« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published July 17 2013

Scoreboard

BASEBALL

D

Professional

Standings and schedule

American League

East Division

W L Pct GB

Boston 58 39 .598 —

Tampa Bay 55 41 .573 2½

Baltimore 53 43 .552 4½

New York 51 44 .537 6

Toronto 45 49 .479 11½

Central Division

W L Pct GB

Detroit 52 42 .553 —

Cleveland 51 44 .537 1½

Kansas City 43 49 .467 8

Minnesota 39 53 .424 12

Chicago 37 55 .402 14

West Division

W L Pct GB

Oakland 56 39 .589 —

Texas 54 41 .568 2

Los Angeles 44 49 .473 11

Seattle 43 52 .453 13

Houston 33 61 .351 22½

Tuesday

AL All-Stars 3, NL All-Stars 0

Wednesday

No games scheduled

Today

No games scheduled

Friday

Tampa Bay at Toronto, 6:07 p.m.

N.Y. Yankees at Boston, 6:10 p.m.

Baltimore at Texas, 7:05 p.m.

Atlanta at Chicago White Sox, 7:10 p.m.

Cleveland at Minnesota, 7:10 p.m.

Detroit at Kansas City, 7:10 p.m.

Seattle at Houston, 7:10 p.m.

Oakland at L.A. Angels, 9:05 p.m.

National League

East Division

W L Pct GB

Atlanta 54 41 .568 —

Washington 48 47 .505 6

Philadelphia 48 48 .500 6½

New York 41 50 .451 11

Miami 35 58 .376 18

Central Division

W L Pct GB

St. Louis 57 36 .613 —

Pittsburgh 56 37 .602 1

Cincinnati 53 42 .558 5

Chicago 42 51 .452 15

Milwaukee 38 56 .404 19½

West Division

W L Pct GB

Arizona 50 45 .526 —

Los Angeles 47 47 .500 2½

Colorado 46 50 .479 4½

San Francisco 43 51 .457 6½

San Diego 42 54 .438 8½

Tuesday

AL All-Stars 3, NL All-Stars 0

Wednesday

No games scheduled

Today

No games scheduled

Friday

L.A. Dodgers at Washington, 6:05 p.m.

Philadelphia at N.Y. Mets, 6:10 p.m.

Pittsburgh at Cincinnati, 6:10 p.m.

Atlanta at Chicago White Sox, 7:10 p.m.

Miami at Milwaukee, 7:10 p.m.

San Diego at St. Louis, 7:15 p.m.

Chicago Cubs at Colorado, 7:40 p.m.

Arizona at San Francisco, 9:15 p.m.

American Association

Central Division

W L Pct. GB

Wichita 40 18 .690 —

Gary 34 23 .596 5½

Lincoln 32 26 .552 8

Sioux City 23 34 .404 16½

Kansas City 21 36 .368 18½

North Division

W L Pct. GB

Fargo-Moorhead 35 23 .603 —

St. Paul 28 27 .509 5½

Winnipeg 26 29 .473 7½

Sioux Falls 23 35 .397 12

South Division

W L Pct. GB

Amarillo 31 23 .574 —

Laredo 32 24 .571 —

Grand Prairie 29 25 .537 2

El Paso 16 40 .286 16

Wednesday

Fargo-Moorhead 8, Sioux Falls 7

Lincoln 2, Gary 1

Amarillo 0, El Paso 0, tie, 1 innings, comp. of susp. game

Winnipeg at Trois-Rivieres, late

Grand Prairie at Kansas City, late

St. Paul at Laredo, late

Today

Winnipeg at Rockland, 6 p.m.

Kansas City at Amarillo, 7:05 p.m.

Gary at Sioux Falls, 7:05 p.m.

Lincoln at Wichita, 7:05 p.m.

Fargo-Moorhead at Sioux City, 7:05 p.m.

Grand Prairie at St. Paul, 7:05 p.m.

Laredo at El Paso, 8:05 p.m.

Friday

Winnipeg at Rockland, 6 p.m.

Gary at Sioux Falls, 7:05 p.m.

Lincoln at Wichita, 7:05 p.m.

Fargo-Moorhead at Sioux City, 7:05 p.m.

Kansas City at Amarillo, 7:05 p.m.

Grand Prairie at St. Paul, 7:05 p.m.

Laredo at El Paso, 8:05 p.m.

American Legion

Minnesota

Pairings

District 9 North tournament

At Argyle

Friday

1) No. 2 Roseau vs. No. 7 Bagley, 9 a.m.

2) No. 3 Red Lake County vs. No. 6 Fosston, 11:30 a.m.

3) Game 1 loser vs. Game 2 loser, 2:30 p.m.

4) Game 1 winner vs. Game 2 winner, 4:30 p.m.

Saturday

5) No. 1 Warroad vs. No. 8 Badger-Greenbush-Middle River, 9 a.m.

6) No. 4 Stephen-Argyle vs. No. 5 Ada, 11:30 a.m.

7) Game 5 loser vs. Game 6 loser, 2:30 p.m.

8) Game 5 winner vs. Game 6 winner, 4:30 p.m.

Sunday

9) Game 3 winner vs. Game 8 loser, 9 a.m.

10) Game 7 winner vs. Game 4 loser, 11:30 a.m.

11) Third-place: Game 9 winner vs. Game 10 winner, 2:30 p.m.

12) Championship: Game 8 winner vs. Game 4 winner, 4:30 p.m.

District 9 South tournament

At Urbank

Today

1) No. 6 Barnesville vs. No. 3 Otter Tail Central, 11 a.m.

2) No. 7 Pelican Rapids vs. No. 2 Hawley, 1:30 p.m.

3) No. 1 Dilworth-Glyndon-Felton vs. No. 8 Breckenridge, 4 p.m.

4) No. 4 Parkers Prairie vs. No. 5 Frazee, 6:30 p.m.

Friday

5) Game 1 loser vs. Game 2 loser, 11 a.m.

6) Game 3 loser vs. Game 4 loser, 1:30 p.m.

7) Game 1 winner vs. Game 2 winner, 4 p.m.

8) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 6:30 p.m.

Saturday

9) Game 5 winner vs. Game 8 loser, 9 a.m.

10) Game 6 winner vs. Game 7 loser, 11:30 p.m.

11) Game 7 winner vs. Game 8 winner, 2 p.m.

12) Game 9 winner vs. Game 10 winner, 4:30 p.m.

Sunday

13) Game 12 winner vs. Game 11 loser, 10:30 a.m.

14) Game 11 winner vs. Game 13 winner, 1 p.m.

Minnesota

Poll

Division II

1, BOLD 74. 2, Luverne 68. 3, Osakis 55. 4 (tie), Plato and New York Mills, 39. 6, Wabasha-Kellogg 37. 7, Watertown Mayer 36. 8, Rochester Eagles 35. 9, Ely 16. 10, Windom 15.

BASKETBALL

D

Professional

Standings and schedule

WNBA

EASTERN CONFERENCE

W L Pct GB

Atlanta 10 3 .769 —

Chicago 10 4 .714 ½

Washington 8 7 .533 3

New York 6 8 .429 4½

Indiana 5 8 .385 5

Connecticut 4 9 .308 6

WESTERN CONFERENCE

W L Pct GB

Minnesota 11 3 .786 —

Los Angeles 10 4 .714 1

Phoenix 8 7 .533 3½

Seattle 6 9 .400 5½

San Antonio 4 11 .267 7½

Tulsa 4 13 .235 8½

Tuesday

Washington 86, San Antonio 64

Wednesday

Tulsa 86, Seattle 59

Atlanta at Los Angeles, late

Today

Chicago at New York, 10 a.m.

Phoenix at Los Angeles, 9 p.m.

Friday

Washington at Indiana, 6 p.m.

Minnesota at San Antonio, 7 p.m.

Connecticut at Tulsa, 7 p.m.

GOLF

D

Area

Results Wednesday

Red River Valley Senior Tour

At Leonard Country Club, Leonard, N.D.

Flight 1: 1, Gary Hanson, West Fargo, 72. 2, Gerry Radebaugh, Grandin, N.D., 73. 3, (tie) Sonny Clemenson, Fargo, N.D.; Dennis Bakko, Walcott, N.D., 74.

Flight 2: 1, Dick Anderson, West Fargo, 71. 2, (tie) Art Riepe, Fargo; Larry Vigen, Moorhead, Minn.; Bob Ruasch, Fargo, 72.

Flight 3: 1, Lynn Melby, Fargo, 72. 2, (tie) Ray Schneider, Fargo; Donovan Wischer, Fargo, 74.

Flight 4: 1, Mel Olson, Fargo, 70. 2, Lenny Mattern, West Fargo, 72. 3, (tie) Gary King, Dent, Minn.; Clifford Hagen, Fargo; Richard Altstatt, Breckenridge, Minn. 73.

Flight 5: 1, David Strand, Amenia, N.D., 73. 2, Alon Wieland, West Fargo, 74. 3, Dick Larson, Fargo, 84.

CYCLING

D

Professional

Results Wednesday

Tour de France

17th Stage

At Chorges, France

A 19.9-mile hilly individual time trial in the Alps from Embrun to Chorges, with two Category-2 climbs

1. Chris Froome, England, Sky Procycling, 51 minutes, 33 seconds.

2. Alberto Contador, Spain, Team Saxo-Tinkoff, 9 seconds behind.

3. Joaquin Rodriguez, Spain, Katusha, :10.

4. Roman Kreuziger, Czech Republic, Team Saxo-Tinkoff, :23.

5. Alejandro Valverde, Spain, Movistar, :30.

6. Nairo Quintana, Colombia, Movistar, 1:11.

7. Michal Kwiatkowski, Poland, Omega Pharma-QuickStep, 1:33.

8. Jakob Fuglsang, Denmark, Astana, 1:34.

9. Andrew Talansky, United States, Garmin-Sharp, 1:41.

10. Tejay Van Garderen, United States, BMC Racing, 1:51.

11. Bauke Mollema, Netherlands, Belkin Pro Cycling, 2:09.

12. Maxime Monfort, Belgium, RadioShack Leopard, 2:17.

13. Michael Rogers, Australia, Team Saxo-Tinkoff, 2:25.

14. Jon Izaguirre, Spain, Euskaltel-Euskadi, same time.

15. Andy Schleck, Luxembourg, RadioShack Leopard, 2:27.

16. Laurens ten Dam, Netherlands, Belkin Procycling, 2:29.

17. Lieuwe Westra, Netherlands, Vacansoleil-DCM, same time.

18. Rein Taaramae, Estonia, Cofidis, 2:40.

19. Thomas De Gendt, Belgium, Vacansoleil-DCM, 2:41.

20. Alessandro de Marchi, Italy, Cannondale, 2:42.

Also

47. Tom Danielson, United States, Garmin-Sharp, 4:18.

85. Brent Bookwalter, United States, BMC Racing, 5:47.

Overall Standings

(After 17 stages)

1. Chris Froome, England, Sky Procycling, 66 hours, 7 minutes, 9 seconds.

2. Alberto Contador, Spain, Team Saxo-Tinkoff, 4:34.

3. Roman Kreuziger, Czech Republic, Team Saxo-Tinkoff, 4:51.

4. Bauke Mollema, Netherlands, Belkin Pro Cycling, 6:23.

5. Nairo Quintana, Colombia, Movistar, 6:58.

6. Joaquin Rodriguez, Spain, Katusha, 7:21.

7. Laurens ten Dam, Netherlands, Belkin Pro Cycling, 8:23.

8. Jakob Fuglsang, Denmark, Astana, 8:56.

9. Michal Kwiatkowski, Poland, Omega Pharma-QuickStep, 11:10.

10. Daniel Martin, Ireland, Garmin-Sharp, 12:50.

11. Michael Rogers, Australia, Team Saxo-Tinkoff, 13:19.

12. Alejandro Valverde, Spain, Movistar, 15:12.

13. Andrew Talansky, United States, Garmin-Sharp, 15:13.

14. Daniel Navarro, Spain, Cofidis, 16:43.

15. Maxime Monfort, Belgium, RadioShack Leopard, 17:04.

16. Andy Schleck, Luxembourg, RadioShack Leopard, 23:34.

17. Mikel Nieve, Spain, Euskaltel-Euskadi, 23:36.

18. Cadel Evans, Australia, BMC Racing, 24:44.

19. Daniel Moreno, Spain, Katusha, 27:35.

20. Romain Bardet, France, AG2R La Mondiale, 28:43.

Also

50. Tejay Van Garderen, United States, BMC Racing, 1:10:01.

67. Tom Danielson, United States, Garmin-Sharp, 1:32:23.

86. Brent Bookwalter, United States, BMC Racing, 1:47:40.

SOCCER

D

Professional

Standings and schedule

Major League Soccer

EASTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

Kansas City 9 5 6 33 29 19

Montreal 9 5 4 31 31 29

New York 9 7 4 31 29 24

Philadelphia 8 6 6 30 32 30

Houston 8 6 5 29 22 19

New England 6 7 6 24 23 18

Columbus 6 8 5 23 23 23

Chicago 6 9 3 21 20 28

Toronto FC 2 9 7 13 17 27

D.C. 2 13 4 10 8 29

WESTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

Real Salt Lake 11 5 4 37 32 18

Portland 8 2 9 33 30 18

Vancouver 9 5 5 32 32 26

FC Dallas 8 5 7 31 27 27

Los Angeles 9 8 3 30 30 24

Colorado 8 7 6 30 25 23

Seattle 7 7 3 24 21 20

San Jose 6 9 6 24 21 32

Chivas USA 3 11 5 14 17 35

Note: Three points for victory, one point for tie.

Wednesday

Colorado 2, New England 1

Toronto FC at Chivas USA, late

Saturday

New York at Toronto FC, 3 p.m.

Colorado at Seattle FC, 3 p.m.

FC Dallas at Montreal, 6 p.m.

New England at Columbus, 6:30 p.m.

Portland at Philadelphia, 6:30 p.m.

D.C. United at Chicago, 7:30 p.m.

Sporting Kansas City at Real Salt Lake, 9 p.m.

Vancouver at Los Angeles, 9:30 p.m.

Saturday, July 27

Columbus at Toronto FC, 1 p.m.

Philadelphia at Vancouver, 6 p.m.

Real Salt Lake at New York, 6 p.m.

Los Angeles at Colorado, 6 p.m.

Sporting Kansas City at Montreal, 6 p.m.

New England at D.C. United, 6 p.m.

Chicago at Houston, 8 p.m.

Portland at San Jose, 9:30 p.m.

Sunday, July 28

Chivas USA at Seattle FC, 10 p.m.