« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published July 30 2013

Scoreboard

BASEBALL

D

Professional

Standings and schedule

American Association

Central Division

W L Pct. GB

Wichita 45 24 .652 —

Gary 40 29 .580 5

Lincoln 36 33 .522 9

Kansas City 27 42 .391 18

Sioux City 26 43 .377 19

North Division

W L Pct. GB

Fargo-Moorhead 42 26 .618 —

St. Paul 35 32 .522 6½

Winnipeg 35 32 .522 6½

Sioux Falls 29 39 .426 13

South Division

W L Pct. GB

Laredo 38 30 .559 —

Amarillo 36 29 .554 ½

Grand Prairie 36 31 .537 1½

El Paso 21 46 .313 16½

Tuesday

Laredo 10, Kansas City 4, 1st game

Winnipeg 8, Lincoln 0, 7 innings

Grand Prairie at Amarillo, late

Fargo-Moorhead at St. Paul, late

Gary at Sioux City, late

Trois-Rivieres at Sioux Falls, late

Wichita at El Paso, late

Laredo at Kansas City, late

Today

Fargo-Moorhead at St. Paul, 1:05 p.m.

Lincoln at Winnipeg, 7 p.m.

Trois-Rivieres at Sioux Falls, 7:05 p.m.

Grand Prairie at Amarillo, 7:05 p.m.

Gary at Sioux City, 7:05 p.m.

Laredo at Kansas City, 7:05 p.m.

Wichita at El Paso, 8:05 p.m.

Thursday

Lincoln at Winnipeg, 7 p.m.

Laredo at Kansas City, 7:05 p.m.

Grand Prairie at Amarillo, 7:05 p.m.

Trois-Rivieres at Sioux Falls, 7:05 p.m.

Fargo-Moorhead at St. Paul, 7:05 p.m.

American Legion

North Dakota

Pairings

Class A state tournament

At West Fargo

Tuesday

1) No. 8 Dickinson 11, No. 9 Williston 1

2) No. 7 Jamestown 15, No. 10 Mandan 5 (7 inn.)

Today

3) No. 4 Fargo vs. No. 5 Minot, 11 a.m.

4) No. 3 Grand Forks vs. No. 6 Wahpeton, 1:45 p.m.

5) Jamestown vs. No. 2 Bismarck, 4:30 p.m.

6) Dickinson vs. No. 1 West Fargo, 8 p.m.

Thursday

7) Mandan vs. Game 3 loser, 1:45 p.m.

8) Williston vs. Game 4 loser, 2 p.m.

9) Game 3 winner vs. Game 6 winner, 5 p.m.

10) Game 5 winner vs. Game 4 winner, 8 p.m.

Friday

11) Game 7 winner vs. Game 5 loser, 11 a.m.

12) Game 8 winner vs. Game 4 loser, 2 p.m.

13) Game 11 winner vs. Game 10 loser, 5 p.m.

14) Game 12 winner vs. Game 9 loser, 8 p.m.

Saturday

15) Game 13 winner vs. Game 14 winner, Noon

16) Game 9 winner vs. Game 10 winner, 3 p.m.

17) Game 16 loser vs. Game 15 winner, 6 p.m.

Sunday

18) Championship: Game 16 winner vs. Game 17 winner, 1 p.m. (second championship game, if necessary, 3 p.m.)

Class B state tournament

At Beulah

Today

1) Makoti vs. Hazen, 11 a.m.

2) Grafton vs. Enderlin, 1:30 p.m.

3) Cando vs. Hatton, 4 p.m.

4) LaMoure vs. Beulah, 7:30 p.m.

Thursday

5) Game 1 loser vs. Game 3 loser, 2:30 p.m.

6) Game 2 loser vs. Game 4 loser, Noon

7) Game 1 winner vs. Game 3 winner, 5 p.m.

8) Game 2 winner vs. Game 4 winner, 7:30 p.m.

Friday

9) Game 6 winner vs. Game 7 loser, 2:30 p.m.

10) Game 5 winner vs. Game 8 loser, 5 p.m.

11) Game 7 winner vs. Game 8 winner, 7:30 p.m.

Saturday

12) Game 9 winner vs. Game 11 loser, 2:30 p.m.

13) Game 10 winner vs. Game 11 winner, 5 p.m.

Sunday

14) Game 12 winner vs. Game 13 winner, 1 p.m. (Second championship game, if necessary, 3:30 p.m.)

Minnesota

Pairings

Division I state tournament

Friday

At Eden Prairie

1) Grand Rapids vs. Cold Spring, 10 a.m.

2) Burnsville vs. Alexandria, 1 p.m.

9) Game 1 loser vs. Game 2 loser, 4 p.m.

10) Game 1 winner vs. Game 2 winner, 7 p.m.

At Chanhassen

3) Eden Prairie vs. St. Francis, 10 a.m.

4) Mahtomedi vs. Osseo, 1 p.m.

11) Game 3 loser vs. Game 4 loser, 4 p.m.

12) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 7 p.m.

At Richfield

5) New Ulm vs. Rochester, 10 a.m.

6) Excelsior vs. St. Cloud, 1 p.m.

13) Game 5 loser vs. Game 6 loser, 4 p.m.

14) Game 5 winner vs. Game 6 winner, 7 p.m.

At Edina

7) Eastview vs. Golden Valley, 10 a.m.

8) Forest Lake vs. Edina, 1 p.m.

15) Game 7 loser vs. Game 8 loser, 4 p.m.

16) Game 7 winner vs. Game 8 winner, 7 p.m.

Saturday

At Edina

17) Game 9 winner vs. Game 14 loser, 10 a.m.

19) Game 13 winner vs. Game 10 loser, 1 p.m.

23) Game 10 winner vs. Game 12 winner, 4 p.m.

24) Game 14 winner vs. Game 16 winner, 7 p.m.

At Eden Prairie

18) Game 11 winner vs. Game 16 loser, 10 a.m.

20) Game 15 winner vs. Game 12 loser, 1 p.m.

21) Game 18 winner vs. Game 17 winner, 4 p.m.

22) Game 19 winner vs. Game 20 winner, 7 p.m.

Sunday

At Edina

25) Game 21 winner vs. Game 23 loser, 10 a.m.

26) Game 22 winner vs. Game 24 loser, 1 p.m.

27) Game 25 winner vs. Game 26 winner, 4 p.m.

28) Game 23 winner vs. Game 24 winner, 7 p.m.

Monday

At Edina

29) Game 27 winner vs. Game 28 loser, 10 a.m.

30) Championship: Game 28 winner vs. Game 29 winner, 1 p.m.

Division II state tournament

At Bird Island

Friday

1) Winnebago-Blue Earth vs. Morris, 9:30 a.m.

2) Taconite vs. Pine Island, Noon

3) LaCrescent vs. Hawley, 3:30 p.m.

4) Providence Academy vs. Bird Island, 7 p.m.

Saturday

5) Game 1 loser vs. Game 2 loser, 9:30 a.m.

6) Game 3 loser vs. Game 4 loser, Noon

7) Game 1 winner vs. Game 2 winner, 4 p.m.

8) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 6:30 p.m.

Sunday

Consolation championship: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 11 a.m.

Third place: Game 7 loser vs. Game 8 loser, 1:30 p.m.

Championship: Game 7 winner vs. Game 8 winner, 4 p.m.

BASKETBALL

D

Professional

Standings and schedule

WNBA

WESTERN CONFERENCE

W L Pct GB

Minnesota 14 3 .824 —

Los Angeles 12 6 .667 2½

Phoenix 9 9 .500 5½

Seattle 7 10 .412 7

San Antonio 6 12 .333 8½

Tulsa 6 14 .300 9½

EASTERN CONFERENCE

W L Pct GB

Chicago 12 5 .706 —

Atlanta 11 5 .688 ½

Washington 9 9 .500 3½

Indiana 8 9 .471 4

New York 7 11 .389 5½

Connecticut 4 12 .250 7½

Monday

No games scheduled¢

Tuesday

No games scheduled¢

Today

New York at Washington, 6 p.m.

Thursday

Indiana at Connecticut, 6 p.m.

Phoenix at Seattle, 9 p.m.

GOLF

D

Area calendar

July

31–Wahpeton, N.D.: Bois de Sioux Ladies 4-player scramble at 1 p.m.

31–Fargo: Fourth Annual Brad Dehne Golf Scramble at Edgewood. Noon, shotgun start. Proceeds to support Brad’s medical costs. Mark.Ternes@ymail.com.

August

1–Mayville, N.D.: Red River Valley Senior Men’s Golf Tour.

3-4–Oxbow, N.D.: Oxbow Best Ball at Oxbow Country Club.

3-4–Mahnomen, Minn.: 60th annual Shortstop tournament. Qualifying rounds at 8 a.m. Aug. 3. Flights at 8 a.m. Aug. 4.

4–Moorhead. The Meadows Club Championship, 9:40 a.m. championship flight, 12 p.m. rest of the field.

4–Mapleton, N.D.: Maple River Golf Club members only men’s club championship qualifier at 9 a.m.

5–Elbow Lake, Minn.: Red River Valley Senior Men’s Golf Tour.

6–Fargo: Paul Howry tournament at Edgewood Golf Course. (701) 364-4117 or (701) 364-4120

6–Mapleton, N.D.: Fargo Force four-person scramble at Maple River Golf Course. 10 a.m. shotgun start. $85/individual or $340/team. Register at www.fargoforce.com.

7–Fargo: Bison Women’s Golf Classic at Edgewood Golf Course. Registration 10:30 a.m., shotgun start at 12:30 p.m. (701) 231-6172.

8–Detroit Lakes, Minn.: Red River Valley Senior Men’s Golf Tour at Forest Hills.

9–Moorhead: Ross Fortier Golf Classic at Moorhead Country Club. Cost $130 for 18 holes, a cart, lunch, dinner and a gift. (218) 477-2542.

10–Enderlin, N.D.: Four-person scramble at Enderlin golf course, 11 a.m. shotgun start. (701) 367-7630.

11–Moorhead: Two-person best ball at Village Green Golf Course.

11–Mapleton, N.D.: Maple River Golf Club Mixed Divorce Open (alternate shot) at 10 a.m.

11–Pelican Rapids, Minn.: Lake Lida Junior Tournament. $16/person. (218) 863-1531

12–Hillsboro, N.D.: Red River Valley Senior Men’s Golf Tour.

15–Hawley, Minn.: Red River Valley Senior Men’s Golf Tour.

17–Moorhead: Club tournament at Village Green Golf Course.

17–Mapleton, N.D.: Maple River Golf Club members only ladies club championship at 9 a.m.

17-18–Mapleton, N.D.: Maple River Golf Club members only senior men’s club championship.

19–Moorhead: Red River Valley Senior Men’s Golf Tour at Village Green.

19–Fargo: Fargo Youth Basketball Association scramble at Edgewood golf course, 1 p.m. For more information, go to info@divotsinc.com

20–Moorhead: Homeless and Hungry scramble at Moorhead Country Club. Noon registration. 1 p.m. shotgun start. Contact Erik at (701) 371-9739 by July 25.

21–Leonard, N.D.: Red River Valley Senior Men’s Golf Tour.

22–Brainerd, Minn.: Red River Valley Senior Men’s Golf Tour at Maddens.

24-25–Mapleton, N.D.: Maple River Golf Club members only men’s club championship.

26–Fertile, Minn.: Red River Valley Senior Men’s Golf Tour.

28–Fargo: Red River Valley Senior Men’s Golf Tour at Edgewood.

September

1–Moorhead: Moorhead Days Scramble at Village Green Golf Course.

2–Moorhead: Patriot Day Scramble at The Meadows, 11 a.m.

2–Mapleton, N.D.: Maple River Golf Club three-person best ball at 9 a.m.

3–Casselton, N.D.: Red River Valley Senior Men’s Golf Tour.

5–Moorhead: Red River Valley Senior Men’s Golf Tour at The Meadows.

8–Hawley, Minn.: 4-person scramble at Hawley Golf Club.

9–Perham, Minn.: Red River Valley Senior Men’s Golf Tour.

11–Wahpeton, N.D.: Red River Valley Senior Men’s Golf Tour at Bois de Sioux.

11–Oxbow, N.D.: Ladies Invitational at Oxbow Country Club.

15–Hankinson, N.D.: Fall Classic two-person scramble at Dakota Winds GC.

16–Detroit Lakes, Minn.: Red River Valley Senior Men’s Golf Tour.

18–Fargo: Red River Valley Senior Men’s Golf Tour at Rose Creek.

21–Mapleton, N.D.: Maple River Golf Club members only Toop Cup championship at 10 a.m.

22–Fargo: Legacy Children’s Foundation Hole or Run, 5K run with 18-hole golf scramble at Edgewood golf course. dehnem@yahoo.com or (701) 793-7613.

23–Mapleton, N.D.: Red River Valley Senior Men’s Golf Tour at Maple River.

25–Ottertail, Minn.: Red River Valley Senior Men’s Golf Tour at Thumper Pond.

28–Mapleton, N.D.: Maple River Golf Club members only Rum Cup at 10 a.m.

October

1–Detroit Lakes, Minn.: Red River Valley Senior Men’s Golf Tour at Wildflower.

3–Battle Lake, Minn.: Red River Valley Senior Men’s Golf Tour at Balmoral.

4–Oxbow, N.D.: Oxbow Ladies Invitational at Oxbow Country Club.

7–Hankinson, N.D.: Red River Valley Senior Men’s Golf Tour at Dakota Winds.

10–Glyndon, Minn.: Red River Valley Senior Men’s Golf Tour at Ponderosa.

12–Mapleton, N.D.: Maple River Golf Club iron man 2-person best ball at 10 a.m.

19–Moorhead: The Meadows Tough Guy Tournament, 11 a.m. Call (218) 299-7888.

26–Mapleton, N.D.: Maple River Golf Club freezer two-person scramble at 11 a.m.

To submit a golf tournament for our golf calendar, which runs every Wednesday,

e-mail sports@forumcomm.com

SOCCER

D

Professional

Standings and schedule

Major League Soccer

EASTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

Sporting KC 10 6 6 36 31 21

New York 10 7 5 35 33 27

Montreal 10 5 5 35 32 29

Philadelphia 9 6 7 34 33 30

New England 8 7 6 30 27 19

Houston 8 6 6 30 23 20

Chicago 7 9 4 25 25 30

Columbus 6 10 5 23 24 27

Toronto FC 3 10 8 17 19 29

D.C. 2 15 4 10 10 35

WESTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

Real Salt Lake 11 7 4 37 36 24

Portland 8 3 10 34 31 20

Colorado 9 7 7 34 28 24

Los Angeles 10 9 3 33 32 27

Vancouver 9 7 5 32 33 29

FC Dallas 8 5 8 32 27 27

Seattle 8 7 4 28 24 22

San Jose 7 9 6 27 23 33

Chivas USA 4 12 5 17 19 37

NOTE: Three points for victory, one point for tie.

Today

Roma at MLS All-Stars, 8 p.m.

Saturday

New York at Sporting Kansas City, 5:30 p.m.

Montreal at D.C. United, 6:30 p.m.

Chicago at Philadelphia, 6:30 p.m.

Real Salt Lake at Colorado, 8 p.m.

Columbus at Houston, 8 p.m.

Chivas USA at San Jose, 9 p.m.

FC Dallas at Seattle FC, 9:30 p.m.

Vancouver at Portland, 10 p.m.

Sunday

Toronto FC at New England, 6:30 p.m.