« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published March 21 2013

Scoreboard

Basketball

D

Professional

Schedule

NBA

Thursday

Portland 99, Chicago 89

Denver 101, Philadelphia 100

Sacramento 101, Minnesota 98

Today

New York at Toronto, 6 p.m.

Milwaukee at Indiana, 6 p.m.

Oklahoma City at Orlando, 6 p.m.

Portland at Atlanta, 6:30 p.m.

Detroit at Miami, 6:30 p.m.

Cleveland at Houston, 7 p.m.

Memphis at New Orleans, 7 p.m.

Boston at Dallas, 7:30 p.m.

Utah at San Antonio, 7:30 p.m.

Minnesota at Phoenix, 9 p.m.

Washington at L.A. Lakers, 9:30 p.m.

College men

Playoff pairings

NCAA Tournament

EAST REGIONAL

Second Round

Thursday

At Rupp Arena

Lexington, Ky.

Butler 68, Bucknell 56

Marquette 59, Davidson 58

At HP Pavilion

San Jose, Calif.

California 64, UNLV 61

Syracuse (26-9) vs. Montana (25-6), 30 minutes following

Today

At UD Arena

Dayton, Ohio

N.C. State (24-10) vs. Temple (23-9), 12:40 p.m.

Indiana (27-6) vs. James Madison (21-14), 30 minutes following

At The Frank Erwin Center

Austin, Texas

Miami (27-6) vs. Pacific (22-12), 1:10 p.m.

Illinois (22-12) vs. Colorado (21-11), 30 minutes following

Third Round

Saturday

At Rupp Arena

Lexington, Ky.

Marquette (24-8) vs. Butler (27-8)

At HP Pavilion

San Jose, Calif.

Syracuse-Montana winner vs. California (21-11)

Sunday

At UD Arena

Dayton, Ohio

Indiana-James Madison winner vs. N.C. State-Temple winner

At The Frank Erwin Center

Austin, Texas

Miami-Pacific winner vs. Illinois-Colorado winner

SOUTH REGIONAL

Second Round

Thursday

At The Palace of Auburn Hills

Auburn Hills, Mich.

Michigan 71, South Dakota State 56

VCU 88, Akron 42

Today

At Wells Fargo Center

Philadelphia

Georgetown (25-6) vs. Florida Gulf Coast (24-10), 5:50 p.m.

San Diego State (22-10) vs. Oklahoma (20-11), 30 minutes following

At The Sprint Center

Kansas City, Mo.

North Carolina (24-10) vs. Villanova (20-13), 6:20 p.m.

Kansas (29-5) vs. Western Kentucky (20-15), 30 minutes following

At The Frank Erwin Center

Austin, Texas

Florida (26-7) vs. Northwestern State (23-8), 6:27 p.m.

UCLA (25-9) vs. Minnesota (20-12), 30 minutes following

Third Round

Saturday, March 23

At The Palace of Auburn Hills

Auburn Hills, Mich.

Michigan (27-7) vs. VCU (27-8)

Sunday, March 24

At Wells Fargo Center

Philadelphia

Georgetown-Florida Gulf Coast winner vs. San Diego State-Oklahoma winner

At The Sprint Center

Kansas City, Mo.

Kansas-Western Kentucky winner vs. North Carolina-Villanova winner

At The Frank Erwin Center

Austin, Texas

Florida-Northwestern State winner vs. UCLA-Minnesota winner

MIDWEST REGIONAL

Second Round

Thursday

At Rupp Arena

Lexington, Ky.

Louisville 79, N.C. A&T 48

Colorado State 84, Missouri 72

At The Palace of Auburn Hills

Auburn Hills, Mich.

Michigan State 65, Valparaiso 54

Memphis 54, Saint Mary’s (Cal) 52

At HP Pavilion

San Jose, Calif.

Saint Louis 64, New Mexico State 44

Oregon 68, Oklahoma State 55

Today

At Wells Fargo Center

Philadelphia

Duke (27-5) vs. Albany (N.Y.) (24-10), 11:15 a.m.

Creighton (27-7) vs. Cincinnati (22-11), 30 minutes following

Third Round

Saturday, March 23

At Rupp Arena

Lexington, Ky.

Louisville (30-5) vs. Colorado State (26-8)

At The Palace of Auburn Hills

Auburn Hills, Mich.

Michigan State (26-8) vs. Memphis (31-4)

At HP Pavilion

San Jose, Calif.

Saint Louis (28-6) vs. Oregon (27-8)

Sunday

At Wells Fargo Center

Philadelphia

Duke-Albany (N.Y.) winner vs. Creighton-Cincinnati winner

WEST REGIONAL

Second Round

Thursday

At EnergySolutions Arena

Salt Lake City

Wichita State 73, Pittsburgh 55

Gonzaga 64, Southern 58

Arizona 81, Belmont 64

Harvard 68, New Mexico 62

Today

At UD Arena

Dayton, Ohio

Ohio State (26-7) vs. Iona (20-13), 6:15 p.m.

Notre Dame (25-9) vs. Iowa State (22-11), 30 minutes following

At The Sprint Center

Kansas City, Mo.

Wisconsin (23-11) vs. Mississippi (26-8), 11:40 a.m.

Kansas State (27-7) vs. La Salle (22-9), 30 minutes following

Third Round

Saturday

At EnergySolutions Arena

Salt Lake City

Gonzaga (32-2) vs. Wichita State (27-8)

Harvard (20-9) vs. Arizona (26-7)

Sunday

At UD Arena

Dayton, Ohio

Ohio State-Iona winner vs. Notre Dame-Iowa State winner

At The Sprint Center

Kansas City, Mo.

Kansas State-La Salle winner vs. Wisconsin-Mississippi winner

National Invitation Tournament

Glance

Second Round

Thursday

Maryland 62, Denver 52

Today

Arizona State (22-12) at Baylor (19-14), 7 p.m.

Stony Brook (25-7) at Iowa (22-12), 8:30 p.m.

Saturday

Stanford (19-14) at Alabama (22-12), 11 a.m.

Sunday

St. John’s (17-15) at Virginia (22-11), 10 a.m.

Monday, March 25

Robert Morris (24-10) at Providence (18-14), 6 p.m.

Mercer (24-11) at BYU (22-11), 8 p.m.

Louisiana Tech (27-6) at Southern Mississippi (26-9), 9 p.m.

Quarterfinals

Saturday, March 26 or Sunday, March 27

Robert Morris-Providence winner vs. Arizona State-Baylor winner, TBA

Southern Mississippi-Louisiana Tech winner vs. BYU-Mercer winner, TBA

Alabama-Stanford winner vs. Maryland (24-12), TBA

Virginia-St. John’s winner vs. Iowa-Stony Brook winner, TBA

College women

Pairings

NCAA tournament

OKLAHOMA CITY REGIONAL

First Round

Saturday

Columbus, Ohio

Oklahoma (22-10) vs. Central Michigan (21-11), 11:10 a.m.

UCLA (25-7) vs. Stetson (24-8), 30 minutes following

Knoxville, Tenn.

Syracuse (24-7) vs. Creighton (24-7), 10:20 a.m.

Tennessee (24-7) vs. Oral Roberts (18-12), 30 minutes following

Sunday

Waco, Texas

Florida St.(22-9) vs. Princeton (22-6), 4:10 p.m.

Baylor (32-1) vs. Prairie View (17-14), 30 minutes following

Louisville, Ky.

Purdue (24-8) vs. Liberty (27-6), 11:10 a.m.

Louisville (24-8) vs. Middle Tennessee (25-7), 30 minutes following

SPOKANE REGIONAL

First Round

Saturday

Spokane, Wash.

Iowa State (23-8) vs. Gonzaga (27-5), 3:15 p.m.

Georgia (25-6) vs. Montana (23-7), 30 minutes following

Lubbock, Texas

California (28-3) vs. Fresno State (24-8), 3:30 p.m.

Texas Tech (21-10) vs. South Florida (21-10), 30 minutes following

Sunday

Stanford, Calif.

Stanford (31-2) vs. Tulsa (16-16), 5:20 p.m.

Michigan (21-10) vs. Villanova (21-10), 30 minutes following

Baton Rouge, La.

Penn State (25-5) vs. Cal Poly (21-10), 4:10 p.m.

LSU (20-11) vs. Green Bay (29-2), 30 minutes following

NORFOLK REGIONAL

First Round

Saturday

Boulder, Colo.

South Carolina (24-7) vs. South Dakota State (25-7), 3:10 p.m.

Colorado (25-6) vs. Kansas (18-13), 30 minutes following

College Station, Texas

Texas A&M (24-9) vs. Wichita State (24-9), 3:05 p.m.

Nebraska (23-8) vs. Chattanooga (29-3), 30 minutes following

Sunday

Iowa City

Notre Dame (31-1) vs. UT-Martin (19-14), 4:05 p.m.

Miami (21-10) vs. Iowa (20-12), 30 minutes following

Durham, N.C.

Duke (30-2) vs. Hampton (28-5), 11:05 a.m.

Oklahoma State (21-10) vs. DePaul (21-11), 30 minutes following

BRIDGEPORT REGIONAL

First Round

Saturday

Storrs, Conn.

Vanderbilt (20-11) vs. Saint Joseph’s (23-8), 10:05 a.m.

Connecticut (29-4) vs. Idaho (17-15), 30 minutes following

College Park, Md.

Maryland (24-7) vs. Quinnipiac (30-2), 10:15 a.m.

Michigan State (24-8) vs. Marist (26-6), 30 minutes following

Sunday

Newark, N.J

Delaware (30-3) vs. West Virginia (17-13), 11:15 a.m.

North Carolina (28-6) vs. Albany (NY) (27-3), 30 minutes following

Queens, N.Y.

Kentucky (27-5) vs. Navy (21-11), 11:05 a.m.

Dayton (27-2) vs. St. John’s (18-12), 30 minutes following

High school boys

Minnesota

Pairings

Class 4A state tournament

Thursday

Semifinals

At Target Center, Minneapolis

5) Apple Valley 62, Eden Prairie 55

6) Park Center 66, Edina 44

Saturday

Third place

At Concordia-St. Paul

No. 5 Eden Prairie (22-9) vs. No. 3 Edina (23-8) 4 p.m.

Championship

At Target Center, Minneapolis

Championship: No. 1 Apple Valley (30-1) vs. No. 2 Park Center (28-3), 8 p.m.

Class 3A state tournament

Thursday

Semifinals

At Target Center, Minneapolis

5) DeLaSalle 86, St. Paul Johnson 59

6) Austin 68, Marshall 62 (OT)

Saturday

Third place

At Concordia-St. Paul

No. 5 St. Paul Johnson (22-8) vs. No. 3 Marshall (28-3), 2 p.m.

Championship

At Target Center, Minneapolis

Championship: No. 1 DeLaSalle (29-1) vs. No. 2 Austin (30-0), 6 p.m.

Class 2A state tournament

Today

Semifinals

At Target Center, Minneapolis

5) No. 1 Minnehaha Academy (24-6) vs. No. 5 Annandale (26-4), 6 p.m.

6) No. 2 Litchfield (25-5) vs. Esko (27-4), 8 p.m.

Saturday

Third place

At Concordia-St. Paul

Game 5 loser vs. Game 6 loser, Noon

Championship

At Target Center, Minneapolis

Championship: Game 5 winner vs. Game 6 winner, 2 p.m.

Class 1A state tournament

Thursday

At Williams Arena, Minneapolis

1) Maranatha Christian 61, Mountain Lake Area 44

2) Rushford-Peterson 72, Lakeview Christian Academy 54

3) Upsala 71, Battle Lake 60

4) Walker-Hackensack-Akeley 68, Southwest Minnesota Christian 38

Today

Semifinals

At Target Center, Minneapolis

5) No. 1 Maranatha Christian Academy (30-1) vs. No. 4 Rushford-Peterson (27-3), Noon

6) No. 2 Upsala (31-0) vs. Walker-Hackensack-Akeley (28-2), 2 p.m.

Saturday

Third place

At Concordia-St. Paul

Game 5 loser vs. Game 6 loser, 10 a.m.

Championship

At Target Center, Minneapolis

Championship: Game 5 winner vs. Game 6 winner, Noon

High school girls

North Dakota

Pairings

Class B state tournament

At Fargodome

Thursday

1) Napoleon 61, Beach 55

2) Central Cass 70, Grant County 37

3) Thompson 58, New Town 52

4) Minot Ryan 58, Benson County 53

Today

Consolation semifinals

5) Beach vs. Grant County, 1 p.m.

6) New Town vs. Benson County, 3 p.m.

Championship semifinals

7) Napoleon vs. Central Cass, 6:30 p.m.

8) Thompson vs. Minot Ryan, 8:30 p.m.

Hockey

D

Professional

Schedule

NHL

Thursday

Buffalo 5, Toronto 4, SO

Montreal 5, N.Y. Islanders 2

Florida 3, N.Y. Rangers 1

New Jersey 4, Carolina 1

Boston 2, Ottawa 1

Washington 4, Winnipeg 0

Nashville 5, Calgary 3

Vancouver at Phoenix, late

Dallas at Los Angeles, late

Today

Pittsburgh at N.Y. Islanders, 6 p.m.

Calgary at Columbus, 6 p.m.

Washington at Winnipeg, 6 p.m.

Detroit at Anaheim, 9 p.m.

Juniors

Schedule

United States Hockey League

Thursday

Youngstown 5, Indiana 1

Today

Fargo at Waterloo, 7:05 p.m.

Sioux City at Green Bay

Sioux Falls at Lincoln

Dubuque at Cedar Rapids

Indiana at Youngstown

Chicago at Muskegon

Des Moines at Tri-City

College men

Pairings

WCHA Final Five

At Xcel Energy Center, St. Paul

Thursday

Wisconsin 7, MSU-Mankato 2

Colorado College 4, North Dakota 3 (OT)

Today

St. Cloud State vs. Wisconsin, 2:07 p.m.

Minnesota vs. Colorado College/North Dakota winner, 7:07 p.m.

College women

Playoff pairings

NCAA Division I tournament

Semifinals

Today

At Ridder Arena, Minneapolis

Minnesota vs. No. 4 Boston College

Mercyhurst vs. No. 3 Boston

Baseball

D

Professional

Schedule

MLB spring training

Thursday

Toronto 3, Tampa Bay 1

St. Louis 3, N.Y. Mets 2

Chicago White Sox 8, Milwaukee 3

Oakland 10, Cincinnati 9

L.A. Dodgers 5, Chicago Cubs (ss) 4

Cleveland 5, Arizona 4

Houston 7, Detroit 2

Atlanta 4, Washington 3

Boston 6, Philadelphia 1

Baltimore 0, Pittsburgh 0, tie, 10 innings

Minnesota 6, N.Y. Yankees 1

Texas 10, L.A. Angels 9

Colorado vs. San Francisco at Scottsdale, Ariz., late

Chicago Cubs (ss) vs. Seattle at Peoria, Ariz., late

golf

D

Professional

Results Thursday

PGA

At Orlando, Fla.

Yardage: 7,419 Par: 72 (36-36)

(a-amateur)

First Round

Justin Rose 32-33–65 -7

John Huh 36-31–67 -5

John Rollins 34-34–68 -4

Brad Fritsch 32-36–68 -4

Charley Hoffman 36-33–69 -3

Ryo Ishikawa 35-34–69 -3

Tiger Woods 34-35–69 -3

Nick Watney 35-34–69 -3

Sean O’Hair 33-36–69 -3

Thorbjorn Olesen 35-34–69 -3

Bill Haas 32-37–69 -3

Jimmy Walker 35-34–69 -3

Gonzalo Fdez-Castano 35-34–69 -3

Ben Kohles 37-32–69 -3

LPGA

At Carlsbad, Calif.

First Round

a-denotes amateur

Jane Park 32-34–66 -6

Caroline Hedwall 30-37–67 -5

Karrie Webb 32-35–67 -5

Jessica Korda 33-35–68 -4

Giulia Sergas 36-32–68 -4

Amanda Blumenherst 34-35–69 -3

Paula Creamer 34-35–69 -3

Austin Ernst 34-35–69 -3

Jodi Ewart Shadoff 34-35–69 -3

Haeji Kang 34-35–69 -3

Mo Martin 34-35–69 -3

Se Ri Pak 34-35–69 -3

Inbee Park 35-34–69 -3

Beatriz Recari 34-35–69 -3