« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Forum staff reports, Published August 11 2013

Wetterlin, Olson win features at Buffalo River Race Park

GLYNDON, Minn. – Aaron Wetterlin of Moorhead won the Mod Four feature at Buffalo River Race Park on Sunday.

Norm Olson of Glyndon took a first-place finish in Pure Stocks.

Hornets

Heat 1: 1, Susie Johnson, Dilworth. 2, Mike Hart, New York Mills, Minn. 3, Tim Hart, Pelican Rapids, minn.

Heat 2: 1, Tommy Habedank, Mahnomen, Minn. 2, William Berger, Hawley, Minn. 3, Austin Veralrud, West Fargo.

Heat 3: 1, Taylor Beyer, Glyndon, Minn. 2, Gene Bates, Moorhead. 3, Cody Meyer, Glyndon, Minn.

Feature: 1, Habedank. 2, Beyer. 3, Bates. 4, Meyer. 5, Hart.

NLRA Late Models

Heat 1: 1, Shane Edginton, E. St, Mb. 2, Troy Schill, Grand Forks. 3, Norman Olson, West Fargo.

Heat 2: 1, Matt Aukland, Fargo. 2, Mike Balcean, Winnipeg, Man. 3, Steve Anderson, Grand Forks.

Heat 3: 1, Dustin Strand, Grand Forks. 2, Dusty Peterson, Fargo. 3, Cole Schill, West Fargo

Heat 4: 1, Brad Seng, Grand Forks. 2, Zach Johnson, Keinsington, Minn. 3, Donny Schatz, unknown.

Feature: 1, Johnson. 2, Strand. 3, Seng. 4, Balcean. 5, John Kaanta, Elk Mound, Wis.

Pure stocks

Heat 2: 1, Cory Dykhoff, Perham, Minn. 2, Maranda Borg, Harwood, N.D. 3, Jon Nettleton, Dilworth.

Heat 3: 1, Doug Gardner, Glyndon, Minn. 2, Tim Shiek, Fargo. 3, Jeremy Pearson, Moorhead.

Feature: 1, Norm Olson, Glyndon, Minn. 2, Nettleton. 3, Shiek. 4, Michael Leroux, Sabin, Minn. 5, Kelly Jacobson, Fargo.

Legends

Heat 1: 1, Tim Brockhouse, Prior Lake, Minn. 2, Brian Petermann, Hawley, Minn. 3, Casey Henriksen, Glyndon, Minn.

Heat 2: 1, Jesse Skalicky. 2, Shon Jacobson, unknown. 3, Brady Petermann, Hawley, Minn.

Feature: 1, Brockhouse. 2, Brian Petermann. 3, Jesse Skalicky. 4, Brady Petermann. 5, Henriksen.

Midwest Mods

Heat 1: 1, Tyler Peterson, Hickson, N.D. 2, Tyler Hall, Fertile, Minn. 3, Dan Pederson, East Grand Forks, Minn.

Heat 2: 1, Chris Vanmill, Barnesville, Minn. 2, Tailin Tommerdahl, Dilworth, Minn. 3, Tim Kanten, Milan, Minn.

Heat 3: 1, Greg Larson, Kindred, N.D. 2, Erik Pratschner, Fargo. 3, Charlie Jensen, Glyndon, Minn.

Heat 4: 1, Scott Bintz, Jamestown, N.D. 2, Brock Gronwald, Fergus Falls, Minn. 3, Rob Vanmil, Barnesville, Minn.

Feature: 1, Peterson. 2, Bintz. 3, Gronwald. 4, Hall. 5, R. Vanmil.

Mod Fours

Heat 1: 1, Aaron Wetterlin, Moorhead. 2, Bryce Bjerken, Felton, Minn. 3, Troy Kuehl, Dilworth.

Heat 2: 1, Rob Vanmil, Barnesville, Minn. 2, Dustin Knutson, Lake Park, Minn. 3, Francis Hauber, Park Rapids, Minn.

Feature: 1, Wetterlin. 2, Brennan Borg, Harwood, Minn. 3, Vanmil. 4, Bjerken. 5, Kuehl.