« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published June 08 2013

Scoreboard

Basketball

D

Professional

Playoff pairings

NBA FINALS

(Best-of-7; x-if necessary)

Thursday

San Antonio 92, Miami 88, San Antonio leads series 1-0

Today

San Antonio at Miami, 7 p.m.

Tuesday, June 11

Miami at San Antonio 8 p.m.

Thursday, June 13

Miami at San Antonio, 8 p.m.

Sunday, June 16

x-Miami at San Antonio, 7 p.m.

Tuesday, June 18

x-San Antonio at Miami, 8 p.m.

Thursday, June 20

x-San Antonio at Miami, 8 p.m.

Standings and schedule

WNBA

EASTERN CONFERENCE

W L Pct GB

Atlanta 4 0 1.000 —

Chicago 3 1 .750 1

Washington 3 1 .750 1

New York 2 2 .500 2

Connecticut 1 3 .250 3

Indiana 1 3 .250 3

WESTERN CONFERENCE

W L Pct GB

Minnesota 2 1 .667 —

San Antonio 2 1 .667 —

Los Angeles 1 1 .500 ½

Seattle 1 2 .333 1

Phoenix 1 3 .250 1½

Tulsa 1 4 .200 2

Friday

Washington 66, Connecticut 62

Atlanta 75, New York 56

San Antonio 81, Chicago 69

Tulsa 67, Seattle 58

Saturday

Phoenix 82, Indiana 67

Washington 85, Minnesota 80

Tulsa at Los Angeles, late

Today

Atlanta at New York, 2 p.m.

San Antonio at Chicago, 5 p.m.

Hockey

D

Professional

Playoff pairings

NHL

CONFERENCE FINALS

(Best-of-7)

Friday

Boston 1, Pittsburgh 0, Boston wins series 4-0

Saturday

Chicago 4, Los Angeles 3 (2OT), Chicago wins series 4-0

Baseball

D

Professional

Standings and schedule

American Association

Central Division

W L Pct. GB

Wichita 14 7 .667 —

Gary 11 10 .524 3

Lincoln 11 10 .524 3

Kansas City 9 12 .429 5

Sioux City 9 12 .429 5

North Division

W L Pct. GB

St. Paul 12 9 .571 —

Winnipeg 12 10 .545 ½

Fargo-Moorhead 12 11 .522 1

Sioux Falls 10 13 .435 3

South Division

W L Pct. GB

Laredo 14 8 .636 —

Amarillo 9 11 .450 4

Grand Prairie 8 13 .381 5½

El Paso 6 14 .300 7

Saturday

Fargo-Moorhead 6, Winnipeg 3

Sioux Falls 8, Gary 6

Wichita at St. Paul, late

Quebec at Kansas City, late

Sioux City at Lincoln, late

Amarillo at Laredo, late

Grand Prairie at El Paso, late

Today

Winnipeg at Fargo-Moorhead, 1 p.m.

Wichita at St. Paul, 1:05 p.m.

Sioux Falls at Gary, 2:10 p.m.

Sioux City at Lincoln, 5:05 p.m.

Grand Prairie at El Paso, 7:05 p.m.

Amarillo at Laredo, 7:30 p.m.

Monday

Wichita at Winnipeg, 7 p.m.

Fargo-Moorhead at St. Paul, 7:05 p.m.

Kansas City at Sioux City, 7:05 p.m.

Laredo at Grand Prairie, 7:05 p.m.

Lincoln at Sioux Falls, 7:05 p.m.

Quebec at Gary, 7:10 p.m.

Amarillo at El Paso, 8:05 p.m.

High school

Minnesota

Playoff pairings

Class 3A state tournament

Thursday, June 13

Quarterfinals

At Midway Stadium, St. Paul

1) No. 1 Coon Rapids vs. Wayzata, 10 a.m.

2) No. 4 Mounds View vs. No. 5 Forest Lake, 12:30 p.m.

3) No. 3 Lakeville North vs. Rocori, 3 p.m.

4) No. 2 Minnetonka vs. Rochester Mayo, 5:30 p.m.

Friday, June 14

Consolation semifinals

At Dick Siebert Field, Minneapolis

5) Game 1 loser vs. Game 2 loser, 10 a.m.

6) Game 3 loser vs. Game 4 loser, 12:30 p.m.

Semifinals

At Midway Stadium, St. Paul

7) Game 1 winner vs. Game 2 winner, noon

8) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 2:30 p.m.

Saturday, June 15

Fifth place

At Dick Siebert Field, Minneapolis

9) Game 5 winner vs. Game 6 winner, 3 p.m.

Third place

At Midway Stadium, St. Paul

10) Game 7 loser vs. Game 8 loser, 5 p.m.

Monday, June 17

Championship

At Target Field, Minneapolis

11) Game 7 winner vs. Game 8 winner, 4 p.m.

Class 2A state tournament

Thursday, June 13

Quarterfinals

At Dick Putz Field, St. Cloud

1) No. 1 St. Cloud Cathedral vs. Luverne, 10 a.m.

2) No. 4 Hermantown vs. No. 5 Kasson-Mantorville, 12:30 p.m.

3) No. 3 Minnehaha Academy vs. Watertown-Mayer, 3 p.m.

4) No. 2 Delano vs. Perham, 5:30 p.m.

Friday, June 14

Consolation semifinals

At Joe Faber Field, St. Cloud

5) Game 1 loser vs. Game 2 loser, 10 a.m.

6) Game 3 loser vs. Game 4 loser, 12:30 p.m.

Semifinals

At Dick Putz Field, St. Cloud

7) Game 1 winner vs. Game 2 winner, noon

8) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 2:30 p.m.

Saturday, June 15

Fifth place

At Joe Faber Field, St. Cloud

9) Game 5 winner vs. Game 6 winner, 3 p.m.

Third place

At Dick Putz Field, St. Cloud

10) Game 7 loser vs. Game 8 loser, 5 p.m.

Monday, June 17

Championship

At Target Field, Minneapolis

11) Game 7 winner vs. Game 8 winner, 1 p.m.

Class 1A state tournament

Thursday, June 13

Quarterfinals

At Mini Met, Jordan

1) No. 1 Wabasha-Kellogg vs. BOLD, 10 a.m.

2) No. 4 St. Agnes vs. No. 5 Windom Area, 12:30 p.m.

3) No. 3 Osakis vs. Blackduck, 3 p.m.

4) No. 2 New York Mills vs. Floodwood, 5:30 p.m.

Friday, June 14

Consolation semifinals

At Chaska Athletic Park

5) Game 1 loser vs. Game 2 loser, 10 a.m.

6) Game 3 loser vs. Game 4 loser, 12:30 p.m.

Semifinals

At Mini Met, Jordan

7) Game 1 winner vs. Game 2 winner, noon

8) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 2:30 p.m.

Saturday, June 15

Fifth place

At Chaska Athletic Park

9) Game 5 winner vs. Game 6 winner, 3 p.m.

Third place

At Mini Met, Jordan

10) Game 7 loser vs. Game 8 loser, 5 p.m.

Monday, June 17

Championship

At Target Field, Minneapolis

11) Game 7 winner vs. Game 8 winner, 10 a.m.

golf

D

Professional

Results Saturday

PGA

St Jude Classic

At Memphis, Tenn.

Third round

Shawn Stefani 67-65-66–198 -12

Harris English 66-64-69–199 -11

Patrick Reed 69-69-64–202 -8

Nicholas Thompson 67-69-66–202 -8

Scott Stallings 67-68-67–202 -8

Phil Mickelson 71-67-65–203 -7

Eric Meierdierks 68-69-66–203 -7

Padraig Harrington 69-70-65–204 -6

Ryan Palmer 72-67-65–204 -6

Roberto Castro 68-69-67–204 -6

Jonathan Byrd 70-69-66–205 -5

John Rollins 67-71-67–205 -5

Ian Poulter 69-68-68–205 -5

Ben Crane 69-68-68–205 -5

Dustin Johnson 67-70-68–205 -5

Justin Hicks 67-69-69–205 -5

Paul Haley II 67-68-70–205 -5

Brandt Jobe 69-71-66–206 -4

Brendon Todd 69-71-66–206 -4

John Merrick 69-71-66–206 -4

Justin Leonard 69-71-66–206 -4

Kevin Stadler 69-70-67–206 -4

Nick O’Hern 68-71-67–206 -4

Jim Herman 69-69-68–206 -4

Charles Howell III 71-67-68–206 -4

Billy Mayfair 68-70-68–206 -4

Peter Hanson 67-71-68–206 -4

Rory Sabbatini 69-69-68–206 -4

Camilo Villegas 69-68-69–206 -4

Martin Flores 66-72-68–206 -4

Bob Estes 68-69-69–206 -4

Chez Reavie 69-68-69–206 -4

Doug LaBelle II 70-66-70–206 -4

Glen Day 66-70-70–206 -4

Mark Wilson 70-71-66–207 -3

David Hearn 69-71-67–207 -3

Vaughn Taylor 72-67-68–207 -3

Brendon de Jonge 70-69-68–207 -3

Boo Weekley 68-69-70–207 -3

Davis Love III 66-70-71–207 -3

Robert Allenby 71-70-67–208 -2

Tag Ridings 70-71-67–208 -2

Jerry Kelly 69-71-68–208 -2

Billy Horschel 71-69-68–208 -2

Robert Karlsson 69-69-70–208 -2

David Toms 67-71-70–208 -2

Scott Brown 69-69-70–208 -2

Jason Bohn 67-70-71–208 -2

LPGA Tour

Wegmans Championship

At Pittsford, N.Y.

Second round

a-denotes amateur

Morgan Pressel 68-70–138 -6

Inbee Park 72-68–140 -4

Chella Choi 67-73–140 -4

Sarah Jane Smith 72-69–141 -3

Amy Yang 71-70–141 -3

Jiyai Shin 68-73–141 -3

Sun Young Yoo 73-69–142 -2

Na Yeon Choi 72-70–142 -2

Catriona Matthew 71-71–142 -2

Angela Stanford 71-71–142 -2

Brittany Lincicome 69-73–142 -2

Caroline Masson 74-69–143 -1

Chie Arimura 71-72–143 -1

Michelle Wie 76-68–144 E

Shanshan Feng 74-70–144 E

Danah Bordner 73-71–144 E

Pernilla Lindberg 73-71–144 E

Eun-Hee Ji 72-72–144 E

Laura Davies 71-73–144 E

Lexi Thompson 71-73–144 E

Jessica Korda 70-74–144 E

Se Ri Pak 70-74–144 E

Beatriz Recari 74-71–145 +1

Nicole Castrale 73-72–145 +1

Vicky Hurst 73-72–145 +1

Kristy McPherson 73-72–145 +1

Suzann Pettersen 72-73–145 +1

Mi Jung Hur 71-74–145 +1

Ilhee Lee 71-74–145 +1

Anna Nordqvist 71-74–145 +1

Carlota Ciganda 75-71–146 +2

Moira Dunn 75-71–146 +2

Brittany Lang 75-71–146 +2

Mi Hyang Lee 75-71–146 +2

Hee Young Park 75-71–146 +2

Stacy Lewis 74-72–146 +2

Lisa McCloskey 74-72–146 +2

Pornanong Phatlum 72-74–146 +2

Yani Tseng 72-74–146 +2

Champions Tour

Regions Tradition

At Birmingham, Ala.

Third round

David Frost 68-70-66–204 -12

Fred Couples 66-71-68–205 -11

Morris Hatalsky 71-68-67–206 -10

Michael Allen 68-69-69–206 -10

Duffy Waldorf 67-68-71–206 -10

Esteban Toledo 70-69-69–208 -8

Scott Hoch 72-67-69–208 -8

Bart Bryant 69-69-70–208 -8

Loren Roberts 69-69-70–208 -8

Jeff Sluman 65-71-72–208 -8

Kenny Perry 69-73-67–209 -7

Tom Lehman 69-71-69–209 -7

Russ Cochran 71-68-70–209 -7

David Eger 69-70-70–209 -7

John Cook 70-68-71–209 -7

Mike Goodes 70-68-71–209 -7

Corey Pavin 68-74-68–210 -6

Kirk Triplett 71-70-69–210 -6

Mark Calcavecchia 68-69-73–210 -6

Rod Spittle 71-66-73–210 -6

Larry Mize 72-70-69–211 -5

Gene Sauers 72-69-70–211 -5

Fred Funk 72-67-72–211 -5

Peter Senior 67-71-73–211 -5

Jeff Hart 73-69-70–212 -4

Barry Lane 70-71-71–212 -4

Tom Jenkins 69-72-71–212 -4

Jim Thorpe 72-68-72–212 -4

Jay Don Blake 71-71-71–213 -3

Jay Haas 71-71-71–213 -3

Neal Lancaster 75-67-71–213 -3

Steve Elkington 71-70-72–213 -3

Bob Tway 69-71-73–213 -3

Bill Glasson 72-73-69–214 -2

Mark Brooks 70-73-71–214 -2

Rocco Mediate 72-71-71–214 -2

Mark O’Meara 73-70-71–214 -2

Mark McNulty 69-74-71–214 -2

Willie Wood 71-70-73–214 -2

Chip Beck 72-75-68–215 -1

Roger Chapman 70-76-69–215 -1

Bernhard Langer 71-73-71–215 -1

Bruce Vaughan 71-72-72–215 -1

Mark Mouland 70-73-72–215 -1

Jim Gallagher, Jr. 70-73-72–215 -1

Craig Stadler 71-75-70–216 E

Hal Sutton 73-72-71–216 E

Tom Pernice Jr. 70-75-71–216 E

Chien Soon Lu 70-74-72–216 E

Andrew Magee 73-74-70–217 +1

Tom Kite 74-72-71–217 +1

Steve Pate 72-71-74–217 +1

Hale Irwin 71-76-71–218 +2

Dan Forsman 71-73-74–218 +2

Mike Reid 72-71-75–218 +2

Tennis

D

Professional

Results Saturday

French Open

At Paris

Singles

Women

Championship

Serena Williams (1), United States, def. Maria Sharapova (2), Russia, 6-4, 6-4.

Doubles

Men

Championship

Bob and Mike Bryan (1), United States, vs. Michael Llodra and Nicolas Mahut, France

auto racing

D

Professional

Lineup

NASCAR Sprint Cup

Party in the Poconos 400

After Friday qualifying; race today

At Long Pond, Pa.

(Car number in parentheses)

1. (48) Jimmie Johnson, Chevrolet, owner points.

2. (99) Carl Edwards, Ford, owner points.

3. (15) Clint Bowyer, Toyota, owner points.

4. (20) Matt Kenseth, Toyota, owner points.

5. (29) Kevin Harvick, Chevrolet, owner points.

6. (88) Dale Earnhardt Jr., Chevrolet, owner points.

7. (5) Kasey Kahne, Chevrolet, owner points.

8. (18) Kyle Busch, Toyota, owner points.

9. (27) Paul Menard, Chevrolet, owner points.

10. (2) Brad Keselowski, Ford, owner points.

11. (24) Jeff Gordon, Chevrolet, owner points.

12. (43) Aric Almirola, Ford, owner points.

13. (16) Greg Biffle, Ford, owner points.

14. (55) Mark Martin, Toyota, owner points.

15. (56) Martin Truex Jr., Toyota, owner points.

16. (17) Ricky Stenhouse Jr., Ford, owner points.

17. (11) Denny Hamlin, Toyota, owner points.

18. (51) A J Allmendinger, Chevrolet, owner points.

19. (14) Tony Stewart, Chevrolet, owner points.

20. (78) Kurt Busch, Chevrolet, owner points.

21. (22) Joey Logano, Ford, owner points.

22. (1) Jamie McMurray, Chevrolet, owner points.

23. (39) Ryan Newman, Chevrolet, owner points.

24. (31) Jeff Burton, Chevrolet, owner points.

25. (42) Juan Pablo Montoya, Chevrolet, owner points.

26. (9) Marcos Ambrose, Ford, owner points.

27. (13) Casey Mears, Ford, owner points.

28. (34) David Ragan, Ford, owner points.

29. (47) Bobby Labonte, Toyota, owner points.

30. (10) Danica Patrick, Chevrolet, owner points.

31. (38) David Gilliland, Ford, owner points.

32. (7) Dave Blaney, Chevrolet, owner points.

33. (30) David Stremme, Toyota, owner points.

34. (83) David Reutimann, Toyota, owner points.

35. (36) J.J. Yeley, Chevrolet, owner points.

36. (35) Josh Wise, Ford, owner points.

37. (33) Landon Cassill, Chevrolet, attempts.

38. (32) Timmy Hill, Ford, attempts.

39. (93) Travis Kvapil, Toyota, attempts.

40. (87) Joe Nemechek, Toyota, attempts.

41. (98) Michael McDowell, Ford, attempts.

42. (19) Jason Leffler, Toyota, attempts.

43. (44) Scott Riggs, Ford, attempts.

Soccer

D

Professional

Standings and schedule

Major League Soccer

EASTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

Montreal 8 2 2 26 22 15

New York 7 5 4 25 23 19

Philadelphia 6 5 4 22 22 24

Houston 6 4 4 22 19 14

Sporting KC 6 5 4 22 18 13

New England 5 4 5 20 15 9

Columbus 4 5 5 17 16 16

Chicago 3 7 3 12 11 19

Toronto FC 1 7 5 8 12 19

D.C. 1 10 3 6 6 24

WESTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

FC Dallas 8 2 4 28 23 17

Real Salt Lake 8 5 3 27 24 16

Portland 5 1 8 23 24 16

Los Angeles 6 6 2 20 22 18

Colorado 5 4 5 20 15 12

Seattle 5 4 3 18 16 13

Vancouver 4 4 4 16 16 17

San Jose 3 6 6 15 13 23

Chivas USA 3 8 2 11 13 26

NOTE: Three points for victory, one point for tie.

Wednesday

Philadelphia 3, Columbus 0

Saturday

New England 0, D.C. United 0, tie

Chicago 2, Portland 2, tie

Real Salt Lake 3, Los Angeles 1

Vancouver at Seattle FC, late

Saturday, June 15

FC Dallas at Portland, 4 p.m.

Toronto FC at D.C. United, 6 p.m.

Montreal at Columbus, 6:30 p.m.

San Jose at Colorado, 8 p.m.

New England at Vancouver, 9 p.m.