, Phoenix 91

Dallas 89, Charlotte 82

Oklahoma City at Sacramento, late

Toronto at Golden State, late

Today’s Games

Denver at Cleveland, 6 p.m.

L.A. Clippers at Atlanta, 6:30 p.m.

Phoenix at Houston, 7 p.m.

Detroit at Milwaukee, 7 p.m.

Dallas at New Orleans, 7 p.m.

Indiana at Utah, 8 p.m.

San Antonio at Minnesota, 8:30 p.m.

Oklahoma City at Portland, 9 p.m.

Thursday’s Games

New York at Brooklyn, 6 p.m.

L.A. Clippers at Memphis, 7 p.m.

Miami at Chicago, 8:30 p.m.

College men

Standings and schedule

Big Ten

Conf Overall

Wisconsin 0-0 8-0

Michigan St 0-0 7-0

Illinois 0-0 7-0

Ohio St. 0-0 6-0

Iowa 0-0 7-1

Indiana 0-0 6-1

Minnesota 0-0 6-2

Penn St. 0-0 6-2

Purdue 0-0 6-2

Michigan 0-0 5-2

Nebraska 0-0 5-2

Northwestern 0-0 4-4

Tuesday

Syracuse 69, Indiana 52

Minnesota 71, Florida State 61

Georgia Tech 67, Illinois 64

Pittsburgh 78, Penn State 69

Duke 79, Michigan 69

Iowa 98, Notre Dame 93

Today

Maryland at Ohio State

Wisconsin at Virginia

Northwestern at North Carolina State

Boston College at Purdue

Miami at Nebraska

Saturday

New Orleans at Minnesota, 2 p.m.

Houston Baptist at Michigan

Eastern Michigan at Purdue

Marquette at Wisconsin

Marshall at Penn State

Central Connecticut State at Ohio State

Western Michigan at Northwestern

North Florida at Indiana

Iowa at Drake

Sunday

Illinois at Auburn

Nebraska at Creighton

Summit League

Conf Overall

IUPU - Ft. Wayne 0-0 6-3

Nebraska Omaha 0-0 5-3

North Dakota State 0-0 5-3

South Dakota 0-0 3-3

Western Illinois 0-0 2-4

South Dakota State 0-0 3-6

Denver 0-0 1-4

Indiana - Purdue 0-0 1-7

Monday

North Dakota State 86, Valley City State 43

South Dakota 71, Iowa Wesleyan 67

Tuesday

Miami (Ohio) 94, IPFW 87

Omaha 100, Waldorf 66

Denver 75, Southern U. 74, OT

Today

Dakota State at South Dakota State

Eastern Illinois at Western Illinois

IUPUI at Bradley

Thursday

South Dakota at Air Force

Saturday

North Dakota State at Bryant, noon

Omaha at Central Arkansas

N.C. Central at IUPUI

Denver at Mercer

Dartmouth at Fort Wayne

Grace Bible at Western Illinois

Wyoming at South Dakota

Big Sky

Conf Overall

Eastern Washington 0-0 5-2

Northern Colorado 0-0 4-2

Portland St. 0-0 4-2

Idaho State 0-0 2-2

Sacramento State 0-0 2-3

North Dakota 0-0 2-4

Montana St. 0-0 2-5

Weber St. 0-0 1-3

Northern Arizona 0-0 2-6

Montana 0-0 1-4

Southern Utah 0-0 1-4

Today

Southern Utah at Cal State Northridge

Friday

Carroll College at Idaho State

Saturday

Hawaii at Northern Arizona

North Dakota at Butler

Walla Walla at Montana State

Portland at Portland State

Sacramento State at UTEP

Weber State at UT Arlington

Sunday

Eastern Washington at Saint Mary’s

NSIC

Friday

MSU Moorhead at Mary, 8 p.m.

Winona State at Concordia St. Paul

St. Cloud State at Bemidji State

Upper Iowa at Minnesota State

Augustana at Southwest Minnesota State

Northern State at Minot State

Wayne State at Sioux Falls

Saturday

MSU Moorhead at Minot State, 6 p.m.

Winona State at Minnesota State

Augustana at Sioux Falls

Northern State Mary

St. Cloud State at Minnesota Crookston

Upper Iowa at Concordia St. Paul

Minnesota Duluth at Bemidji State

Wayne State at Southwest Minnesota State

MIAC

Tuesday

St. Olaf 65, Carleton 37

Today

Concordia at Macalester, 7:45 p.m.

Gustavus at Hamline

Bethel at St. Mary’s

St. Thomas at Augsburg

Saturday

Concordia at Gustavus, 3 p.m.

St. Mary’s at St. John’s

Hamline at Carleton

St. Olaf at Augsburg

Bethel at Macalester

North Star

Monday

North Dakota State 86, Valley City 43

Tuesday

Trinity Bible College at Valley City, ppd.

University of Minnesota Morris at Mayville State

Thursday

Dakota State at South Dakota State

Presentation at Oglala Lakota College

Saturday

Valley City at Oglala Lakota College

Jamestown at Saint Ambrose University

Mayville State at Ashford University

Presentation at University of Minnesota Morris

Sunday

Jamestown at Ashford University

Mayville State at Saint Ambrose University

Morningside College at Dakota State

Results Tuesday

MIDWEST

Arkansas 111, Southeastern Louisiana 65

Arkansas-Little Rock 88, Arkansas-Fort Smith 74

Cincinnati 86, South Carolina Upstate 50

Colorado 67, Colorado St. 62

Duke 79, Michigan 69

Iowa 98, Notre Dame 93

Massachusetts 69, Eastern Michigan 57

Miami (OH) 94, IUPU - Ft. Wayne 87

Nebraska Omaha 100, Waldorf 66

Oral Roberts 74, Cameron 64

Saint Louis 68, Rockhurst 43

Wis.-Milwaukee 83, Northern Iowa 72

EAST

Lafayette 77, Wagner 65

North Carolina Central 76, Old Dominion 69, OT

Pittsburgh 78, Penn St. 69

St. Bonaventure 67, Massachusetts Lowell 58

Syracuse 69, Indiana 52

Virginia Tech 81, Winthrop 63

SOUTH

Alabama A&M 66, Tennessee St. 65

Belmont 70, Middle Tennessee St. 58

Clemson 65, South Carolina State 49

Delaware 85, Charleston Southern 80

East Carolina 96, Fayetteville St. 78

Elon University 87, VMI 70

Florida Atlantic 75, Central Florida 64

Georgia Tech 67, Illinois 64

Jacksonville 88, Trinity Baptist 75

NC-Wilmington 69, Campbell 50

Nova Southeastern 77, Florida International 59

Presbyterian 87, NC-Greensboro 66

Stetson 56, Bethune-Cookman 52

Texas-Arlington 81, Dallas Baptist 53

WEST

Abilene Christian 93, Hillsdale 53

Arizona 79, Texas Tech 58

Brigham Young 97, North Texas 67

Grand Canyon 82, Vanguard 73

College women

Schedule

Big Ten

Wednesday

Nebraska at North Carolina

Illinios at Georgia Tech

Michigan State at Florida State

Ohio State at Maryland

Virginia Tech at Indiana

Notre Dame at Penn State

Thursday

Miami at Minnesota, 8 p.m.

Purdue at Duke

Michigan at Virginia

Syracuse at Iowa

Boston College at Wisconsin

NC State at Northwestern

Saturday

Michigan State at Virginia Tech

Idaho State at Iowa

Illinois at Colorado

Wisconsin at Marquette

Sunday

North Dakota at Minnesota, 2 p.m.

Gonzaga at Ohio State

IPFW at Purdue

Indiana at Morehead State

Penn State at Georgetown

Utah State at Nebraska

Summit League

Monday

South Dakota State 71, NJIT 46

Wednesday

Fort Wayne at Evansville

Western Illinois at Oklahoma

IUPUI at Western Michigan

Denver at Northern Colorado

Thursday

Utah State at South Dakota

Friday

North Dakota State at Air Force, 8 p.m.

Saturday

North Dakota State at Wyoming, 2 p.m.

South Dakota State at Wisconsin Green Bay

Omaha at Northern Colorado

Southeast Missouri State at Western Illinois

South Dakota at South Dakota Mines

Sunday

Fort Wayne at Purdue

Colorado State at Denver

Big Sky

Today

North Dakota at Milwaukee

Denver at Northern Colorado

Thursday

Idaho State at Drake

Saint Mary’s at Sacramento State

Northern Arizona at UC Santa Barbara

Friday

Portland State at Gonzaga

Cal State Northridge at Eastern Washington

Idaho at Montana

Saturday

Idaho State at Iowa

San Jose State at Sacramento State

Utah Valley at Weber State

Nebraska-Omaha at Northern Colorado

Northern Arizona at Loyola Marymount

Sunday

North Dakota at Minnesota

NSIC

Friday

MSU Moorhead at Mary, 6 p.m.

St. Cloud State at Bemidji State

Winona State at Concordia St. Paul

Wayne State at Sioux Falls

Minnesota Duluth at Minnesota Crookston

Northern State at Minot State

Upper Iowa at Minnesota State

Augustana at Southwest Minnesota State

Saturday

MSU Moorhead at Minot State, 4 p.m.

Augustana at Sioux Falls

St. Cloud State at Minnesota Crookston

Winona State at Minnesota State

Northern State at Mary

Minnesota Duluth at Bemidji State

Upper Iowa at Concordia St. Paul

Wayne State at Southwest Minnesota State

MIAC

Tuesday

St. Olaf 73, Carleton 70

Today

Concordia at Macalester, 5:45 p.m.

Hamline at Gustavus

St. Mary’s at Bethel

Augsburg at St. Thomas

St. Catherine at St. Benedict

Saturday

Concordia at Gustavus, 1 p.m.

Hamline at Carleton

St. Olaf at Augsburg

Bethel at Macalester

St. Benedict at St. Mary’s

St. Thomas at St. Catherine

North Star

Tuesday

Trinity Bible College at Valley City, ppd.

Minnesota-Morris at Mayville State, late

Today

Presentation at Oglala Lakota College

Friday

Jamestown at Saint Ambrose

Mayville State at Ashford University

Morningside College at Dakota State

Saturday

Jamestown at Ashford

Mayville State at Saint Ambrose

Morningside College at Dakota State

Results Tuesday

MIDWEST

Louisville 91, Missouri St. 49

Saint Louis 65, Tulsa 54

EAST

Army 73, Morgan St. 48

Central Conn. St. 70, Siena 53

Eastern Kentucky 64, Marshall 55

Georgetown 78, George Washington 57

Iona 86, Sacred Heart 62

Liberty 76, Richmond 61

Monmouth-NJ 67, Maryland - E. Shore 65

Navy 63, Mount St. Mary’s 55

West Virginia 88, Coppin St. 56

SOUTH

Auburn 62, Tulane 52

Baylor 113, San Jose St. 72

Furman 76, High Point 67

Georgia St 60, Kennesaw St. 54

Louisiana State 83, Indiana St. 66

South Alabama 66, Spring Hill 42

Texas A&M 72, San Diego St. 35

Texas-Pan American 76, Houston Baptist 74

Vanderbilt 92, East Tennessee St. 71

Wake Forest 69, Belmont 49

WEST

Abilene Christian 92, Texas A&M Commerce 64

Brigham Young 69, Nevada 61

Idaho 67, Carroll 39

Texas-El Paso 80, New Mexico St. 61

High school boys

Minnesota

Results Tuesday

Fergus Falls 78, Sauk Rapids 47

Half: FF 38, SR 24

SR: Burklund 5, Ali 2, Hassan 2, Lynch 2, Kranz 2, Doman 3, Peterson 3, Waldorf 3, Langwehr 2, Boraas 16, Lorentz 4, Czeck 3.

FF: Haugmo 7, Pearson 3, Kramer 1, Strom 8, Monke 8, Banks 5, Weston 3, Lemke 4, Rund 23, Schneck 6, King 10.

Fertile-Beltrami 64, Win-E-Mac 30

Half: FB 32, WEM 24

WEM: Tradewell 9, Brekke 2, Walker 5, Plante 2, Chemishoff 1, Tadman 2, Knutson 2, Lisoff 4, Chaput 4, Kaster 1.

FB: Steffes 6, Benson 1, Schmalenberg 15, Mosher 12, McCollum 3, Gramer 1, Leiting 2, Boge 2, Duckstad 14, Woods 10.

Hawley 69, Breckenridge 63

Half: B 28, H 26

B: Blaufuss 7, C. Yaggie 7, Hiedeman 2, Smith 3, Lorenz 16, Christensen 24, Myhra 4.

H: Leaf 4, Omberg 6, Harms 6, Tusow 5, Ellefson 29, Teeples 6, Steichen 7, Regnier 6.

Larimore 71,

Norman County West 35

Half: L 47, NCW 22

L: Yahna 7, Peterson 11, Trosen 4, Smith 3, Wiegandt 6, Verkuehlen 8, Sletten 18, Hofer 14.

NCW: Armstrong 2, Olson 13, Borgen 3, Garcia 1, Hauge 14, Hoff 2.

North Dakota

Results Tuesday

Fairmount-Campbell-Tintah 83,

Hankinson 56

H 7 24 31 56

FCT 18 41 64 83

H: Hernandez 4, Theede 5, Co. Mauch 3, Keoke 3, Hoglin 2, N. Mauch 2, Hermes 14, Ca. Mauch 16, G. Mauch 7.

FCT: Hensch 2, D. Burns 34, Campbell 13, Christiansen 2, Hanson 7, Devine 17, M. Burns 8.

Other scores

Dunseith 69, Mohall-Lansford-Sherwood 29

Lewis and Clark-Berthold 60, Velva 49

May Port CG 54, Griggs County Central 33

Parshall 64, Stanley 42

St. John 70, Westhope-Newburg 60

Strasburg-Zeeland 72, Napoleon 42

Wilton-Wing 51, New Salem-Almont 41

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Washburn vs. Kidder County, ppd. to Dec 5.

Drayton/Valley-Edinburg vs. Starkweather-Munich, ppd.

Thompson vs. North Border, ppd. to Dec 20.

Northern Cass vs. Ada-Borup, Minn., ppd. to Dec 7.

Finley-Sharon/Hope-Page vs. Barnes County North, ppd. to Dec 7.

Maple Valley vs. LaMoure-Litchville-Marion, ppd. to Jan 28.

Standing Rock vs. Center-Stanton, ppd.

Lidgerwood-Wyndmere vs. Enderlin, ppd. to Jan 2.

Kindred vs. Sargent Central, ppd. to Jan 4.

South Border vs. Edgeley-Kulm-Montpelier, ppd. to Dec 19.

Hatton-Northwood vs. Cavalier, ppd. to Jan 2.

Trinity Christian vs. Burke County, ppd.

High school girls

Minnesota

Results Tuesday

Barnesville 68,

Brandon-Evansville 39

Half: B 31, BE 25

B: Solum 21, Nielson 8, Skogen 6, Vancura 14, Boom 6, Herbranson 4, Bentley 9.

BE: Kokett 5, Haseman 1, Okerlund 4, Vinson 11, Hansen 3, Friedrich 13, Bettermann 2.

Thief River Falls 77, Bemidji 41

Half: TRF 45, B 25

B: Ricci 4, Leif 2, Chadwick 6, Greendahl 4, Olson 5, LaRose 1, Woods 4, Sagedahl 3, Palmer 12.

TRF: Amirayan 6, Yaggie 31, Kainz 2, Biermaier 8, Peterson 3, Tadych 9, Brekke 13, Pittman 4, Praska 1.

Hawley 68, Lake Park-Audubon 35

Half: H 44, LP-A 18

H: Noreen 21, Olson 8, Laddusaw 7, Cederberg 4, Rasmussen 8, Ellefson 20.

LP-A: Nelson 2, Hamre 2, L. Olson 7, Hilfer 2, Swenson 4, Hogie 9, Thompson 2, Bartunek 7.

HOCKEY

D

Professional

Standings and schedule

NHL

Eastern Conference

Atlantic Division

GP W L OT SO Pts GF GA

Boston 27 18 7 0 2 38 75 55

Montreal 28 16 9 0 3 35 76 59

Detroit 28 14 7 3 4 35 78 73

Tampa Bay 27 16 10 1 0 33 76 67

Toronto 28 14 11 1 2 31 77 77

Ottawa 28 11 13 1 3 26 82 92

Florida 28 7 16 1 4 19 61 95

Buffalo 28 6 20 2 0 14 48 85

Metropolitan Division

GP W L OT SO Pts GF GA

Pittsburgh 29 19 9 1 0 39 89 66

Washington 28 14 12 0 2 30 83 82

NY Rangers 28 14 14 0 0 28 62 71

New Jersey 28 11 12 1 4 27 61 67

Carolina 28 11 12 2 3 27 61 79

Philadelphia 27 12 13 1 1 26 57 65

Columbus 28 11 14 2 1 25 68 80

NY Islanders 28 8 15 3 2 21 74 96

Western Conference

Central Division

GP W L OT SO Pts GF GA

Chicago 29 20 5 2 2 44 105 80

St. Louis 26 18 5 2 1 39 91 60

Colorado 25 19 6 0 0 38 76 52

Minnesota 29 16 8 1 4 37 70 67

Dallas 26 13 9 1 3 30 74 76

Winnipeg 29 13 12 1 3 30 78 82

Nashville 28 13 12 0 3 29 63 78

Pacific Division

GP W L OT SO Pts GF GA

San Jose 27 19 3 1 4 43 96 62

Anaheim 29 18 7 1 3 40 91 77

Los Angeles 28 17 7 2 2 38 73 60

Vancouver 30 15 10 2 3 35 80 78

Phoenix 26 15 7 2 2 34 85 84

Calgary 26 9 13 3 1 22 70 93

Edmonton 28 9 17 1 1 20 73 95

Monday’s Games

Winnipeg 5, NY Rangers 2

Montreal 3, New Jersey 2

Minnesota 2, Philadelphia 0

Los Angeles 3, St. Louis 2

Tuesday’s Games

San Jose 4, Toronto 2

Pittsburgh 3, NY Islanders 2, OT

Carolina 4, Washington 1

Columbus 1, Tampa Bay 0

Ottawa 4, Florida 2

Dallas 4, Chicago 3

Vancouver 3, Nashville 1

Phoenix at Edmonton, late

Los Angeles at Anaheim, late

Wednesday’s Games

Montreal at New Jersey, 6 p.m.

Philadelphia at Detroit, 7 p.m.

Phoenix at Calgary, 9 p.m.

College men

Standings and schedule

NCHC

W L T OTL Pts GF GA

Neb.-Omaha 5 1 0 0 15 21 13

St. Cloud St. 4 1 1 0 13 16 10

Denver 3 2 1 1 11 13 11

North Dakota 3 5 0 0 9 21 28

Minn.-Duluth 2 2 0 0 6 14 11

Western Mich 2 2 0 0 6 11 9

Miami (Ohio) 2 4 0 0 6 15 17

Colorado Coll. 1 5 2 1 6 13 25

OVERALL RECORDS: Colorado College 1-10-2, Denver 7-5-2, Miami (Ohio) 8-6-2, Minn.-Duluth 6-5-1, Nebraska-Omaha 8-6-0, North Dakota 5-7-2, St. Cloud St. 9-1-2, Western Michigan 6-5-3.

Friday

Denver at Miami

North Dakota at Western Michigan

St. Cloud State at Minnesota-Duluth

Nebraska-Omaha at Colorado College

Saturday

Denver at Miami

North Dakota at Western Michigan

St. Cloud State at Minnesota-Duluth

Nebraska-Omaha at Colorado State

Big Ten

W L T SW Pts GF GA

Minnesota 3 0 0 0 9 13 8

Michigan 1 0 0 0 3 4 3

Michigan St. 0 0 0 0 0 0 0

Penn State 0 0 0 0 0 0 0

Ohio State 0 2 0 0 0 7 9

Wisconsin 0 2 0 0 0 4 8

OVERALL RECORDS: Michigan 10-2-1, Michigan State 5-7-0, Minnesota 10-2-1, Ohio State 8-6-0, Penn State 3-6-1, Wisconsin 4-4-1.

Monday

Michigan 5, Ohio St. 4

Thursday

USA Under-18 Team at Michigan

Friday

Penn State at Wisconsin

Minnesota at Michigan State

Saturday

Minnesota at Michigan State

Penn State at Wisconsin

MIAC

W L T SW Pts

St. Thomas 3 0 1 0 11

Concordia 3 1 0 0 9

Gustavus 3 1 0 0 9

St. John’s 2 2 0 0 6

Augsburg 1 0 1 0 4

St. Olaf 1 2 1 0 4

St. Mary’s 1 3 0 0 3

Bethel 0 3 1 0 2

Hamline 0 2 0 0 0

OVERALL RECORDS: Augsburg 7-0-1, Bethel 0-8-2, Concordia 6-2-0, Gustavus 6-3-1, Hamline 0-7-1, St. John’s 4-4, St. Mary’s 5-5-0, St. Olaf 3-6-1, St. Thomas 6-1-1.

Friday

St. Thomas at Concordia

Bethel at Hamline

St. John’s at Augsburg

Gustavus at St. Olaf

Saturday

St. Thomas at Concordia

Hamline at Bethel

Augsburg at St. John’s

St. Olaf at Gustavus

College women

Standings and schedule

WCHA

W L T SW Pts

Minnesota 11 1 0 0 33

Wisconsin 8 2 1 2 27

North Dakota 7 3 1 2 24

Minn.-Duluth 5 5 2 3 20

Bemidji State 4 5 1 1 14

Ohio State 2 8 0 2 8

MSU-Mankato 2 8 0 0 6

St. Cloud State 1 7 1 2 6

OVERALL RECORDS: Bemidji State 7-7-2, Minnesota 17-1-0, Minnesota-Duluth 7-7-3, MSU-Mankato 5-9-0, North Dakota 9-3-2, Ohio State 5-9-2, St. Cloud State 2-11-3, Wisconsin 12-2-2.

Monday

Team Russia 5, Minnesota-Duluth 2

Friday

Minnesota State at St. Cloud State

Bemidji State at Wisconsin

North Dakota at Clarkson

Minnesota-Duluth at Boston University

Saturday

Minnesota State at St. Cloud State

Minnesota at Ohio State

Minnesota-Duluth at Boston University

North Dakota at Clarkson

Sunday, Dec. 8

Minnesota at Ohio State

Bemidji State at Wisconsin

MIAC

W L T SW Pts

St. Thomas 4 0 0 0 8

Gustavus 4 0 0 0 8

Bethel 3 1 0 0 6

St. Catherine 2 1 1 0 5

St. Mary’s 2 2 0 0 4

St. Olaf 2 2 0 0 4

Augsburg 1 3 0 0 2

Concordia 1 3 0 0 2

Hamline 0 3 1 0 1

St. Benedict 0 4 0 0 0

OVERALL RECORDS: Augsburg 2-4-0, Bethel 4-2, St. Catherine 3-3-1, Concordia 1-5-1, Gustavus 5-1-1, Hamline 2-5-1, St. Mary’s 2-4-0, St. Olaf 2-6-0, St. Thomas 4-1-0.

Friday

St. Mary’s at St. Catherine

Hamline at Bethel

St. Olaf at Gustavus

Concordia at St. Thomas

Augsburg at St. Benedict

Saturday

St. Catherine at St. Mary’s

Bethel at Hamline

Concordia at St. Thomas

St. Benedict at Augsburg

Gustavus at St. Olaf

Juniors

Standings and schedule

United States Hockey League

EASTERN CONFERENCE

W L OTL Pts

Dubuque 14 5 1 29

Team USA 14 10 1 29

Green Bay 11 5 4 26

Cedar Rapids 12 6 1 25

Indiana 11 5 3 25

Muskegon 10 10 4 24

Youngstown 7 11 3 17

Chicago 7 15 0 14

WESTERN CONFERENCE

W L OTL Pts

Omaha 17 3 2 36

Sioux Falls 16 5 2 34

Waterloo 15 5 0 30

Sioux City 12 7 1 25

Des Moines 7 12 1 15

Lincoln 4 11 5 13

Fargo 5 12 2 12

Tri-City 5 13 2 12

NOTE: Two points for victory, one point for overtime loss.

Today

Cedar Rapids at Indiana

Thursday

Tri-City at Waterloo

Green Bay at Indiana

High school boys

Minnesota

Results Tuesday

East Grand Forks 3, Grand Forks Central 0

North Dakota

Results Tuesday

Grafton-Park River vs. West Fargo, ppd.

High school girls

Minnesota

Results Tuesday

Thief River Falls 2, East Grand Forks 1

North Dakota

Results Tuesday

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Park Rapids Area, Minn. vs. Fargo North, ppd.

West Fargo vs. Grand Forks Knightriders, ppd.

Wrestling

D

High school

Minnesota

Results Tuesday

Moorhead 45, Perham 25

106: Larson, M, fall Fudge :45

113: Brendemuhl, M, fall Johnson :44

120: Tallakson, M, dec. Nelson 12-6

126: Curtis, P, maj. dec. Ri. Shock 8-0

132: Pirrotta, P, fall Erickson 1:40

138: Fudge, P, fall Laidlow :48

145: Mark, M, fall Peterson :51

152: Neitzke, P, fall Olson :23

160: Hanson, M, dec. Glynn 5-2

170: Grove, M, fall Schmitz :28

182: Parks, P, dec. Trowbridge 8-4

195: Grove, M, dec. Klatt 7-3

220: Ry. Schock, M, fall Jahnke :33

285: Jerome, M, fall Bucholz 1:05.

Other scores

Barnesville 54, Ottertail Central 21

North Dakota

Results Tuesday

Fargo Davies 47, Fargo South 27

106: Mairs, FD, fall Augustine 4:52

113: Fraase, FS, fall H. Rohrich 1:18

120: Morris, FD, dec. Khaman 7-6

126: Skaare, FD, dec. Kiromba 11-8

132: Hehn, FS, forfeit

138: Burnside, FD, fall Kikopa :51

145: Nemer, FD, fall Korlor 3:34

152: Siaway, FS, dec. Isakson 10-6

160: Deitemeyer, FS, fall Schwab 1:59

170: Alexander, FD, fall Rhode 5:53

182: C. Rohrich, FD, forfeit

195: Kjera, FD, tech. fall Brekhus 5:38

220: Solem, FS, fall Hewitt 2:29

285: Swensen, FD, forfeit

North Dakota

Polls

Class A

Team: 1, Bismarck. 2, West Fargo. 3, Bismarck Century. 4, Dickinson. 5, Turtle Mountain-Belcourt. 6, Bismarck St. Mary’s. 7, Wahpeton. 8, Mandan. 9, Fargo North. 10, Fargo Davies.

East Region: 1, West Fargo. 2, Wahpeton. 3, Fargo North. 4, Fargo Davies. 5. Valley City.

West Region: 1, Bismarck. 2, Bismarck Century. 3, Dickinson. 4, Turtle Mountian-Belcourt. 5, Bismarck St. Mary’s.

106: 1, Franek, WF. 2, Schultz, BC. 2, Spaulding, B, Zachmeier, MAN. 5, Armstrong, MIN. 6, Luther, WILL

113: 1, Humann, BC. 2, Nein, B. 3, K. Cronin, WF. 4, Loeks, MSM. 5, LeNoue, WAH. 6, LaRocque, TMB.

120: 1, Knowlen, B. 2, Hutzenbiler, D. 3, Keener, GFC. 4, Good, DL. 5, Longie, TMB. 6, Schaffner, BSM

126: 1, Barnhardt, BSM. 2, Zachmeier, MAN. 3, R. Cronin, WF. 4, Lee, D. 5, Hoffman. 6, Edick, BC.

132: 1, Berger, D. 2, Mewes, J. 3, Willits, BC. 4, Cymbaluk, MAN. 5, Kikopa, FS. Viver, TMB.

138: 1, Jo. Shearer, WF. 2, Zachmeier, MAN. 3, Murphy, GFRR. 4, Meyer, WAH. 5, Laducer, TMB. 6, Eckert, BC.

145: 1, Fischer, BSM. 2, Shepherd, WF. 3, Meyer, WAH. 4, A. Blees, B. 5, Domagala, BC. 6, Schall, DL.

152: 1, Galindo, B. 2, Fleetwood, TMB. 3, Je. Je. Shearer, WF. 4, Spillman, MAN. 5, Tangen, D. 6, Litzinger, GFC.

160: 1, R. Blees, B. 2, Dobler, WF. 3, Babeck, BC. 4, Fox, TMB. 5, Clark, D. 6, Miller, VC.

170: 1, Alexander, FD. 2, Ko. Kragnes, WF. 3, McNary, WAH. 4, Worral, FN. 5, Ellingson, JAM. 6, Elder, BC.

182: 1, b. Rodriguez, TMB. 2, Ky. Kragnes, WF. 3, Terrill, GFC. 4, Shipley, JAM. 5, Martin, FD. 6, Edwardson, WAH.

195: 1, Doty, VC. 2, Gumke, LAM. 3, Moravec, BC. 4, DeCoteau, TMB. 5, Sandberg, WILL. 6, Kuznia, WF.

220: 1, Hanson, FN. 2, Greenwood, BC. 3, Magnuson, VC. 4, Dielke, WAH. 5, Anderson, JAM. 6, J. Rodriguez, TMB.

285: 1, Swenson, FD. 2, Metz, WF. 3, Matejcek, DL. 4, Grad, BSM. 5, Hall, B. 6, Keck, D.

Class B

Region 1

106: 1, Oien, Linton-HMB. 2, B. Aberle, Lisbon. 3, B. Jangula, Napoleon. 4, Burgard, Oakes.

113: 1, Toepke-Floyd, South Border. 2, Bakke, Kindred. 3, Elijah, LIS. 4, Schmit, O.

120: 1, Schlosser, LHMB. 2, Zink, KIN. 3, Roney, O. 4, J. Urbach, LIS.

126: 1, Gr. Johnson, LIS. 2, C. Jacob, LHMB. 3, Ellingson, Ellendale-Edgeley-Kulm. 4, Bentz, LaMoure.

132: 1, E. Loepp, O. 2, Nolz, SB. 3, Dorich, LM. 4, Moch, LHMB.

138: 1, Grunefelder, NAP. 2, Thompson, KIN. 3, Leier, LHMB. 4, Wendel, LM.

145: 1, Weber, SB. 2, Becker, NAP. 3, Sell, O. 4, R. Jacob, LHMB.

152: 1, Bettenhausen, SB. 2, D. Jangula, NAP. 3, Roth, O. 4, Ga. Johnson, LIS.

160: 1, D. Urbach, LIS. 2, T. Jangula, NAP. 3, Kuntz, SB. 4, Ketterling, O.

170: 1, Ehrlin, O. 2, Nelson, LIS. 3, Schilling, SB. 4, Mann, NAP.

182: 1, Gross, NAP. 2, Tr. Meidinger, SB. 3, Bopp, O. 4, McDaniel, LIS.

195: 1, Becker, NAP. 2, Tu. Meidinger, SB. 3, Schmitz, O. 4, Voight, LM.

220: 1, Smith, LIS. 2, Thielges, SB. 3, C. Kelly, O. 4, McCollum, KIN.

285: 1, M. Kelley. 2, Claus, LIS. 3, Rico, SB. 4, Beine, NAP.

Region 2

106: Sweeny, Larimore. 2, Central Cass. 3, Hoggarth, Carrington. 4, Scott, Pembina County North.

113: 1, Rust, CC. 2, M. Neumiller, CAR. 3, T. Gregoire, LAR. 4, Cavillo, PCN.

120: 1, Volk, CC. 2, Horgan, BCN. 3, B. Carr, CAR. 4, B. Gregiore, LAR.

126: 1, Bakke, CAR. 2, Verville, PCN. 3, M. Hastings, Hillsboro-CV. 4, Kemmer, CC.

132: 1, Bauer, CAR. 2, L. Hastings, H-CV. 3, Berg, CC. 4, Schill, PCN.

138: 1, Koble, Harvey-Wells County. 2, Freeman, CAR. 3, Urlab, PCN. 4, Mogen, CC.

145: 1, W. Carr, CAR. 2, Lundy, Graf. 3, Kaercher, PCN. 4, Lautt, HWC.

152: 1, Holton, CAR. 2, Schill, PCN. 3, Muscha, HWC. 4, Thompson, Grafton.

160: 1, Schultz, CC. 2, Bolstad, H-CV. 3, Blair, PCN. 4, Lyman, CAR.

170: 1, Schurman, PCN. 2, Littlefield, HWC. 3, Anderson, CAR. 4, Elliot, May-Port-CG.

182: 1, Lura, CAR. 2, Radcliffe, CC. 3, Dearinger, PCN. 4, Gardinger, MPCG.

195: 1, M. Lafferty, PCN. 2, Zink, CAR. 3, Lemar, CC. 4, Martin, LAR.

220: 1, Gapp, MPCG. 2, Schultz, H-CV. 3, Stith, PCN. 4, Knudson, CC.

285: 1, T. Lafferty, PCN. 2, Schroeder, CAR. 3, Seibels, H-CV. 4, Moran, G.

Gymnastics

D

High school

Minnesota

Results Tuesday

Moorhead 125.85, Fergus Falls 121.95

Individual results

Vault: 1, Appert, FF, 8.55.

Bars: 1, Krugler, M, 8.60. 2, Jastram, M, 7.70.

Beam: 1, Friggard, FF, 8.50. 2, Johnson, M, 8.30. 3, Krugler, M, 8.25.

Floor: 1, Krugler, M, 8.75.

All-around: 1, Krugler, M, 33.75.

Soccer

D

Professional

Playoff pairings

Major League Soccer

MLS CUP

Saturday, Dec. 7: Real Salt Lake at Sporting KC, 3 p.m.