« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Forum staff reports, Published May 15 2013

Scoreboard

Basketball

D

Professional

Playoff pairings

NBA

CONFERENCE SEMIFINALS

(Best-of-7)

(x-if necessary)

Wednesday

Miami 94, Chicago 91, Miami wins series 4-1

Memphis at Oklahoma City, late

Today

Indiana at New York, 8 p.m.

San Antonio at Golden State, 10:30 p.m.

Friday, May 17

x-Oklahoma City at Memphis, 7 or 8 p.m.

Saturday, May 18

x-New York at Indiana, 8 p.m.

Sunday, May 19

x-Memphis at Oklahoma City, 3:30 p.m.

x-Golden State at San Antonio, TBA

Monday, May 20

x-Indiana at New York, 8 p.m.

Hockey

D

Professional

Playoff pairings

NHL

(x-if necessary)

FIRST ROUND

(Best-of-7)

CONFERENCE SEMIFINALS

(Best-of-7)

Tuesday

Pittsburgh 4, Ottawa 1, Pittsburgh leads the series 1-0

San Jose at Los Angeles, late

Wednesday

Chicago 4, Detroit 1, Chicago leads series 1-0

Today

N.Y. Rangers at Boston, 6:30 p.m.

San Jose at Los Angeles, 9 p.m.

Friday

Ottawa at Pittsburgh, 6:30 p.m.

Saturday

Detroit at Chicago, noon.

Los Angeles at San Jose, 8 p.m.

Juniors

Playoff pairings

United States Hockey League

Clark Cup Finals

Best-of-5 series

Saturday, May 11

Dubuque 4, Fargo 1, Dubuque leads series 2-0

Friday

Dubuque at Fargo, 7:35 p.m.

Saturday

Dubuque at Fargo, 7:05 p.m. (if necessary)

Tuesday

Fargo at Dubuque, 7:05 p.m. (if necessary)

Golf

D

High school boys

North Dakota

Results Wednesday

EDC meet

At Perham Country Club

Team scores: Fargo Shanley 317, Wahpeton 318, West Fargo 322, Fargo North 328, Grand Forks Red River 330, Fargo Davies 334, Grand Forks Central 349, Valley City 359, Devils Lake 360, Fargo South 373.

Top 10 scores: 1 (tie), Kennedy, GFC; G. Meyer, S, 73. 3, R. Johnson, WF, 75. 4 (tie), Ames, W; Halvorson, FN, 77. 6 (tie), Nelson, W; Sirek, W, 78. 8, Pallen, FD, 79. 9 (tie) Pulczinski, WF; Strom, FN; Restemayer, FD; Storandt, S, 80.

Other area finishers

Fargo Davies: T. Johnson 87, Pallen 88, Swangler 89, Kretchman 90.

Fargo North: Jaeger 83, Skelbar 88, Klein 89, Espel 92.

Fargo Shanley: Bossart 82, P. Traynor 82, Wolbaum 83, T. Traynor 100.

Fargo South: Opheim 91, Hagen 92, Magness 93, Rhode 97, Danahue 98, Fliginger 98.

West Fargo: Dent 82, C. Johnson 85, Oien 86, Albright 93.

Area

Results Wednesday

Red River Valley Senior Tour

At The Meadows

Flight 1: 1, Bob Brunsvold, Lake Park, Minn., 68. 2, Rick Gartner, Fargo, 74. 3 (tie), Jim Nypen, West Fargo; Dick Crowell, Moorhead, 75.

Flight 2: 1, Ron Wixo, Fargo, 69. 2, Roger Fenstad, Fargo, 70. 3 (tie), Merril Reinhiller, Moorhead; David Brunsvold, Fargo, 72.

Flight 3: 1, Gordon Carlson, Fargo, 71. 2, Edward Zvirovski, Fargo, 74. 3 (tie), Dwight Murphy, Moorhead; Harlan Isensee, Moorhead, 75.

Flight 4: 1, Bill Urie, Fargo, 68. 2 (tie), Duane Silseth, Fargo; Jerry Carney, Moorhead, 70.

Flight 5: 1, Duwain Fagerstrom, Moorhead, 69. 2, Dwain Meyer, Fargo, 70. 3, Bob Hoss, Fargo, 72.

Flight 6: 1, Donald Gronland, Fargo, 70. 2, Bob Anderson, Fargo, 72. 3 (tie), Terry Donnan, Detroit Lakes, Minn.; Ron Westrick, Vergas, Minn., 73.

Flight 7: 1, Dorian Olson, Lake Park, Minn., 68. 2 (tie), James Gress, Fargo; Ev Martin, Moorhead, 70.

Flight 8: 1, Marvin Short, Fargo, 71. 2, Wayne Hole, Fargo, 72. 3, Dan Sullivan, Fargo, 73.

Tennis

D

High school girls

North Dakota

East Region team tournament

Today

First round

1) No. 1 Grand Forks Red River vs. No. 8 Grand Forks Central or Wahpeton, Courts Plus, 10 a.m.

2) No. 4 Fargo North vs. No. 5 Fargo Davies, Island Park, 10 a.m.

3) No. 2 West Fargo vs. No. 7 Fargo South, Elephant Park, 10 a.m.

4) No. 3 Valley City vs. No. 6 Fargo Shanley, Discovery, 10 a.m.

Consolation semifinals

5) Match 1 loser vs. Match 2 loser, Island Park, 45 minutes after first round

6) Match 3 loser vs. Match 4 loser, Discovery, 45 minutes after first round

Championship semifinals

7) Match 1 winner vs. Match 2 winner, Courts Plus, 45 minutes after first round

8) Match 3 winner vs. Match 4 winner, Elephant Park, 45 minutes after first round

State qualifiers

9) Match 5 winner vs. Match 8 loser, Island Park, 4:30 p.m.

10) Match 6 winner vs. Match 7 loser, Discovery, 4:30 p.m.

Championship match

11) Match 7 winner vs. Match 8 winner, Courts Plus, 4:30 p.m.

Softball

D

High School

Minnesota

Pairings

Class 2A, Section 8

North Sub-Section

First round

Tuesday

At High seeds

No. 8 Mahnomen at No. 1 Thief River Falls, 5 p.m.

No. 5 Crookston at No. 4 East Grand Forks, 5 p.m.

No. 7 Roseau at No. 2 Northern Freeze, 5 p.m.

No. 6 Bagley at No. 3 Warroad, 5 p.m.

South Sub-Section

First round

Tuesday

At High seeds

No. 8 Breckenridge at No. 1 Dilworth-Glyndon-Felton, 5 p.m.

No. 5 Detroit Lakes at No. 4 Hawley, 5 p.m.

No. 7 Pelican Rapids at No. 2 Fergus Falls, 5 p.m.

No. 6 Perham at No. 3 Park Rapids, 5 p.m.

Class 1A, Section 6

North Sub-Section

First round

Tuesday

At High seeds

No. 5 Lake Park-Audubon at No. 4 Menahga, 5 p.m.

No. 7 Nevis vs. No. 2 Frazee, 5 p.m.

No. 6 Pine River Backus at No. 3 Sebeka, 5 p.m.

South Sub-Section

First round

Tuesday

At High seeds

No. 8 Eagle Valley at No. 1 Ashby, 5 p.m.

No. 5 B-H-Verndale at No. 4 Pillager, 5 p.m.

No. 7 Fergus Falls Hillcrest at No. 2 Brandon-Evansville, 5 p.m.

No. 6 Parkers Prairie at No. 3 West Central Area, 5 p.m.

Soccer

D

Professional

MLS

EASTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

New York 6 4 3 21 19 15

Houston 6 3 2 20 17 10

S. Kansas City 6 4 2 20 15 9

Montreal 6 2 2 20 15 11

Philadelphia 4 4 3 15 14 18

Columbus 3 4 3 12 12 10

New England 2 4 4 10 6 9

Toronto FC 1 5 4 7 11 15

Chicago 2 6 1 7 6 15

D.C. 1 8 1 4 5 19

WESTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

FC Dallas 7 1 3 24 18 11

Portland 4 1 6 18 18 12

Los Angeles 5 3 2 17 17 9

Real Salt Lake 5 5 2 17 13 13

Colorado 4 4 3 15 10 9

San Jose 3 4 5 14 12 18

Vancouver 3 4 3 12 12 14

Seattle 3 3 3 12 10 7

Chivas USA 3 5 2 11 12 18

NOTE: Three points for victory, one point for tie.

Wednesday

Los Angeles 4, Philadelphia 1

Saturday

Columbus at Toronto FC, 4 p.m.

Portland at Vancouver, 6 p.m.

Chicago at Philadelphia, 6:30 p.m.

New England at Houston, 7:30 p.m.

FC Dallas at Seattle FC, 9:30 p.m.

Colorado at San Jose, 9:30 p.m.

Sunday

Los Angeles at New York, noon.

Sporting Kansas City at D.C. United, 4 p.m.

Real Salt Lake at Chivas USA, 9:30 p.m.