« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published August 02 2013

Scoreboard

Baseball

D

Professional

Standings and schedule

American Association

Central Division

W L Pct. GB

Wichita 47 25 .653 —

Gary 41 30 .577 5½

Lincoln 38 35 .521 9½

Kansas City 30 43 .411 17½

Sioux City 27 45 .375 20

North Division

W L Pct. GB

Fargo-Moorhead 44 28 .611 —

St. Paul 37 33 .529 6

Winnipeg 37 34 .521 6½

Sioux Falls 30 42 .417 14

South Division

W L Pct. GB

Amarillo 38 30 .559 —

Laredo 39 32 .549 ½

Grand Prairie 37 33 .529 2

El Paso 22 47 .319 16½

Friday

Wichita 10, Newark 8, 10 innings

Fargo-Moorhead 6, Winnipeg 3

Lincoln 6, Sioux City 2

Kansas City 3, Sioux Falls 2, 11 innings

Laredo at Amarillo, late

St. Paul at Gary, late

Grand Prairie at El Paso, late

Today

Winnipeg at Fargo-Moorhead, 6 p.m.

Wichita at Newark, 6:05 p.m.

St. Paul at Gary, 6:10 p.m.

Lincoln at Sioux City, 7:05 p.m.

Kansas City at Sioux Falls, 7:05 p.m.

Laredo at Amarillo, 7:05 p.m.

Grand Prairie at El Paso, 8:05 p.m.

American Legion

Minnesota

Pairings

Division I state tournament

Friday

At Eden Prairie

1) Grand Rapids 12, Cold Spring 5

2) Burnsville 3, Alexandria 0

9) Alexandria 5, Cold Spring 4

10) Burnsville 8, Grand Rapids 4

At Chanhassen

3) Eden Prairie 13, St. Francis 1

4) Osseo 6, Mahtomedi 4

11) Mahtomedi 4, St. Francis 1

12) Eden Prairie 7, Osseo 1

At Richfield

5) Rochester 9, New Ulm 2

6) St. Cloud 7, Excelsior 5

13) Excelsior 5, New Ulm 4

14) Rochester 2, St. Cloud 0

At Edina

7) Eastview 13, Golden Valley 9

8) Forest Lake 1, Edina o

15) Edina 9, Golden 4

16) Forest Lake 9, Eastview 1

Today

At Edina

17) Alexandria vs. St. Cloud, 10 a.m.

19) Excelsior vs. Grand Rapids, 1 p.m.

23) Burnsville vs. Eden Prairie, 4 p.m.

24) Rochester vs. Forest Lake, 7 p.m.

At Eden Prairie

18) Mahtomedi vs. Eastview, 10 a.m.

20) Edina vs. Osseo, 1 p.m.

21) Game 18 winner vs. Game 17 winner, 4 p.m.

22) Game 19 winner vs. Game 20 winner, 7 p.m.

Sunday

At Edina

25) Game 21 winner vs. Game 23 loser, 10 a.m.

26) Game 22 winner vs. Game 24 loser, 1 p.m.

27) Game 25 winner vs. Game 26 winner, 4 p.m.

28) Game 23 winner vs. Game 24 winner, 7 p.m.

Monday

At Edina

29) Game 27 winner vs. Game 28 loser, 10 a.m.

30) Championship: Game 28 winner vs. Game 29 winner, 1 p.m.

Division II state tournament

At Bird Island

Friday

1) Morris 7, Winnebago-Blue Earth 4

2) Taconite 4, Pine Island 0

3) LaCrescent 9, Hawley 5

4) Providence Academy 4, Bird Island 3

Today

5) Winnebago-Blue Earth vs. Pine Island, 9:30 a.m.

6) Hawley vs. Bird Island, noon

7) Morris vs. Taconite, 4 p.m.

8) LaCrescent vs. Providence Academy, 6:30 p.m.

Sunday

Consolation championship: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 11 a.m.

Third place: Game 7 loser vs. Game 8 loser, 1:30 p.m.

Championship: Game 7 winner vs. Game 8 winner, 4 p.m.

North Dakota

Pairings

Class A state tournament

At West Fargo

Friday

11) Dickinson 4, Minot 4

12) Wahpeton 14, Jamestown 3

13) Dickinson 2, Grand Forks 0

14) West Fargo 16, Wahpeton 7

Today

15) No. 8 Dickinson vs. No. 1 West Fargo, noon

16) No. 4 Fargo vs. No. 2 Bismarck, 3 p.m.

17) Game 16 loser vs. Game 15 winner, 6 p.m.

Sunday

18) Championship: Game 16 winner vs. Game 17 winner, 1 p.m. (second championship game, if necessary, 3 p.m.)

Class B state tournament

At Beulah

Friday

9) LaMoure 5, Hazen 1

10) Hatton 8, Beulah 1

11) Cando vs. Grafton, late

Today

12) LaMoure vs. Game 11 loser, 2:30 p.m.

13) Hatton vs. Game 11 winner, 5 p.m.

Sunday

14) Game 12 winner vs. Game 13 winner, 1 p.m. (Second championship game, if necessary, 3:30 p.m.)

football

D

Professional

Schedule

National Football League

Preseason

Sunday

Miami vs. Dallas at Canton, 7 p.m.

Thursday, Aug. 8

Baltimore at Tampa Bay, 6:30 p.m.

Washington at Tennessee, 7 p.m.

Cincinnati at Atlanta, 7 p.m.

St. Louis at Cleveland, 7 p.m.

Denver at San Francisco, 8 p.m.

Seattle at San Diego, 9 p.m.

Friday, Aug. 9

N.Y. Jets at Detroit, 6:30 p.m.

Miami at Jacksonville, 6:30 p.m.

New England at Philadelphia, 6:30 p.m.

Houston at Minnesota, 7 p.m.

Kansas City at New Orleans, 7 p.m.

Arizona at Green Bay, 7 p.m.

Chicago at Carolina, 7 p.m.

Dallas at Oakland, 9 p.m.

Saturday, Aug. 10

N.Y. Giants at Pittsburgh, 6:30 p.m.

Sunday, Aug. 11

Buffalo at Indianapolis, 12:30 p.m.

Basketball

D

Professional

Standings and schedule

WNBA

EASTERN CONFERENCE

W L Pct GB

Chicago 13 5 .722 —

Atlanta 11 5 .688 1

Washington 9 11 .450 5

Indiana 8 10 .444 5

New York 8 11 .421 5½

Connecticut 5 12 .294 7½

WESTERN CONFERENCE

W L Pct GB

Minnesota 15 3 .833 —

Los Angeles 12 7 .632 3½

Phoenix 9 10 .474 6½

Seattle 8 10 .444 7

Tulsa 7 14 .333 9½

San Antonio 6 13 .316 9½

Thursday

Connecticut 70, Indiana 64

Seattle 88, Phoenix 79

Friday

Minnesota 85, San Antonio 63

Tulsa 96, Los Angeles 89

Chicago 85, Washington 78

Today

Connecticut at New York, 5 p.m.

Chicago at Indiana, 6 p.m.

Atlanta at Phoenix, 9 p.m.

Sunday

Los Angeles at Washington, 3 p.m.

Tulsa at San Antonio, 3:30 p.m.

Seattle at Minnesota, 6 p.m.

GOLF

D

Professional

Results Friday

PGA

Bridgestone Invitational

Friday

At Akron, Ohio

Second Round

Tiger Woods 66-61–127 -13

Keegan Bradley 66-68–134 -6

Chris Wood 66-68–134 -6

Bill Haas 67-68–135 -5

Henrik Stenson 65-70–135 -5

Jim Furyk 67-69–136 -4

Luke Donald 67-69–136 -4

Jason Dufner 67-69–136 -4

Bubba Watson 67-69–136 -4

Kiradech Aphibarnrat 69-68–137 -3

Richard Sterne 70-68–138 -2

John Merrick 72-66–138 -2

Steve Stricker 71-67–138 -2

Rickie Fowler 67-71–138 -2

Harris English 70-68–138 -2

Jamie Donaldson 70-69–139 -1

Zach Johnson 69-70–139 -1

Webb Simpson 64-75–139 -1

PGA

Reno-Tahoe Open

At Reno, Nev.

Second Round

Note: Scoring is by the Modified Stableford system Double Eagle: 8 points Eagle: 5 points Birdie: 2 points Par: 0 point Bogey: -1 points Double Bogey or worse: (-3) points.

Andres Romero 8-14–22

Gary Woodland 14-7–21

Stuart Appleby 12-7–19

Rod Pampling 2-17–19

Charlie Wi 4-15–19

Brian Harman 5-13–18

Colt Knost 12-6–18

Greg Chalmers 13-5–18

David Mathis 10-7–17

Robert Streb 7-10–17

David Toms 2-15–17

Bud Cauley 10-7–17

Tom Gillis 6-10–16

James Driscoll 14-2–16

Brandt Jobe 8-8–16

Josh Teater 15-0–15

Rory Sabbatini 3-12–15

Johnson Wagner 4-11–15

Chris Williams 9-6–15

Luke List 0-15–15

Dean Wilson 10-4–14

Chris DiMarco 6-8–14

Davis Love III 2-12–14

LPGA

Women’s British Open

At St. Andrews, Scotland

a-amateur

Na Yeon Choi 67-67–134 -10

Miki Saiki 69-66–135 -9

Morgan Pressel 66-70–136 -8

Jee Young Lee 70-67–137 -7

Suzann Pettersen 70-67–137 -7

Nicole Castrale 67-70–137 -7

Mikaela Parmlid 69-69–138 -6

Mamiko Higa 70-69–139 -5

Hee Young Park 70-69–139 -5

So Yeon Ryu 69-70–139 -5

Angela Stanford 69-70–139 -5

Stacy Lewis 67-72–139 -5

Xi Yu Lin 72-68–140 -4

Meena Lee 71-69–140 -4

Jenny Shin 69-71–140 -4

Dori Carter 68-72–140 -4

Paula Creamer 68-72–140 -4

Lizette Salas 68-72–140 -4

Ryann O’Toole 67-73–140 -4

Lee-Anne Pace 70-71–141 -3

Pernilla Lindberg 68-73–141 -3

Candie Kung 72-70–142 -2

Sun Young Yoo 71-71–142 -2

Katherine Hull-Kirk 69-73–142 -2

Inbee Park 69-73–142 -2

Mariajo Uribe 69-73–142 -2

Catriona Matthew 68-74–142 -2

Eun-Hee Ji 67-75–142 -2

Sydnee Michaels 67-75–142 -2

Champions Tour

3M Championship

At Blaine, Minn.

First Round

Mark Wiebe 31-33–64 -8

Kenny Perry 31-34–65 -7

Corey Pavin 32-33–65 -7

Bart Bryant 32-34–66 -6

Peter Senior 32-34–66 -6

Tom Pernice Jr. 33-33–66 -6

Jeff Brehaut 34-32–66 -6

John Riegger 32-34–66 -6

Hal Sutton 33-34–67 -5

Colin Montgomerie 34-33–67 -5

Steve Elkington 35-33–68 -4

Mike Goodes 34-34–68 -4

Rod Spittle 34-34–68 -4

John Cook 34-34–68 -4

Tom Kite 32-36–68 -4

Jay Don Blake 37-31–68 -4

Kohki Idoki 35-33–68 -4

Rocco Mediate 36-32–68 -4

Mark Bucek 34-34–68 -4

Jim Carter 34-35–69 -3

Brian Henninger 32-37–69 -3

Tom Lehman 33-36–69 -3

Roger Chapman 34-35–69 -3

Mark Calcavecchia 36-33–69 -3

Jeff Sluman 34-35–69 -3

Loren Roberts 34-35–69 -3

Russ Cochran 37-32–69 -3

Jay Haas 33-36–69 -3

Web.com

Mylan Classic

At Canonsburg, Pa.

Second Round

Whee Kim 66-65–131

Ben Martin 66-67–133

Cliff Kresge 67-67–134

I J Jang 68-67–135

Guy Boros 66-69–135

Kevin Kim 68-67–135

Nick Rousey 70-65–135

Brad Elder 68-68–136

Steve Wheatcroft 66-70–136

Zack Sucher 65-71–136

Kyle Reifers 69-68–137

Paul Claxton 70-67–137

Scott Sterling 70-67–137

Failed to qualify

Tom Hoge 71-73–144

Area

Tee times

The Oxbow Best-Ball

Today’s first round

Tee No. 1

7:28 a.m.: Jack Easton, Randel Schneibel

7:36 a.m.: David Grueneich, Ryan Henke, Mike Andrews, Jay Bartley

8 a.m.: Craig Stein, Paul Shogren, Jerry Skionsby, Dale Herbert

8:08 a.m.: Curt Tollefson, John Lundborg, Shelley Kappes, Kristina Mattson

8:24 a.m.: Landon Menz, Phil Riewer, Duane Rindy, Kevin Meyer

8:40 a.m.: Nick Lakaduk, Taylor Cavanaugh, Brady Opheim, Mason Opheim

8:48 a.m.: Britton Mattson, Aaron Greterman, Jim Nyhof, Tyler Holland

8:56 a.m.: Ken Ringuette, Ron Morlock, Troy Hagen, Dean Qualley

9:12 a.m.: Bernie Dague, Jerry Kautzman, Jim Tallakson, Rich Menze

9:20 a.m.: Connor Holland, Greg Melhus, Rick Linnerooth, Jack Parr

9:28 a.m.: John Anas, Dave Barge, Steve Ratti, Tom Amundson

9:36 a.m.: Dave Gemar, John Maddock, David Trett, Kory Lorentz

9:44 a.m.: Perry Piatz, Roger Campbell, Jeff Lamp, Rick Kuhn

9:52 a.m.: Gary Pattison, Kim Kappes, Chris Harris, Brian Meyer

10 a.m.: Gary V. Johnson, Wayne Johnson, Nate Johnson, Logan Johnson

10:08 a.m.: Neil Braaten, John Woxland, Justin Staehr, Gene Staehr

10:16 a.m.: Russ Newman, Nick Diminco, Craig Bauley, Mike Bindas

10:24 a.m.: Rick Hall, Kory Bartels, Lou Dean, Rick Zook

10:32 a.m.: John Gergen, Mel Gauslow, Terry Barnard, Dutch Eyman

Auto racing

D

Professional

Lineup

NASCAR Sprint Cup

GoBowling.com 400 Lineup

After Friday qualifying; race Sunday

At Long Pond, Pa.

(Car number in parentheses)

1. (48) Jimmie Johnson, Chevrolet, 180.654.

2. (18) Kyle Busch, Toyota, 180.639.

3. (99) Carl Edwards, Ford, 180.18.

4. (39) Ryan Newman, Chevrolet, 180.004.

5. (78) Kurt Busch, Chevrolet, 179.695.

6. (22) Joey Logano, Ford, 179.601.

7. (16) Greg Biffle, Ford, 179.533.

8. (9) Marcos Ambrose, Ford, 179.329.

9. (11) Denny Hamlin, Toyota, 179.144.

10. (43) Aric Almirola, Ford, 179.094.

11. (2) Brad Keselowski, Ford, 178.937.

12. (1) Jamie McMurray, Chevrolet, 178.848.

13. (31) Jeff Burton, Chevrolet, 178.667.

14. (29) Kevin Harvick, Chevrolet, 178.508.

15. (51) A J Allmendinger, Chevrolet, 178.501.

16. (15) Clint Bowyer, Toyota, 178.409.

17. (17) Ricky Stenhouse Jr., Ford, 178.264.

18. (5) Kasey Kahne, Chevrolet, 178.26.

19. (42) Juan Pablo Montoya, Chevrolet, 178.056.

20. (14) Tony Stewart, Chevrolet, 178.031.

21. (27) Paul Menard, Chevrolet, 177.982.

22. (24) Jeff Gordon, Chevrolet, 177.658.

23. (93) Travis Kvapil, Toyota, 177.592.

24. (20) Matt Kenseth, Toyota, 177.508.

25. (88) Dale Earnhardt Jr., Chevrolet, 177.441.

26. (56) Martin Truex Jr., Toyota, 177.239.

27. (98) Michael McDowell, Ford, 177.221.

28. (55) Mark Martin, Toyota, 176.991.

29. (13) Casey Mears, Ford, 176.942.

30. (34) David Ragan, Ford, 176.838.

31. (30) David Stremme, Toyota, 176.821.

32. (7) Dave Blaney, Chevrolet, 176.267.

33. (47) Bobby Labonte, Toyota, 176.098.

34. (10) Danica Patrick, Chevrolet, 175.86.

35. (83) David Reutimann, Toyota, 175.743.

36. (36) J.J. Yeley, Chevrolet, 175.179.

37. (38) David Gilliland, Ford, Owner Points.

38. (40) Landon Cassill, Chevrolet, Owner Points.

39. (87) Joe Nemechek, Toyota, Owner Points.

40. (35) Josh Wise, Ford, Owner Points.

41. (32) Timmy Hill, Ford, Owner Points.

42. (19) Alex Kennedy, Toyota, Owner Points.

43. (33) Tony Raines, Chevrolet, Owner Points.