« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published June 14 2013

Scoreboard

Basketball

D

Professional

Playoff pairings

NBA FINALS

(Best-of-7; x-if necessary)

Tuesday

San Antonio 113, Miami 77

Thursday

Miami 109, San Antonio 93, series tied 2-2

Sunday, June 16

Miami at San Antonio, 7 p.m.

Tuesday, June 18

San Antonio at Miami, 8 p.m.

Thursday, June 20

x-San Antonio at Miami, 8 p.m.

Standings and schedule

WNBA

EASTERN CONFERENCE

W L Pct GB

Atlanta 5 1 .833 —

Chicago 4 1 .800 ½

Washington 3 1 .750 1

New York 4 2 .667 1

Connecticut 2 4 .333 3

Indiana 1 4 .200 3½

WESTERN CONFERENCE

W L Pct GB

Minnesota 4 1 .800 —

Los Angeles 2 1 .667 1

San Antonio 2 3 .400 2

Phoenix 1 3 .250 2½

Seattle 1 3 .250 2½

Tulsa 1 6 .143 4

Thursday

No games scheduled¢

Friday

Atlanta 68, Seattle 59

New York 78, Connecticut 68

Minnesota 83, Tulsa 74

Los Angeles at Phoenix, late

Today

San Antonio at Los Angeles, 9:30 p.m.

Sunday

Indiana at Washington, 1 p.m.

Chicago at Atlanta, 2 p.m.

Phoenix at Tulsa, 3:30 p.m.

Seattle at Connecticut, 4 p.m.

Hockey

D

Professional

Playoff pairings

NHL

STANLEY CUP FINALS

(Best-of-7; x-if necessary)

Wednesday

Chicago 4, Boston 3 (3 OT), Chicago leads 1-0

Today

Boston at Chicago, 7 p.m.

Monday, June 17

Chicago at Boston, 7 p.m.

Wednesday, June 19

Chicago at Boston, 7 p.m.

x-Saturday, June 22

Boston at Chicago, 7 p.m.

x-Monday, June 24

Chicago at Boston, 7 p.m.

x-Wednesday, June 26

Boston at Chicago, 7 p.m.

Baseball

D

Professional

Standings and schedule

American Association

Central Division

W L Pct. GB

Wichita 17 10 .630 —

Lincoln 15 13 .536 2½

Gary 13 12 .520 3

Kansas City 13 15 .464 4½

Sioux City 12 15 .444 5

North Division

W L Pct. GB

St. Paul 15 12 .556 —

Winnipeg 15 12 .556 —

Fargo-Moorhead 14 14 .500 1½

Sioux Falls 12 16 .429 3½

South Division

W L Pct. GB

Laredo 16 10 .615 —

Amarillo 13 12 .520 2½

Grand Prairie 12 14 .462 4

El Paso 6 20 .231 10

Friday

Wichita 7, St. Paul 2, 1st game

Winnipeg 6, Quebec 0

Gary 6, Fargo-Moorhead 4

Amarillo 9, Sioux Falls 7

Sioux City 11, Grand Prairie 2

Kansas City 6, Lincoln 1

St. Paul 3, Wichita 2, 2nd game

El Paso at Laredo, late

Today

Gary at Fargo-Moorhead, 6 p.m.

Quebec at Winnipeg, 6 p.m.

Kansas City at Lincoln, 7:05 p.m.

St. Paul at Wichita, 7:05 p.m.

Sioux Falls at Amarillo, 7:05 p.m.

Grand Prairie at Sioux City, 7:05 p.m.

El Paso at Laredo, 7:30 p.m.

Sunday

Gary at Fargo-Moorhead, 1 p.m.

Quebec at Winnipeg, 1:30 p.m.

St. Paul at Wichita, 3:15 p.m.

Kansas City at Lincoln, 5:05 p.m.

Grand Prairie at Sioux City, 6:05 p.m.

Sioux Falls at Amarillo, 6:05 p.m.

El Paso at Laredo, 7:30 p.m.

High school

Minnesota

Playoff pairings

Class 3A state tournament

Thursday

Quarterfinals

At Midway Stadium, St. Paul

1) Coon Rapids 2, Wayzata 0

2) Mounds View 2, Forest Lake 1

3) Rocori 3, Lakeville North 2

4) Minnetonka 3, Rochester Mayo 2 (11 inn.)

Friday

Consolation semifinals

At Dick Siebert Field, Minneapolis

5) Forest Lake 3, Wayzata 0

6) Lakeville North 6, Rochester Mayo 3

Semifinals

At Midway Stadium, St. Paul

7) Mounds View 9, Coon Rapids 4

8) Rocori 4, Minnetonka 1

Fifth place

At Dick Siebert Field, Minneapolis

9) Lakeville North 9, Forest Lake 1

Third place

At Midway Stadium, St. Paul

10) Minnetonka 6, Coon Rapids 0

Monday, June 17

Championship

At Target Field, Minneapolis

11) Mounds View vs. Rocori, 4 p.m.

Class 2A state tournament

Thursday

Quarterfinals

At Dick Putz Field, St. Cloud

1) St. Cloud Cathedral 4, Luverne 1

2) Kasson-Mantorville 4, Hermantown 1

3) Watertown-Mayer 1, Minnehaha Academy 0

4) Perham 3, Delano 1

Friday

Consolation semifinals

At Joe Faber Field, St. Cloud

5) Luverne 2, Hermantown 1

6) Delano 5, Minnehaha Academy 2

Semifinals

At Dick Putz Field, St. Cloud

7) Kasson-Mantorville 2, St. Cloud Cathedral 0

8) Perham 5, Watertown-Mayer 3

Fifth place

At Joe Faber Field, St. Cloud

9) Luverne 8, Delano 4

Third place

At Dick Putz Field, St. Cloud

10) St. Cloud Cathedral 5, Watertown-Mayer 0

Monday, June 17

Championship

At Target Field, Minneapolis

11) Kasson-Mantorville vs. Perham, 1 p.m.

Class 1A state tournament

Thursday

Quarterfinals

At Mini Met, Jordan

1) BOLD 13, Wabasha-Kellogg 0 (6 inn.)

2) St. Agnes 1, Windom Area 0

3) Osakis 10, Blackduck 0

4) New York Mills 6, Floodwood 5

Friday

Consolation semifinals

At Chaska Athletic Park

5) Wabasha-Kellogg 5, Windom Area 0

6) Floodwood 8, Blackduck 2

Semifinals

At Mini Met, Jordan

7) BOLD 12, St. Agnes 4

8) Osakis 3, New York Mills 0

Fifth place

At Chaska Athletic Park

9) Wabasha-Kellogg 2, Floodwood 0

Third place

At Mini Met, Jordan

10) New York Mills 5, St. Agnes 1

Monday, June 17

Championship

At Target Field, Minneapolis

11) BOLD vs. Osakis, 10 a.m.

Auto racing

D

Professional

Lineup

NASCAR

Sprint Cup

Quicken Loans 400

The Associated Press

After Friday qualifying; race Sunday

At Brooklyn, Mich.

(Car number in parentheses)

1. (99) Carl Edwards, Ford, 202.452 mph.

2. (78) Kurt Busch, Chevrolet, 201.879.

3. (5) Kasey Kahne, Chevrolet, 201.213.

4. (27) Paul Menard, Chevrolet, 200.803.

5. (43) Aric Almirola, Ford, 200.764.

6. (22) Joey Logano, Ford, 200.725.

7. (33) Austin Dillon, Chevrolet, 200.63.

8. (20) Matt Kenseth, Toyota, 200.568.

9. (18) Kyle Busch, Toyota, 200.457.

10. (42) Juan Pablo Montoya, Chevrolet, 200.445.

11. (11) Denny Hamlin, Toyota, 200.406.

12. (88) Dale Earnhardt Jr., Chevrolet, 200.1.

13. (56) Martin Truex Jr., Toyota, 200.05.

14. (14) Tony Stewart, Chevrolet, 199.789.

15. (17) Ricky Stenhouse Jr., Ford, 199.761.

16. (2) Brad Keselowski, Ford, 199.75.

17. (48) Jimmie Johnson, Chevrolet, 199.689.

18. (31) Jeff Burton, Chevrolet, 199.656.

19. (16) Greg Biffle, Ford, 199.38.

20. (51) Bobby Labonte, Chevrolet, 199.358.

21. (29) Kevin Harvick, Chevrolet, 199.231.

22. (55) Mark Martin, Toyota, 199.214.

23. (9) Marcos Ambrose, Ford, 198.692.

24. (13) Casey Mears, Ford, 198.593.

25. (21) Trevor Bayne, Ford, 198.429.

26. (38) David Gilliland, Ford, 198.364.

27. (15) Clint Bowyer, Toyota, 198.292.

28. (1) Jamie McMurray, Chevrolet, 198.08.

29. (24) Jeff Gordon, Chevrolet, 197.922.

30. (98) Michael McDowell, Ford, 197.217.

31. (34) David Ragan, Ford, 196.813.

32. (47) A J Allmendinger, Toyota, 196.791.

33. (83) David Reutimann, Toyota, 196.276.

34. (30) David Stremme, Toyota, 196.266.

35. (39) Ryan Newman, Chevrolet, 195.737.

36. (7) Dave Blaney, Chevrolet, 195.514.

37. (10) Danica Patrick, Chevrolet, owner points.

38. (35) Josh Wise, Ford, owner points.

39. (32) Ken Schrader, Ford, owner points.

40. (36) J.J. Yeley, Chevrolet, owner points.

41. (93) Travis Kvapil, Toyota, owner points.

42. (87) Joe Nemechek, Toyota, owner points.

43. (19) Mike Bliss, Toyota, owner points.

Failed to Qualify

44. (44) Scott Riggs, Ford, 184.393.

Golf

D

Professional

Results Friday

Web.com

Air Capital Classic

At Wichita, Kan.

Second Round

Nathan Tyler 67-65–132

Alex Prugh 63-71–134

Jace Long 71-63–134

Danny Lee 69-66–135

Scott Parel 69-66–135

Kevin Tway 70-65–135

Peter Malnati 68-67–135

Steve Wheatcroft 67-68–135

Bhavik Patel 68-67–135

Kyle Reifers 67-69–136

Sung Kang 68-68–136

Eric Axley 66-70–136

Area

Tom Hoge 71-68–139

Amateur

Tee times

KX-4 Bank of the West Amateur

At Moorhead Country Club

Today

First tee

7:30 a.m.: Bobby Reuter, Lukas Davison, Bill Carlson, A.J. Bates.

7:40 a.m.: Matt Chambers, Mike Nerby, Bill Burgess, Brandon Medenwald.

7:50 a.m.: Taylor Henrickson, Blair Gilberts, Sean Krall, Ryan Mehus.

8 a.m.: Nick Evin, Jared Cowden, Brian Kibler, Garrett Heard.

8:10 a.m.: Brett Lindemann, Logan Palmer, John Sund, Cody Cederberg.

8:20 a.m.: Adam Gronaas, Mason Kennedy, Ben Welle, Nick Olsgaard.

8:30 a.m.: Tyler Olsgaard, Derek Ambrosie, Alex Schmidt, Joe Cahill.

8:40 a.m.: Andrew Strand, Bryant Buckellew, Cameron Hager, Erick Carlson.

8:50 a.m.: Jordan Ziverson, Jack Elliott, Joshua Hagelstrom, Andrew Passanante.

9 a.m.: Landon Schultz, Seth Heppner, Tanner Schoenfelder, Karl Ulrich.

9:10 a.m.: Greg Sobie, Jeff Ranick, Lucas Wasney, Brett Multan.

9:20 a.m.: Jim Scollan Jr., Paul Krueger, John Starin, Jamie Groshak.

9:30 a.m.: Dave Michaeleski, Bobby Wiebe, Gavin Pell, Matt Victoruk.

9:40 a.m.: Joel Furchoff, Mark Braun, Kyle Lucko, Graham Forsyth.

9:50 a.m.: Jay Olafson, Steve Benson, Larry Bergseth.

10 a.m.: Tom Sorensen, Greg Sorensen, John Hagge, A.J. Greff.

10:20 a.m.: Michael Sansom, Mark Ecklund, George Strand, Chuck Wiger.

10:30 a.m.: Harvey Chemerika, Dean Herak, John Multan, Brian Katchowski.

10:40 a.m.: Al Mychalenko, Dave Jones, Bill Victoruk, Bob Victoruk.

10:50 a.m.: Jon Miller, Kendall Ronningen, Zack Buntrock, Luke Hutchinson.

11 a.m.: Aderly Hoag, Laurens Robinson, Nathan Anderson, Payton Johnson.

11:10 a.m.: Nate Brewinski, Nick Schafer, Josh Bergrud, Alex Thorsgard.

11:20 a.m.: Pete Kratzke, Hunter Halvorson, Tyler Glass, Tyler Rivard.

11:30 a.m.: Mark Sorensen, Joe Schornack, Cole Johnson, Riley Johnson.

11:40 a.m.: Aaron Humphrey, Mark Yozamp, Grady Meyer, Ty Kennedy.

11:50 a.m.: Hayden Timm, Travis Ingstad, Brandon Sleetmoen, Kyle JAndro.

Noon: Shane Ost, Dan Cavanagh, Grady Robertson, Jared Lentz.

12:10 p.m.: Rick Waggoner, Rick Mack, Greg Melhus, Austin Pulczinski.

12:20 p.m.: Hunter Moen, Bob Cavanagh, Zach Skelbar, Rob Goff.

Hole-in-one

Friday

Kevin Olsgaard of Moorhead aced the 177-yard No. 4 hole at Moorhead Country Club using a 5-iron.

Soccer

D

Professional

Standings and schedule

Major League Soccer

Today

FC Dallas at Portland, 4 p.m.

Toronto FC at D.C. United, 6 p.m.

Montreal at Columbus, 6:30 p.m.

San Jose at Colorado, 8 p.m.

New England at Vancouver, 9 p.m.