« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published June 11 2013

Scoreboard

BASKETBALL

D

Professional

Playoff pairings

NBA FINALS

(Best-of-7; x-if necessary)

Thursday

San Antonio 92, Miami 88

Sunday

Miami 103, San Antonio 84, series tied 1-1

Tuesday

Miami at San Antonio, late

Thursday

Miami at San Antonio, 8 p.m.

Sunday, June 16

x-Miami at San Antonio, 7 p.m.

Tuesday, June 18

x-San Antonio at Miami, 8 p.m.

Thursday, June 20

x-San Antonio at Miami, 8 p.m.

Standings and schedule

WNBA

EASTERN CONFERENCE

W L Pct GB

Atlanta 4 1 .800 —

Chicago 4 1 .800 —

Washington 3 1 .750 ½

New York 3 2 .600 1

Connecticut 1 3 .250 2½

Indiana 1 3 .250 2½

WESTERN CONFERENCE

W L Pct GB

Minnesota 3 1 .750 —

Los Angeles 2 1 .667 ½

San Antonio 2 3 .400 1½

Seattle 1 2 .333 1½

Phoenix 1 3 .250 2

Tulsa 1 5 .167 3

Monday

No games scheduled

Tuesday

Minnesota 87, San Antonio 72

Today

Connecticut at Indiana, 7 p.m.

HOCKEY

D

Professional

Playoff pairings

NHL

STANLEY CUP FINALS

(Best-of-7; x-if necessary)

Today

Boston at Chicago, 8 p.m.

Saturday

Boston at Chicago, 8 p.m.

Monday, June 17

Chicago at Boston, 8 p.m.

Wednesday, June 19

Chicago at Boston, 8 p.m.

x-Saturday, June 22

Boston at Chicago, 8 p.m.

x-Monday, June 24

Chicago at Boston, 8 p.m.

x-Wednesday, June 26

Boston at Chicago, 8 p.m.

BASEBALL

D

Professional

Standings and schedule

American Association

Central Division

W L Pct. GB

Wichita 16 8 .667 —

Lincoln 14 11 .560 2½

Gary 12 12 .500 4

Kansas City 12 13 .480 4½

Sioux City 10 15 .400 6½

North Division

W L Pct. GB

St. Paul 13 11 .542 —

Fargo-Moorhead 14 12 .538 —

Winnipeg 13 12 .520 ½

Sioux Falls 11 15 .423 3

South Division

W L Pct. GB

Laredo 15 9 .625 —

Grand Prairie 11 13 .458 4

Amarillo 10 12 .455 4

El Paso 6 17 .261 8½

Tuesday

Wichita 11, Winnipeg 0

St. Paul 8, Fargo-Moorhead 7

Kansas City 10, Sioux City 1

Grand Prairie 8, Laredo 3

Lincoln 13, Sioux Falls 4

Quebec 3, Gary 1

Amarillo at El Paso, late

Today

Wichita at Winnipeg, 12 p.m.

Laredo at Grand Prairie, 11:05 a.m.

Lincoln at Sioux Falls, 12:05 p.m.

Fargo-Moorhead at St. Paul, 7:05 p.m.

Kansas City at Sioux City, 7:05 p.m.

Quebec at Gary, 7:10 p.m.

Amarillo at El Paso, 8:05 p.m.

Thursday

Kansas City at Lincoln, 7:05 p.m.

El Paso at Laredo, 7:30 p.m.

Awards

Pine to Prairie All-Conference

Fertile-Beltrami: Cristian Lundberg

Fosston: Aaron Arneson, Jon Olson, Zach Sather, Trevor Schmidt

Lake Park-Audubon: Jackson Nelson, Mason Swegarden

Norman County: Blake Fetting, J.D. Kappes, Mitch Lee, Joel Merkens

Waubun-Mahnomen: Ben Haugo

Win-E-Mac: Chase Svalen, Zac Tradewell

Honorable mention

FB: Alex Ollrich, Alex Schmalenberg

Fosston: Jared Brinkman, Iver Papke

LPA: West Jaster, Lane Ulmer

NC: Alex Sawrey, Dylan Wilkens

WM: Jason Schoenborn, Alec Teiken

WEM: Devin Faldet, Marshall McKeever

Most valuable player: Blake Fetting, Norman County

Coach of the year: Ryan Hanlon, Fosston

High school

Minnesota

Playoff pairings

Class 3A state tournament

Thursday

Quarterfinals

At Midway Stadium, St. Paul

1) No. 1 Coon Rapids vs. Wayzata, 10 a.m.

2) No. 4 Mounds View vs. No. 5 Forest Lake, 12:30 p.m.

3) No. 3 Lakeville North vs. Rocori, 3 p.m.

4) No. 2 Minnetonka vs. Rochester Mayo, 5:30 p.m.

Friday

Consolation semifinals

At Dick Siebert Field, Minneapolis

5) Game 1 loser vs. Game 2 loser, 10 a.m.

6) Game 3 loser vs. Game 4 loser, 12:30 p.m.

Semifinals

At Midway Stadium, St. Paul

7) Game 1 winner vs. Game 2 winner, noon

8) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 2:30 p.m.

Saturday

Fifth place

At Dick Siebert Field, Minneapolis

9) Game 5 winner vs. Game 6 winner, 3 p.m.

Third place

At Midway Stadium, St. Paul

10) Game 7 loser vs. Game 8 loser, 5 p.m.

Monday, June 17

Championship

At Target Field, Minneapolis

11) Game 7 winner vs. Game 8 winner, 4 p.m.

Class 2A state tournament

Thursday

Quarterfinals

At Dick Putz Field, St. Cloud

1) No. 1 St. Cloud Cathedral vs. Luverne, 10 a.m.

2) No. 4 Hermantown vs. No. 5 Kasson-Mantorville, 12:30 p.m.

3) No. 3 Minnehaha Academy vs. Watertown-Mayer, 3 p.m.

4) No. 2 Delano vs. Perham, 5:30 p.m.

Friday

Consolation semifinals

At Joe Faber Field, St. Cloud

5) Game 1 loser vs. Game 2 loser, 10 a.m.

6) Game 3 loser vs. Game 4 loser, 12:30 p.m.

Semifinals

At Dick Putz Field, St. Cloud

7) Game 1 winner vs. Game 2 winner, noon

8) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 2:30 p.m.

Saturday

Fifth place

At Joe Faber Field, St. Cloud

9) Game 5 winner vs. Game 6 winner, 3 p.m.

Third place

At Dick Putz Field, St. Cloud

10) Game 7 loser vs. Game 8 loser, 5 p.m.

Monday, June 17

Championship

At Target Field, Minneapolis

11) Game 7 winner vs. Game 8 winner, 1 p.m.

Class 1A state tournament

Thursday

Quarterfinals

At Mini Met, Jordan

1) No. 1 Wabasha-Kellogg vs. BOLD, 10 a.m.

2) No. 4 St. Agnes vs. No. 5 Windom Area, 12:30 p.m.

3) No. 3 Osakis vs. Blackduck, 3 p.m.

4) No. 2 New York Mills vs. Floodwood, 5:30 p.m.

Friday

Consolation semifinals

At Chaska Athletic Park

5) Game 1 loser vs. Game 2 loser, 10 a.m.

6) Game 3 loser vs. Game 4 loser, 12:30 p.m.

Semifinals

At Mini Met, Jordan

7) Game 1 winner vs. Game 2 winner, noon

8) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 2:30 p.m.

Saturday

Fifth place

At Chaska Athletic Park

9) Game 5 winner vs. Game 6 winner, 3 p.m.

Third place

At Mini Met, Jordan

10) Game 7 loser vs. Game 8 loser, 5 p.m.

Monday, June 17

Championship

At Target Field, Minneapolis

11) Game 7 winner vs. Game 8 winner, 10 a.m.

SOCCER

D

Professional

Standings and schedule

Major League Soccer

EASTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

Montreal 8 2 2 26 22 15

New York 7 5 4 25 23 19

Philadelphia 6 5 4 22 22 24

Houston 6 4 4 22 19 14

Sporting KC 6 5 4 22 18 13

New England 5 4 5 20 15 9

Columbus 4 5 5 17 16 16

Chicago 3 7 3 12 11 19

Toronto FC 1 7 5 8 12 19

D.C. 1 10 3 6 6 24

WESTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

FC Dallas 8 2 4 28 23 17

Real Salt Lake 8 5 3 27 24 16

Portland 5 1 8 23 24 16

Los Angeles 6 6 2 20 22 18

Colorado 5 4 5 20 15 12

Seattle 5 4 3 18 16 13

Vancouver 4 4 4 16 16 17

San Jose 3 6 6 15 13 23

Chivas USA 3 8 2 11 13 26

NOTE: Three points for victory, one point for tie.

Saturday

FC Dallas at Portland, 4 p.m.

Toronto FC at D.C. United, 6 p.m.

Montreal at Columbus, 6:30 p.m.

San Jose at Colorado, 8 p.m.

New England at Vancouver, 9 p.m.