« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published March 28 2013

Scoreboard

Basketball

D

Professional

Standings and schedule

NBA

WESTERN CONFERENCE

Northwest Division

W L Pct GB

x-Oklahoma City 53 19 .736 —

x-Denver 49 24 .671 4½

Utah 36 36 .500 17

Portland 33 38 .465 19½

Minnesota 25 45 .357 27

Southwest Division

x-San Antonio 54 17 .761 —

x-Memphis 47 24 .662 7

Houston 39 32 .549 15

Dallas 35 37 .486 19½

New Orleans 25 47 .347 29½

Pacific Division

x-L.A. Clippers 49 23 .681 —

Golden State 41 32 .562 8½

L.A. Lakers 37 36 .507 12½

Sacramento 27 46 .370 22½

Phoenix 23 50 .315 26½

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

x-New York 44 26 .629 —

x-Brooklyn 42 29 .592 2½

Boston 37 34 .521 7½

Philadelphia 28 43 .394 16½

Toronto 26 45 .366 18½

Southeast Division

y-Miami 56 15 .789 —

x-Atlanta 40 32 .556 16½

Washington 26 45 .366 30

Orlando 18 54 .250 38½

Charlotte 17 54 .239 39

Central Division

x-Indiana 46 27 .630 —

x-Chicago 39 31 .557 5½

Milwaukee 35 36 .493 10

Detroit 24 48 .333 21½

Cleveland 22 48 .314 22½

x-clinched playoff spot

y-clinched division

Wednesday

Boston 93, Cleveland 92

Charlotte 114, Orlando 108

Philadelphia 100, Milwaukee 92

Atlanta 107, Toronto 88

New York 108, Memphis 101

Chicago 101, Miami 97

Indiana 100, Houston 91

L.A. Lakers 120, Minnesota 117

L.A. Clippers 105, New Orleans 91

Oklahoma City 103, Washington 80

San Antonio 100, Denver 99

Utah 103, Phoenix 88

Sacramento 105, Golden State 98

Brooklyn 111, Portland 93

Thursday

Milwaukee 113, L.A. Lakers 103

Indiana 103, Dallas 78

Sacramento 117, Phoenix 103

Today

Washington at Orlando, 6 p.m.

Atlanta at Boston, 6:30 p.m.

Charlotte at New York, 6:30 p.m.

Philadelphia at Cleveland, 6:30 p.m.

Toronto at Detroit, 6:30 p.m.

Houston at Memphis, 7 p.m.

Oklahoma City at Minnesota, 7 p.m.

Miami at New Orleans, 7 p.m.

L.A. Clippers at San Antonio, 7:30 p.m.

Brooklyn at Denver, 8 p.m.

Utah at Portland, 9 p.m.

Saturday

Chicago at Dallas, 1 p.m.

Orlando at Atlanta, 6 p.m.

L.A. Clippers at Houston, 7 p.m.

Memphis at Minnesota, 7 p.m.

Charlotte at Philadelphia, 7 p.m.

Oklahoma City at Milwaukee, 7:30 p.m.

Brooklyn at Utah, 8 p.m.

Indiana at Phoenix, 9 p.m.

L.A. Lakers at Sacramento, 9 p.m.

Portland at Golden State, 9:30 p.m.

College men

Playoff pairings

NCAA tournament

EAST REGIONAL

Regional Semifinals

Thursday

At The Verizon Center

Washington

Marquette 71, Miami 61

Syracuse 61, Indiana 50

Regional Championship

Saturday

Marquette (26-8) vs. Syracuse (29-9), TBA

SOUTH REGIONAL

Regional Semifinals

Today

At Cowboys Stadium

Arlington, Texas

Kansas (31-5) vs. Michigan (28-7), 6:37 p.m.

Florida Gulf Coast (26-10) vs. Florida (28-7), 30 minutes following

Regional Championship

Sunday

Semifinal winners, TBA

MIDWEST REGIONAL

Regional Semifinals

Today

At Lucas Oil Stadium

Indianapolis

Louisville (31-5) vs. Oregon (28-8), 6:15 p.m.

Duke (29-5) vs. Michigan State (27-8), 30 minutes following

Regional Championship

Sunday

Semifinal winners, TBA

WEST REGIONAL

Regional Semifinals

Thursday

At The Staples Center

Los Angeles

Ohio State 73, Arizona 70

Wichita State 72, La Salle 58

Regional Championship

Saturday

Ohio State (29-7) vs. Wichita State (29-8) TBA

FINAL FOUR

At The Georgia Dome

Atlanta

National Semifinals

Saturday, April 6

Midwest champion vs. West champion, 6 or 7:30 p.m.

South champion vs. East champion, 6 or 7:30 p.m.

National Championship

Monday, April 8

Semifinal winners, 8 p.m.

National Invitation Tournament

Quarterfinals

Tuesday

Maryland 58, Alabama 57

Wednesday

Iowa 75, Virginia 64

BYU 79, Southern Mississippi 62

Baylor 79, Providence 68

At Madison Square Garden

New York

Semifinals

Tuesday, April 2

BYU (24-11) vs. Baylor (21-14), 6 p.m.

Maryland (25-12) vs. Iowa (24-12), 8:30 p.m.

Championship

Thursday, April 4

Semifinal winners, 8 p.m.

College Basketball Invitational

Semifinals

Wednesday

George Mason 62, Western Michigan 52

Santa Clara 81, Wright State 69

Championship Series

(Best-of-3)

(x-if necessary)

Monday, April 1

George Mason (21-14) vs. Santa Clara (24-11), TBA

Wednesday, April 3

George Mason vs. Santa Clara, TBA

Friday, April 5

x-George Mason vs. Santa Clara, TBA

CollegeInsider.com Tournament

Quarterfinals

Tuesday

East Carolina 70, Loyola (Md.) 58

Evansville 84, Canisius 83

Northern Iowa 90, Bradley 77

Wednesday

Weber State 83, Oral Roberts 74

Semifinals

Saturday

Evansville (21-14) at East Carolina (21-12), 4 p.m.

Sunday

Weber State (29-6) at Northern Iowa (21-14), 7 p.m.

Championship

Wednesday, April 3

TBD

College women

Pairings

NCAA Tournament

OKLAHOMA CITY REGIONAL

Regional Semifinals

Oklahoma City

Sunday

Oklahoma (24-10) vs. Tennessee (26-7), 3:35 p.m.

Baylor (34-1) vs. Louisville (26-8), 6:05 p.m.

Tuesday, April 2

Regional Championship

Semifinal winners

SPOKANE REGIONAL

Regional Semifinals

Spokane, Wash.

Saturday

Stanford (33-2) vs. Georgia (27-6), 8:04 p.m.

California (30-3) vs. LSU (22-11), 10:32 p.m.

Regional Championship

Monday, April 1

Semifinal winners

NORFOLK REGIONAL

Regional Semifinals

Norfolk, Va.

Sunday

Notre Dame (33-1) vs. Kansas (20-13), 11:04 a.m.

Duke (32-2) vs. Nebraska (25-8), 1:32 p.m.

Regional Championship

Tuesday, April 2

Semifinal winners

BRIDGEPORT REGIONAL

Regional Semifinals

Bridgeport, Conn.

Saturday

Delaware (32-3) vs. Kentucky (29-5), 11:04 a.m.

Connecticut (31-4) vs. Maryland (26-7), 1:30 p.m.

Regional Championship

Monday, April 1

Semifinal winners

FINAL FOUR

At New Orleans Arena

New Orleans

National Semifinals

Sunday, April 7

Oklahoma City champion vs. Spokane champion, 5:30 or 7 p.m.

Norfolk champion vs. Bridgeport champion, 5:30 or 7 p.m.

National Championship

Tuesday, April 9

Semifinal winners, 6:30 p.m.

High school boys

North Dakota

Awards

South-Central Conference

First team

Kidder County: Cole Scherbenske, Ryan Sand

Edgeley-Kulm-Montpelier: Logan Hanson

Central Prairie: Brett Williams

Ellendale: Adam White

South Border: Michael Jacobson, Hunter Pinke

Napoleon: Trent Fettig

Strasburg-Zeeland: Kyle Nieuwsma, Brody Nieuwsma, Cole Nieuwsma

Linton-HMB: Ryan Schneider, Mason Ryckman

Honorable mention

Kidder County: Jordan Leier

Edgeley-Kulm-Montpelier: Connor Entzi

Central Prairie: Alex Eissinger

Linton-HMB: Tyler Humann

High school girls

North Dakota

Awards

South-Central Conference

First team

Kidder County: Sadie Rohrich, Morgan Rohrich

Ellendale: Darcy Fuller, Madilyn Bommersbach

Central Prairie: Noelle Moser

South Border: Kallie Scherbenske, Madie Schnabel

Napoleon: Sheridon Dewald, Kendra Weigel

Strasburg-Zeeland: Courtney Bubach

Linton-HMB: Kaidra Larson, McKenna Flyberg

Honorable mention

Kidder County: Mary Nicholson

Edgeley-Kulm-Montpelier: Kelsey Feist, Olivia Anderson

Central Prairie: Madison Moldenhauer, Courtney Heupel, Jaycee Moldenhauer

Napoleon: Mariah Jangula

Strasburg-Zeeland: Ali Wolf

Linton-HMB: Alex Umber

Hockey

D

Professional

Standings and schedule

NHL

WESTERN CONFERENCE

Northwest Division

GP W L OT Pts GF GA

Vancouver 34 19 9 6 44 92 86

Minnesota 32 20 10 2 42 90 78

Edmonton 33 13 13 7 33 83 95

Calgary 32 13 15 4 30 89 108

Colorado 33 11 18 4 26 83 108

Central Division

Chicago 32 25 4 3 53 108 71

Detroit 33 17 11 5 39 90 83

St. Louis 33 17 14 2 36 94 93

Nashville 34 14 14 6 34 87 95

Columbus 34 13 14 7 33 79 92

Pacific Division

Anaheim 33 22 7 4 48 104 87

Los Angeles 33 19 12 2 40 97 82

San Jose 32 15 11 6 36 80 82

Dallas 32 15 14 3 33 87 97

Phoenix 34 14 15 5 33 92 98

EASTERN CONFERENCE

Atlantic Division

GP W L OT Pts GF GA

Pittsburgh 35 27 8 0 54 121 84

New Jersey 33 15 11 7 37 82 89

N.Y. Rangers 33 16 14 3 35 78 81

N.Y. Islanders 34 16 15 3 35 100 110

Philadelphia 33 13 17 3 29 87 103

Northeast Division

Montreal 33 21 7 5 47 104 83

Boston 32 21 7 4 46 94 72

Ottawa 34 19 9 6 44 89 72

Toronto 35 19 12 4 42 108 100

Buffalo 34 13 16 5 31 91 107

Southeast Division

Winnipeg 35 18 15 2 38 88 103

Carolina 32 15 15 2 32 89 96

Washington 33 15 17 1 31 94 93

Tampa Bay 33 14 18 1 29 105 99

Florida 35 10 19 6 26 85 123

NOTE: Two points for a win, one point for overtime loss.

Wednesday

Montreal 6, Boston 5, SO

Minnesota 4, Phoenix 3, OT

Calgary 4, Colorado 3

San Jose 4, Anaheim 0

Thursday

N.Y. Islanders 4, Philadelphia 3, SO

Florida 5, Buffalo 4, SO

Toronto 6, Carolina 3

Pittsburgh 4, Winnipeg 0

Ottawa 3, N.Y. Rangers 0

Phoenix 7, Nashville 4

Los Angeles 4, St. Louis 2

Edmonton 6, Columbus 4

Vancouver 4, Colorado 1

Detroit at San Jose, late

Today

New Jersey at Tampa Bay, 6:30 p.m.

Minnesota at Dallas, 7:30 p.m.

Anaheim at Chicago, 7:30 p.m.

Columbus at Calgary, 8 p.m.

Saturday

Boston at Philadelphia, noon.

N.Y. Islanders at Pittsburgh, noon.

Nashville at Colorado, 2 p.m.

Carolina at Winnipeg, 2 p.m.

Toronto at Ottawa, 6 p.m.

N.Y. Rangers at Montreal, 6 p.m.

Washington at Buffalo, 6 p.m.

New Jersey at Florida, 6:30 p.m.

Los Angeles at Minnesota, 7 p.m.

Vancouver at Edmonton, 9 p.m.

Phoenix at San Jose, 9:30 p.m.

Juniors

Standings and schedule

United States Hockey League

WESTERN CONFERENCE

W L OTL PTS

x-Sioux Falls 42 14 2 86

Fargo 35 16 7 77

Lincoln 34 21 3 71

Waterloo 31 21 4 66

Omaha 32 25 1 65

Tri-City 22 29 7 51

Des Moines 23 32 3 49

Sioux City 19 28 11 49

EASTERN CONFERENCE

W L OTL PTS

x-Dubuque 41 10 7 89

Green Bay 34 19 4 72

Muskegon 30 19 10 70

Youngstown 33 23 0 66

Chicago 24 29 4 52

Cedar Rapids 22 29 7 51

Indiana 20 33 5 45

x–clinched playoff berth

Wednesday

Chicago 5, Indiana 3

Thursday

Cedar Rapids 5, Team USA 1

Today

Fargo at Des Moines, 7:05 p.m.

Lincoln at Sioux City

Tri-City at Waterloo

Team USA at Green Bay

Omaha at Sioux Falls

Chicago at Muskegon

Cedar Rapids at Youngstown

Indiana at Dubuque

Saturday

Fargo at Waterloo, 7:05 p.m.

Omaha at Sioux City

Team USA at Chicago

Team USA at Green Bay

Indiana at Dubuque

Tri-City at Des Moines

Lincoln at Sioux Falls

Cedar Rapids at Youngstown

College men

Pairings

NCAA tournament

East Regional

At Providence, R.I.

Semifinals

Saturday

Quinnipiac (27-7-5) vs. Canisius (19-18-5), 4:30 p.m.

Union (NY) (21-12-5) vs. Boston College (22-11-4), 8 p.m.

Championship

Sunday

Quinnipiac-Canisius winner vs. Union (NY)-Boston College winner, 5:30 p.m.

Midwest Regional

At Toledo, Ohio

Saturday

St. Cloud State (23-15-1) vs. Notre Dame (25-12-3), 12:30 p.m.

Miami (Ohio) (24-11-5) vs. Minnesota St. (Mankato) (24-13-3), 4 p.m.

Championship

Sunday

St. Cloud State-Notre Dame winner vs. Miami (Ohio)-Minnesota St. (Mankato) winner, 3 p.m.

Northeast Regional

At Manchester, N.H.

Semifinals

Today

Mass.-Lowell (26-10-2) vs. Wisconsin (22-12-7), 3:30 p.m.

Denver (20-13-5) vs. New Hampshire (19-11-7), 7 p.m.

Championship

Saturday

Mass.-Lowell-Wisconsin winner vs. Denver-New Hampshire winner, 5:30 p.m.

West Regional

At Grand Rapids, Mich.

Semifinals

Today

Yale (18-12-3) vs. Minnesota (26-8-5), 1 p.m.

North Dakota (21-12-7) vs. Niagara (23-9-5), 4:30 p.m.

Championship

Saturday

Yale-Minnesota winner vs. North Dakota-Niagara winner, 3 p.m.

FROZEN FOUR

At Pittsburgh

Thursday, April 11

Semifinals

East champion vs. Midwest champion, TBA

Northeast champion vs. West champion, TBA

Saturday, April 13

Semifinal winners, TBA

Baseball

D

Professional

Schedule

MLB spring training

Thursday’s Games

Atlanta 2, Houston (ss) 0

Houston (ss) 11, Detroit 4

Philadelphia 7, Toronto 2

St. Louis 1, Miami 0

Pittsburgh 2, N.Y. Yankees 1

Washington 5, N.Y. Mets 1

Seattle 6, Chicago Cubs 4

San Diego 6, Cleveland 4

Arizona 9, Texas 3

Kansas City 8, Cincinnati 3

Milwaukee 6, Colorado 2

Baltimore 4, Tampa Bay 4, tie, 10 innings

Boston 6, Minnesota 1

L.A. Dodgers 3, L.A. Angels 0

Oakland at San Francisco, late

Today’s Games

St. Louis vs. N.Y. Mets at Port St. Lucie, Fla., 11:10 a.m.

Tampa Bay vs. Detroit at Lakeland, Fla., 12:05 p.m.

Boston vs. Minnesota at Fort Myers, Fla., 12:05 p.m.

N.Y. Yankees at Washington, 1:05 p.m.

Cleveland vs. Kansas City at Surprise, Ariz., 2:05 p.m.

Toronto at Philadelphia, 6:05 p.m.

Chicago Cubs at Houston, 7:05 p.m.

San Diego vs. Texas at San Antonio, Texas, 7:05 p.m.

Chicago White Sox at Milwaukee, 7:10 p.m.

Cincinnati vs. Arizona at Scottsdale, Ariz., 8:40 p.m.

L.A. Angels at L.A. Dodgers, 9:10 p.m.

Oakland at San Francisco, 9:15 p.m.

Tennis

D

College women

Results Thursday

Minnesota State-Mankato 9,

Minnesota State Moorhead 0

Singles: 1, Dohmen, Mankato, def. Galstad 6-0, 6-3. 2, McCann, Mankato, def. M. Smith 6-2, 6-2. 3, Bakke, Mankato, def. Wood 6-3, 6-1. 4, Haakedahl, Mankato, def. LaCoursiere 6-1, 6-1. 5, Sanvik, Mankato, def. Emerson 6-1, 6-0. 6, Ronney, Mankato, def. McNary 6-2, 6-0.

Doubles: 1, Dohmen/Bakke, Mankato, def. M. Smith/C. Smith 8-2. 2, McCann/Ronney, Mankato, def. McNary/Emerson 8-2. 3, Robb/Haakedahl, Mankato, def. Wood/Schmidt 8-2.

soccer

D

Professional

Standings and schedule

MLS

EASTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

Montreal 4 0 0 12 6 2

Columbus 2 1 1 7 7 4

Houston 2 1 0 6 6 4

Philadelphia 2 1 0 6 4 4

Sporting K.C. 1 1 2 5 4 3

D.C. 1 2 1 4 2 4

New England 1 1 1 4 1 1

Toronto FC 1 2 0 3 3 4

New York 0 2 2 2 4 6

Chicago 0 3 1 1 1 9

WESTERN CONFERENCE

W L T Pts GF GA

FC Dallas 3 1 0 9 7 5

Chivas USA 2 1 1 7 8 6

Los Angeles 2 0 1 7 6 1

San Jose 2 1 1 7 4 4

Vancouver 2 1 0 6 4 3

Real Salt Lake 1 2 1 4 3 4

Portland 0 1 2 2 5 6

Colorado 0 3 1 1 2 5

Seattle 0 2 1 1 1 3

NOTE: Three points for victory, one point for tie.

Saturday

Los Angeles at Toronto FC, 1 p.m.

Philadelphia at New York, 2:30 p.m.

FC Dallas at New England, 3 p.m.

Portland at Colorado, 5 p.m.

Montreal at Sporting Kansas City, 7:30 p.m.

San Jose at Houston, 7:30 p.m.

Seattle FC at Real Salt Lake, 8 p.m.

Vancouver at Chivas USA, 9:30 p.m.