« Continue Browsing

e-mail article Print     e-mail article E-mail

Forum staff reports, Published March 02 2013

Fergus Falls finishes in sixth place at Minnesota state swimming and diving meet

MINNEAPOLIS – Michael Aasness earned second place in 1-meter diving as Fergus Falls picked up a sixth-place finish in Class 1A at the Minnesota state boys swimming and diving championships Saturday at the University of Minnesota’s Aquatic Center.

Joe Kitzman swam to fourth place in the 100-yard butterfly and the 100 breaststroke for the Otters, while Cal Mouritsen finished in sixth in the 200 individual medley.

Connor Smythe led the way for Park Rapids Area, getting eighth place in the 100 backstroke.

In Class 2A, Moorhead’s Evan Johnson took 10th place in 1-meter diving.

Class 2A

Team scores: Eden Prairie 344, Edina 237, Minnetonka 177.5, Hastings 133, Lakeville South 130.5, East Ridge 120, Rosemount 113, Mounds View 90, St. Michael-Albertville 88, Wayzata 79, Maple Grove 75, Burnsville 74, Eagan 73, Prior Lake 59, Anoka 46, Stillwater 42, Rochester Century 41, Brainerd 36, Osseo 32, Elk River Area 31, Tartan 27, Farmington 26, Apple Valley 23, Lakeville North 21, St. Cloud Tech 19, Hopkins 18, North St. Paul 14, Cretin-Derham Hall 14, Henry Sibley 13, Rochester Mayo 11, St. Paul Highland Park 11, Minneapolis Southwest 7, Moorhead 7, Woodbury 7, St. Paul Central 6, Cambridge-Isanti 6, Rochester John Marshall 5, Chanhassen 5, Irondale 4, Blaine 4, Owatonna 3, Buffalo 2, Bloomington Jefferson 1, Bloomington Kennedy 1, St. Louis Park 1.

Note: Moorhead events only

Diving: 1, Monaghan, Rosemount, 413.10. 10, Johnson, Moorhead, 327.05.

Class 1A

Team scores: St. Thomas Academy 263, Monticello 190.5, Breck/Blake 177, Faribault 131, Sartell-St. Stephen 130, Fergus Falls 112, Richfield 111.5, Hutchinson 105, Simley-Inver Grove Heights 93, Dassel-Cokato-Litchfield 91, Mound-Westonka 80, Austin 77, Willmar 76, Spring Lake Park 71, Red Wing 63, Fridley 60, Alexandria 51, Grand Rapids 50, Mankato East-Loyola 41, Melrose-Sauk Centre 39, Montevideo 38, Chaska 31, South St. Paul 25, Orono 25, Chisago Lakes 22, Hill-Murray 20, Mesabi East 20, Park Rapids Area 18, Detroit Lakes 17, Mankato West 16, Bemidji 16, Sauk Rapids-Rice 15, Virginia 14, Duluth Denfeld 12, Hibbing 11, Perham 6, Benilde-St. Margaret’s 4, St. Cloud Apollo 3.

200 medley relay: 1, BB 1:36.15. 9, FF (Kitzman, Kowalski, Danielson, Mouritsen) 1:42.12.

200 freestyle: 1, Fair, Monticello, 1:40.84. 14, Waggoner, PRA, 1:50.26.

200 individual medley: 1, Foster, BB, 1:51.90. 6, Mouritsen, FF, 2:00.10. 16, Langendorfer, Perham, 2:08.72.

50 freestyle: 1, Bateman, Hutchinson, 21.12. 11, Krengel, DL, 22.16.

Diving: 1, McGrath, HM, 397.25. 2, Aasness, FF, 388.80. 10, Magnuson, FF, 314.45.

100 butterfly: 1, Fair, Monticello, 49.63. 4, Kitzman, FF, 52.16.

100 freestyle: 1, Schneeman, STA, 46.21. 9, Mouritsen, FF, 47.83. 10, Krengel, DL, 48.21.

500 freestyle: 1, Alms, RW, 4:36.73. 13, Waggoner, PRA, 5:05.54.

200 freestyle relay: 1, Monticello 1:24.87. 16, DL (Clem, Okeson, McCullough, Krengel) 1:37.37.

100 backstroke: 1, Bateman, Hutchinson, 49.32. 4, Kitzman, FF, 53.64. 8, Smythe, PRA, 57.26.

100 breaststroke: 1, Kandt, Simley, 56.52. 12, Langendorfer, Perham, 1:02.09.

400 freestyle relay: 1, Monticello 3:08.66. 9, FF (Kitzman, Raitz, Danielson, Mouritsen) 3:20.28. 16, DL (Clem, Okeson, Olson, Krengel) 3:32.57.