« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published May 26 2013

Scoreboard

Basketball

D

Professional

Playoff pairings

NBA

CONFERENCE FINALS

(Best-of-7)

Saturday

San Antonio 104, Memphis 93, OT, San Antonio leads series 3-0

Sunday

Miami 114, Indiana 96, Miami leads series 2-1

Today

San Antonio at Memphis, 8 p.m.

Tuesday, May 28

Miami at Indiana, 7:30 p.m.

Wednesday, May 29

x-Memphis at San Antonio, 8 p.m.

Thursday, May 30

Indiana at Miami, 7:30 p.m.

Schedule

WNBA

Saturday

Atlanta 98, Tulsa 81

Connecticut 81, New York 69

Sunday

Los Angeles 102, Seattle 69

Today

Washington at Tulsa, 2 p.m.

Chicago at Phoenix, 4 p.m.

Hockey

D

Professional

Playoff pairings

NHL

CONFERENCE SEMIFINALS

(Best-of-7; x-if necessary)

series 4-1

Saturday

Boston 3, N.Y. Rangers 1, Boston wins series 4-1

Chicago 4, Detroit 1, Detroit leads series 3-2

Sunday

San Jose 2, Los Angeles 1, series tied 3-3

Today

Chicago at Detroit, 7 p.m.

Tuesday, May 28

San Jose at Los Angeles, 8 p.m.

Wednesday, May 29

x-Detroit at Chicago, 7 p.m.

Baseball

D

Professional

Standings and schedule

American Association

Central Division

W L Pct. GB

Gary 6 3 .667 —

Lincoln 6 5 .545 1

Sioux City 5 5 .500 1½

Wichita 5 5 .500 1½

Kansas City 2 7 .222 4

North Division

W L Pct. GB

Winnipeg 8 2 .800 —

St. Paul 7 3 .700 1

Sioux Falls 4 6 .400 4

Fargo-Moorhead 2 8 .200 6

South Division

W L Pct. GB

Laredo 10 0 1.000 —

Amarillo 4 6 .400 6

El Paso 3 7 .300 7

Grand Prairie 2 7 .222 7½

Sunday

Laredo 8, Fargo-Moorhead 0

Lincoln 11, Winnipeg 2

St. Paul 3, El Paso 2

Sioux Falls 7, Sioux City 2

Gary at Kansas City, late

Today

Sioux Falls at Fargo-Moorhead, 3 p.m.

Sioux City at Gary, 3:10 p.m.

Laredo at Winnipeg, 7 p.m.

Amarillo at Wichita, 7:05 p.m.

El Paso at Lincoln, 7:05 p.m.

College

Pairings

Summit League tournament

At Rochester, Mich.

Sunday

Championship

1) No. 1 South Dakota State 2, No. 3 North Dakota State 0

2) No. 1 South Dakota State 1, No. 3 North Dakota State 0

High school

North Dakota

Pairings

Class B state tournament

At Memorial Ballpark

Mandan, N.D.

Thursday, May 30

Quarterfinals

1) Carrington vs. Trenton-Trinity Christian, 11:30 a.m.

2) Central Cass vs. Harvey-Wells County, 25 min. after Game 1

3) Thompson vs. Beulah, 4:30 p.m.

4) Grafton vs. Minot Ryan, 25 min. after Game 3

Softball

D

High school

Minnesota

Pairings

Class 3A, Section 8

Second round

Today

Game 5: No. 4 Brainerd at No. 1 Bemidji, 2 p.m.

Game 6: No. 6 Big Lake at No. 2 Elk River, TBD

Game 7: No. 9 St. Cloud Apollo at No. 5 Rocori, TBD

Game 8: No. 7 Sauk Rapids-Rice at No. 3 Alexandria, noon

Class 2A, Section 8

Semifinals

Tuesday, May 28

At Frazee, Minn.

Game 9: No. 1 Thief River Falls vs. Fergus Falls, 5:30 p.m.

Game 10: No. 3 Warroad vs. Hawley, 4 p.m.

Game 11: No. 4 East Grand Forks vs. Dilworth-Glyndon-Felton, 4 p.m.

Game 12: Game 10 winner vs. Game 11 winner, 5:30 p.m.

Class 2A, Section 6

Semifinals

Tuesday, May 28

At Waite Park Field

Game 11: Milaca vs. Staples-Motley, 5 p.m.

Game 12: Holdingford vs. Pequot Lakes, 5 p.m.

Game 13: Game 11 loser vs. Game 12 winner, 7 p.m.

Class 1A, Section 8

Semifinals

Wednesday, May 29

At Greenbush

Game 9: Norman County East-Ulen Hitterdal vs. Lake of the Woods, 4 p.m.

Game 10: Badger-Greenbush-Middle River vs. Norman County, 4 p.m.

Game 11: Game 9 winner vs. Game 10 winner, 5:30 p.m.

Game 12: Red Lake Falls vs. Sacred Heart at Greenbush, 5:30 p.m.

Class 1A, Section 6

Second Round

Double elimination begins

Thursday

At Frazee, Minn.

Game 1: No. 1 New York Mills vs. No. 5 Lake Park-Audubon, late

Game 2: No. 2 Frazee vs. No. 3 Sebeka, late

Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner, late

Game 7: Game 1 loser vs. Game 2 loser, late

At Alexandria, Minn.

Game 3: Bertha Hewitt-Verndale 15, Ashby 5

Game 4: Brandon Evansville 3, Parkers Prairie 1

Game 6: Bertha-Hewitt-Verndale 9, Brandon-Evansville 2

Game 8: Parkers Prairie 14, Ashby 2

Class 1A, Section 3

Semifinals

Tuesday, May 28

At Marshall, Minn.

Game 12: Wabasso vs. Windom Area, 5 p.m.

Game 13: Edgerton-SWC 2 vs. Game 12 winner, 6:30 p.m.

North Dakota

Pairings

Class A state tournament

At Elmwood Park, West Fargo

Field 1

Thursday, May 30

Quarterfinals

1) No. 2W Bismarck Century vs. No. 3E Fargo Davies, Noon

2) No. 2E Valley City vs. No. 3W Dickinson, 35 min. after Game 1

3) No. 1W Bishop Ryan vs. No. 4E Fargo North

4) No. 1E West Fargo vs. No. 4W Bismarck, 35 min. after Game 3

Class B state tournament

At Elmwood Park, West Fargo

Field 2

Thursday, May 30

Quarterfinals

1) No. 1S Central Cass vs. No. 4N Grafton, Noon

2) No. 2N Kenmare-Bowbells-MLS vs. No. 3S Kindred-Richland, 35 min. after Game 1

3) No. 2S Enderlin-Maple Valley vs. No. 3N Thompson, 4:30 p.m.

4) No. 1N Watford City vs. No. 4S May Port-CG, 35 min after Game 4.

auto racing

D

Professional

Results Sunday

NASCAR Sprint Cup

Coca-Cola 600

At Concord, N.C.

Lap length: 1.5 miles

(Start position in parentheses)

1. (15) Kevin Harvick, Chevrolet, 400 laps, 112.8 rating, 47 points.

2. (6) Kasey Kahne, Chevrolet, 400, 140.4, 44.

3. (2) Kurt Busch, Chevrolet, 400, 117.3, 42.

4. (1) Denny Hamlin, Toyota, 400, 111.6, 41.

5. (31) Joey Logano, Ford, 400, 92.8, 39.

6. (10) Ryan Newman, Chevrolet, 400, 91.8, 39.

7. (25) Tony Stewart, Chevrolet, 400, 85.7, 38.

8. (5) Clint Bowyer, Toyota, 400, 105.9, 36.

9. (17) Martin Truex Jr., Toyota, 400, 94.8, 35.

10. (19) Marcos Ambrose, Ford, 400, 79.6, 34.

11. (13) Carl Edwards, Ford, 400, 97, 34.

12. (27) Jeff Burton, Chevrolet, 400, 73.8, 32.

13. (22) Paul Menard, Chevrolet, 400, 82.1, 32.

14. (30) Ricky Stenhouse Jr., Ford, 398, 69.5, 30.

15. (3) Matt Kenseth, Toyota, 398, 109.1, 30.

16. (29) Trevor Bayne, Ford, 397, 57.3, 0.

17. (36) Regan Smith, Chevrolet, 397, 65.1, 0.

18. (16) Juan Pablo Montoya, Chevrolet, 397, 68.6, 26.

19. (9) Jamie McMurray, Chevrolet, 396, 85.3, 26.

20. (26) David Gilliland, Ford, 396, 61.6, 24.

21. (38) David Reutimann, Toyota, 396, 51.9, 23.

22. (12) Jimmie Johnson, Chevrolet, 395, 84.1, 22.

23. (21) Casey Mears, Ford, 394, 50.7, 21.

24. (34) Bobby Labonte, Toyota, 394, 48.8, 20.

25. (35) David Ragan, Ford, 394, 42.7, 19.

26. (43) Josh Wise, Ford, 393, 37.6, 0.

27. (40) Timmy Hill, Ford, 391, 37.4, 17.

28. (23) J.J. Yeley, Chevrolet, 390, 40.6, 16.

29. (24) Danica Patrick, Chevrolet, 385, 49.1, 15.

30. (33) Dave Blaney, Chevrolet, accident, 339, 46.5, 14.

31. (7) Greg Biffle, Ford, 335, 59.8, 13.

32. (39) David Stremme, Toyota, 326, 49.2, 12.

33. (18) Aric Almirola, Ford, accident, 324, 57.5, 11.

34. (4) Mark Martin, Toyota, accident, 324, 70.4, 10.

35. (14) Jeff Gordon, Chevrolet, accident, 324, 84.3, 9.

36. (20) Brad Keselowski, Ford, accident, 317, 61, 9.

37. (42) Landon Cassill, Chevrolet, accident, 303, 30.1, 7.

38. (8) Kyle Busch, Toyota, engine, 257, 100.1, 7.

39. (11) Dale Earnhardt Jr., Chevrolet, engine, 256, 69.2, 5.

40. (28) Travis Kvapil, Toyota, accident, 253, 42.2, 4.

41. (41) Joe Nemechek, Toyota, electrical, 213, 25.4, 0.

42. (32) Michael McDowell, Ford, brakes, 50, 30.5, 2.

43. (37) Scott Speed, Ford, transmission, 39, 26.8, 1.

Race Statistics

Average Speed of Race Winner: 130.521 mph.

Time of Race: 4 hours, 35 minutes, 49 seconds.

Margin of Victory: 1.490 seconds.

Caution Flags: 11 for 61 laps.

Lead Changes: 24 among 12 drivers.

Lap Leaders: D.Hamlin 1-6; M.Kenseth 7-23; K.Kahne 24-44; J.McMurray 45-46; B.Keselowski 47-48; K.Kahne 49-74; Ky.Busch 75-79; K.Kahne 80-115; Ky.Busch 116-175; K.Kahne 176; B.Keselowski 177; M.Kenseth 178-242; K.Kahne 243; M.Kenseth 244-273; K.Kahne 274-318; Ku.Busch 319-326; K.Harvick 327-340; K.Kahne 341-363; K.Harvick 364-366; R.Newman 367; T.Stewart 368-373; C.Edwards 374-380; P.Menard 381; K.Kahne 382-389; K.Harvick 390-400.

Leaders Summary (Driver, Times Led, Laps Led): K.Kahne, 8 times for 161 laps; M.Kenseth, 3 times for 112 laps; Ky.Busch, 2 times for 65 laps; K.Harvick, 3 times for 28 laps; Ku.Busch, 1 time for 8 laps; C.Edwards, 1 time for 7 laps; D.Hamlin, 1 time for 6 laps; T.Stewart, 1 time for 6 laps; B.Keselowski, 2 times for 3 laps; J.McMurray, 1 time for 2 laps; R.Newman, 1 time for 1 lap; P.Menard, 1 time for 1 lap.

Top 12 in Points: 1. J.Johnson, 445; 2. C.Edwards, 413; 3. M.Kenseth, 394; 4. C.Bowyer, 385; 5. K.Kahne, 370; 6. D.Earnhardt Jr., 364; 7. K.Harvick, 362; 8. P.Menard, 347; 9. M.Truex Jr., 336; 10. Bra.Keselowski, 335; 11. Ky.Busch, 332; 12. A.Almirola, 328.

IRL

Indianapolis 500

At Indianapolis

Lap length: 2.5 miles

(Starting position in parentheses)

All cars Dallara chassis

1. (12) Tony Kanaan, Chevy, 200 laps.

2. (2) Carlos Munoz, Chevy, 200.

3. (7) Ryan Hunter-Reay, Chevy, 200.

4. (3) Marco Andretti, Chevy, 200.

5. (14) Justin Wilson, Honda, 200.

6. (8) Helio Castroneves, Chevy, 200.

7. (5) AJ Allmendinger, Chevy, 200.

8. (21) Simon Pagenaud, Honda, 200.

9. (19) Charlie Kimball, Honda, 200.

10. (1) Ed Carpenter, Chevy, 200.

11. (13) Oriol Servia, Chevy, 200.

12. (23) Ryan Briscoe, Honda, 200.

13. (18) Takuma Sato, Honda, 200.

14. (16) Scott Dixon, Honda, 200.

15. (29) Ana Beatriz, Honda, 200.

16. (28) Tristan Vautier, Honda, 200.

17. (24) Simona De Silvestro, Chevy, 200.

18. (4) EJ Viso, Chevy, 200.

19. (6) Will Power, Chevy, 200.

20. (20) James Jakes, Honda, 199.

21. (9) James Hinchcliffe, Chevy, 199.

22. (31) Conor Daly, Honda, 198.

23. (17) Dario Franchitti, Honda, 197, contact.

24. (11) Alex Tagliani, Honda, 196.

25. (26) Graham Rahal, Honda, 193, contact.

26. (33) Katherine Legge, Honda, 193.

27. (22) Townsend Bell, Chevy, 192.

28. (25) Josef Newgarden, Honda, 191.

29. (15) Sebastien Bourdais, Chevy, 178, contact.

30. (30) Pippa Mann, Honda, 46, contact.

31. (32) Buddy Lazier, Chevy, 44, mechanical.

32. (27) Sebastian Saavedra, Chevy, 34, contact.

33. (10) JR Hildebrand, Chevy, 3, contact.

Race Statistics

Winners average speed: 187.433 mph.

Time of Race: 2:40:03.4181.

Margin of Victory: under caution.

Cautions: 5 for 21 laps.

Lead Changes: 68 among 14 drivers.

Lap Leaders: Carpenter 1-8, Kanaan 9, Carpenter 10-12, Kanaan 13-14, Andretti 15-16, Kanaan 17-20, Andretti 21-22, Kanaan 23, Andretti 24-26, Kanaan 27-28, Andretti 29, Hunter-Reay 30, Power 31-32, Jakes 33-37, Carpenter 38-42, Andretti 43, Carpenter 44-50, Andretti 51-53, Carpenter 54-58, Hunter-Reay 59-60, Andretti 61, Hunter-Reay 62-63, Carpenter 64-72, Kanaan 73-74, Power 75-88, Kanaan 89, Viso 90, Munoz 91-92, Kanaan 93-97, Allmendinger 98-111, Kanaan 112, Andretti 113-114, Kanaan 115-120, Hunter-Reay 121, Munoz 122, Tagliani 123, Bell 124, Hinchcliffe 125, Andretti 126-130, Hunter-Reay 131, Viso 132-135, Hunter-Reay 136, Allmendinger 137-142, Hunter-Reay 143-144, Castroneves 145, Andretti 146-150, Hunter-Reay 151, Munoz 152-154, Dixon 155, Hinchcliffe 156-157, Hunter-Reay 158-164, Allmendinger 165-167, Andretti 168, Hunter-Reay 169, Andretti 170, Hunter-Reay 171, Andretti 172-173, Kanaan 174, Andretti 175, Kanaan 176-177, Munoz 178, Andretti 179, Munoz 180-184, Hinchcliffe 185-188, Kanaan 189, Hunter-Reay 190, Kanaan 191-192, Hunter-Reay 193-197, Kanaan 198-200.

Points: Andretti 168, Sato 157, Castroneves 152, Hunter-Reay 138, Hinchcliffe 128, Wilson 125, Kanaan 124, Dixon 122, Servia 112, Pagenaud 108.

Soccer

D

High school girls

North Dakota

Pairings

State tournament

At Sid Cichy Stadium, Fargo

Thursday, May 30

Quarterfinals

1) No. 1E Fargo Davies vs. No. 4W Mandan, noon

2) No. 2W Bismarck Century vs. No. 3E Fargo North, 2 p.m.

3) No. 1W Bismarck St. Mary’s vs. No. 4E Grand Forks Red River, 4 p.m.

4) No. 2E Fargo Shanley vs. No. 3W Bismarck, 6 p.m.