« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published May 13 2013

Scoreboard

Basketball

D

Professional

Playoff pairings

NBA

CONFERENCE SEMIFINALS

(Best-of-7)

(x-if necessary)

Saturday, May 11

Memphis 87, Oklahoma City 81, Memphis leads series 2-1

Indiana 82, New York 71, Indiana leads series 2-1

Sunday, May 12

Golden State 97, San Antonio 87, OT, series tied 2-2

Monday, May 13

Miami 88, Chicago 65, Miami leads series 3-1

Oklahoma City at Memphis, late

Today

New York at Indiana, 6 p.m.

Golden State at San Antonio, 8:30 p.m.

Wednesday

Chicago at Miami, 6 p.m.

Memphis at Oklahoma City, 8:30 p.m.

Thursday

Indiana at New York, 7 p.m.

San Antonio at Golden State, 9:30 p.m.

Friday

x-Oklahoma City at Memphis, 7 or 7 p.m.

x-Miami at Chicago, 8 or 8:30 p.m.

Saturday, May 18

x-New York at Indiana, TBA

Sunday, May 19

x-Chicago at Miami, TBA

x-Golden State at San Antonio, TBA

x-Memphis at Oklahoma City, TBA

Monday, May 20

x-Indiana at New York, 7 p.m.

Hockey

D

Professional

Playoff pairings

NHL

FIRST ROUND

(Best-of-7)

(x-if necessary)

Friday

Toronto 2, Boston 1

Washington 2, NY Rangers 1, OT

Detroit 4, Anaheim 3, OT

Los Angeles 2, St. Louis 1, Los Angeles wins series 4-2

Saturday

Pittsburgh 4, N.Y. Islanders 3, OT, Pittsburgh wins series 4-2

Sunday

N.Y. Rangers 1, Washington 0

Toronto 2, Boston 1

Detroit 3, Anaheim 2, Detroit wins series 4-3

Monday

Boston 5, Toronto 4, OT, Boston wins series 4-3

N.Y. Rangers 5, Washington 0, N.Y. Rangers wins series 4-3

CONFERENCE SEMIFINALS

(Best-of-7)

Today

Ottawa at Pittsburgh, 6:30 p.m.

San Jose at Los Angeles, 9 p.m.

Wednesday

Detroit at Chicago, 7 p.m.

Juniors

Playoff pairings

United States Hockey League

Clark Cup Finals

Best-of-5 series

Saturday

Dubuque 4, Fargo 1, Dubuque leads series 2-0

Friday

Dubuque at Fargo, 7:35 p.m.

Saturday, May 18

Dubuque at Fargo, 7:05 p.m. (if necessary)

Tuesday

Fargo at Dubuque, 7:05 p.m. (if necessary)

baseball

D

College

Parings

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference Playoffs

Championship

Sunday

5) No. 1 St. Thomas 11, No. 2 Concordia, 2

High School

North Dakota

Results Monday

Central Cass13-0, Kindred 2-9

Lakota-Adams-Edmore 8, Cavalier 1

North Star-Leeds 6-10, Bottineau 5-0

Sheyenne-New Rockford 7, Carrington 6

softball

D

College

Tournament pairings

Summit League Championship

At Ellig Sports Complex, Fargo

Saturday

6) North Dakota State 7, IPFW 4

7) IPFW 7, North Dakota State 4

High school

North Dakota

Results Monday

Central Cass 14, Northern Cass 2

Late results Sunday

Watertown 10-3, Valley City 8-4

Golf

D

Area

Results Monday

Red River Valley Senior Tour

At Perham, Minn.

Flight 1: 1, Wyman Jorgenson, Underwood, Minn., 74. 2 (tie), Rick Gartner, Fargo; Dick Crowell, Moorhead, 76.

Flight 2: 1, Loren Holscher, Fargo, 69. 2, Gerold Grieger, Fargo, 74. 3 (tie), John Kelly, Perham, Minn.; Dennis Engebretson, Detroit Lakes, Minn., 77.

Flight 3: 1, Jerome Thorsen, Moorhead, 71. 2, Wayne Larson, Fargo, 74. 3 (tie), Jerry Fugere, Moorhead; Bill Urie, Fargo, 76.

Flight 4: 1, Don Keelin, Fargo, 70. 2, Bob Karst, Battle Lake, Minn., 71. 3, Robert Silseth, Dent, Minn., 72.

Flight 5: 1 (tie), Dale H. Ness, Dent, Minn.; Ray Masters, Perham, Minn., 77. 3 (tie), Jeff Campbell, Fargo; Gary Fick, Breckenridge, Minn.; Kermit Nedrebo, Arthur, N.D.; Gene Boyle, Hawley, Minn., 78.

Flight 6: 1, Ron Westrick, Vergas, Minn., 73. 2 (tie), Carl Grieger, Rochert, Minn.; Jim McGough, Detroit Lakes, Minn., 74.

Flight 7: 1,Wayne Hole, Fargo, 65. 2, Larry Brinster, Frazee, Minn., 68. 3, Gary Renier, Battle Lake, Minn., 69.

High school boys

North Dakota

Results Monday

EDC meet

At Kings Walk Country Club, Grand Forks

Team scores: Fargo Shanley 327, Fargo North 335, Fargo Davies 335, Wahpeton 338, West Fargo 346, Grand Forks Central 346, Grand Forks Red River 349, Devils Lake 359, Fargo South 373, Valley City 390.

Top 10 scores: 1 (tie), R. Johnson, WF; Meyer, S; Kennedy, GFC, 79. 4 (tie), Kretchman, FD; Strom, FN, 81. 6 (tie), Bolbaum, S; Sklebar, FN, 82. 8 (tie), Storandt, S; Bossart, S; Richels, W, 83.

Other area finishers

Fargo Davies: Restemayer 84, Swangler 85, Hendricks 85, Johnson 88, Pallen 89.

Fargo North: Jaeger 85, Espel 87, Klein 88, Halvorson 92.

Fargo Shanley: Traynor 84, Hager 85.

Fargo South: Hagen 89, Rhode 92, Magness 94, Danahue 98, Opheim 100, Bjore 108.

West Fargo: C. Johnson 85, Conzemius 89, Kapaun 93, Oien 94, Anderson 102.

High school girls

Minnesota

Results Monday

Midstate conference meet

Team scores: Detroit Lakes 306, Pequot Lakes 347, Staples-Motley 369, WDC 381, Park Rapids 404, Crosby-Ironton 494, Long Prairie, DNF

Detroit Lakes finishers

Smith 72, Hutchinson 76, Roth 78, Thompson 80, Busker 85, Tschider 85

North Dakota

Results Monday

Class B, Region 2 meet

At Oxbow Country Club, Fargo

Team scores: Kindred 355, Fargo Oak Grove 387, Carrington 461, Central Cass 486, Griggs Country 558.

Top 10 scores: 1, Podolak, K, 84. 2 (tie), Cain, OG; Nesemeier, K, 89. 4, Piatz, K, 90. 5, Martinson, OG, 91. 6, Casey 92. 7, Cain, OG, 100. 8, Braaten, K, 105. 9 (tie), Ilvedson, K; Muir, OG; Heinitz, Hillsboro-Central Valley 107.

Hole-in-one

May 6

Mike Propek of Fargo aced the 117-yard, No. 11 hole at The Meadows golf course in Moorhead using a sand wedge.

Tennis

D

High school girls

North Dakota

East Region team tournament

Thursday

First round

1) No. 1 Grand Forks Red River vs. No. 8 Grand Forks Central or Wahpeton, Courts Plus, 10 a.m.

2) No. 4 Fargo North vs. No. 5 Fargo Davies, Island Park, 10 a.m.

3) No. 2 West Fargo vs. No. 7 Fargo South, Elephant Park, 10 a.m.

4) No. 3 Valley City vs. No. 6 Fargo Shanley, Discovery, 10 a.m.

Consolation semifinals

5) Match 1 loser vs. Match 2 loser, Island Park, 45 minutes after first round

6) Match 3 loser vs. Match 4 loser, Discovery, 45 minutes after first round

Championship semifinals

7) Match 1 winner vs. Match 2 winner, Courts Plus, 45 minutes after first round

8) Match 3 winner vs. Match 4 winner, Elephant Park, 45 minutes after first round

State qualifiers

9) Match 5 winner vs. Match 8 loser, Island Park, 4:30 p.m.

10) Match 6 winner vs. Match 7 loser, Discovery, 4:30 p.m.

Championship match

11) Match 7 winner vs. Match 8 winner, Courts Plus, 4:30 p.m.

Track and field

D

High school boys

Minnesota

Late results Thursday

Pine to Prairie Conference Meet

Note: Events with Moorhead Park Christian only

Team scores: Moorhead Park Christian 143, Norman County 102, Bagley-Fosston 98.

100: 1, Thorson, B-F, 11.27. 2, Reiswig, PC, 11.36. 3, Lutz, PC, Lutz, 11.43.

200: 1, Thorson, B-F, 23.50. 2, Lutz, PC, 24.19. 3, Reiswig, PC, 24.27.

1,600: 1, Kvalvog, PC, 5:00.99.

3,200: 1, Gagner, Red Lake County, 11:00.77. 2, Kvalvog, PC, 11:04.05.

110 hurdles: 1, Moberg, PC, 16.33.

300 hurdles: 1, Moberg, PC, 43.71.

400 relay: 1, PC (Tompkins, Lutz, Heinen, Reiswig), 46.15.

High jump: 1, Nickel, PC, 6-02.00. 2, Reiswig, PC, 5-08.50.

Long jump: 1, Moberg, PC, 20-01.50.

Triple jump: 1, Moberg, PC, 42-10.00. 2, Nickel, PC, 40.04.00.

High School girls

Minnesota

Late results Thursday

Pine to Prairie Conference Meet

Note: Events with Moorhead Park Christian only

Team scores: 1, Norman County 150.50. 2, Moorhead Park Christian 121. 3, Bagley-Fosston 117.

100: 1, C. Nepstad, PC, 13.02. 2, M. Nepstad, PF 13.19.

200: 1, C. Nepstad, PC, 26.65. 3, M. Nepstad, PC, 27.35.

400: 1, C. Nepstad, PC, 1:01.55.

1,600: 1, Carlson, B-F, 5:34.18. 2, Lageson, PC, 5:46.08. 3, Harmelink, PC, 5:55.44.

3,200: 1, Lageson, PC, 12:48.91.

300 hurdles: 1, Larson, PC, 49.43.

800 relay: 1, B-F (Je. Albright, Ju. Albright, Amiot, Balstad), 1:51.58. 2, PC (Larson, Weinberger, Monson, M. Nepstad), 1:55.06.

3,200 relay: 1, NC (Atwood, Birkemeyer, Borgen, Brainard), 10:53.75. 2, PC (Dyer, Schultz, Petry, Hoiberg), 12:04.38.

Long jump: 1, M. Nepstad, PC, 15-09.00. 2, C. Nepstad, PC, 15-00.00.

Auto racing

D

Professional

Leaders

NASCAR

Sprint Cup

Through May 12

Points

1, Jimmie Johnson, 423. 2, Carl Edwards, 379. 3, Matt Kenseth, 364. 4, Dale Earnhardt Jr., 359. 5, Clint Bowyer, 349. 6, Kasey Kahne, 326. 7, Brad Keselowski, 326. 8, Kyle Busch, 325. 9, Aric Almirola, 317. 10, Kevin Harvick, 315. 11, Paul Menard, 315. 12, Jeff Gordon, 311. 13, Greg Biffle, 311. 14, Martin Truex Jr., 301. 15, Jamie McMurray, 295. 16, Ricky Stenhouse Jr., 282. 17, Ryan Newman, 276. 18, Kurt Busch, 262. 19, Joey Logano, 259. 20, Jeff Burton, 258.

Money

1, Jimmie Johnson, $3,328,830. 2, Matt Kenseth, $2,573,506. 3, Kyle Busch, $2,506,735. 4, Dale Earnhardt Jr., $2,394,829. 5, Brad Keselowski, $2,341,985. 6, Carl Edwards, $2,175,639. 7, Kevin Harvick, $2,087,958. 8, Martin Truex Jr., $1,897,309. 9, Clint Bowyer, $1,879,451. 10, Ryan Newman, $1,854,831. 11, Jeff Gordon, $1,838,889. 12, Kasey Kahne, $1,792,473. 13, Joey Logano, $1,776,357. 14, Aric Almirola, $1,770,417. 15, Tony Stewart, $1,750,314. 16, Greg Biffle, $1,746,294. 17, Ricky Stenhouse Jr., $1,744,069. 18, Mark Martin, $1,669,252. 19, Paul Menard, $1,618,019. 20, Juan Pablo Montoya, $1,597,608.

NASCAR Nationwide

Points

Through May 10

1. Regan Smith, 342. 2. Sam Hornish Jr., 314. 3. Elliott Sadler, 300. 4. Justin Allgaier, 299. 5. Brian Vickers, 293. 6. Austin Dillon, 290. 7. Parker Kligerman, 287. 8. Brian Scott, 284. 9. Alex Bowman, 258. 10. Kyle Larson, 248. 11. Mike Bliss, 246 12. Trevor Bayne, 242. 13. Reed Sorenson, 233. 14. Nelson Piquet Jr., 230. 15. Travis Pastrana, 214. 16. Joe Nemechek, 175. 17. Eric McClure, 167. 18. Mike Wallace, 165. 19. Blake Koch, 161. 20. Jeffrey Earnhardt, 156.

Money

Through May 10

1. Kyle Busch, $442,960. 2. Sam Hornish Jr., $404,469. 3. Regan Smith, $297,775. 4. Austin Dillon, $296,576. 5. Justin Allgaier, $292,787. 6. Elliott Sadler, $287,214. 7. Alex Bowman, $278,564. 8. Parker Kligerman, $277,344. 9. Trevor Bayne, $272,864. 10. Kyle Larson, $270,150. 11. Brian Vickers, $269,344. 12. Brad Keselowski, $259,200. 13. Brian Scott, $258,724. 14. Travis Pastrana, $243,944. 15. Nelson Piquet Jr., $238,244. 16. Reed Sorenson, $237,949. 17. Mike Bliss, $237,754. 18. Eric McClure, $231,884 19. Joe Nemechek, $228,474. 20. Blake Koch, $224,643.

World of Outlaws

Points

Through May 11

1, Daryn Pittman, 2,980. 2, Paul McMahan 2,850. 3, Donny Schatz 2,815. 4, Joey Saldana 2,785. 5, Craig Dollansky 2,761. 6, Sammy Swindell 2,743. 7, David Gravel 2,717. 8, Cody Darrah 2,674. 9, Chad Kemenah 2,615. 10, Steve Kinser 2,590.