« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published April 03 2013

Scoreboard

BASKETBALL

D

Professional

Standings and schedule

NBA

WESTERN CONFERENCE

Northwest Division

W L Pct GB

x-Oklahoma City 54 20 .730 —

x-Denver 51 24 .680 3½

Utah 39 37 .513 16

Portland 33 41 .446 21

Minnesota 28 46 .378 26

Southwest Division

x-San Antonio 56 19 .747 —

x-Memphis 50 24 .676 5½

Houston 41 33 .554 14½

Dallas 36 38 .486 19½

New Orleans 26 48 .351 29½

Pacific Division

x-L.A. Clippers 49 26 .653 —

Golden State 42 32 .568 6½

L.A. Lakers 39 36 .520 10

Sacramento 27 47 .365 21½

Phoenix 23 51 .311 25½

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

x-New York 48 26 .649 —

x-Brooklyn 43 31 .581 5

x-Boston 39 36 .520 9½

Philadelphia 30 44 .405 18

Toronto 28 47 .373 20½

Southeast Division

z-Miami 58 16 .784 —

x-Atlanta 42 34 .553 17

Washington 28 47 .373 30½

Orlando 19 57 .250 40

Charlotte 18 57 .240 40½

Central Division

x-Indiana 48 27 .640 —

x-Chicago 40 33 .548 7

Milwaukee 36 38 .486 11½

Detroit 25 51 .329 23½

Cleveland 22 52 .297 25½

x-clinched playoff spot

z-clinched conference

Tuesday

Washington 90, Chicago 86

New York 102, Miami 90

L.A. Lakers 101, Dallas 81

Wednesday

Brooklyn 113, Cleveland 95

New York 95, Atlanta 82

Charlotte 88, Philadelphia 83

Toronto 88, Washington 78

Boston 98, Detroit 93

Minnesota 107, Milwaukee 98

San Antonio 98, Orlando 84

Denver 113, Utah 96

Memphis at Portland, late

Houston at Sacramento, late

New Orleans at Golden State, late

Phoenix at L.A. Clippers, late

Today

Chicago at Brooklyn, 6 p.m.

Dallas at Denver, 8 p.m.

San Antonio at Oklahoma City, 8:30 p.m.

Friday

Cleveland at Boston, 6:30 p.m.

Milwaukee at New York, 6:30 p.m.

Philadelphia at Atlanta, 6:30 p.m.

Orlando at Chicago, 7 p.m.

Toronto at Minnesota, 7 p.m.

Miami at Charlotte, 7 p.m.

Oklahoma City at Indiana, 7 p.m.

New Orleans at Utah, 8 p.m.

Golden State at Phoenix, 9 p.m.

Dallas at Sacramento, 9 p.m.

Memphis at L.A. Lakers, 9:30 p.m.

Houston at Portland, 9:30 p.m.

College men

Playoff pairings

NCAA tournament

FINAL FOUR

At The Georgia Dome

Atlanta

National Semifinals

Saturday

Louisville (33-5) vs. Wichita State (30-8), 5 p.m.

Michigan (30-7) vs. Syracuse (30-9), 7:30 p.m.

National Championship

Monday

Semifinal winners, 8 p.m.

National Invitation Tournament

At Madison Square Garden

New York

Semifinals

Tuesday

Baylor 76, BYU 70

Iowa 71, Maryland 60

Championship

Today

Baylor (22-14) vs. Iowa (25-12), 8 p.m.

College Basketball Invitational

Championship Series

(Best-of-3)

(x-if necessary)

Wednesday

George Mason 73, Santa Clara 66

Friday

Santa Clara (25-12) at George Mason (22-15), 6 p.m.

College women

Pairings

NCAA Tournament

FINAL FOUR

At New Orleans Arena

New Orleans

National Semifinals

Sunday

Louisville (28-8) vs. California (32-3), 5:30 p.m.

Notre Dame (35-1) vs. Connecticut (33-4), 7:30 p.m.

National Championship

Tuesday, April 9

Semifinal winners, 6:30 p.m.

HOCKEY

D

Professional

Standings and schedule

NHL

WESTERN CONFERENCE

Northwest Division

GP W L OT Pts GF GA

Minnesota 35 21 12 2 44 98 90

Vancouver 36 19 11 6 44 94 93

Edmonton 35 15 13 7 37 91 96

Calgary 34 13 17 4 30 94 118

Colorado 36 12 20 4 28 87 114

Central Division

Chicago 35 27 5 3 57 119 76

Detroit 36 18 13 5 41 94 94

St. Louis 34 18 14 2 38 98 94

Nashville 37 15 14 8 38 92 100

Columbus 36 15 14 7 37 87 97

Pacific Division

Anaheim 36 24 7 5 53 111 90

Los Angeles 36 20 13 3 43 104 91

San Jose 35 18 11 6 42 88 86

Phoenix 36 15 15 6 36 97 102

Dallas 35 16 16 3 35 94 107

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Pittsburgh 38 28 10 0 56 125 94

N.Y. Rangers 36 18 15 3 39 88 87

New Jersey 36 15 12 9 39 89 100

N.Y. Islanders 37 18 16 3 39 108 115

Philadelphia 36 16 17 3 35 100 111

Northeast Division

Montreal 36 23 8 5 51 114 89

Boston 35 23 8 4 50 100 77

Toronto 36 20 12 4 44 112 100

Ottawa 36 19 11 6 44 91 79

Buffalo 37 14 17 6 34 98 114

Southeast Division

Winnipeg 38 18 18 2 38 93 115

Washington 36 17 17 2 36 107 104

Carolina 35 16 17 2 34 96 106

Tampa Bay 35 15 18 2 32 112 106

Florida 37 12 19 6 30 91 127

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

Tuesday

Florida 3, Tampa Bay 2, SO

Boston 3, Ottawa 2

N.Y. Islanders 5, Winnipeg 2

Washington 5, Carolina 3

Buffalo 4, Pittsburgh 1

Nashville 3, Colorado 1

Phoenix 3, Los Angeles 1

Wednesday

N.Y. Rangers 6, Pittsburgh 1

Philadelphia 5, Montreal 3

Edmonton at Calgary, late

Dallas at Anaheim, late

Minnesota at San Jose, late

Today

New Jersey at Boston, 6 p.m.

Philadelphia at Toronto, 6 p.m.

N.Y. Islanders at Washington, 6 p.m.

Tampa Bay at Carolina, 6 p.m.

Winnipeg at Montreal, 6:30 p.m.

Columbus at Nashville, 7 p.m.

St. Louis at Chicago, 7:30 p.m.

Detroit at Phoenix, 9 p.m.

Edmonton at Vancouver, 9:30 p.m.

Minnesota at Los Angeles, 9:30 p.m.

Friday

Ottawa at Buffalo, 6 p.m.

N.Y. Rangers at Pittsburgh, 6 p.m.

Columbus at St. Louis, 7 p.m.

Detroit at Colorado, 8 p.m.

Dallas at Anaheim, 9 p.m.

Calgary at San Jose, 9:30 p.m.

Juniors

Standings and schedule

United States Hockey League

WESTERN CONFERENCE

W L OTL PTS

x-Sioux Falls 42 16 2 86

Fargo 36 17 7 79

Lincoln 36 21 3 75

Waterloo 34 21 4 72

Omaha 33 26 1 67

Des Moines 24 32 3 52

Tri-City 22 31 7 51

Sioux City 20 29 11 51

EASTERN CONFERENCE

W L OTL PTS

x-Dubuque 44 10 7 93

Green Bay 34 21 4 72

Muskegon 30 20 10 70

Youngstown 33 25 0 66

Chicago 26 29 4 56

Cedar Rapids 24 29 7 55

Team USA 20 34 5 45

Indiana 20 34 5 45

x–clinched playoff berth

Friday

Sioux Falls at Fargo, 7:35 p.m.

Tri-City at Sioux City

Youngstown at Team USA

Omaha at Lincoln

Green Bay at Muskegon

Cedar Rapids at Chicago

Waterloo at Dubuque

Saturday

Fargo at Sioux City, 7 p.m.

Youngstown at Chicago

Team USA at Indiana

Lincoln at Omaha

Cedar Rapids at Waterloo

Des Moines at Tri-City

Dubuque at Sioux Falls

Green Bay at Muskegon

Sunday

Youngstown at Indiana

Des Moines at Waterloo

College men

Pairings

FROZEN FOUR

At Pittsburgh

Thursday, April 11

Semifinals

UMass-Lowell (28-10-2) vs. Yale (20-12-3), 3:30 p.m.

Quinnipiac (29-7-5) vs. St. Cloud State (25-15-1), 7 p.m.

Championship

Saturday, April 13

Semifinal winners, 6 p.m.

SOCCER

D

Professional

Standings and schedule

MLS

EASTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

Montreal 4 1 0 12 6 4

Houston 3 1 0 9 8 4

Kansas City 2 1 2 8 6 3

Columbus 2 1 1 7 7 4

Philadelphia 2 2 0 6 5 6

New York 1 2 2 5 6 7

Toronto FC 1 2 1 4 5 6

D.C. 1 2 1 4 2 4

New England 1 2 1 4 1 2

Chicago 0 3 1 1 1 9

WESTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

FC Dallas 4 1 0 12 8 5

Chivas USA 3 1 1 10 10 7

Los Angeles 2 0 2 8 8 3

Real Salt Lake 2 2 1 7 5 5

San Jose 2 2 1 7 4 6

Vancouver 2 2 0 6 5 5

Portland 0 1 3 3 7 8

Colorado 0 3 2 2 4 7

Seattle 0 3 1 1 2 5

NOTE: Three points for victory, one point for tie.

Friday

D.C. United at Sporting Kansas City, 7:30 p.m.

Saturday

FC Dallas at Toronto FC, 3 p.m.

Philadelphia at Columbus, 4 p.m.

Real Salt Lake at Colorado, 6:30 p.m.

Houston at Portland, 9:30 p.m.

Vancouver at San Jose, 9:30 p.m.

Montreal at Los Angeles, 9:30 p.m., Postponed

Sunday

New York at Chicago, 4 p.m.

Chivas USA at Seattle FC, 10 p.m., Postponed

TRACK AND FIELD

D

High school boys

Minnesota

Late results Tuesday

Heart O’Lakes Conference meet

At Concordia

Team scores: Perham 119, Dilworth-Glyndon-Felton 115, Moorhead Park Christian 98, Pelican Rapids 80, Staples-Motley 61, West Central Area 49.5, Barnesville 47.

55: 1, Huber, SM, 7.02. 2, Reiswig, PC, 7.09. 3, Lutz, PC, 7.14.

200: 1, Huber, SM, 24.17. 2, Gutierrez, PR, 25.06. 3, Reiswig, PC, 25.12.

400: 1, Goedtke, B, 54.84. 2, Huebsch, P, 56.48. 3, Covington, P, 56.77.

800: 1, Dahms, P, 2:10.54. 2, Bekkerus, PR, 2:13.22. 3, Fuchs, DGF, 2:15.11.

1,600: 1, Bekkerus, PR, 4:49.73. 2, Beseman, P, 4:55.70. 3, Zetah, SM, 4:58.45.

3,200: 1, Hurley, P, 9:55.86. 2, Speicher, P, 10:02.19. 3, Sullivan, P, 11:00.60.

55 hurdles: 1, Moberg, PC, 8.63. 2, Tollefson, DGF, 9.14. 3, Goedtke, B, 9.48.

800 relay: 1, PC (Moberg, Lutz, Tompkins, Reiswig), 98.65. 2, B (Brandt, Strand, Bang, Goedtke), 1:43.06. 3, WCA (Kashmark, Kaye, Drechsel, Peterson), 1:43.06.

1,600 relay: 1, P (Covington, Hurley, Knutson, Dahms), 3:46.86. 2, PR (Romero, Bekkerus, Mazariegos, Gutierrez), 3:50.36. 3, DGF (Beyer, Fuchs, Leach, Tollefson), 3:52.24.

3,200 relay: 1, P (Beseman, Dahms, Carignan, Speicher), 8:25.95. 2, DGF (Crook, Leach, Cole, Fuchs), 8:25.92. 3, WCA (Olhoft, Schill, Paulson, Olson), 9:29.62.

High jump: 1, Nickel, PC, 6-4. 2, Huber, SM, 6-2. 3 (tie), Tollefson, DGF; Schack, WCA, 5-10.

Long jump: 1, Huber, SM, 21-3 ½. 2, Moberg, PC, 20-1. 3, Schack, WCA, 19-10 ¾.

Triple jump: 1, Moberg, PC, 41-6 ½. 2, Nickel, PC, 38-8 ½. 3, Tollefson, DGF, 38-3 ¾.

Discus: 1,

Shot put: 1, Johnk, DGF, 44-7. 2, Ramos, PR, 44-5. 3, Beach, SM, 39-8 ½.

Pole vault: 1, Schmitz, P, 11-6. 2 (tie), Jacobson, DGF; Dufault, DGF, 10.

High school girls

Minnesota

Late results Tuesday

Heart O’Lakes Conference meet

At Concordia

Team scores: Dilworth-Glyndon-Felton 132, Staples-Motley 101, Pelican Rapids 82, Barnesville 79, Perham 77, Moorhead Park Christian 59, West Central Area 54.

55: 1, Geiser, DGF, 8.114. 2, Wing, SM, 8.119. 3, Anderson, B, 8.24.

100: 1,

200: 1, Nepstad, PC, 27.51. 2, Haugrud, PR, 27.58. 3, Pearson, SM, 29.65.

400: 1, Haugrud, PR, 64.70. 2, Highness, DGF, 66.61. 3, Nelson, P, 68.09.

800: 1, B. Covington, P, 2:35.56. 2, Wald, PR, 2:44.00. 3, C. Covington, P, 2:45.43.

1,600: 1, Karels, P, 5:35.67. 2, Wald, PR, 5:48.50. 3, Bakken, PR, 5:52.63.

3,200: 1, VanKempen, WCA, 12:46.69. 2, Lageson, PC, 13:01.62. 3, Bakken, PR, 13:02.39.

55 hurdles: 1, Beachy, SM, 9.17. 2, Pearson, SM, 9.37. 3, Larson, PC, 9.47.

800 relay: 1, SM (Wing, Pearson, Peterson, Beachy), 1:55.43. 2, PC (Nepstad, Kjelland, Monson, Larson), 1:59.12. 3, DGF (Mercil, Rieder, Highness, Geiser), 1:59.48.

1,600 relay: 1, PR (French, Munson, Korf, Haugrud), 4:34.48. 2, DGF (Rieder, Mercil, Jacobson, Highness), 4:40.95.

3,200 relay: 1, PC (Sawchuk, Lageson, Dyer, Nepstad), 11:02.02. 2, WCA (A. VanKempen, Fernholz, Haraldson, H. VanKempen), 11:01.21. 3, SM (Peterson, O’Keefe, Nanik, Dumpprope), 11:09.10.

High jump: 1, Pearson, SM, 4-8. 2 (tie), Ash, DGF; Klefsaas, SM, 4-6.

Long jump: 1, Beachy, SM, 15-7. 2, Haugrud, PR, 15-2 ½. 3, Anderson, B, 14-9 ½.

Triple jump: 1, Bentow, DGF, 32-2. 2, Highness, DGF, 31-0. 3, H. VanKempen, WCA, 29-4.

Shot put: 1, M. Mercil, DGF, 36-11. 2, Haarstad, WCA, 32-6. 3, Bentley, B, 31-10.

Pole vault: 1, M. Mercil, DGF, 8. 2, Merkins, P, 7. 3, F. Mercil, DGF, 7.