« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

NDSU Extension Service, Published July 26 2013

4-H'ers win awards in swine show at ND State Fair

The following 4-H members won champion or reserve champion awards in the 4-H swine show Wednesday, July 24, at the North Dakota State Fair in Minot. Winners are listed by county with name, hometown and placing.

Dickey County

- Kadey Holm, Ashley, champion, Yorkshire Gilt; champion, Registered Gilt;

champion, Class 5 Market Gilt; champion, Market Gilt; champion, Class 7 Market Barrow; reserve champion, Market Hog Overall; reserve champion, Class 3 Market Barrow

- Parker Rall, Forbes, champion, Class 4 Commercial Gilt; champion, Commercial Gilt; champion, Gilt Overall; champion, Class 3 Market Gilt; champion, Class 6 Market Gilt

- Lacey Schmitz, Oakes, champion, Market Barrow; champion, Market Hog Overall; champion, Class 3 Market Barrow; reserve champion, Intermediate Showman

- Lynsey Schmitz, Oakes, champion, Junior Showman; reserve champion, Class 5 Commercial Gilt

Eddy County

- Wilson Howard, Sheyenne, reserve champion, Class 1 Commercial Gilt

Foster County

- Lane Kulsrud, Grace City, reserve champion, Yorkshire Gilt; reserve champion, Registered Gilt

Golden Valley County

- Callie Loftsgard, Beach, champion, Class 8 Market Barrow

LaMoure County

- Zachary Lahlum, Marion, champion, Hampshire Gilt

Logan County

- Justin Leier, Kintyre, champion, Spotted Boar; reserve champion, Spotted Gilt; reserve champion, Boar Overall Breeds

McHenry County

- Laura Duchsherer, Balfour, champion, Class 2 Commercial Gilt; reserve

champion, Commercial Gilt; reserve champion, Gilt Overall

- Aiden McMahon, Granville, reserve champion, Class 5 Market Gilt

Morton County

- Bridget Kunz, New Salem, reserve champion, Class 2 Commercial Gilt

Mountrail County

- Sheldon Brandt, Palermo, champion, Commercial Boar; champion, Boar Overall Breeds

- Colby Hennessy, Stanley, reserve champion, Premier Market Barrow

- Michael Rostad, White Earth, reserve champion, Class 2 Market Gilt

- Rhett Wolter, White Earth, champion, Class 2 Market Gilt; champion, Class 4 Market Barrow; champion, Class 4 Market Gilt; reserve champion, Market Gilt

Pembina County

- Noah Helgoe, Cavelier, champion, Premier Market Barrow

Ransom County

- Hayley Anderson, Milnor, champion, Duroc Gilt; champion, Intermediate Showman; reserve champion, Class 4 Market Gilt; reserve champion, Class 7 Market Barrow

- Sydney Anderson, Milnor, reserve champion, Junior Showman; reserve champion, Class 2 Market Barrow

- Lindsay Galbreath, Enderlin, champion, Class 6 Market Barrow; reserve

champion, Class 3 Commercial Gilt; reserve champion, Class 5 Market Barrow

- Kendra Myers, Kathryn, champion, Class 1 Market Barrow; reserve champion,

Class 3 Market Gilt; reserve champion, Class 4 Market Barrow

- Kylee Myers, Kathryn, champion, Class 5 Market Barrow; reserve champion, Class 6 Market Barrow

Renville County

- Madeline Solemsaas, Sherwood, champion, Senior Showman; reserve champion,

Class 4 Commercial Gilt

- Grace Solemsaas, Sherwood, champion, Class 5 Commercial Gilt; reserve

champion, Class 6 Market Gilt

Stark-Billings County

- Samuel Poland, South Heart, champion, Spotted Gilt

- Quinn Steffan, Belfield, champion, Class 1 Market Gilt; reserve champion,

Senior Showman; reserve champion, Class 1 Market Barrow

Stutsman County

- McKenzy Dockter, Medina, champion, Class 3 Commercial Gilt

Ward County

- Brekken Bachmeier, Glenburn, champion, Class 2 Market Barrow; reserve

champion, Premier Market Gilt

- Baylee Bachmeier, Glenburn, reserve champion, Class 1 Market Gilt

- Holly Schaefer, Des Lacs, champion, Class 1 Commercial Gilt

Wells

- Corey Schafer, New Rockford, champion, Premier Market Gilt