« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Forum staff reports, Published July 21 2013

Hawley’s Petermann wins feature at Buffalo River Race Park

GLYNDON, Minn. – Brian Petermann of Hawley, Minn., took first place in the Legends feature at Buffalo River Race Park on Sunday.

Other feature winners include Glyndon’s Taylor Beyer (Hornets), Kristen Nelson of West Fargo (Pure Stocks) and Rich Pavlicek of Casselton, N.D. (Midwest Mods).

Hornets

Heat 1: 1, Patrick Lundon, Waubun, Minn. 2, Mike Hart, New York Mills, Minn. 3, Scott Beckman, Mahnomen, Minn.

Heat 2: 1, Cody Meyer, Glyndon, Minn. 2, Taylor Beyer, Glyndon, Minn. 3, Gene Bates, Moorhead.

Heat 3: 1, Susie Johnson, Dilworth. 2, Paul Neumann, Rothsay, Minn. 3, Tim Hart, Pelican Rapids, Minn.

Feature: 1, Beyer. 2, Meyer. 3, M. Hart. 4, Tommy Habedank, Mahnomen, Minn. 5, Bates.

Pure stocks

Heat 1: 1, Norm Olson, Glyndon, Minn. 2, Doug Gardner, Glyndon, Minn. 3, Richard Peterson, West Fargo.

Heat 2: 1, Kristen Nelson, West Fargo. 2, Michael Leroux, Sabin, Minn. 3, Tim Shiek, Fargo.

Heat 3: 1, Jon Nettleton, Dilworth. 2, Cody Fuller, Moorhead. 3, Jeremy Pearson, Moorhead.

Feature: 1, Nelson. 2, Fuller. 3, Olson. 4, Shiek. 5, Leroux.

Legends

Heat 1: 1, Brian Petermann, Hawley, Minn. 2, Dean Julsrud, Barnesville, Minn. 3, Shane Williams, Minot, N.D.

Heat 2: 1, Jesse Skalicky, Fargo. 2, Mason Remund, Glyndon, Minn. 3, Casey Henriksen, Glyndon, Minn.

Feature: 1, Bri. Petermann. 2, Brady Petermann, Hawley, Minn. 3, Skalicky. 4, Henriksen. 5, Remund.

Streets

Heat 1: 1, Durand Peterson, Glenwood, Minn. 2, Adam Burrows, West Fargo. 3, Rick Pommerer, Oriska, N.D.

Heat 2: 1, Kyle Dykhoff, Perham, Minn. 2, Ryan Pommerer, Oriska, N.D. 3, Jim Geringer, Harwood, N.D.

Feature: 1, James Tandeski, Christine, N.D. 2, Burrows. 3, Rick Schulz, Horace, N.D. 4, Ry. Pommerer. 5, Ri. Pommerer.

Midwest Mods

Heat 1: 1, Tyler Peterson, Hickson, N.D. 2, Michael Griffin, Detroit Lakes, Minn. 3, Tom Andring, Detroit Lakes, Minn.

Heat 2: 1, Jeff Nelson, Perham, Minn. 2, Charlie Jensen, Glyndon, Minn. 3, Rich Pavlicek, Casselton, N.D.

Heat 3: 1, Tyler Hall, Fertile, Minn. 2, Rob VanMil, Barnesville, Minn. 3, Erik Pratschner, Fargo.

Feature: 1, Pavlicek. 2, Peterson. 3, Hall. 4, Andring. 5, VanMil.

Mod Four

Heat 1: 1, Corry VanMil, Lake Park, Minn. 2, Bryce Bjerken, Felton, Minn. 3, Dustin Knutson, Lake Park, Minn.

Heat 2: 1, Rob VanMil, Barnesville, Minn. 2, Troy Kuehl, Dilworth. 3, Aaron Wetterlin, Moorhead.

Feature: 1, Kuehl. 2, R. VanMil. 3, Knutson. 4, C. VanMil. 5, Bjerken.