« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Forum staff reports, Published November 20 2013

Fisher takes sixth in 100 butterfly at MN state swimming

MINNEAPOLIS – Fergus Falls swimmer Abby Fisher led the way at the Minnesota Class 1A state girls swimming championships Wednesday at the University of Minnesota.

Fisher finished in sixth place in the 100-yard backstroke with a time of 59.83 seconds. She also added a 15th-place finish in the 100 butterfly, finishing with a time of 1 minute, 41 seconds.

In Class 2A action, Moorhead’s Maren Seljevold was the lone Spuds swimmer to qualify for Wednesday’s finals. She finished in 16th place in 1-meter diving with a score of 298.75.

Class 2A

Team scores: Wayzata 275, Minnetonka 232, Edina 221, Stillwater 206, Chanhassen 197, Eden Prairie 155, Rosemount 141.5, Lakeville North 111, Robbinsdale Armstrong 98, Rochester Mayo 97, St. Michael-Albertville 89, Farmington 60, Lakeville South 57, Prior Lake 49, Centennial 39, Burnsville 36, Maple Grove 35, Hopkins 32, Hastings 29, Woodbury 26, Brainerd-Pillager-Crosby-Ironton 24, Rochester John Marshall 22.5, Mounds View 20, Rochester Century 17, East Ridge 12, Park-Cottage Grove 6, St. Paul Central 6, Osseo 6, Bloomington Jefferson 5, Winona 4, Elk River 4, Roseville Area 3, Eastview 2, Watertown-Mayer-Delano 2, Champlin Park 1, Moorhead 1.

Diving: 1, Kuether, MV, 408.05. 16, Seljevold, Moorhead, 298.75.

Class 1A

Team scores: 1, Visitation-Mendota Heights, 300. 2, Mankato West, 168. 3, Sartell St.Stephen, 161. 4, Hutchinson, 131. 5, Albert Lea, 130. 6, Faribault, 109. 7, Breck School, 103. 8, Orono, 100. 9, Northfield, 96. 10, Benilde-St. Margaret's, 92. 11, Hill-Murray School, 84. 12, Grand Rapids, 70. 13, Melrose Area, 63. 14, Blake School (The), 62. 15, Litchfield, 61. 16, Monticello, 60. 17, Dassel-Cokato, 58. 18, Bemidji, 49. 19, Sauk Centre, 48. 20, Chisago Lakes Area, 34. 20, Waconia, 34. 22, Marshall, 31. 23, Foley, 30. 24, Big Lake, 29. 24, Chaska, 29. 26, Mahtomedi, 28. 27, Saint Peter, 21. 28, Staples/Motley, 17. 29, Detroit Lakes, 16. 30, Willmar, 15. 30, Fergus Falls, 15. 32, Holy Family, 14. 32, New Prague, 14. 34, Austin, 13. 35, Spring Lake Park, 9. 36, Richfield/FAIR, 8. 37, Rocori, 5. 38, Sauk Rapids-Rice, 4. 38, Proctor/Hermantown, 4. 40, Becker, 3. 41, Bloomington Kennedy, 2. 42, Henry Sibley, 1. 42, St. Cloud Apollo, 1. 42, Morris-Minnewaska, 1.

200 medley relay: 1, VMH (Gaertner, Farley, Kishish, Gaertner), 1:46.18.

200 freestyle: 1, Nack, MW, 1:50.08.

200 individual medley: 1, Horejsi, AL, 2:02.66. 16, Livermore, DL, 2:22.08.

50 freestyle: 1, Nack, MW, 22.87.

Diving: 1, DuPay, Northfield, 397.55. 11, Disse, DL, 275.20.

100 butterfly: 1, Nack, MW, 53.41. 15, Fisher, FF, 1:00.41.

100 freestyle: 1, Dolan, VMH, 50.31.

500 freestyle: 1, Nack, MW, 4:56.43.

200 freestyle relay: 1, MW (C. Nack, Bacon, Phinney, D. Nack), 1:36.88.

100 backstroke: 1, Hake, Faribault, 55.74. 6, Fisher, FF, 59.83.

100 breaststroke: 1, Horejsi, AL, 1:00.67.

400 freestyle relay: 1, VMH (Gaertner, Gaertner, Conners, Dolan), 3:29.54.