« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Forum staff reports, Published June 12 2013

Ada-Borup-NCW's Marcussen finishes sixth at state golf

BECKER, Minn. – Senior Chris Marcussen of Ada-Borup-Norman County West shot a final-round 86 to finish in a tie for sixth place at the Minnesota Class 1A state boys golf meet on Wednesday.

Sophomore Nathaniel Kahlbaugh took 15th place for Mahnomen, which finished in eighth place as a team.

At the 1A girls meet, Fertile-Beltrami’s Adrienne Kronschnabel finished 26th.

Moorhead’s Dane Sethre-Hofstad finished with a two-day score of 164 to finish in a tie for 60th in the Class 3A boys meet at Coon Rapids.

Class 3A boys

At Coon Rapids

Team scores: Eden Prairie 609, Wayzata 610, Forest Lake 618, Hastings 623, Lakeville North 624, Alexandria 626, White Bear Lake 631, Rogers 641.

Top 10 scores: 1, Seal, Chanhassen, 143. 2 (tie), Hanson, East Ridge; Leaf, Winona; Peters, EP; Thomas, LN; Jones, Owatonna, 146. 7, Holmgren, Wayzata, 148. 8, Sicard, Stillwater, 149. 9 (tie), Doeden, Lakeville South; McGinnis, Minnetonka; Scharenbroich, St. Cloud Tech; Hiltner, SCT, 150.

Other finishers

Moorhead: 60, Sethre-Hofstad, 164.

Class 1A boys

At Becker

Team scores: Mille Lacs 652, Murray County Central 671, Legacy Christian Academy 676, United South Central 677, Wabasha-Kellogg 679, Dawson-Boyd 680, Kittson County Central 695, Mahnomen 707.

Top 10 scores: 1, Johanson, Southwest Christian School, 141. 2 (tie), Exted, ML; Hasslen, Ortonville, 144. 4, Westling, Heritage Christian Academy, 155. 5, R. Pederson, USC, 157. 6 (tie), Blaschko, WK; Marcussen, Ada-Borup-Norman County West; Langaas, Badger-Greenbush-Middle River; Weber, Martin County West, 158. 10, N. Pederson, USC, 160.

Other finishers

Mahnomen: 15, N. Kahlbaugh, 162. 43, B. Kahlbaugh, 174. 67, Houska, 185. 69, L. Liebel, 186. 84, B. Liebel, 202. 86, Large, 216.

Moorhead Park Christian: 33, Stromme, 169.

Ottertail Central: 27, Thalmann, 167.

Waubun: 64, Clark, 183.

Class 3A girls

At Coon Rapids

Team scores: Edina 321, Alexandria 325, New Prague 332, Red Wing 337, Eagan 347, Blaine 347, Andover 350, Stillwater 363.

Top 10 scores: 1, Neisen, NP, 72. 2, Langlie, Andover, 73. 3, Romanow, Edina, 74. 4, Ludwein, NP, 77. 5 (tie), Thul, Alexandria; Hankinson, Edina, 79. 7 (tie), Bigger, Alexandria; Herzog, RW, 80. 9, Amundson, Alexandria, 81. 10 (tie), Andrews, Blaine; Tollette, Andover; Engelking, Edina, 83.

Class 1A girls

At Becker

Team scores: Legacy Christian Academy 752, Badger-Greenbush-Middle River 771, Wabasha-Kellogg 783, United South Central 785, Ortonville 815, Minneota 834, Mille Lacs 835, Ottertail Central 880.

Top 10 scores: 1, Kruger, Russell-Tyler-Ruthton 163. 2, Laffen, Sleepy Eye, 167. 3 (tie), Hennessy, Lewiston-Altura; Piwnica, Southwest Christian School; Smith, Heritage Christian Academy, 171. 6, Schmalz, Buffalo Lake-Hector-Stewart, 174. 7 (tie), Novacek, BGMR; Richmond, Braham; Herding, Westbrook-Walnut Grove, 176. 10, Curtis, Sleepy Eye, 177.

Other finishers

Barnesville: 48, Aakre, 204.

Fertile-Beltrami: 26, Adrienne Kronschnabel, 191.

Mahnomen: 30, Schoenborn, 196. 39, Steinmetz, 199.

Ottertail Central: 58, Klintworth, 214. 61, L. Weber, 216. 77, P. Weber, 228. 84, Vorderbruggen, 247. 86, Richter, 281.