« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published April 05 2013

Scoreboard

Basketball

D

Professional

Schedule

NBA

Friday

Cleveland 97, Boston 91

New York 101, Milwaukee 83

Philadelphia 101, Atlanta 90

Chicago 87, Orlando 86

Toronto 95, Minnesota 93

Miami 89, Charlotte 79

Oklahoma City 97, Indiana 75

Utah 95, New Orleans 83

Golden State at Phoenix, late

Dallas at Sacramento, late

Memphis at L.A. Lakers, late

Houston at Portland, late

Today

Indiana at Washington, 6 p.m.

Charlotte at Brooklyn, 6:30 p.m.

Philadelphia at Miami, 6:30 p.m.

Detroit at Minnesota, 7 p.m.

Atlanta at San Antonio, 7:30 p.m.

Toronto at Milwaukee, 7:30 p.m.

Houston at Denver, 8 p.m.

College men

Playoff pairings

NCAA tournament

FINAL FOUR

At The Georgia Dome

Atlanta

National Semifinals

Today

Louisville (33-5) vs. Wichita State (30-8), 5 p.m.

Michigan (30-7) vs. Syracuse (30-9), 7:30 p.m.

College Basketball Invitational

Championship Series

Friday

Santa Clara 80, George Mason 77

College women

Pairings

NCAA Tournament

FINAL FOUR

At New Orleans Arena

New Orleans

National Semifinals

Sunday

Louisville (28-8) vs. California (32-3), 5:30 p.m.

Notre Dame (35-1) vs. Connecticut (33-4), 7:30 p.m.

Hockey

D

Professional

Standings and schedule

NHL

Friday

Pittsburgh 2, N.Y. Rangers 1, SO

Buffalo 4, Ottawa 2

St. Louis 3, Columbus 1

Detroit 3, Colorado 2, OT

Dallas at Anaheim, late

Calgary at San Jose, late

Today

Philadelphia at Winnipeg, 2 p.m.

Chicago at Nashville, 2 p.m.

Edmonton at Los Angeles, 3 p.m.

Boston at Montreal, 6 p.m.

Toronto at New Jersey, 6 p.m.

Tampa Bay at N.Y. Islanders, 6 p.m.

N.Y. Rangers at Carolina, 6 p.m.

Washington at Florida, 6:30 p.m.

Colorado at Phoenix, 8 p.m.

Calgary at Vancouver, 9 p.m.

Juniors

Schedule

United States Hockey League

Friday

Fargo 7, Sioux Falls 4

Sioux City 8, Tri-City 1

Youngstown 5, Team USA 2

Lincoln 4, Omaha 3

Green Bay 4, Muskegon 3

Chicago 2, Cedar Rapids 1 (OT)

Waterloo 4, Dubuque 3 (SO)

Today

Fargo at Sioux City, 7 p.m.

Youngstown at Chicago

Team USA at Indiana

Lincoln at Omaha

Chicago 2, Cedar Rapids 1

Des Moines at Tri-City

Dubuque at Sioux Falls

Green Bay at Muskegon

Golf

D

Professional

Results Friday

PGA

Texas Open

At San Antonio

Second Round

Billy Horschel 68-68–136 -8

Daniel Summerhays 69-69–138 -6

Charley Hoffman 71-67–138 -6

Steven Bowditch 69-69–138 -6

Brendon de Jonge 70-69–139 -5

Jim Furyk 69-70–139 -5

K.J. Choi 72-67–139 -5

Retief Goosen 70-69–139 -5

Ben Kohles 69-70–139 -5

Rory McIlroy 72-67–139 -5

Lee Janzen 70-69–139 -5

Web.com

Brazil Classic

At Sao Paulo, Brazil

Suspended Second Round

72 golfers did not finish the second round

(a-amateur)

Danny Lee 65-65–130

Dawie van der Walt 69-66–135

Aron Price 70-65–135

Philippe Gasnier 67-68–135

Michael Putnam 71-65–136

Tom Hoge 65-71–136

Kevin Tway 67-69–136

Steven Alker 67-70–137

Alex Cejka 69-68–137

Lee Bedford 66-71–137

Rafael Barcellos 66-71–137

LPGA

Kraft Nabisco Championship

At Rancho Mirage, Calif.

(a-amateur)

Second Round

Inbee Park 70-67–137 -7

Lizette Salas 70-68–138 -6

Caroline Hedwall 71-68–139 -5

Giulia Sergas 70-69–139 -5

Jodi Ewart Shadoff 68-72–140 -4

Hee Young Park 70-70–140 -4

Pornanong Phatlum 71-69–140 -4

Haeji Kang 72-69–141 -3

Anna Nordqvist 69-72–141 -3

Se Ri Pak 72-69–141 -3

Jiyai Shin 70-71–141 -3

Paula Creamer 74-68–142 -2

Karine Icher 72-70–142 -2

Moriya Jutanugarn 70-72–142 -2

Cristie Kerr 71-71–142 -2

Jessica Korda 70-72–142 -2

Ai Miyazato 74-68–142 -2

Hee Kyung Seo 72-70–142 -2

Michelle Wie 72-70–142 -2

Amy Yang 69-73–142 -2

auto racing

D

Professional

Lineup

NASCAR Sprint Cup

STP Gas Booster 500

After Friday qualifying; race Sunday

At Ridgeway, Va.

(Car number in parentheses)

1. (48) Jimmie Johnson, Chevrolet, 98.4.

2. (9) Marcos Ambrose, Ford, 98.364.

3. (55) Brian Vickers, Toyota, 98.287.

4. (22) Joey Logano, Ford, 98.272.

5. (5) Kasey Kahne, Chevrolet, 98.185.

6. (24) Jeff Gordon, Chevrolet, 98.185.

7. (2) Brad Keselowski, Ford, 98.078.

8. (20) Matt Kenseth, Toyota, 98.017.

9. (99) Carl Edwards, Ford, 97.962.

10. (39) Ryan Newman, Chevrolet, 97.962.

11. (18) Kyle Busch, Toyota, 97.947.

12. (56) Martin Truex Jr., Toyota, 97.941.

13. (1) Jamie McMurray, Chevrolet, 97.85.

14. (42) Juan Pablo Montoya, Chevrolet, 97.78.

15. (15) Clint Bowyer, Toyota, 97.719.

16. (27) Paul Menard, Chevrolet, 97.643.

17. (88) Dale Earnhardt Jr., Chevrolet, 97.613.

18. (51) Regan Smith, Chevrolet, 97.513.

19. (78) Kurt Busch, Chevrolet, 97.458.

20. (17) Ricky Stenhouse Jr., Ford, 97.442.

21. (29) Kevin Harvick, Chevrolet, 97.432.

22. (16) Greg Biffle, Ford, 97.417.

23. (34) David Ragan, Ford, 97.382.

24. (30) David Stremme, Toyota, 97.297.

25. (93) Travis Kvapil, Toyota, 97.247.

26. (14) Tony Stewart, Chevrolet, 97.217.

27. (98) Michael McDowell, Ford, 97.177.

28. (95) Scott Speed, Ford, 97.048.

29. (31) Jeff Burton, Chevrolet, 96.993.

30. (38) David Gilliland, Ford, 96.949.

31. (47) Bobby Labonte, Toyota, 96.904.

32. (10) Danica Patrick, Chevrolet, 96.899.

33. (33) Landon Cassill, Chevrolet, 96.879.

34. (43) Aric Almirola, Ford, 96.83.

35. (11) Mark Martin, Toyota, 96.755.

36. (32) Ken Schrader, Ford, 96.676.

37. (36) J.J. Yeley, Chevrolet, Owner Points.

38. (44) Scott Riggs, Ford, Owner Points.

39. (7) Dave Blaney, Chevrolet, Owner Points.

40. (83) David Reutimann, Toyota, Owner Points.

41. (13) Casey Mears, Ford, Owner Points.

42. (35) Josh Wise, Ford, Owner Points.

43. (87) Joe Nemechek, Toyota, Owner Points.

Failed to qualify

44. (19) Mike Bliss, Toyota, 96.543.

Track and field

D

High school boys

Results Friday

Boy’s Red River Valley Indoor Meet

Team scores: 1, Maple Valley-Enderlin 167.5. 2, Griggs County Central 90. 3, Larimore 60. 4, Finley-Sharon-Hope-Page 51. 5, Hillsboro 50. 6, May-Port-CG 42. 7, Nelson County 41. 8, Thompson 26. 9, Hatton-Northwood 21.

55: 1, Moor, NC, 7.11. 2, Smith, L, 7.193. 3, GCC, 7.197.

200: 1, Moor, NC, 25.17. 2, Dixson, MPVE, 25.34. 3, Muncy, GCC, 25.60.

400: 1, Nilles, H, 60.45. 2, Moen, T, 60.52. 3, Berntson, MVE, 61.71.

800: 1, Larson, MVE, 2:08.99. 2, Lindgren, MVE, 2:13.08. 3, Ressler, GCC, 2:15.68.

1,600: 1, Pedersen, HN, 4:53.43. 2, Patton, FSHP, 5:20.80. 3, Donahue, NC, 5:21.26.

3,200: 1, Patton, FSHP, 10:04.73. 3, Kaufman, H, 10:11.95. 3, Clifton, GCC, 10:16.02.

55 hurdles: 1, Gille, MVE, 10.86. 2, Briss, GCC, 11.48. 3, Fugleberg, MPCG, 12.48.

300 hurdles: 1,

200 relay: 1, MPCG (I. Nepstad, J. Nepstad, Nygaard, Bradner), 1:45.75. 2, GCC (Olson, Muncy, Paintner, Beattie), 1:45.96. 3, MVE (Dixson, Hughs, Gibson, Bartholomay), 1:46.67.

400 relay: 1, MVE (Dixson, Berntson, Lindgren, Larson), 3:58.07. 2, GCC (Muncy, Ressler, Iverson, Olson), 4:02.72. 3, MPCG (Nygaard, Chandler, Adolpho, Bradner), 4:11.96.

800 relay: 1, MVE (Berntson, Dominquez, Lindgren, Larson), 9:21.31. 2, GCC (Briss, Iverson, Clifton, Ressler), 9:47.94. 3, H (Kaufman, Hoales, Sumner, Pruneda), 10:00.50.

High jump: 1, Richman, MVE, 5-8. 2, Smith, L , 5-4. 3, Steele, MVE, 5-4.

Long jump: 1, Richman, MVE, 18-3. 2, Lindgren, MVE, 18-2 ½. 3, Smith, L, 17-3 ½.

Triple jump: 1, Richman, MVE, 39-9 ½. 2, Lindgren, MVE, 37-6 ½. 3, Nepstad, MPCG, 34-10 ½.

Shot put: 1, Messner, NC, 47-4. 2, Hanson, GCC, 43-10. 3, Schumacher, FSHP, 40-9.

Pole vault: 1, Mutch, L, 11-0. 2, Wiegandt, L, 9-6. 3, Gregoire, L, 6-6.

EDC Indoor Championships

Team scores: 1, Grand Forks Red River, 158.5. 2, West Fargo, 124.5. 3, Fargo Davies, 90.1. 4, Fargo Shanley 61. 5, Grand Forks Central 54.5. 6, Fargo South, 42.2. 7, Fargo North 36. 8, Wahpeton, 13. 9, Devils Lake 4.2. 10, Valley City 1.

60: 1, Heinen-Lugers, WF, 7.15. 2, Burkholder, GFRR, 7.18. 3, Thompson, FN, 7.27.

200: 1, Bothun, GFRR, 23.76. 2, Burkholder, GFRR, 23.77. 3, Prekel, FS, 23.85.

400: 1, Sem, FN, 52.07. 2, Mehring, FD, 53.70. 3, Effhauser, GFRR, 53.70.

800: 1, Startz, FS, 2:02.47. 2, Baltezore, WF, 2:02.88. 3, Leach, GFRR, 2:03.15.

1600: 1, Baltezore, WF, 4:34.95. 2, Roehl, GFC, 4:34.96. 3, Leach, GFRR, 4:36.42.

3,200: 1, Tingum, GFRR, 10:09.16. 2, Scheel, FD, 10:18.78. 3, Roehl, GFC, 10:20.61.

60 hurdles: 1, Bothun, GFRR, 8.41. 2, Arnold, FS, 8.56. 3, Huffman, FN, 8.92.

200 relay: 1, GFRR, 1:35.15. 2, FD (Irmen, Welk, Hjelseth, Drake), 1:37.42. 3, FN, 1:38.99.

400 relay: 1, WF (Clark, Asa, Pierce, Schulz), 3:37.96. 2, FN, 3:38.29. 3, FS (Arnold, Pederson, Startz, Kiffmeyer), 3:42.86.

800 relay: 1, FS (Pederson, Startz, Christenson, Startz), 8:32.03. 2, FD (Bitter, Kottsick, Mehring, Norstog), 8:39.29. 3, WF (Albrecht, Pierce, Aswege, Sauvageau).

High jump: 1, Bishoff, WF, 6-06. 2, Bates, FD, 5-10. 3, Enderson, GFRR, 5-10.

Long jump: 1, Heinen-Lugert, WF, 22-05. 2, Burkholder, GFRR, 20-06. 3, Adams, GFC, 20-03.

Triple jump: 1, Heinen-Lugert, WF, 45-01.25. 2, Bruckbauer, FS, 41-10.75. 3, Arnold, FS, 40-11.

Shot put: 1, Bjerk, GFRR, 53-10. 2, Le, FS, 49-05. 3, Johnson, WF, 47-09.50.

Pole vault: 1, Rohloff, GFRR, 12-00. 2, Kringstad, GFRR, 12-00. 3, Torrey, GFC, 10-00.

High school girls

Results Friday

Girl’s Red River Valley Indoor Meet

Team scores: 1, Hillsboro 114. 2, Griggs County Central 69. 3, Maple Valley-Enderlin 57. 4, Nelson County 55. 5, Hatton-Northwood 53. 6, Thompson 50. 7, Finley-Sharon-Hope-Page 49. 8, Larimore 47. 9, May-Port-CG 35.

55: 1, Johnson, MVE, 7.89. 2, Pastian, H, 7.96. 3, Marx, T, 8.07.

200: 1, Carlson, GCC, 28.33. 2, Pastian, H, 28.49. 3, Heitkamp, NC, 30.17.

400: 1, Heitkamp, NC, 68.98. 2, Turner, NC, 70.02. 3, Jacobsen, FSHP, 70.22.

800: 1, Holkesvig, HN, 2:31.53. 2, Rotvold, H, 2:38.33. 3, Zink, H, 2:43.94.

1,600: 1, Rotvold, H, 5:47.09. 2, Perez, NC, 5:52.82. 3, Holkesvig, HN, 5:54.64.

3,200: 1, Fossum, H, 10:56.13. 2, Peterson, MPCG, 11:14.69. 3, Hornung, GCC, 11:49.03.

55 hurdles: 1, Kressin, L, 9.73. 2, Carlson, GCC, 9.99. 3, Marx, T, 10.13.

200 relay: 1, Thompson (Wyatt, Carlson, Bohlmay, Hegg), 2:01.38. 2, MVE (Johnson, McCleary, Lautt, Punton), 2:02.52. 3, GCC (Kenninger, Gronneberg, Andel, Carlson), 2:04.50.

400 relay: 1, H (Pastian, Kritzberger, Berge, Rotvold), 4:35.74. 2, Thompson (Hegg, Dolleslager, Carlson, Bohlmay), 4:42.87. 3, NC (Heitkamp, Turner, Amble, Perez), 4:52.20.

800 relay: 1, H (Rotvold, M. Fossum, Zink, S. Fossum), 10:49.77. 2, HN (Bratlie, Mi. Pedersen, Ma. Pedersen, Holkesvig), 11:28.96. 3, FSHP (Koenig, Johnson, Breckheimer, Erickson), 11:49.23.

High jump: 1, Johnson, FSHP, 4-10. 2, Haman, NC, 4-10. 3, Hedland, HN, 4-8.

Long jump: 1, Pastian, H, 15-4 ½. 2, Johnson, MVE, 15-3 ½. 3, Carlson, GCC, 14-7.

Triple jump: 1, Hedland, HN, 30-1 ¾. 2, Georgeson, L, 28-3 ½. 3, Schroeder, MVE, 27-10 ¼.

Shot put: 1, Laufenberg, MVE, 38-3. 2, Urness, GCC, 31-7. 3, Hunsaker, T, 29-5.

Pole vault: 1, Meidinger, L, 6-0

EDC Indoor Championships

Team scores: West Fargo 139, Fargo Shanley 89, Grand Forks Red River 74, Fargo South 74, Fargo Davies 56.5, Fargo North 52, Grand Forks Central 48, Wahpeton 27.5, Valley City 19, Devils Lake 5.

60: 1, Levin, WF, 8.00. 2, Johnson, FS, 8.14. 3, Steffen, GFRR, 8.27.

200: 1, Levin, WF, 26.07. 2, Johnson, Shanley, 27.96. 3, Adah, Shanley, 28.05.

400: 1, Levin, WF, 59.10. 2, Rone, GFRR, 1:00.74. 3, Brenner, Shanley, 1:03.19.

800: 1, Strandemo, South, 2:23.50. 2, Lindsay, GFC, 2:27.67. 3, Bostom, South, 2:31.35.

1,600: 1, Lindsay, GFC, 5:28.53. 2, Bostrom, South, 5:38.70. 3, Berntson, VC, 5:39.91.

3,200: 1, Bye, FD, 11:59.95. 2, Dufner, WF, 12:06.31. 3, Ackley, GFC, 12:39.22.

60 hurdles: 1, Klug, South, 9.37. 2, Jordan, Shanley, 10.09. 3, Uglem, FN, 10.13.

800 relay: 1, FN (Nyanfor, Pfau, Simonson, Larson) 1:51.30. 2, GFRR 1:52.67. 3, WF 1:52.83.

1,600 relay: 1, Shanley (Adah, Erie, Brenner, Vig), 4:22.69. 2, South (Erickson, Bostrom, Sailer, Taber), 4:29.24. 3 GFRR (Burian, Schreiner, Autry, Rone), 4:31.96.

3,200 relay: 1, Shanley (Backlund, Erie, Brenner, Vetter) 10:19.00. 2, WF 10:25.29. 3, FN 10:31.83.

High jump: 1, Larson, FN, 5-05.00. 2, Waite, WF, 4-11.00. 3, Goodman, South, 4-11.00.

Long jump: 1 Steffen, GFRR, 17-03.00. 2, Bruenjes, WF, 16-04.00. 3, Carlson, FD, 15-08.00.

Triple jump: 1, Bruenjes, WF, 35-08.00. 2, Brown, VC, 34-02.75. 3, Kornelson, South, 34-01.75.

Shot put: 1, Reller, GFC, 39-03.00. 2, Walker, WF, 37-01.50. 3, Moton, WF, 37-00.00.

Pole vault: 1, Ekman, Shanley, 9-00. 2, Enlow, GFRR, 8-06.00. 2, Stotz, WF, 8-06.00.