« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Forum staff reports, Published August 25 2013

Skalicky wins Legends feature at BRRP

GLYNDON, Minn. – Jesse Skalicky of Fargo raced to a first-place finish in the Legends feature at Buffalo River Race Park on Sunday.

Taylor Beyer of Glyndon won the Hornets class and Kyle Dykhoff of Perham, Minn., took the top spot in Streets feature.

Hornets

Heat 1: 1, Paul Neumann, Rothsay, Minn. 2, Taylor Beyer, Glyndon, Minn. 3, Tommy Habedank, Mahnomen, Minn.

Heat 2: 1, Cody Meyer, Glyndon, Minn. 2, Aaron Leroux, Dilworth. 3, Austin Veralrud, West Fargo.

Heat 3: 1, Gene Bates, Moorhead. 2, Susie Johnson, Dilworth. 3, Zach Buntrock, Casselton, N.D.

Feature: 1, Beyer. 2. Neumann. 3, Habedank. 4, Leroux. 5, Bates.

Pure stocks

Heat 1: 1, Kristen Nelson, West Fargo. 2, Torey Fischer, West Fargo. 3, Doug Gardner, Glyndon, Minn.

Heat 2: 1, Norm Olson, Glyndon, Minn. 2, Cory Dykhoff, Perham, Minn. 3, Paul Colvin, Fargo.

Feature: 1, Michael Leroux, Sabin, Minn. 2, Nelson. 3, Jon Nettleton, Dilworth. 4, Olson. 5, Dykhoff.

Legends

Heat 1: 1, Dean Julsrud, Barnesville, Minn. 2, Zach Osbjornson, unknown. 3, Jeff Ryan, unknown.

Heat 2: 1, Jesse Skalicky, Fargo. 2, Brain Petermann, Hawley, Minn. 3, Brady Petermann, Hawley, Minn.

Feature: 1, Skalicky. 2, Bri. Petermann. 3, Bra. Petermann. 4, Julsrud. 5, Casey Henriksen, Glyndon, Minn.

Streets

Heat 1: 1, Rick Schulz, Horace, N.D. 2, Ryan Pommerer, Oriska, N.D. 3, Adam Burrows, West Fargo.

Heat 2: 1, Kyle Dykhoff, Perham, Minn. 2, Trent Grager, Sykeston, N.D. 3, Greg Jose, Grand Forks.

Feature: 1, Dykhoff. 2, Pommerer. 3, Schulz. 4, Dustin Erickson, Jamestown, N.D. 5, Grager.

Miswest Mods

Heat 1: 1, Rich Pavlicek, Casselton, N.D. 2, Ryan Fike, Jamestown, N.D. 3, Rob Vanmil, Barnesville, Minn.

Heat 2: 1, Tyler Peterson, Hickson, N.D. 2, Tailin Tommerdahl, Dilworth. 3, Tyler Hall, Fertile, Minn.

Feature: 1, Pavlicek. 2, Peterson. 3, Michael Griffin, Detroit Lakes, Minn. 4, Tommerdahl. 5, Hall.

Mod Fours

Heat 1: 1, Troy Kuehl, Dilworth. 2, Rob Vanmil, Barnesville, Minn. 3, Jim Erdmann, Horace, N.D.

Heat 2: 1, Luke Johnson, Glyndon, Minn. 2, Bryce Bjerken, Felton, Minn. 3, Corry Vanmil, Lake Park, Minn.

Feature: 1, C. Vanmil. 2, R. Vanmil. 3, Bjerken. 4, Johnson. 5, Erdmann.