« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Forum staff reports, Published May 26 2013

Skalicky of Fargo wins Legends feature at BRRP

GLYNDON, Minn. – Jesse Skalicky of Fargo won the Legends feature and Norm Olson of Glyndon finished first in the Pure Stocks feature at Buffalo River Race Park on Sunday.

Hornets

Heat 1: 1, Tommy Habedank, Mahnomen, Minn. 2, Aaron Leroux, Dilworth. 3, Cody Meyer, Glyndon, Minn.

Heat 2: 1, Mike Hart, New York, Minn. 2, Matt Pederson, Barnesville, Minn. 3, Gene Bates, Moorhead.

Feature: 1, Habedank. 2, Paul Neumann, Rothsay, Minn. 3, Bates. 4, Meyer. 5, Taylor Beyer.

Pure Stocks

Heat 1: 1, Doug Gardner, Glyndon, Minn. 2, Norm Olson, Glyndon, Minn. 3, Tim Shiek, Fargo.

Heat 2: 1, Paul Colvin, Fargo. 2, Robert Bladow, Hankinson, N.D. 3, Amy Bruns, Fargo.

Heat 3: 1, Kelly Jacobson Fargo. 2, Jon Nettleton, Dilworth. 3, Michael Leroux, Sabin, Minn.

Feature: 1, Olson. 2, Jacobson. 3, Gardner. 4, Kristen Nelson, West Fargo. 5, Nettleton.

Legends

Heat 1: 1, Brady Petermann, Hawley, Minn. 2, Jesse Skalicky, Fargo. 3, Casey Henriksen, Glyndon, Minn.

Heat 2: 1, Brian Petermann, Hawley, Minn. 2, Mariah Henriksen, Glyndon, Minn. 3, Josh Julsrud, Barnesville, Minn.

Feature: 1, Skalicky. 2, Bra. Petermann. 3, C. Henriksen. 4, Bri. Petermann. 5, Julsrud.

WISSOTA Streets

Heat 1: 1, James Tandeski, Christine, N.D. 2, Rick Schulz, Horace, N.D. 3, Jim Geringer, Harwood, N.D.

Feature: 1, Ryan Pommerer, Oriska, N.D. 2, Geringer. 3, Schulz. 4, Tandeski. 5, Mike Anderson, West Fargo.

WISSOTA Midwest Mod

Heat 1: 1, Tyler Peterson, Hickson, N.D. 2, Tyler Hall, Fertile, Minn. 3, Charlie Jensen, Glyndon, Minn.

Heat 2: 1, Rob Vanmil, Barnesville, Minn. 2, Rich Pavlicek, Casselton, N.D. 3, Jeff Nelson, Perham, Minn.

Feature: 1, Pavlicek. 2, Tom Andring, Detroit Lakes, Minn. 3, Hall. 4, Darren Pfau, Oriska, N.D. 5, Vanmil.

WISSOTA Mod Four

Heat 1: 1, Rob Vanmil, Barnesville, Minn. 2, Corry Vanmill, Lake Park, Minn. 3, Shawn Dement, Fargo.

Heat 2: 1, Aaron Wetterlin, Moorhead. 2, Luke Johnson, Glyndon, Minn. 3, Francis Hauber, Park Rapids, Minn.

Heat 3: 1, Dustin Knutson, Lake Park, Minn. 2, Brennan Borg, Harwood, N.D. 3, Troy Kuehl, Dilworth.

Feature: 1, Knutson. 2, Kuehl. 3, R. Vanmil. 4, Hauber. 5, Wetterlin.