« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Forum staff reports, Published August 18 2013

Glyndon’s Gardner captures feature at BRRP

Glyndon’s Gardner

captures feature at BRRP

GLYNDON, Minn. – Doug Gardner of Glyndon took first place in the Pure Stocks feature at Buffalo River Race Park on Sunday.

Other feature winners were Brady Petermann of Hawley, Minn. (Legends) and Glyndon’s Luke Johnson (Mod Fours).

Hornets

Heat 1: 1, Cody Meyer, Glyndon, Minn. 2, Mike Hart, New York Mills, Minn. 3, Taylor Beyer, Glyndon, Minn.

Heat 2: 1, Patrick Lundon, Waubun, Minn. 2, Susie Johnson, Dilworth. 3, Tommy Habedank, Mahnomen, Minn.

Heat 3: 1, William Berger, Hawley, Minn. 2, Austin Veralrud, West Fargo. 3, Gene Bates, Moorhead.

Feature: Not available.

Pure Stocks

Heat 1: Not available.

Heat 2: 1, Michael Leroux, Sabin, Minn. 2, Paul Colvin, Fargo. 3, Amy Bruns, Fargo.

Heat 3: 1, Cory Dykhoff, Perham, Minn. 2, Jon Nettleton, Dilworth. 3, Shane Steinhaus, Fargo.

Feature: 1, Doug Gardner, Glyndon, Minn. 2, Steinhaus. 3, Kristen Nelson, West Fargo. 4, Leroux. 5, Dykhoff.

Legends

Heat 1: 1, Josh Julsrud, Barnesville, Minn. 2, Danny Bullis, Moorhead. 3, Mariah Henriksen, Glyndon, Minn.

Heat 2: 1, Jesse Skalicky, Fargo. 2, Dean Julsrud, Barnesville, Minn. 3, Brian Petermann, Hawley, Minn.

Feature: 1, Brady Petermann, Hawley, Minn. 2, Skalicky. 3, Br. Petermann. 4, Mason Remund, Glyndon, Minn. 5, Henriksen.

Midwest Mods

Heat 1: 1, Darren Pfau, Oriska, N.D. 2, Tyler Peterson, Hickson, N.D. 3, Chris VanMil, Barnesville, Minn.

Heat 2: 1, Rob VanMil, Barnesville, Minn. 2, Michael Griffin, Detroit Lakes, Minn. 3, Scott Bintz, Jamestown, N.D.

Heat 3: 1, Tyler Hall, Fertile, Minn. 2, Jeff Nelson, Perham, Minn. 3, Robert Bladow, Christine, N.D.

Feature: 1, Bintz. 2, Peterson. 3, Pfau. 4, Travis Saurer, Elizabeth, Minn. 5, Rich Pavlicek, Casselton, N.D.

Mod fours

Heat 1: 1, Bryce Bjerken, Felton, Minn. 2, Rob VanMil, Barnesville, Minn. 3, Corry VanMil, Lake Park, Minn.

Heat 2: 1, Aaron Wetterlin, Moorhead. 2, Troy Kuehl, Dilworth. 3, Luke Johnson, Glyndon, Minn.

Feature: 1, Johnson. 2, R. VanMil. 3, Wetterlin. 4, Kuehl. 4, C. VanMil.

Modified

Heat 1: 1, Dano Ostrander, New York Mills, Minn. 2, Dev Malmlov, Moorhead. 3, Bryce Borgen, Perley, Minn.

Heat 2: 1, Mike Stearns, Hecla, S.D. 2, Jeff Odden, Fargo. 3, Brennan Borg, Harwood, N.D.

Heat 3: 1, Travis Saurer, Elizabeth, Minn. 2, Cody Skytland, Fargo. 3, Corky Thomas, Fargo.

Feature: 1, Saurer. 2, Skytland. 3, Stearns. 4, Ostrander. 5, Justin Jones, Bemidji, Minn.