« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Published March 02 2013

Scoreboard

Basketball

D

Professional

Schedule

NBA

Saturday

Philadelphia 104, Golden State 97

Chicago 96, Brooklyn 85

Milwaukee 122, Toronto 114, OT

Minnesota at Portland, late

Today

Miami at New York, noon.

Oklahoma City at L.A. Clippers, 2:30 p.m.

Charlotte at Sacramento, 5 p.m.

Memphis at Orlando, 5 p.m.

Philadelphia at Washington, 5 p.m.

Dallas at Houston, 6 p.m.

Detroit at San Antonio, 6 p.m.

Chicago at Indiana, 7 p.m.

Atlanta at L.A. Lakers, 8:30 p.m.

College men

Standings and schedule

Big Ten

Saturday

Minnesota 73, Penn State 44

Indiana 73, Iowa 60

Illinois 72, Nebraska 65

Today

Michigan State at Michigan

Purdue at Wisconsin

Summit League

Conf. All

South Dakota State 13-3 22-8

Western Illinois 12-3 20-7

North Dakota State 11-4 20-8

Oakland 10-5 16-14

Nebraska-Omaha 6-9 10-19

IPFW 6-9 14-16

South Dakota 4-10 9-18

UMKC 4-11 7-23

IUPUI 1-13 6-23

Saturday

North Dakota State 84, Omaha 57

Fort Wayne 74, Oakland 72

Kansas City 48, IUPUI 44

Western Illinois 61, South Dakota 59

End of regular season

Big Sky

Saturday

North Dakota 78, Eastern Washington 74

Weber State 80, Northern Arizona 78, OT

Sacramento State 53, Idaho State 52

Montana 71, Montana State 68

Northern Colorado at Portland State

Monday, March 4

Montana at Southern Utah

Playoff pairings

Summit League tournament

At Sioux Falls, S.D.

Quarterfinals

Saturday, March 9

1) No. 1 South Dakota State vs. No. 8 IUPUI, 6 p.m.

2) No. 2 Western Illinois vs. No. 7 South Dakota, 8:30 p.m.

Sunday, March 10

3) No. 4 Oakland vs. No. 5 Indiana Purdue-Fort Wayne, 6 p.m.

4) No. 3 North Dakota State vs. No. 6 Missouri-Kansas City, 8:30 p.m.

Northern Sun Intercollegiate Conference Tournament

Saturday

Quarterfinals

At higher seed

9) No. 4S Upper Iowa 73, No. 1N St. Cloud State 55

10) No. 3N Bemidji State 74, No. 2S Winona State 72

11) No. 4N Minnesota State Moorhead 87, No. 1S Minnesota State-Mankato 63

12) No. 3S Augustana 85, No. 2N Northern State 61

Semifinals

Friday, March 8

At Rochester, Minn.

13) No. 4S Upper Iowa vs. No. 3N Bemidji State, 2:30 p.m.

14) No. 4N Minnesota State Moorhead vs. No. 3S Augustana, 7:30 p.m.

NJCAA Region XIII tournament

Monday, March 4

Championship

Williston State at North Dakota State College of Science, 7 p.m.

Results Saturday

The AP Top 25

1. Indiana (25-4) beat Iowa 73-60. Next: vs. No. 16 Ohio State, Tuesday.

2. Gonzaga (29-2) beat Portland 81-52. Next: WCC semifinals.

3. Duke (25-4) beat No. 5 Miami 79-76. Next: vs. Virginia Tech, Tuesday.

5. Miami (23-5) lost to No. 3 Duke 79-76. Next: vs. Georgia Tech, Wednesday.

6. Kansas (25-4) beat West Virginia 91-65. Next: vs. Texas Tech, Monday.

7. Georgetown (23-4) beat Rutgers 64-51. Next: at Villanova, Wednesday.

8. Florida (23-5) beat Alabama 64-52. Next: vs. Vanderbilt, Wednesday.

10. Louisville (24-5) beat No. 12 Syracuse 58-53. Next: vs. Cincinnati, Monday.

11. Arizona (23-6) lost to UCLA 74-69. Next: vs. Arizona State.

12. Syracuse (22-7) lost to No. 10 Louisville 58-53. Next: vs. DePaul, Wednesday.

13. Kansas State (24-5) beat Baylor 64-61. Next: vs. TCU, Tuesday.

14. New Mexico (25-4) beat Wyoming 53-42. Next: at Nevada, Wednesday.

15. Oklahoma State (22-6) beat Texas 78-65. Next: at Iowa State, Wednesday.

18. Saint Louis (23-5) beat George Washington 66-58. Next: at Xavier, Wednesday.

19. Memphis (25-4) beat UCF 76-67. Next: at UTEP, Tuesday.

20. Butler (22-7) lost to VCU 84-52. Next: at UMass, Thursday.

21. Notre Dame (22-7) lost to No. 22 Marquette 72-64. Next: vs. St. John’s, Tuesday.

22. Marquette (21-7) beat No. 21 Notre Dame 72-64. Next: at Rutgers, Tuesday.

25. Louisiana Tech (26-3) beat San Jose State 88-61. Next: at New Mexico State, Thursday.

College women

Standings and schedule

Big Ten

Today

Minnesota at Indiana, 1 p.m.

Wisconsin at Michigan State

Illinois at Purdue

Iowa at Northwestern

Michigan at Ohio State

Penn State at Nebraska

End of regular season

Summit League

Conf. All

South Dakota State 13-2 21-7

IUPUI 11-4 18-10

South Dakota 10-6 15-4

IPFW 8-6 12-14

Nebraska-Omaha 6-9 16-11

North Dakota State 6-9 10-17

Western Illinois 5-9 12-15

UMKC 5-10 9-19

Oakland 3-12 9-18

Saturday

Omaha 68, Kansas City 41

Fort Wayne 67, IUPUI 82

Western Illinois 64, Oakland 53

South Dakota State 94, North Dakota State 70

End of regular season

Big Sky

Saturday

Eastern Washington 67, North Dakota 58

Idaho State 81, Sacramento State 61

Northern Colorado 63, Portland State 48

Montana 58, Montana State 55

Northern Arizona 65, Weber State 49

Monday, March 4

Southern Utah at Montana State

Playoff pairings

Summit League tournament

At Sioux Falls, S.D.

Quarterfinals

Saturday, March 9

1) No. 1 South Dakota State vs. No. 8 IUPUI, 6 p.m.

2) No. 2 Western Illinois vs. No. 7 South Dakota, 8:30 p.m.

Sunday, March 10

3) No. 4 Oakland vs. No. 5 Indiana Purdue-Fort Wayne, 6 p.m.

4) No. 3 North Dakota State vs. No. 6 Missouri-Kansas City, 8:30 p.m.

Semifinals

Monday, March 11

5) Game 1 winner vs. Game 2 winner, 6 p.m.

6) Game 3 winner vs. Game 4 winner, 8:30 p.m.

Championship

Tuesday, March 12

7) Game 5 winner vs. Game 6 winner, 8 p.m.

NSIC tournament

Quarterfinals

Saturday

At higher seed

9) No. 4S Winona State 47, No. 1N St. Cloud State 45

10) No. 3N Minnesota State Moorhead 75, No. 2S Minnesota State-Mankato 57

11) No. 1S Concordia-St. Paul 80, No. 4N Northern State 65

12) No. 3S Augustana 74, No. 2N Mary 59

Semifinals

Friday, March 8

At Rochester, Minn.

13) No. 4S Winona State vs. No. 3N Minnesota State Moorhead

14) No. 1S Concordia-St. Paul vs. No. 3S Augustana, 5 p.m.

Championship

Saturday, March 9

At Rochester, Minn.

15) Game 13 winner vs. Game 14 winner, 3 p.m.

Results Saturday

The AP Top 25

1. Baylor (28-1) beat West Virginia 80-49. Next: vs. Kansas State, Monday.

2. Notre Dame (27-1) beat Providence 92-57. Next: vs. No. 3 UConn, Monday.

3. UConn (27-2) beat South Florida 85-51. Next: at No. 2 Notre Dame, Monday.

4. Stanford (28-2) beat Washington State 72-50. Next: Pac-12 tournament.

6. California (27-2) beat Washington 78-50. Next: Pac-12 tournament.

21. Green Bay (23-2) at Illinois-Chicago. Next: vs. Loyola of Chicago, Tuesday.

22. Syracuse (22-6) lost to Villanova 77-75, 3OT. Next: vs. No. 16 Louisville, Monday.

23. Iowa State (20-7) lost to TCU 61-58. Next: vs. Oklahoma State, Monday.

Other scores

AREA

Northland 55, Central Lake 40

Rainy River 71, Mesabi Community College 66

Hockey

D

Professional

Schedule

NHL

Saturday

Buffalo 4, New Jersey 3, SO

Phoenix 5, Anaheim 4, SO

Philadelphia 2, Ottawa 1

Boston 3, Tampa Bay 2

Washington 3, Winnipeg 0

Pittsburgh 7, Montreal 6, OT

Carolina 6, Florida 2

Los Angeles at Vancouver, late

Nashville at San Jose, late

Today

Chicago at Detroit, 11:30 a.m.

Ottawa at N.Y. Islanders, 2 p.m.

Colorado at Columbus, 2 p.m.

St. Louis at Dallas, 2 p.m.

Carolina at Florida, 5 p.m.

Montreal at Boston, 6:30 p.m.

Buffalo at N.Y. Rangers, 6:30 p.m.

Edmonton at Minnesota, 7 p.m.

Vancouver at Calgary, 7 p.m.

Juniors

Schedule

United States Hockey League

Saturday

Lincoln 3, Fargo 2

Chicago 3, Team USA 0

Sioux City 6, Omaha 2

Indiana 2, Muskegon 1, OT

Sioux Falls 5, Dubuque 4, SO

Cedar Rapids 6, Waterloo 2

Youngstown 5, Tri-City 4, OT

Today

Team USA at Green Bay

Chicago at Team USA

College men

Standings and schedule

WCHA

W L T Pts GF GA

St. Cloud St. 17 7 1 35 87 56

North Dakota 13 6 6 32 86 64

Minnesota 13 7 5 31 80 60

Neb.-Omaha 14 9 2 30 86 74

Denver 12 8 5 29 78 74

MSU- Mankato 14 10 1 29 78 61

Wisconsin 11 7 7 29 58 56

Colo. College 10 11 4 24 82 86

Minn.-Duluth 8 13 5 21 64 79

Bemidji State 5 14 6 16 52 76

Michigan Tech 6 15 4 16 65 87

AK Anchorage 2 18 6 10 50 93

Saturday

Bemidji St. 2, North Dakota 2

Minnesota 5, Denver 1

Michigan Tech 5, St. Cloud St. 1

Wisconsin 6, Nebraska Omaha 2

Minn. St. (Mankato) 7, Colorado College 2

Minnesota Duluth 4, Ala.-Huntsville 0

Alaska at Alaska Anchorage, late

Playoff pairings

Minnesota Intercollegiate Athletic Conference tournament

Championship

Saturday

St. John’s 3, Gustavus 2

College women

Playoff pairings

WCHA tournament

Quarterfinals

Saturday

North Dakota 8, MSU-Mankato 1

Ohio State 3, Minnesota-Duluth 0

Minnesota 8, Bemidji State 0

Wisconsin 4, St. Cloud State 1

Final Faceoff

At Minneapolis

Friday, March 8

North Dakota vs. Wisconsin, 4:07 p.m.

Oho State vs. Minnesota, 7:07 p.m.

MIAC tournament

Championship

Saturday

Gustavus 4, Concordia 1

Baseball

D

Professional

Schedule

MLB spring training

Saturday

Detroit (ss) 4, Pittsburgh 1

Toronto 11, Philadelphia 6

N.Y. Yankees 10, Detroit (ss) 3

Washington 6, St. Louis 2

Houston 6, Atlanta 5

Tampa Bay 4, Baltimore 1

Boston 2, Minnesota 1

Miami 8, N.Y. Mets 8

San Francisco (ss) 9, Chicago Cubs 7

Kansas City 9, San Francisco (ss) 5

Chicago White Sox 4, Cincinnati 0

Milwaukee 4, L.A. Angels 3

Oakland 6, Colorado 3

San Diego 11, Cleveland 8

Seattle 9, L.A. Dodgers 5

Texas 7, Arizona 1

Golf

D

Professional

Results Saturday

Honda Classic

At PGA National (Champion Course)

Palm Beach Gardens, Fla.

Third Round

Luke Guthrie 68-63-71–202 -8

Michael Thompson 67-65-70–202 -8

Lee Westwood 66-68-70–204 -6

Geoff Ogilvy 68-66-70–204 -6

Rickie Fowler 65-71-69–205 -5

Charles Howell III 67-67-71–205 -5

Y.E. Yang 67-72-67–206 -4

Peter Hanson 71-67-68–206 -4

Keegan Bradley 68-68-70–206 -4

Justin Rose 68-66-72–206 -4

Graham DeLaet 65-68-73–206 -4

HSBC Women’s Champions

At Sentosa Golf Club (Serapong Course)

Singapore

Third Round

Na Yeon Choi 69-66-67–202 -14

Stacy Lewis 67-66-69–202 -14

Paula Creamer 68-67-69–204 -12

Danielle Kang 68-69-70–207 -9

Ariya Jutanugarn 69-66-72–207 -9

Azahara Munoz 65-70-72–207 -9

Sun Young Yoo 67-68-72–207 -9

Jessica Korda 72-68-68–208 -8

Karine Icher 70-71-68–209 -7

Nicole Castrale 69-71-69–209 -7

Candie Kung 69-71-69–209 -7

Chella Choi 68-67-74–209 -7

auto racing

D

Professional

Lineup

NASCAR Sprint Cup

Subway Fresh Fit 500

After Friday qualifying; race today

At Phoenix International Raceway

Avondale, Ariz.

(Car number in parentheses)

1. (55) Mark Martin, Toyota, 138.074 mph.

2. (5) Kasey Kahne, Chevrolet, 137.862.

3. (48) Jimmie Johnson, Chevrolet, 137.804.

4. (18) Kyle Busch, Toyota, 137.673.

5. (24) Jeff Gordon, Chevrolet, 137.164.

6. (14) Tony Stewart, Chevrolet, 137.143.

7. (29) Kevin Harvick, Chevrolet, 137.075.

8. (11) Denny Hamlin, Toyota, 136.924.

9. (20) Matt Kenseth, Toyota, 136.882.

10. (39) Ryan Newman, Chevrolet, 136.861.

11. (2) Brad Keselowski, Ford, 136.835.

12. (17) Ricky Stenhouse Jr., Ford, 136.731.

13. (15) Clint Bowyer, Toyota, 136.654.

14. (56) Martin Truex Jr., Toyota, 136.602.

15. (99) Carl Edwards, Ford, 136.483.

16. (27) Paul Menard, Chevrolet, 136.364.

17. (16) Greg Biffle, Ford, 136.291.

18. (43) Aric Almirola, Ford, 136.266.

19. (1) Jamie McMurray, Chevrolet, 135.936.

20. (31) Jeff Burton, Chevrolet, 135.89.

21. (88) Dale Earnhardt Jr., Chevrolet, 135.87.

22. (9) Marcos Ambrose, Ford, 135.44.

23. (51) A J Allmendinger, Chevrolet, 135.44.

24. (34) David Ragan, Ford, 135.267.

25. (78) Kurt Busch, Chevrolet, 135.247.

26. (7) Dave Blaney, Chevrolet, 135.1.

27. (36) J.J. Yeley, Chevrolet, 135.064.

28. (95) Scott Speed, Ford, 134.917.

29. (42) Juan Pablo Montoya, Chevrolet, 134.821.

30. (93) Travis Kvapil, Toyota, 134.705.

31. (38) David Gilliland, Ford, 134.695.

32. (22) Joey Logano, Ford, 134.373.

33. (47) Bobby Labonte, Toyota, 134.343.

34. (83) David Reutimann, Toyota, 133.814.

35. (19) Mike Bliss, Toyota, 133.774.

36. (35) Josh Wise, Ford, 133.591.

37. (30) David Stremme, Toyota, Owner Points.

38. (33) Landon Cassill, Chevrolet, Owner Points.

39. (44) Scott Riggs, Ford, Owner Points.

40. (10) Danica Patrick, Chevrolet, Owner Points.

41. (87) Joe Nemechek, Toyota, Owner Points.

42. (32) Ken Schrader, Ford, Owner Points.

43. (13) Casey Mears, Ford, Owner Points.

Track and field

D

College men

Results Saturday

Iowa State Qualifier

Note: North Dakota State events only

800: 1, Weir, Iowa, 1:49.11. 5, Fitzke, NDSU, 1:51.77.

Pole vault: 1, Morrow, NDSU, 16-6 ½. 2, Ballew, South Dakota, 16-6 ½.

MIAC Indoor Meet

Team scores: St. Thomas 204, St. Olaf 114, Bethel 88, Hamline 74.5, St. John’s 73, Concordia 59, Gustavus 57.5, Carleton 50, Macalester 29, Augsburg 26, St. Mary’s 5.

200: 1, Fleming, M, 22.70. 4, Shields, Concordia, 22.92.

600: 1, Thoresen, ST, 1:22.71.

1,000: 1, Haskins, B, 2:31.55. 6, Anderson, Concordia, 2:35.56.

3,000: 1, Wintheiser, SO, 8:39.51. 16, Sederquist, Concordia, 8:55.47.

800 relay: 1, B (Sayler, Woodland, LeMay, Anderson) 1:29.32. 3, Concordia (Shields, Benzegala, Carlson, Bye) 1:31.61.

1,600 relay: 1, B (Woodland, Rice, Davis, LeMay) 3:22.66. 6, Concordia (Benzegala, Carlson, Buckanaga, Bye) 3:26.89.

Triple jump: 1, Ekpo, ST, 47-6 ½. 6, Anderson, Concordia, 42-5 ½.

Weight throw: 1, Omot, ST, 56-4 ¾.

Pole vault: 1, Owens, G, 15-4 ¼. 4, Olson, Concordia, 14-8 ¼.

College women

Results Saturday

Iowa State Qualifier

Note: North Dakota State events only

200: 1, Goodman, NDSU, 24.04. 2, Buchanan, UCLA, 24.89.

400: 1, Wallace, Houston, 53.33. 2, Tingelstad, NDSU, 53.72.

800: 1, Miller, unattached, 2:08.02. 2, Kruchowski, NDSU, 2:08.23.

60 hurdles: 1, Buchanan, UCLA, 8.18. 2, John, NDSU, 8.23.

Pole vault: 1, Grove, unattached, 13-11. 2, Brost, unattached (NDSU), 13-1.

MIAC Indoor Meet

Team scores: St. Thomas 180, St. Olaf 83, St. Benedict 81, Gustavus 75, Carleton 74, Bethel 73, Concordia 58, Macalester 52, Hamline 51, Augsburg 45, St. Mary’s 7.

200: 1, Van Heel, ST, 25.85

600: 1, Stets, SO, 1:36.09. 3, Christian, Concordia, 1:37.40.

1,000: 1, Berg, ST, 2:52.37. 14, Rygg, Concordia, 3:06.82.

3,000: 1, Statz, ST, 10:19.01. 21, Knickerbocker, Concordia, 11:03.50.

800 relay: 1, A (Allen, Mason, Bialke, Carney) 1:45.311. 10, Concordia (Eder, Engebretson, Skaalrud, Coughlin) 1:50.79.

1,600 relay: 1, ST (Tipp, Junget, Van Heel, Goeman) 3:57.87. 8, Concordia (Christian, Rygg, Phillips, Jensen) 4:07.39.

Triple jump: 1, Van Heel, SO, 37-3 ¼. 2, Thompson, Concordia, 37-3 ¼.

Shot put: 1, Culp, H, 47-3 ½. 2, Reeves, Concordia, 44-11.

Weight throw: 1, Kramer, H, 56-2.

Pole vault: 1, Voss, G, 12-4 ½.