« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published April 26 2013

Scoreboard

Basketball

D

Professional

Playoff pairings

NBA

FIRST ROUND

(x-if necessary)

(Best-of-7)

Friday

New York 90, Boston 76, New York leads series 3-0

San Antonio at L.A. Lakers, late

Denver at Golden State, late

Today

Brooklyn at Chicago, 1 p.m.

L.A. Clippers at Memphis, 3:30 p.m.

Indiana at Atlanta, 6 p.m.

Oklahoma City at Houston, 8:30 p.m.

Hockey

D

Professional

Schedule

National Hockey League

Friday

Buffalo 2, N.Y. Islanders 1, SO

Edmonton 6, Minnesota 1

Chicago 3, Calgary 1

Colorado at Phoenix, late

Today

New Jersey at N.Y. Rangers, 2 p.m.

Detroit at Dallas, 6 p.m.

Nashville at Columbus, 6 p.m.

Florida at Tampa Bay, 6 p.m.

Boston at Washington, 6 p.m.

Philadelphia at Ottawa, 6 p.m.

Montreal at Toronto, 6 p.m.

Minnesota at Colorado, 6:30 p.m.

Carolina at Pittsburgh, 6:30 p.m.

Chicago at St. Louis, 7 p.m.

Phoenix at Anaheim, 9 p.m.

Vancouver at Edmonton, 9 p.m.

San Jose at Los Angeles, 9:30 p.m.

Juniors

Playoff pairings

United States Hockey League

Western Conference Finals

Best-of-5 series

Friday

Fargo 3, Sioux Falls 2, Fargo leads series 3-2

Today

Sioux Falls at Fargo, 7:05 p.m.

Eastern Conference Finals

Best-of-5 series

Friday

Dubuque 3, Youngstown 2, Dubuque leads series 1-0

Today

Youngstown at Dubuque, 7:05 p.m

Golf

D

Professional

Results Friday

PGA

Zurich Classic

At Avondale, La.

Second Round (Top 10)

Lucas Glover 65-67–132 -12

Boo Weekley 65-68–133 -11

D.A. Points 66-68–134 -10

Morgan Hoffmann 66-69–135 -9

Ernie Els 67-69–136 -8

Brian Davis 68-69–137 -7

Jerry Kelly 70-67–137 -7

Justin Rose 68-69–137 -7

Jeff Maggert 70-67–137 -7

Bobby Gates 67-70–137 -7

Champions Tour

Liberty Mutual Legends of Golf

At Savannah, Ga.

First Round (Top 10)

Faxon/Sluman 32-30–62 -10

Langer/Lehman 32-31–63 -9

Stadler/Triplett 31-33–64 -8

North/.Watson 33-31–64 -8

Kite/Morgan 32-32–64 -8

Calcavecchia/Senior 30-35–65 -7

Glasson/Pate 31-34–65 -7

Lyle/Woosnam 31-34–65 -7

Elkington/Mediate 32-33–65 -7

Mize/Sutton 33-32–65 -7

LPGA

North Texas Shootout

At Irving, Texas

Second Round (Top 10)

Caroline Masson 32-32–64 -7

Carlota Ciganda 34-32–66 -5

Mi Jung Hur 35-32–67 -4

Felicity Johnson 34-33–67 -4

Mo Martin 36-31–67 -4

Kristy McPherson 36-31–67 -4

Inbee Park 33-34–67 -4

a-Taylor Coleman 37-31–68 -3

Christina Kim 34-34–68 -3

Hee Young Park 34-34–68 -3

AUTO RACING

D

Professional

Results Friday

NASCAR Nationwide

Toyota Car 250

At Richmond, Va.

Lap length: .75 miles

(Start position in parentheses)

1. (1) Brad Keselowski, Ford, 250 laps, 130.6 rating, 0 points, $47,990.

2. (4) Kevin Harvick, Chevrolet, 250, 140.1, 0, $34,250.

3. (2) Kyle Busch, Toyota, 250, 118.1, 0, $23,525.

4. (9) Brian Vickers, Toyota, 250, 100.6, 40, $27,050.

5. (16) Regan Smith, Chevrolet, 250, 104.8, 39, $25,475.

6. (14) Elliott Sadler, Toyota, 250, 114.6, 39, $23,625.

7. (3) Sam Hornish Jr., Ford, 250, 112.6, 38, $22,385.

8. (18) Kyle Larson, Chevrolet, 250, 90, 36, $25,295.

9. (17) Travis Pastrana, Ford, 250, 72.9, 35, $21,775.

10. (10) Reed Sorenson, Ford, 250, 100.6, 34, $22,750.

11. (30) Parker Kligerman, Toyota, 250, 67.4, 33, $21,325.

12. (7) Trevor Bayne, Ford, 250, 93, 32, $21,225.

13. (20) Mike Bliss, Toyota, 250, 79.8, 31, $21,125.

14. (23) Nelson Piquet Jr., Chevrolet, 250, 73, 30, $21,075.

15. (13) Johanna Long, Chevrolet, 250, 77.4, 29, $21,950.

16. (15) Ryan Reed, Ford, 250, 80.2, 28, $15,150.

17. (22) Jeffrey Earnhardt, Chevrolet, 250, 72.1, 27, $20,725.

18. (21) Kevin Swindell, Ford, 250, 65.7, 26, $14,625.

19. (19) Landon Cassill, Chevrolet, 250, 67.2, 0, $20,550.

20. (8) Brian Scott, Chevrolet, 250, 83, 24, $21,175.

21. (27) Scott Lagasse Jr., Chevrolet, 250, 62.6, 23, $14,450.

22. (26) Michael McDowell, Toyota, 249, 54.4, 0, $20,375.

23. (25) Joe Nemechek, Toyota, 248, 54.6, 21, $20,300.

24. (28) Hal Martin, Toyota, 248, 45.3, 20, $20,250.

25. (31) Blake Koch, Toyota, 247, 46.4, 19, $20,650.

26. (37) Eric McClure, Toyota, 247, 40.8, 18, $20,125.

27. (12) Alex Bowman, Toyota, 246, 64.4, 17, $20,075.

28. (40) Tanner Berryhill, Chevrolet, 246, 39.2, 16, $14,000.

29. (39) Juan Carlos Blum, Chevrolet, 245, 34.2, 15, $19,950.

30. (33) Joey Gase, Ford, 244, 36.9, 14, $20,200.

31. (11) Justin Allgaier, Chevrolet, 244, 84.5, 13, $19,830.

32. (38) Robert Richardson Jr., Chevrolet, 239, 29.7, 12, $19,785.

33. (36) Mike Wallace, Chevrolet, engine, 233, 39.9, 11, $19,740.

34. (35) Josh Wise, Chevrolet, 222, 47.9, 10, $19,620.

35. (6) Austin Dillon, Chevrolet, accident, 210, 72.4, 9, $19,537.

36. (5) Kenny Wallace, Toyota, rear gear, 142, 60.2, 8, $12,650.

37. (32) Jeremy Clements, Chevrolet, engine, 36, 40.3, 7, $18,590.

38. (34) Dexter Stacey, Ford, accident, 22, 33.6, 6, $18,536.

39. (29) J.J. Yeley, Chevrolet, electrical, 7, 30.6, 0, $12,420.

40. (24) Jeff Green, Toyota, vibration, 4, 27.6, 4, $12,380.

Lineup

NASCAR Sprint Cup

After Friday qualifying, race today

At Richmond, Va.

(Car number in parentheses)

1. (20) Matt Kenseth, Toyota, 130.334 mph.

2. (11) Brian Vickers, Toyota, 130.303.

3. (24) Jeff Gordon, Chevrolet, 130.252.

4. (5) Kasey Kahne, Chevrolet, 130.183.

5. (15) Clint Bowyer, Toyota, 130.158.

6. (42) Juan Pablo Montoya, Chevrolet, 129.851.

7. (22) Joey Logano, Ford, 129.758.

8. (18) Kyle Busch, Toyota, 129.633.

9. (56) Martin Truex Jr., Toyota, 129.596.

10. (55) Mark Martin, Toyota, 129.577.

11. (9) Marcos Ambrose, Ford, 129.565.

12. (17) Ricky Stenhouse Jr., Ford, 129.552.

13. (1) Jamie McMurray, Chevrolet, 129.534.

14. (78) Kurt Busch, Chevrolet, 129.422.

15. (39) Ryan Newman, Chevrolet, 129.385.

16. (31) Jeff Burton, Chevrolet, 129.372.

17. (29) Kevin Harvick, Chevrolet, 129.366.

18. (7) Dave Blaney, Chevrolet, 129.292.

19. (88) Dale Earnhardt Jr., Chevrolet, 129.187.

20. (34) David Ragan, Ford, 129.162.

21. (14) Tony Stewart, Chevrolet, 129.112.

22. (83) David Reutimann, Toyota, 129.112.

23. (2) Brad Keselowski, Ford, 129.032.

24. (51) A J Allmendinger, Chevrolet, 128.915.

25. (30) David Stremme, Toyota, 128.811.

26. (48) Jimmie Johnson, Chevrolet, 128.78.

27. (35) Josh Wise, Ford, 128.743.

28. (99) Carl Edwards, Ford, 128.725.

29. (27) Paul Menard, Chevrolet, 128.719.

30. (10) Danica Patrick, Chevrolet, 128.7.

31. (33) Landon Cassill, Chevrolet, 128.682.

32. (47) Bobby Labonte, Toyota, 128.608.

33. (16) Greg Biffle, Ford, 128.516.

34. (43) Aric Almirola, Ford, 128.351.

35. (98) Michael McDowell, Ford, 128.053.

36. (93) Travis Kvapil, Toyota, 127.956.

37. (38) David Gilliland, Ford, owner points.

38. (19) Mike Bliss, Toyota, owner points.

39. (36) J.J. Yeley, Chevrolet, owner points.

40. (13) Casey Mears, Ford, owner points.

41. (87) Joe Nemechek, Toyota, owner points.

42. (32) Timmy Hill, Ford, owner points.

43. (52) Brian Keselowski, Toyota, owner points.

Track and field

D

College men

Results Friday

Drake Relays

200 relay (college): 1, MSM (Nelson, lane, Gustafson, Hancock), 1:25.04. 15, CM (Benzegala, Vickstrom, Carlson, Bye), 1:30.81.

200 relay (university): 1, P (Harris, Cosey, Kendrick, Peart), 1:23.85. 5, NDSU (Dhein, Martin, Mattson, Begin), 1:26.87.

Javelin: 1, Glover, 239-04. 10, Bauamman, NDSU, 191. 12, Parker, NDSU, 184.01. 14, Coykendall, NDSU, 182-08. 23, CM, Johnson, 169-01.

Pole vault: 1, Viken, EI, 17-04.5. 8, Lillejord, NDSU, 16-04.75.

High school boys

Results Friday

Fargo Shanley Invitational

Team scores: 1, Grand Forks Red River 143. 2, Fargo Davies 127. 3, Grand Forks Central 111.5. 4, Fargo North 81. 5, Fargo South 61. 6, Shanley 48.5. 7, Wahpeton 33. 8, Devils Lake 11. 9, Moorhead 4.

100: 1, Bothun, GFRR, 11.40. 2, Thompson, FN, 11.40. 3, Burkholder, GFRR, 11.44. 4, Johannessen, FS, 11.52. 5, Prekel, FS, 11.54.

200: 1, Bothun, GFRR, 23.27. 2, Prekel, FS, 23.48. 3, Burkholder, GFRR, 23.61. 4, Irmen, FD, 23.83. 5, Johannessen, FS, 23.90.

400: 1,Sem, FN, 49.88. 2, Ries, W, 52.03. 3, Mehring, FD, 52.33. 4, Erickson, W, 53.05. 5, Gause, GFC, 53.87.

800: 1, S. Startz, S, 2:01.55. 2, Bitter, FD, 2:02.71. 3, Norstog, FD, 2:06.55. 4, Dunham, GFRR, 2:08.19. 5, Collins, GFRR, 2:09.89.

1,600: 1, Roehl, GFC, 4:32.59. 2, Bitter, FD, 4:36.47. 3, T. Startz, S, 4:44.49. 4, Collins, GFRR, 4:44.73. 5, Ackley, GFC, 4:47.00.

3,200: 1, Weist, FN, 9:59.31. 2, Scheel, FD, 10:07.37. 3, Roehl, GFC, 10:22.84. 4, Bjorlie, FN, 10:30.96. 5, Torrey, GFC, 10:31.51.

110 hurdles: 1, Bothun, GFRR, 14.91. 2, Deem, GFC, 16.49. 3, Hall, GFRR, 16.73. 4, Reich, FS, 17.00. 5, Melby, FD, 18.20.

300 hurdles: 1, Bothun, GFRR, 40.78. 2, Arnold, S, 41.66. 3, Gause, GFC, 42.48. 4, Ries, W, 43.48. 5, Deem, GFC, 43.54.

100 relay: 1, FN (Enockson, A. Thompson, Uglem, D. Thompson), 44.82. 2, FD (Welk, Irmen, Hjelseth, Drake), 44.88. 3, FS (Prekel, Kromah, Johannessen, Reich), 45.13. 4, GFC (Adams, Austin, Grove, Devier), 46.24. 5, GFRR (Hall, Chavez, Tingelstad, Sabol), 46.71.

200 relay: 1, FN (Thompson, Sem, Saintel, Thompson), 1:32.20. 2, FS (Prekel, Kromah, Johannessen, Reich), 1:33.21. 3, FD (Welk, Irmen, Hjelseth, Drake), 1:33.40. 4, GFRR (Chavez, Sabol, Tingelstad, Burkholder), 1:33.72. 5, GFC (Adams, Gause, Austin, Devier), 1:35.88.

400 relay: 1, FN (A. Thompson, D. Thompson, Uglem, Sem), 3:33.29. 2, S (S. Startz, T. Startz, Pederson, Kiffmeyer), 3:36.51. 3, FD (Hjelseth, Mehring, Norstog, Kottsick), 3:37.48. 4, W (Ries, Erickson, Dallman, Wiek), 3:40.45. 5, GFRR (Leake, Sabol, Dunham, Tingelstad), 3:42.86.

800 relay: 1, S (Pederson, S. Startz, Christenson, T. Startz), 8:23.67. 2, FD (Scheel, Duffield, Clow, Kottsick), 8:36.71. 3, FN (Bjorlie, Weist, Lehman, Goldader), 8:46.81. 4, FS (Hepper, Mendin, Fletcher, Kadrie), 8:53.35. 5, GFRR (Boucher, Christen, Codneys, Collins), 9:00.99.

High jump: 1, Bates, FD, 6-00. 2, Hysjulien, GFC, 5-08. 3, Mussman, GFC, 5-08. 4, Pope, GFRR, 5-06. 5, Hepper, FS, 5-06.

Long jump: 1, Melby, FD, 19-08.75. 2, Adams, GFC, 19-03.75. 3, Erickson, W, 19-01. 4, Pope, GFRR, 18-06.75. 5, Burkholder, GFRR, 18-00.

Triple jump: 1, Pope, GFRR, 40-06.25. 2, Adams, GFC, 39-07.25. 3, Mussman, GFC, 39-06.5. 4, Valenti, FD, 39-05. 5, Vetter, FD, 39-04.25.

Pole vault: 1, Kringstad, GFRR, 11-06. 2, Welk, FD, 11-00. 3, Naseth, FN, 10-06. 4, Nelson, GFC, 10-00. 5, Johnson, M, 10-00.

College women

Results Friday

Drake Relays

200 relay (college): 1, L (Johnson, King, Hylton, Ellington), 1:35.67. 21, CM (Phillips, Schmidt, Klemetson, Hickerson), 1:50.22.

200 relay (university): 1, G (Vaughn, Miller, Brown, Chapman), 1:34.01. 4, NDSU (John, Page, Tingelstad, Goodman), 1:37.75.

Shot put: 1, Brooks, O, 60-11.25. 12, Johnson, NDSU, 47.02.25. 22, Lesser, NDSU, 43-10.75.

Javelin: 1, Higgins, MM, 178-05. 10, Rosenau, NDSU, 141-08. 20, Riopelle, NDSU, 127-07. 23, Jensen, CM, 121-03. 24, Johnson, CM, 112-11.

Pole vault: 1, Fields, Ci, 13-09.25. 5, Brost, NDSU, 13-03.5.

Distance medley: 1, W (Vawter, McAllister, Adkins, Bruett), 11:54.43. 17, CM (Rygg, Rosenfeldt, Christianson, Hanson), 12:49.04.

High school girls

Results Friday

Fargo Shanley Invitational

Team scores: 1, Fargo South 116. 2, Shanley 104.5. 3, Fargo North 99. 4, Fargo Davies 84.5. 5, Wahpeton, 82.5. 6, Grand Forks Red River 80. 7, Grand Forks Central 41.5. 8, Devils Lake 10.

100: 1, Rone, GFRR, 12.94. 2, Johnson, S, 13.15. 3, Lingen, W, 13.38. 4, Thompson, FN, 13.53. 5, Day, S, 13.68.

200: 1, Rone, GFRR, 26.42. 2, Adah, S, 26.99. 3, Carlson, FD, 27.39. 4, Johnson, S, 28.29. 5, Taber, FS, 28.50.

400: 1, Rone, GFRR, 60.32. 2, Nyanfor, FN, 61.88. 3, Brenner, S, 62.26. 4, Breuer, W, 64.60. 5, Pantzke, FD, 66.74.

800: 1, Strandemo, FS, 2:19.37. 2, Bye, FD, 2:24.53. 3, Lindsay, GFC, 2:25.46. 4, Ray, GFC, 2:31.49. 5, harmon, FN, 2:31.85.

1,600: 1, Bye, FD, 5:20.23. 2, Lindsay, GFC, 5:22.66. 3, Sarafolean, FN, 5:36.85. 4, Vetter, FD, 5:40.91. 5, Vetter, S, 5:46.98.

3,200: 1, S. Swenson, FN, 12:21.53. 2, A. Swenson, FN, 12:22.19. 3, Bessler, FS, 12:42.61. 4, Ostlie, FS, 12:49.16. 5, Larsen, GFC, 12:54.68.

100 hurdles: 1, Klug, FS, 16.34. 2, Uglem, FN, 17.23. 3, Ihry, FD, 17.60. 4, Johannessen, FS, 18.07. 5, Storbakken, GFRR, 18.15.

100 relay: 1, S (Day, Johnson, Adah, Vig), 51.14. 2, FN (Nyanfor, Thompson, Pfau, Simonson), 51.37. 3, FS (Kath, Pifer, Erickson, Bostrom), 51.76. 4, FD (Ihry, Pantzke, Thoemke, Slette), 55.19. 5, GFRR (Enlow, Seeba, Schraeder, Schreiner), 56.60.

200 relay: 1, FS (Bostrom, Pifer, Erickson, Strandemo), :48.87. 2, S (Day, Johnson, Adah, Ries), 1:48.94. 3, W (Wynn, Breuer, Irwin, Lingen), 1:51.41. 4, FN (Pfau, Nyanfor, Simonson, Harmon), 1:52.32. 5, FD (Brooks, Irmen, Thoemke, Slette), 1:58.25.

400 relay: 1, FS (Bostrom, Erickson, taber, Strandemo), 4:10.61. 2, S (Adah, Erie, Brenner, Vig), 4:13.10. 3, W (Wynn, Breuer, Irwin, Lingen), 4:16.29. 4, FD (Conlin, Brooks, Demarais, Bye), 4:25.42. 5, GFC (A. Lindsay, Ray, Finney, R. Lindsay), 4:27.99.

800 relay: 1, S (Vetter, Backlund, Brenner, Erie), 10:02.41. 2, GFRR (Conneran, Loehr, Carlson, Schreiner), 10:55.48. 3, DL (Lysne, Aasmunstadt, Cloud, Widmar), 11:08.00. 4, FS (Bessler, Sailer, Bye, Schalow), 11:15.54. 5, W (Andersen, Klocke, Welder, Wolfgram), 11:47.82.

High jump: 1, Goodman, FS, 5-01. 2, Uglem, FN; G. Ries, S, 4-11. 4, M. Ries, S; Irwin, W, 4-09.

Long jump: 1, Schott, FS, 16-05.75. 2, Hample, W, 16-01.25. 3, Burian, GFRR, 15-16.75. 4, Lingen, W, 15-02.25. 5, Carlson, FD, 15-02.

Triple jump: 1, Schott, FS, 34-01. 2, Hample, W, 32-03. 3, Storbakken, GFRR, 32-00. 4, Roach, S, 31-06.5. 5, Thompson, W, 30-09.

Pole vault: 1, Ekman, S, 9-00. 2, Enlow, GFRR; Kroeplin, GFRR, 8-06. 4, Brown, W; Goodman, FS, 8-00.

Baseball

D

High school

Minnesota

Results Friday

Norman County 14, Win-E-Mac 4

Softball

D

High school

Minnesota

Results Friday

Norman County East-Ulen-Hitterdal 2, Lake Park-Audubon 1

North Dakota

Results Friday

May-Port-CG 12, Northern Cass 7

Tennis

D

High school girls

Results Friday

Fargo North 6, Fargo Davies 3

Singles: 1, Wessman, FN, def. H. Wanzek 2-6, 7-5, (6-1). 2, Jacobson, FN, def. Poppe 7-5, 6-4. 3, Long, FN, def. McGregor 6-0, 7-5. 4, Darrah, FN, def. M. Wanzek, 6-2, 6-1. 5, Stevens, FD, def. Labernik 6-0, 6-1. 6, Chemiti, FD, def. Agre 4-6, 7-5, (6-3).

Doubles: 1, Wessman/Long, FN, def. Poppe,/Wanzek 2-6, 6-4, 6-3. 2, Jacobson,/Darrah, FN def. McGregor/M. Wanzek 6-3, 6-3. 3, Stevens/Forknell, FD, def. Labernik/Agre 7-5, 6-2.