« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published April 29 2013

Scoreboard

Basketball

D

Professional

Playoff pairings

NBA

FIRST ROUND

(x-if necessary)

(Best-of-7)

Sunday, April 28

Boston 97, New York 90, New York leads series 3-1

Miami 88, Milwaukee 77, Miami wins series 4-0

San Antonio 103, L.A. Lakers 82, San Antonio wins series 4-0

Golden State 115, Denver 101, Golden State leads series 3-1.

Monday

Brooklyn 110, Chicago 91, Chicago leads series 3-2

Atlanta 102, Indiana 91, series tied 2-2

Oklahoma City at Houston, late

Today

Golden State at Denver, 7 p.m.

Memphis at L.A. Clippers, 9:30 p.m.

Wednesday

x-Boston at New York, TBA

Atlanta at Indiana, TBA

x-Houston at Oklahoma City, 8 or 8:30 p.m.

Thursday

Brooklyn at Chicago, 7 p.m.

x-Denver at Golden State, 9 or 9:30 p.m.

Friday

x-New York at Boston, 6 p.m.

Indiana at Atlanta, 7 or 7 p.m.

x-Oklahoma City at Houston, 7, 8 or 8:30 p.m.

L.A. Clippers at Memphis, 8 or 8:30 p.m.

Hockey

D

Professional

Playoff pairings

National Hockey League

FIRST ROUND

(x-if necessary)

(Best-of-7)

Today

Minnesota at Chicago, 7 p.m.

Los Angeles at St. Louis, 7 p.m.

Detroit at Anaheim, 9:30 p.m.

Wednesday

Toronto at Boston, 6 p.m.

NY Islanders at Pittsburgh, 6:30 p.m.

San Jose at Vancouver, 9:30 p.m.

Thursday

Ottawa at Montreal, 6 p.m.

NY Rangers at Washington, 6:30 p.m.

Los Angeles at St. Louis, 8:30 p.m.

Detroit at Anaheim, 9 p.m.

Friday

Ottawa at Montreal, 6 p.m.

NY Islanders at Pittsburgh, 6 p.m.

Minnesota at Chicago, 8:30 p.m.

San Jose at Vancouver, 9 p.m.

Saturday, May 4

NY Rangers at Washington, 11:30 a.m.

Toronto at Boston, 6 p.m.

Anaheim at Detroit, 6:30 p.m.

St. Louis at Los Angeles, 9 p.m.

Sunday, May 5

Pittsburgh at NY Islanders 11 a.m.

Montreal at Ottawa, 6 p.m.

Vancouver at San Jose, 9 p.m.

Chicago at Minnesota, 2 p.m.

Monday, May 6

Washington at NY Rangers, 6:30 p.m.

Boston at Toronto, 6 p.m.

Anaheim at Detroit, 7 p.m.

St. Louis at Los Angeles, 9 p.m.

Tuesday, May 7

Montreal at Ottawa, 6 p.m.

Pittsburgh at NY Islanders, 6 p.m.

Chicago at Minnesota, 8:30 p.m.

Vancouver at San Jose, 9 p.m.

Wednesday, May 8

Boston at Toronto, 6 p.m.

Washington at NY Rangers, 6:30 p.m.

x-Detroit at Anaheim, 9 p.m.

x-Los Angeles at St. Louis, TBD

Thursday, May 9

x-NY Islanders at Pittsburgh, 6 p.m.

x-Ottawa at Montreal, 6 p.m.

x-San Jose at Vancouver, 9 p.m.

x-Minnesota at Chicago, TBD

Juniors

Playoff pairings

United States Hockey League

Western Conference Finals

Best-of-5 series

Friday

Fargo 3, Sioux Falls 2

Saturday

Sioux Falls 2, Fargo 1, series tied 1-1

Thursday

Fargo at Sioux Falls, 7:05 p.m.

Sunday, May 5

Fargo at Sioux Falls, 6:05 p.m. (if necessary)

Wednesday, May 8

Fargo at Sioux Falls, 7:05 p.m. (if necessary)

Eastern Conference Finals

Best-of-5 series

Friday

Dubuque 3, Youngstown 2

Dubuque 3, Youngstown 1, Dubuque leads series 2-0

Monday

Youngstown 4, Dubuque 3, Dubuque leads series 2-1.

Today

Dubuque at Youngstown, 7:15 p.m.

Saturday, May 4

Youngstown at Dubuque, 7:05 p.m. (if necessary)

baseball

D

High school

North Dakota

Results Monday

Northern Cass 6-6, Enderlin-Maple Valley 4-3

North Star-Leeds 4, Rolette-Wolford 1

Track and field

D

High school boys

Results Monday

Fargo South Quadrangular

Team scores: Fargo Davies 342, Fargo South 199, Fargo Shanley 75, Valley City 45.

100: 1, Johannessen, FS, 11.31. 2, Groth, FD, 11.52. 3, Welk, FD, 11.53.

200: 1, Welk, FD, 23.27. 2, Prekel, FS, 23.41. 3, Johannessen, FS, 23.52.

400: 1, Mehring, FD, 52.91. 2, Bitter, FD, 54.36. 3, Korlor, FS, 56.28.

800: 1, Scheel, FD, 2:08.08. 2, Norstog, FD, 2:08.32. 3, Pederson, S, 2:08.73.

1,600: 1, Scheel, FD, 4:41.24. 2, Kottsick, FD, 4:44.47. 3, Pederson, S, 4:46.98.

3,200: 1, Bitter, FS, 10:21.09. 2, Henne, FS, 10:52.67. 3, Bauske, FS, 11:21.86.

110 hurdles: 1, Reich, FS, 16.48. 2, Melby, FS, 17.66. 3, Valenti, FD, 17.80.

300 hurdles: 1, Valenti, FD, 45.68. 2, Isakson, FD, 45.74. 3, Reich, FS, 46.93.

400 relay: 1, FD (Hjelseth, Irmen, Groth, Scarberry), 44.75. 2, FS (Sumbwa, Olafson, Prekel, Johannessen), 46.39. 3, S (Fort, Conner, Stasch, Kiffmeyer), 47.30.

800 relay: 1, FD (Jochim, Hjelseth, Groth, Scarberry), 1:34.98. 2, FD (Johannessen, Rheault, Siaway, Sumbwa), 1:37.62. 3, S (Fort, Conner, Stasch, Kiffmeyer), 1:39.26.

1,600 relay: 1, FS (Norstog, Scheel, Kottsick, Mehring), 3:37.35. 2, FS (Korlor, Kadrie, Reich, Barnett), 3:44.56.

3,200 relay: 1, FD (Norstog, Henne, Mehring, Bauske), 8:54.87. 2, FS (Kadrie, Hepper, Mendin, Fletcher), 9:14.56. 3, S (Christensen, Lantz, Kenney, Lantz), 9:29.91.

High jump: 1, Bates, FS, 5-10. 2, Hepper, FS, 5-4. 3 (tie), Fort, S; Sumbwa, FS; Clow, FD, 5-2.

Long jump: 1, Smith, FD, 20-11. 2, Durheim, VC, 19-3 ½. 3, Siaway, FS, 19-3 ½.

Triple jump: 1, Valenti, FD, 39-9 ½. 2, Vetter, FD, 39-6. 3, Melby, FD, 39-2.

Discus: 1, Ennen, FD, 132-6 ½. 2, Mehrer, FS, 128-9 ½. 3, Kollman, FD, 127-6 ½.

Shot put: 1, Le, FS, 48-6 ½. 2, Mehrer, FS, 47-3. 3 (tie), Berg, S; Fahrman, FS, 44-4.

Javelin: 1, Feeney, FD, 169-5. 2, Verghis, FS, 163-8. 3, Scheel, FD, 159.

Pole vault: 1, Welk, FD, 11-6. 2 (tie), Klug, FS; Jury, VC, 10.

High school girls

Results Monday

Fargo South Quadrangular

Team scores: Fargo Davies 215, Fargo South 199, Fargo Shanley 168, Valley City 61, Fargo North 12.

100: 1, Carlson, FD, 12.92. 2, Johnson, S, 13.01. 3, Pifer, FS, 13.06.

200: 1, Adah, S, 27.07. 2, Carlson, FD, 27.56. 3, Pifer, FS, 27.73.

400: 1, Strandemo, FS, 60.55. 2, Bye, FD, 60.83. 3, Brenner, S, 63.38.

800: 1, Bye, FD, 2:22.18. 2, Erie, S, 2:27.40. 3, Bostrom, FS, 2:31.56.

1,600: 1, Berntson, VC, 5:45.14. 2, Vetter, S, 5:48.49. 3, Rivard, S, 5:58.52.

3,200: 1, Nordin, FS, 14:16.18.

100 hurdles: 1, Klug, FS, 15.59. 2, Ihry, FD, 17.33. 3, Johannessen, FD, 17.43.

300 hurdles: 1, Ihry, FD, 50.50. 2, Adah, S, 50.62. 3, Taber, FS, 50.75.

400 relay: 1, FD (Pantzke, Mark, Haugen, Carlson), 53.34. 2, FS (Klug, Schott, Kornelson, Johannessen), 54.64. 3, S (Harms, A. Sandy, Dabbert, Altringer), 58.49.

800 relay: 1, FD (Haugen, Carlson, Mark, Pantzke), 1:53.57. 2, S (Day, Brenner, Adah, Dew), 1:54.39. 3, S (A. Sandy, L. Sandy, Altringer, Roach), 2:00.

1,600 relay: 1, FS (Bostrom, Pifer, Taber, Strandemo), 4:18.02. 2, FD (Brooks, Demarais, Slette, Bye), 4:33.57. 3, FS (Johannessen, Hagen, Schalow, Sailer), 4:46.12.

3,200 relay: 1, FS (Sailer, Bessler, Bye, Schalow), 11:04.49. 2, FD (Isakson, Johnson, Rygg, Cwikla), 11:25.61. 3, FS (Korbel, Ostlie, Youngs, Ames), 11:26.49.

High jump: 1 (tie); Mark, FD; Ries, S; Schott, FS, 4-11.

Long jump: 1, Schott, FS, 16-8. 2, Goodman, FS, 16-3 ¼. 3 (tie), Bostrom, FS; Kornelson, FS, 15-10.

Triple jump: 1, Kornelson, FS, 35-6. 2, Brown, VC, 33-8. 3, Peterson, VC, 33.

Discus: 1, Demarais, FD, 92-11. 2, Kornelson, FS, 80-2. 3, Roberts, S, 78-1.

Shot put: 1, Demarais, FD, 28-3. 2, Lorenz, FS, 27-7 ½. 3, Roberts, S, 27-5.

Javelin: 1, Anderson, S, 101-9. 2, Thoemke, FD, 87-10. 3, Semanko, FN, 79-10.

Pole vault: 1, Ekman, S, 9. 2, Goodman, FS, 8-6. 3, Irmen, FD, 8.